Нобелівська премія з хімії: вчених нагородили за "спрямовану еволюцію"
Лауреатами стали троє вчених - Френсіс Арнольд, Джордж Сміт і сер Грегорі П. Вінтер, автори робіт по спрямованій еволюції хімічних молекул. Їхні праці допомагають розвитку "зеленої" хімії і боротьбі з важкими захворюваннями
Про це Нобелівський комітет оголосив 3 жовтня.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 3 жовтня 2018 р.
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the #NobelPrize in Chemistry 2018 with one half to Frances H. Arnold and the other half jointly to George P. Smith and Sir Gregory P. Winter. pic.twitter.com/lLGivVLttB
Робота лауреатів привела до розробки нових видів палива і фармацевтичних препаратів, використовуючи самі еволюційні процеси природи.
Половина премії належить Арнольд з Каліфорнійського технологічного інституту за її роботу у напрямку еволюції ферментів - білків, які прискорюють хімічні реакції.
Frances Arnold, awarded the 2018 #NobelPrize, conducted the first directed evolution of enzymes, which are proteins that catalyse chemical reactions. Enzymes produced through directed evolution are used to manufacture everything from biofuels to pharmaceuticals.@francesarnold pic.twitter.com/TGRxgjEHzv
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 3 жовтня 2018 р.
Якщо коротко, Арнольд ввела генетичні мутації в ферменти і подивилася на їх вплив.Потім вона вибрала випадки, коли певна мутація виявилася корисною - наприклад, дозволяючи ферменту працювати в розчиннику, в якому він раніше не працював. Потім цей процес можна повторити з подальшими генетичними мутаціями, введеними в ці вибрані ферменти.
Результатом є "спрямована еволюція", при цьому робота Арнольд дозволяє скоротити використання багатьох токсичних каталізаторів, забезпечуючи ферменти для всіх видів полів, включаючи розробку біопалива та виробництво фармацевтичних препаратів.
Арнольд, до того ж, п'ята жінка, що отримала премію в галузі хімії. Останньою жінкою-вченим, що отримала нагороду до неї була Ада Е Йонат в 2009 році.
Інша половина премії дісталася Сміту і Вінтеру за їх роботу над "фаговим проявом пептидів і антитіл". Фаг - це вірус, який може заразити бактерії і обдурити їх в їх відтворенні.
2018 #NobelPrize laureate George Smith developed a method known as phage display, where a bacteriophage – a virus that infects bacteria – can be used to evolve new proteins. pic.twitter.com/roX8uOFICe
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 3 жовтня 2018 р.
Сміт виявив, що можна було возитися з генетичним матеріалом фага, щоб змінити молекули, що застрягли зовні. Він розумів, що це може бути зручно: наприклад, якщо не відомо, який білок генерує певний ген, ген може бути поміщений в фаг, а таємничий білок з'явиться на поверхні і може бути ідентифікований.
Це також означало, що вчені могли впровадити цілий ряд невідомих генів фагів і подивитися, чи не викликали будь-які з них білки, про які вони вже знали, що дозволяє їм визначати, які гени відповідальні за які білки.
Sir Gregory Winter, awarded the #NobelPrize in Chemistry, has used phage display to produce new pharmaceuticals. Today phage display has produced antibodies that can neutralise toxins, counteract autoimmune diseases and cure metastatic cancer. pic.twitter.com/p5fOfo0DwJ
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 3 жовтня 2018 р.
Цей підхід також відкрив двері для вчених для розробки фагів, що несуть певні білки, для вивчення того, як ці білки можуть взаємодіяти з конкретними мішенями.
Грегорі Вінтер використовував цей метод фагових дисплеїв для виробництва нових препаратів в області фармацевтики. Фагів дисплей виробляє антитіла, здатні нейтралізувати токсини, протидіяти аутоімунним захворюванням і лікувати метастатичний рак.
- Нагадаємо, Нобелівську премію з медицини та фізіології отримали Джеймс П. Елісон і Тасуку Хонджі за відкриття імунотерапії раку;
- З фізики - Артур Ешкін, Жерар Муру і Донна Стрікленд за "проривні досягнення в області лазерної фізики".
- Актуальне
- Важливе