Вчені з'ясували точне походження брил зі Стоунхенджа
Дослідники з Університетського коледжу Лондона визначили, що внутрішні камені Стоунхенджа походять з рудників, які знаходяться на відстані 230 кілометрів від Еймсбері
Про це йдеться в журналі Antiquity.
Спори про походження блакитних каменів (чужорідних по відношенню до території монумента) Стоунхенджа ведуться вже сторіччя. Зараз геологи з Університетського коледжу Лондона виявили взаємозв'язок між двотонними брилами і рудниками, що знаходяться у пагорбів Преселі (Preseli Hills) в Західному Уельсі.
Вчені давно знали, що блакитні камені прибули з Уельсу, але зараз вони порівняли їх будову з оголеними породами Крейг Рос-і-Феліні (Craig Rhos-y-felin) і Карн Годог (Carn Goedog). За словами авторів, повний збіг не залишає сумнівів у походженні каменів. Наразі науковців більше цікавить тема транспортування каміння.
Археологи висувають кілька теорій. Одна з них полягає в тому, що стародавні люди могли транспортувати каміння на дерев'яних санях, щоб таким чином полегшити переміщення.
На користь цієї теорії свідчать рукотворні кам'яні платформи, знайдені поруч з копальнями. Раніше припускали, що плити могли транспортувати по воді, але зараз така гіпотеза здається малоймовірною, бо наземний маршрут більш прямий і короткий.
"Що дійсно цікаво у відкритті, так це те, що ми ще на крок наблизилися до розкриття таємниці Стоунхенджа. Будь-який інший неолітичний пам'ятник Європи був побудований з мегалітів, які переміщували не більше ніж на 16 кілометрів. Зараз ми намагаємося зрозуміти, що ж такого важливого було в пагорбах Преселі п'ять тисяч років тому".
Автори припускають, що родовища каменів могли мати якесь ритуальне значення. Розкриттям цієї таємниці вони мають намір зайнятися надалі.
- Таємничі ідоли: у місті Чан-Чан, що в Перу, археологи знайшли 19 дерев'яних статуй віком близько 800 років, "одягнених" у маски із бежевої глини
- Українсько-польська команда археологів виявила кістки молодої жінки, поховані 4500 років тому. Знахідка унікальна, адже скелет хтось ретельно прикрасив чорними візерунками, перш ніж поховати останки.
- Раніше науковці з'ясували, які продукти містив останній обід "снігової" людини, яка мешкала у Альпах близько 5,5 тис. років тому.
- Актуальне
- Важливе