live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Цей день в історії: народження Миколи Сціборського та аварія на АЕС у Трі-Майл Айленді

Микола Сціборський
фото: uamodna.com
28 березня 1898 року народився Микола Сціборський - підполковник Армії УНР, фундатор ОУН, теоретик українського націоналізму, автор фундаментальної праці з політології та філософії "Націократія", заступник голови Проводу ОУН Євгена Коновальця, а після нього Андрія Мельника

Про це з посиланням на освітній проект Ukrainian Military Honour розповідає Еспресо.TV.

У складі Армії УНР Микола посідав різні муштрові і військово-адміністративні посади, зокрема в 1920 році він був ад'ютантом командира 1-го кінного Лубенського полку імені Максима Залізняка 1-ї бригади Окремої кінної дивізії. Брав участь в осінній кампанії Армії УНР.

21 листопада Микола Сціборський був інтернований на території Польщі в складі Української армії. Перебував у таборі міста Каліш. Службу в Українській армії закінчив 1924 року на посаді старшого ад'ютанта штабу Окремої кінної дивізії. Перед тим, у червні, закінчив річні курси Академії генерального штабу Армії УНР.

10 червня 1924 р. командир Окремої кінної дивізії видав Миколі Сціборському посвідчення (Ч. 460) такого змісту:

"Цім свідчу, що ст. ад'ютант штабу дорученої мені дівізії сотник при генштабі Сціборський Микола... виявив себе як бездоганний, національно-вихований старшина. Жодним карам не підпадав, під судом та слідством не був".

Читайте також5 історій українських ветеранів Другої світової: йог, снайпер, льотчик, партизан та прапор над Рейхстагом

А ось як його оцінював полковник Мельник:

"Був він людиною всебічної освіти і нечуваної працездібности, його єдиною розвагою і відпочинком була оперна музика. Пригадую в 1940 році, коли треба було виступити з власним нашим проектом конституції української держави, Микола Сціборський погодився на завдання. Просив звільнити його на три дні від щоденних обов’язків і продовж трьох днів і ночей виготовив цей проєкт, який виявився конструкційно не гіршим зі всіх дотепер відомих, хоч автор його не був юристом, не мав штабу співробітників і опрацював його сам один не продовж років чи місяців, а як сказав я, в 72 години. Жив акцією і власною роботою; революційний темперамент характеризував його; революція була його стихією".

Про інші важливі події цього дня нагадує JNSM:

1939 - війська генерала Франсиско Франко зайняли Мадрид, що поклало кінець трирічній громадянській війні в Іспанії. Встановлений ним військовий режим проіснував майже 40 років.

1956 - в московській газеті "Правда" опубліковано статтю "Чому культ особи чужий духу марксизму-ленінізму". Це була перша критика Сталіна в радянській офіційній пресі.

1979 - сталася найбільша аварія в історії американських АЕС - внаслідок трагічного збігу технічних та людських чинників вийшов з ладу 2-й реактор станції Трі-Майл Айленд (місто Міддлтаун, Пенсільванія), що привело до витоку реакторного палива. На подолання наслідків аварії було затрачено близько десяти років й $1 млрд.

1986 - о 10:15 за тихо-океанським часом понад 6 тис. радіостанцій США всіх форматів мовлення одночасно запустили в ефір пісню We are the World. Акція була проведена в межах найбільшого благочинного заходу з метою збору коштів для голодуючих дітей Африки.

Наразі ця композиція має понад 181 млн. переглядів на YouTube.

 

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

новини партнерів

30 вересня, 2020 середа

29 вересня, 2020 вівторок

29 вересня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати