Як світ реагує на агресію Росії у Керченський протоці
Упродовж останньої доби лідери, топ-посадовці та чільні політики більшості демократичних країн та ключових західних міждержавних об'єднань виступили з заявами, в яких розкритикували агресивні дії РФ, підтримали Україну, та закликали до деескалації в районі Керченської протоки
Традиційно, першими висловилися представники країн Балтії, Польщі та Румунії.
Зокрема, очільник МЗС Литви Лінас Лінкявічюс написав у Twitter, що атака російських кораблів проти українських кораблів в Керченській протоці – це акт агресії і порушення міжнародного права.
"Рішуче засуджую рух Росії щодо фізичного блокування Керченської протоки і проведення тарану українського човна. Не можна кваліфікувати інакше, ніж акт агресії та чергове явне порушення міжнародного морського права. Такі дії підривають безпеку всього регіону", - написав Лінкявічюс.
Strongly condemn #Russia’s move to physically block Kerch Strait & ramming of Ukrainian boat. Cannot be qualified differently than an act of agression & another blatant violation of international maritime law. Such actions undermine security of the whole region. @MFA_Ukraine
— Linas Linkevicius (@LinkeviciusL) 25 ноября 2018 г.
Трохи пізніше, першою з лідерів країн з засудженням агресії виступила і президент Литви Даля Грибаускайте.
"Очевидно, що Росія веде пряму і агресивну війну проти України, цинічно порушуючи міжнародні угоди і взяті на себе зобов'язання", - сказала Грибаускайте.
За її словами, Вільнюс засуджує дії Москви в Керченській протоці і закликає її "негайно звільнити незаконно захоплені кораблі і членів їхніх екіпажів".
Читате також: Дарюс Скусявічус: Для Москви було б великою дурістю нападати на Литву
Литва, зазначила президент, готова допомогти Україні, "надаючи надійну допомогу всього міжнародного співтовариства".
Голова МЗС Латвії Едгар Ринкевич заявив, що дії Росії в Азовському морі є явним порушенням міжнародного права та мають бути засуджені міжнародною спільнотою.
"Уважно стежу за тривожними новинами з Азовського моря. Блокада Росією морського руху у Керченській протоці та напад на ВМС України є явним порушенням міжнародного права і мають бути засуджені міжнародною спільнотою", - написав дипломат Twitter у неділю ввечері.
Closely following alarming news from #Azov Sea, blockade of maritime traffic of #KerchStrait by Russia and attack against Ukrainian Navy are clear violations of international law and should be condemned by international community, Russia must take steps to deescalate situation
— Edgars Rinkēvičs (@edgarsrinkevics) 25 ноября 2018 г.
Естонія закликала Росію негайно звільнити захоплені в неділю українські судна в Азовському морі.
"Естонія засуджує напад Росії на українські судна в Азовському морі і Керченській протоці і закликає до негайного звільнення кораблів", - йдеться в повідомленні естонського МЗС у Twitter.
"Ці дії порушують як міжнародне право, так і суверенітет і територіальну цілісність України, свідомий акт щодо посилення напруженості", - додали в міністерстві.
FM @svenmikser: Estonia condemns Russia´s attack against Ukrainian vessels in #AzovSea #KerchStrait and calls on immediate release of the ships. These actions violate both international law and Ukraine’s sovereignty and territorial integrity, a conscious act to escalate tension.
— Estonian MFA (@MFAestonia) 25 ноября 2018 г.
Польща засудила агресію Росії в Азовському морі і закликала її поважати міжнародне право.
Про це йдеться в заяві МЗС Польщі.
"Сьогоднішня драматична ескалація напруженості в водах Азовського моря, в результаті якої поранені моряки і пошкоджені кораблі ВМФ України, стала наслідком послідовних порушень Російською Федерацією основних принципів міжнародного права, в тому числі в порушенні територіальної цілісності і суверенітету України", - йдеться в заяві.
У польському МЗС відзначили, що після незаконної окупації Криму, розпалювання конфлікту на Донбасі, будівництва Керченського мосту без згоди влади в Києві, Росія порушила принцип свободи судноплавства.
"Ми рішуче засуджуємо агресивні дії Росії, ми закликаємо її владу поважати міжнародне право, а обидві сторони - до стриманості в нинішній ситуації, яка може поставити під загрозу стабільність європейської безпеки", - заявили в МЗС Польщі.
Пізніше президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з главою Польщі Анджеєм Дудою, під час якої президент Польщі висловив підтримку Україні та її діям.
Румунія висловила стурбованість у зв'язку з атакою російських кораблів на українські судна в Азовському морі.
Про це йдеться в повідомленні МЗС Румунії в Twitter.
"Глибоко стурбовані подіями в Азовському морі і Керченській протоці. Агресія і порушення міжнародного права підривають безпеку всього регіону", - йдеться в повідомленні.
У МЗС підкреслили, що Румунія повністю підтримує територіальну цілісність і суверенітет України і її права використовувати свої територіальні води.
Deeply concerned about the developments in #AzovSea & #KerchStrait. Aggression & violation of international law undermine the security of the whole region. #RO fully supports the territorial integrity and sovereignity of Ukraine and its rights to use its territorial waters.
— MFA Romania (@MAERomania) 25 ноября 2018 г.
Спеціальний представник Державного департаменту США по Україні прокоментував загострення ситуації на Азовському морі.
"Росія протаранила українські кораблі, які мирно йшли до українського порту. Росія захопила кораблі і екіпажі, і потім звинуватила Україну в провокації???" – написав Волкер у Twitter.
Russia rams Ukrainian vessel peacefully traveling toward a Ukrainian port. Russia seizes ships and crew and then accuses Ukraine of provocation???
— Kurt Volker (@SpecRepUkraine) 26 ноября 2018 г.
А під час засідання Радбезу ООН представник Сполучених Штатів у цій організації Ніккі Хейлі висловила рішучу підтримку суверенітету і територіальної цілісністі України.
"Ми рішуче підтримуємо суверенітет і територіальну цілісність України в її визнаних міжнародним співтовариством кордонах, що поширюються на її територіальні води", - заявила Хейлі, додавши, що цю думку також подляють президент Трамп і держсекретар Майк Помпео.
"Велика Британія засуджує застосування Росією сили проти українських кораблів під час проходу в Азовське море. Ми знову спостерігаємо порушення Росією міжнародних норм і суверенітету України", - у Twitter міністр закорднонних справ Сполученого королівства Джеремі Хант.
Очільник МЗС Британії закликав Росію звільнити затриманих українських моряків і гарантувати вільний прохід військових кораблів і цивільних суден через Керченську протоку.
The UK utterly condemns Russia's use of force against Ukrainian vessels entering the Sea of Azov. Once again, we see Russian CONTEMPT for international norms and Ukrainian sovereignty. Russia must release detained Ukrainian sailors and guarantee free passage through Kerch Straits
— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) 26 ноября 2018 г.
За словами міністра закордонних справ ФРН Гайко Мааса, розвиток ситуації навколо Азовського моря "викликає велике занепокоєння і є неприйнятним, коли Росія влаштовує там блокаду".
Маас також висловив переконання, що нинішня ситуація є свідченням необхідності нарешті завершити конфлікт на Сході України: "Ми повинні завершити війну, яка точиться по сусідству з нами".
Канцлер Меркель під час телефонної розмови з президентом України висловила занепокоєння ескалацією російської агресії із застосуванням зброї і повідомила, що робитиме все для деескалації конфлікту.
Міністерство закордонних справ Франції звернулося до РФ з закликом якнайшвидше повернути українські кораблі, захоплені у Керченській протоці, та звільнити українських моряків.
"Ми закликаємо Росію якомога швидше звільнити затриманих українських моряків і повернути захоплені кораблі. Прийняті Росією з весни 2018 року заходи з перевірки кораблів впливають на морські перевезення і діяльність українських портів", - йдеться в заяві.
Беззаперечну підтримку Україні висловили в НАТО. "НАТО повністю підтримує суверенітет України та її територіальну цілісність, включаючи її права на судноплавство у власних територіальних водах. Ми закликаємо Росію забезпечити безперешкодний доступ до українських портів на Азовському морі відповідно до міжнародного права", - заявила речниця Альянсу.
Трохи згодом президент України Петро Порошенко і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг домовилися про термінове скликання надзвичайного засідання Комісії Україна-НАТО.
А очільниця Парламентської асамблеї НАТО назвала захоплення суден України “навмисним провокаційним кроком” Росії.
Президент Європейської Ради Дональд Туск назвав агресію РФ щодо українських моряків та кораблів брутальним порушенням норм міжнародного права, зокрема Будапештського меморандуму
Також Туск висловив занепокоєння через агресивні дії Росії та ескалації ситуації і оголосив про повну підтримку України і запевнив, що зробить усе можливе для консолідації позиції країн Європейського Союзу на підтримку України у її відсічі російській агресії та щодо продовження політики санкцій.
Затримка українських військових кораблів, обстріли та поранення українських моряків неприпустимі, а Росія повинна негайно звільнити затриманих і забезпечити необхідною медичною допомогою - заявила спікер голови європейської дипломатії Майя Косьянчіч.
"Небезпечна ескалація напруги в Азовському морі (зіткнення відбулося на вході до Азовського моря – ред.), чому ми є свідками, включно із затримкою українських кораблів, їхні обстріли Росією та поранення кількох українських військових є неприпустимими. Ми очікуємо, що Росія негайно звільнить кораблі й їхні екіпажі та надасть пораненим необхідну медичну допомогу", – сказала вона.
- Актуальне
- Важливе