OPINION

Носії яких кваліфікацій будуть користуватися попитом для перемоги і повоєнної трансформації найближчими роками

Микола Скиба
28 вересня, 2023 четвер
17:35
Зміст

Війна так чи інакше внесе корективи у список професій, які будуть популярні найближчим часом. Крім того, з часом зазнає змін і сам процес навчання

Розмова щодо професій частіше відбувається у трьох контекстах. Перший освітній. Він активізується або під час вступної кампанії, коли експерти (а хто у нас не експерт?) обговорюють, на які спеціальності цього року подано більше заявок. Іноді перед початком навчального року, аби зачепити дотичну  тему навичок. Другий контекст - це ринок праці: рівень зайнятості, порівняння  зарплат за індустріями. Третій — трендовий, це коли, приміром, Світовий економічний форум оприлюднить чергове одкровення давоських мудреців про ТОП-10 навичок.

От, в ЄС і Україні 2024-й оголошено Європейським роком навичок, тож цілком можна було б пристати до цього контексту. 

Але я наразі пропоную четвертий. Він обʼєднує виклики, які постають саме перед українським суспільством та екзистенційний вибір, що його робить кожна конкретна людина. Підштовхувана обставинами чи власною прозорливістю, але від першої особи. Саме цього персонального стосунку з реальністю мені бракує у  трьох поширених контекстах.

Означу лише сім ключових викликів, що гостро постають нині перед Україною: 

  1. Безпека, включаючи гарячу фазу війни, кіберзагрози, інформаційні атаки, внутрішні конфлікти, геополітичні розклади (частіше несприятливі для нашої країни);
  2. Втрата людського потенціалу, у тому числі - відтік кваліфікованих фахівців;
  3. Вразливість і нестійкість державних інститутів;
  4. Соціальна напруженість, психологічна втома тощо;
  5. Необхідність інтеграції у суспільство та економіку мільйонів людей з фізичними і психологічними травмами війни;
  6. Вкрай повільне економічне зростання (власне воно було і до повномасштабного вторгнення, війна лише поглибила кризу);
  7. Розрив між наукою та бізнесом, відсутність ланцюжка трансферу технологій.

Хто і як може дати цьому раду, носії яких кваліфікацій потрібні найближчими роками - для перемоги і повоєнної трансформації? 

Я б поставив запитання інакше:  наше суспільство як система - як воно виглядає  у цей історичний момент? Що відбувається з петлями зворотних звʼязків? Чи працює  зв'язок балансування у момент, коли сила викликів штовхає систему “в рознос”? І навпаки: чи не гальмують певні елементи системи тоді, коли потрібні додати обертів, аби вирватися із пастки чи перейти на якісно новий рівень? Тож, якою має бути модальність мислення і характер діяльності, аби впоратися із викликами? Які соціальні й водночас професійні ролі тут працюють. Модальність, як на мене, важлива, бо вона задає характер зусиль і їх вектор. 

Наприклад, учасники бойових дій, особливо кому потрібне протезування часто зустрічаються з процесуальною байдужістю усіляких комісій, і відчувають, що їхня перспектива отримати допомогу нескінченно затягується через те, що в системі задано модус гіперконтролю. Але зрештою це породжує вибух гніву. Або що відбувається коли через той же гіперконтроль (хоча низьку підзвітність) затягується постачання потрібних одиниць техніки на фронт? Зʼявляється ще більше поранених і вбитих. Або навпаки - в інформаційному просторі гіпершвидко поширюються “вкиди”, “срачі”, фейки і усілякий треш.

Про які модальності йде мова та як вони повʼязані із професійною діяльністю? 

Модус підтримки: тут йдеться про широкий спектр професій і навіть більше - професійних ролей, повʼязаний із піклуванням, орієнтацією на розуміння потреб людини, чи групи людей; налаштовані на стабілізацію і переважно стишення. Головним чином - стишення - болю. До цього кластеру належать медики, психологи і психотерапевти, правники, педагоги, представники фронт-офісів, значна частина менеджерів. Мали би належати державні службовці і поліція.

Проривний модус: вихід за межі подолання і обмежень, наступальні дії, забезпечення прориву там, де необхідні відповідні рішення, інновації, нові простори. Тобто це не лише про бійців штурмових бригад, воїнів на “передку”, але й про підприємців, які запускають нові сервіси і продукти, опановують нові ринки; це про митців і науковців; винахідників, спортсменів і філософів. В українських реаліях це на практиці тісно переплетено, нерідко виходить так, що філософи стають воїнами, а повернувшись з фронту, стають підприємцями. І навпаки підприємці - стають мислителями.

Модальність контролю: управління ризиками, убезпечення, нагляд за погодженими  правилами гри. До цього кластеру належать безпекові структури, прокуратура, журналісти-розслідувачі, антикорупційні органи. Тут важливо, аби контроль не був тотальним, не перешкоджав тим, хто готовий взяти на себе відповідальність для прориву, але, водночас міг вчасно сигналізувати, коли ризики починають зашкалювати. 

Рефлексивна група: аналітика, дослідження, прогнозування, осмислення даних, тестування можливих рішень. Основний мотив - допитливість. Стан - максимальної відкритості розуму.  Це природна ніша для інтелектуалів, музейників,  аналітиків, стратегів.  Тут  нерідко опиняються зрілі керівники, перед ухваленням відповідальних рішень або бойові командири в момент “after action review”.

Так, модальність кожної людини, кожного фахівця/фахівчині може змінюватися залежно від ситуації і характеру виклику. Але є групи професій (чи знову ж таки - професійних ролей), в яких певна модальність переважає і задає рамку кваліфікаційних вимог. Скажімо, медицина в цілому - про підтримку і піклування, і сімейний лікар, терапевт має бути втіленням цих рис. Але хірургу часом доводиться йти на ризик для порятунку пацієнтів. 

Обираючи свою роль у суспільстві та індустрії, варто чесно собі відповісти на запитання, в якій модальності ти найбільш органічний/продуктивний/що тобі краще вдається. 

Ознакою ж трансформаційного лідера є зрілість особистості, що дозволяє свідомо оперувати різними модальностями, послідовно змінювати, налаштовуючись на доцільність. 

Саме тому ключовими навичками  майбутнього стають:

Еластичість розуму (когнітивна гнучкість)

Засаднича невизначеність, яка, нагадаємо, стає однією із базових характеристик світу; наростання динаміки соціальних, економічних, культурних  процесів; збільшення обсягів інформації вимагає здатності усвідомлювати обмеження власного світосприйняття. Прагматично це означає уміння помічати та обходити власні когнітивні викривлення, готовність оперувати широким спектром стратегій пізнання в залежності від ситуації. Це вимагатиме регулярного оновлення поглядів на певні речі, звичку і уміння  додавати необхідні елементи до своєї картини світу.  

Внутрішній компас

Уміння складати власну стратегію освіти й будувати персональні траєторії навчання. Уміння самостійно визначити свої пріоритети, максимально точно розподілити увагу, час і фінанси є незамінним в умовах, коли постійно зʼявляються нові кар'єрні можливості та освітні пропозиції. Біл Джордж з Гарвардської школи бізнесу та Пітер Сімс зі Стенфордської вищої школи бізнесу, наполягають, що в центрі внутрішнього компаса лежить самосвідомість, що сканує чотири ключових сектори: цінності та принципи, мотивація, команда, та механізми впровадження. По факту це – комплексна навичка, що  окрім аналітичного мислення, вимагає самоемпатії, рефлексії, самоконтролю і здатності чесно сприймати зворотний зв'язок. У підсумку, спроможність самостійно аналізувати ситуацію, розуміти виклики для своєї професійної ніші, бути готовим навчатися впродовж життя і вчасно оновлювати професійні навички стає ключовою рисою конкурентоздатності працівника.  

(Про)активне навчання, спрямоване на зростання

Ключова риса тут - самозарадність та ініціатива індивіда. Центр ухвалення рішень у даному разі переходить від інституцій до конкретної людини, яка, відповідно, має візію і амбіцію створити певну цінність і при цьому вести бажаний для себе спосіб життя. Проактивна особистість не чекає пропозицій від освітніх інституцій, вказівок від викладача чи роботодавця щодо тем і навичок вартих опанування, а сама пропонує і обирає трек професійного зростання, спираючись на те, що називають світоглядом зростання (growth mindset). Це дозволяє людині розвивати потрібні навички, незалежно від того вони вроджені чи набуті. Навчання у тому випадку породжує мотивацію і готовність інвестувати  у нього час і ресурси, коли попередні навички і знання конвертуються у соціальний статус та доступ до ще більших ресурсів.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Микола Скиба, експерт напрямку "Освіта" Українського інституту майбутнього.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.36
    Купівля 39.36
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
9 травня
14:44
Дмитро Герега
Зеленський призначив Дмитра Герегу командувачем Сил підтримки ЗСУ
14:42
фейк
"Україна вбивала етнічних росіян на Донбасі": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 9 травня
14:15
Оновлено
Валерій Залужний
Залужного офіційно звільнено з військової служби і призначено послом у Великій Британії
14:05
Стівен Сігал (в центрі) та Володимир Путін (ліворуч)
ЄС готує санкції проти американського актора-путініста Стівена Сігала
14:03
OPINION
Костянтин Корсун
Як "Дію" перетворюють на цифрового шпигуна
14:02
Коломойський, суд
Коломойському обрали запобіжний захід за підозрою в організації замовного вбивства
14:00
Ексклюзив
енергетика
Ми входимо у важкий літній сезон, але енергосистема не ляже, - ексміністр Плачков
13:42
Зеленський змінив командувача Сил спеціальних операцій
13:36
London Tech Week
London Tech Week 2024: які українські стартапи поїдуть на найбільшу в Європі виставку
13:14
ГЕС
Через атаку РФ 8 травня дві українські ГЕС вивели з експлуатації
13:08
протести в Тбілісі
У Тбілісі за вечір напали щонайменше на 4 активістів і представників опозиції
12:57
окупант російського підрозділу "Шторм""
Окупанти посилюють терор і заявили про боротьбу з усім українським на ТОТ, - голова Запорізької ОВА
12:56
ЗСУ, війна
Попри велику кількість атак, РФ не досягла значних успіхів на фронті протягом квітня, - розвідка Британії
12:48
Оновлено
Білгород
Дрони СБУ вночі уразили дві нафтобази в Краснодарському краї РФ
12:39
погода
Де будуть заморозки, а де - тепло: прогноз погоди від Наталки Діденко
12:31
Еспресо логотип
Росія атакувала супутникове мовлення Еспресо
12:25
Ексклюзив
мобілізація
Нардепка Фріз розповіла, чи виправдає очікування законопроєкт про мобілізацію засуджених
12:25
прем'єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс
Прем'єр Ірландії повідомив, що братиме участь в українському Саміті миру
12:02
OPINION
Андрій Магера
Путін нелегітимний з 2018 року
12:01
електроенергія
Значний дефіцит, можливі аварійні відключення: ситуація в енергосистемі станом на 9 травня
11:58
телевізор немає сигналу
Російські хакери зламали супутниковий сигнал українських каналів і запустили трансляцію параду в Москві
11:53
речник Держдепу США Метью Міллер
"Повернемося до того темпу, в якому були до перерви у фінансуванні": речник держдепу США про допомогу Україні
11:47
Росіяни приписали Наталі Портман фейкові слова про червону армію
Напередодні 9 Травня росіяни поширили фейкові цитати Ді Капріо, Йовович і Портман про червону армію
11:33
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росія завдала найбільших за останні тижні ракетних ударів по Україні та як збивають ворожі дрони на підльоті до Києва. Акценти світових ЗМІ 9 травня
11:25
Роберта Мецола і Руслан Стефанчук
До Києва прибули міністерка розвитку Німеччини Шульце та президентка Європарламенту Мецола
11:20
Ексклюзив
окупанти орки війська рф
Накопичених військ РФ недостатньо для штурму Харкова, але ворог здатен на рейдові дії, - військовий оглядач Попович
11:16
На фото: Jerry Heil і alyona alyona
Пісня представниць України на Євробаченні-2024 Teresa & Maria перебуває в чартах 27 країн світу
11:14
Микола Сольский
Рада звільнила міністра агрополітики Сольського
11:08
На перші €4 млн, які словаки зібрали для України, закуплять майже 2 700 артснарядів
10:51
Верховна Рада
Рада підтримала в цілому законопроєкт про посилення відповідальності за порушення мобілізації
10:51
"Орел і Решка"
Росіяни зніматимуть "Орел і Решка" в окупованому Маріуполі, українська продюсерка пригрозила судом
10:50
OPINION
Ірина Федорів
(Не)відновити Мінрегіон. На Банковій усвідомили наслідки неякісного урядування Кубракова? 
10:46
Оновлено
Олександр Кубраков, віце-прем’єр-міністр з питань відновлення України – міністр з питань громад
Парламент звільнив віцепрем'єра Кубракова
10:21
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 9 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:20
Ніколас Кейдж
Співачка FKA Twigs та Ніколас Кейдж зіграють Марію та Йосипа у фільмі жахів про Ісуса
10:14
Ексклюзив
Карта. Часів Яр_0805
Відбувалися стрілкові бої, але в Часів Яр ворог не зайшов, - боєць ЗСУ Сазонов
10:11
Полював на системи ППО та позиції Сил оборони: СБУ затримала рецидивіста з Харкова
10:09
OPINION
Валерій Пекар
Нам потрібне "Ніколи знову 2.0"
09:52
вибори у Північній Македонії
Вибори у Північній Македонії: перемогу здобула опозиція
09:43
Білий Дім
Наприкінці року Байден може зробити новий запит на допомогу Україні
Більше новин