OPINION

Другий фронт. Чи буде війна РФ з Фінляндією та Литвою?

Марина Данилюк-Ярмолаєва
22 травня, 2024 середа
16:06

Путін підіймає ставки й продовжує лякати Захід новими війнами. Росія заявила, що планує змінити морські кордони з Литвою та Фінляндією в односторонньому порядку. Тож варто поговорити, чи буде другий фронт?

Зміст

Видання Moscow Times повідомило, що міноборони РФ підготувало документ, за яким Росія має намір оголосити своїми внутрішніми морськими водами частину акваторії на сході Фінської затоки, а також поблизу міст Балтійськ і Зеленоградськ у Калінінградській області.

Що придумали рашисти? Постанову Радміну СРСР 40-річної давності, що регулює кордони на Балтиці, Міноборони пропонує частково "визнати нечинною".

Тому Росія змінить географічні координати точок, що визначають положення вихідних ліній, від яких вимірюють ширину територіального моря РФ, а також прилеглої зони біля узбережжя та островів. Так, на кордоні з Фінляндією РФ має намір скоригувати координати в зоні островів Йяхі, Соммерс, Голланд, Родшер, Малий Тютерс, Вигрунд, а також поблизу північного мису річки Нарва, випливає із додатка до постанови кабміну.

Цікаво, що хронологічно свіжа постанова держави-агресора була оприлюднена практично одночасно з початком російських навчань щодо застосування тактичної ядерної зброї. Російське міноборони трохи раніше оголосило, що вони стартували у Південному військовому окрузі за участю комплексів "Іскандер" та авіації, озброєної ракетами "Кинджал". Це безумовно — спроба полякати Захід напередодні виборів до Європарламенту та змістити акценти з ракетних ударів по Україні до дискусії  "а може, не варто так багато "петріотів" передавати українцям, якщо тут по самих може прилетіти".

Читайте також: Путін вирішив "взять за живое" НАТО у Балтиці

Ідея Росії полякати країни Балтії та Північної Європи, аби вони менше були адвокатами України й менше говорили про потребу переозброєнь країн НАТО та згортання будь-якого "сюсюкання" з Росією.

Але здається, що Росія не зробила жодних висновків з історії минулого. Бо одна справа була пересувати кордони з Фінляндією в 1940 році, а інша зараз — коли нейтральна країна не просто блискавично вступила в НАТО, а бʼє рекорди у виробництві зброї, закупівлі ППО в Ізраїлю та недавно очолила навчання НАТО. Якщо вже хтось і зробив правильні висновки з агресії Росії проти України, то це фіни.

Тим паче в тамтешній пресі зʼявляється все більше розслідувань про те, як росіяни  роками готувались до гібридних воєн, бо ж вважали, що це теж їх "исконно русская территория".

Так фінська газета Ilta-Sanomat розповіла, як росіяни уже 20 років поспіль скуповують нерухомість довкола стратегічно важливих обʼєктів для сил оборони. Формально — ці приміщення лишаються порожніми. Однак дивні збіги, що всі обʼєкти поблизу складів вибухівки, магістральних електромереж та телекомунікаційної щогли армії Фінляндії  — були викуплені саме росіянами, навели видання на цікаві роздуми.

"Цілком релевантним сценарієм є те, що агенти, завербовані російською владою, можливо, готують диверсійні атаки в цехах, якими вони володіють у Фінляндії, проти, наприклад, енергетичної чи комунікаційної інфраструктури нашої країни – або навіть терористичні атаки", – сказав в коментарі до цієї статті Марко Палокангас — генерал та професор з військової майстерності, що працює в Національному університеті оборони.

Тут же можна зауважити миттєву реакцію Швеції щодо планів Росії закріпитися на Балтійському морі.

Головнокомандувач збройних сил Швеції Мікаель Бюден публічно заявив, що російський диктатор Путін має намір захопити шведський острів Готланд для повного контролю за Балтійським морем.

"Я впевнений, що Путін поклав навіть обидва ока на Готланд. Мета Путіна – отримати контроль над Балтійським морем. Ймовірно, він також поклав око на Аландські острови. Росіяни уважно стежать за тим, що відбувається на входах і виходах до Балтійського моря", – розповів Бюден.

Читайте також: Росія: суцільне лихо, одні чорти. Без варіантів

Чому Готланд такий важливий і рашисти поклали на нього око? Відстань між островом та Калінінградом становить 330 кілометрів. Поруч – військово-морська база Балтійського флоту країни-терористки. Російські агресори малюють Готланд на потенційних планах розширення своєї тухлої імперії.

Утім якщо раніше росіяни справді могли лякати шведів — тепер робити все складніше. Бо як тільки Швеція приєдналася до НАТО, Готланд став ключовим для оборони не лише Швеції, а й усіх країн балтійського регіону. На острові зможе перебувати і іноземний контингент союзників, і військова техніка НАТО. А отже, Готланд, де і раніше розташовувався шведський спецназ, – тепер посилено укріплюють та охороняють. Також не варто забувати, що шведи мають прекрасний ВПК, який за певних умов буде чудово протестовано на російських мішенях.

Початковий план щодо окупації країн Балтії та Півночі Європи росіяни оголошували в січні 2022 року — напередодні повномасштабного вторгнення до України. В ефірі кремлівського пропагандиста Євгенія Попова російський політолог, головний редактор журналу "Національна оборона" Ігор Коротченко показував, як будуть захоплювати Литву, Латвію на Естонію.

Логіка путінської Росії станом на початок 2022 року була проста — одразу після падіння України Захід мав злякатися. І нажахане НАТО відмовилось би від захисту трьох країн Балтії. Але особливо цинічно виглядало те, що "російські військові аналітики" вважали невіддільною частиною свого великого плану фактичну окупацію шведського острова Готланд.

План звучав так: росіяни спершу обіцяли вдарити по Заходу радіоелектронними засобами приглушення зв'язку Західного військового округу та Балтійського флоту. "Радари натовські сліпнуть і нічого не бачать", — обіцяв Коротченко чоловіку Скабєєвої.

У цей час росіяни мали висаджуватись на острів Готланд у Швеції із зенітно-ракетними системами С-400 та протикорабельними ракетними комплексами "Бастіон". Паралельно — білоруські та російські війська перекривають Сувалкський коридор та ізолюють НАТО, Польщу від балтійських країн аби Литва, Латвія та Естонія не отримували допомогу.

А вінцем такої "СВО" проти країн Балтії мало бути таке: "Те немногочисленные силы специальных операций Канады, Великобритании, Германии, США в странах Балтии – их окружают полки Псковской дивизии ВДВ, и они складывают оружие. Новые правительства в Эстонии, Латвии, Литве провозглашают Эстонскую народную республику, Латвийскую народную республику, Литовскую народную республику, и Швеция подписывает договор о вечном нейтралитете и оставляет на 99 лет в аренду остров Готланд для российской военной базы".

І висновок Коротченка про ймовірну поведінку сусідів: "В это же самое время в Таллинне, Риге, Вильнюсе появляются "вежливые люди", которых радостно приветствует местное население. А которое не приветствует, оно просто попряталось и закрылось в квартирах".

Читайте також: США боронять нам бити по Росії? Ми маємо їм дещо нагадати...

Річ у тому, що для таких сценаріїв Росія втратила час і ресурси на війні в Україні. І за ці два з гаком роки повномасштабного вторгнення всі розуміють, на що здатна псковська дивізія. На Бучанську різанину і розстріли військовополонених під Роботиним. Є документальні факти, які оприлюднені усіма світовими ЗМІ, що роблять елітні російські десантники, коли приходять у чужий дім.

Фінляндія, Швеція та країни Балтії, як ніхто, зробили добрі висновки з української війни. Подекуди навіть набагато кращі за нас — як націю яка безпосередньо перебуває в епіцентрі війни.

У Путіна залишилось мало креативних ідей, як нажахати Захід. Він чітко розуміє, що це літо — його останній шанс схилити шальку терезів на свій бік. Тому в хід ідуть старі ідеї про те, як захопити всіх і вся — навіть коли у тебе уже гола д*па.

Подібні заяви про нові загарбницькі ідеї — можуть бути шансом для нас. Що неможливо домовитись з Путіним шляхом компромісу коштом України. Імперія хоче втопити всіх сусідів у крові та зробити їх своїми рабами. Доведено знову.

Спеціально для Еспресо

Про авторку: Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Лишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:47
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
МКС видав ордери на арешт прем'єра Ізраїлю Нетаньягу, міністра оборони Галланта й лідера військового крила ХАМАСу Дейфа
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:14
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 26, серед них діти
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
Більше новин