Як від постановки цілей залежить щастя людини, - дослідження
Співробітники Базельського університету (Швейцарія) вивчили, як життєві цілі впливають на щастя людей протягом їхнього дорослого життя
Про це пише портал Naked Science.
Науковці працювали з 973 учасниками віком від 18 до 92 років, які проживають в німецькомовних частинах Швейцарії. Учасникам було запропоновано оцінити важливість і передбачувану досяжність життєвих цілей в десяти областях - здоров'я, суспільство, особистісний ріст, соціальні відносини, слава, імідж, багатство, сім'я, турбота про молоде покоління та робота - за чотирибальною шкалою. Пізніше половину учасників опитали знову через два і чотири роки.
Одним з ключових результатів дослідження стало те, що люди, які сприймають свої цілі як в загальному досяжні, повідомляли про більш високе когнітивне, психічне та емоційне благополуччя в наступних опитуваннях.
Фахівці відзначили, що фактичне досягнення цілей не було особливо важливим: зрозуміло, це мало певне значення, але більший ефект мало якраз те, як саме відчували себе люди, знаючи, що реалізація їх цілей цілком реальна.
Автори сприймають це як ознака того, що саме почуття контролю над своїм життям, яке випливає з того, наскільки досяжними ми вважаємо цілі, породжує ці позитивні почуття.
Зв'язок між життєвими цілями і подальшим благополуччям, за висновком фахівців, в значній мірі не залежить від віку учасників. Однак свою роль грав вид мети. Наприклад, люди, чиї цілі в основному стосувалися соціальних відносин або здоров'я, були більш задоволені соціальним життям або своїм станом відповідно.
Наші бажання, потреби і прагнення з часом змінюються, тому команда вивчила, як вік впливає на вибір цілей: з'ясувалося, що вони в основному зводяться до завдань, які нам доводиться долати на певному етапі життя, який при проживаємо.
Учасники більш молодого віку, наприклад, оцінили особистісний ріст, соціальний статус, соціальні відносини і професійне зростання як найбільш важливі, в той час як літні люди віддали перевагу соціальній активності та здоров'ю.
Така зміна пріоритетів, звичайно, не було раптовою: люди не втрачають інтерес до особистісного зростання на користь здоров'я, щойно їм виповнюється 40 років, - це відбувається поступово, проте певна кореляція між віком і метою учасників явно простежується.
За словами Яніни Бюлер (Janina Bühler), аспірантки психологічного факультету Університету Базеля і провідного автора дослідження, багато з отриманих результатів підтвердили теоретичні припущення психології розвитку - наприклад, той факт, що цілі сильно залежать від віку. Однак, стверджує фахівець, якщо поглянути на те, чи сприяють ці цілі благополуччю, вік виявиться менш значущим фактором.
Психологи рекомендують з'ясувати, які саме цілі важливі для вас перш за все, і намагатися розбити високі і головні мрії на більш дрібні - так, щоб вони завжди здавалися досяжними. Адже, як стверджує дослідження, навіть якщо ви не досягнете їх, ви, ймовірно, будете щасливіші пізніше.
- Поганий настрій може допомогти вам підвищити продуктивність, зокрема зосередити увагу, краще керувати часом та визначати пріоритети завдань
- Люди з "вибуховим" та злісним темпераментом, ймовірно, зависокої думки про свої розумові здібності.
- Актуальне
- Важливе