В Україні 30% пам’яток перебувають фактично в аварійному стані, - Мінкульт
У Мінкульті заявили, що в Україні третина нерухомих пам'яток в аварійному стані, тому у Верховній Раді зареєстровані три законопроєкти про внесення змін до законодавства у сфері охорони культурної спадщини, які потребують швидшого розгляду й ухвалення
Про це заявила заступник міністра культури та інформаційної політики Світлана Фоменко під час Всеукраїнського форуму "Україна 30. "Культура. Медіа. Туризм", повідомляє Укрінформ.
"У нас сьогодні 30% пам’яток перебувають фактично в аварійному стані – це, як правило, фортифікаційні замкові палаци й комплекси. Але частково проблема ще й у тому, що немає власників таких пам’яток. І це теж закладено в законодавчі зміни, які ми пропонуємо", - наголосила вона.
За словами Фоменко, на сьогодні існує 10 основних критеріїв загрози пам’яткам, і перша з них – це будівельний бізнес, розвиток інфраструктури, урбаністичний розвиток.
"Приклад – наш об’єкт ЮНЕСКО, Києво-Печерська лавра. Можливо, мало хто знає, що одним з основних критеріїв, за яким цей об’єкт був включений до Списку ЮНЕСКО, була візуалізація. Тобто, яким чином ми сприймаємо цей об’єкт з лівого берега Дніпра… На сьогодні ми вже говоримо не просто про потребу в збереженні, в захисті таких пам’яток, а про протидію їх руйнації і знищенню. І ми запроваджуємо достатньо серйозні законодавчі зміни", - зазначила вона.
Фоменко також зауважила на необхідності посилення відповідальності за самочинне будівництво.
"Наприклад, максимальний штраф за руйнацію пам’ятки і незаконне будівництво - 170 тисяч гривень. Якщо ми говоримо про історичний центр, де зводяться новітній хмарочос, торгівельно-розважальний комплекс чи інший монстроподібний масштабний проєкт, то, звичайно, навіть смішно про ці гроші говорити. Ба більше, як правило, всі приписи і розпорядження про застосування штрафних санкцій ще й оскаржуються в судах, які можуть приймати рішення, підміняючи функції органів охорони спадщини. Тому перші наші зміни – в Кримінальний, в Адміністративний кодекс щодо посилення відповідальності за самочинне будівництво", - сказала вона.
За її словами, Україна дуже багата на пам’ятки, зокрема археологічні, і це є свідченням приналежності нашої країни до європейської цивілізації.
"На сьогодні в нас є 401 історично населене місце. Це ті селища, села, міста, містечка, в яких наявні пам’ятки. І в кожному з них мають бути розроблені спеціальні режими і межі охорони таких пам’яток – історичні ареали. Якщо ж подивитись на статистику, скільки ж є затверджених історичних ареалів, то вона достатньо сумна і навіть негативна, що говорить про неякісне державне управління в цій сфері. Першочергові зміни, які ми пропонуємо, - це підсилення відповідальності за порушення законодавства у сфері охорони культурної спадщини і за злочини проти спадщини", - додала Фоменко.
Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
- Актуальне
- Важливе