OPINION

Напружений трилер про те, як (не)виділяли гроші на кіно

Андрій Кокотюха
22 червня, 2024 субота
20:09

У цій історії надзвичайно важко, майже неможливо займати позицію стороннього безпристрасного спостерігача. Тим не менше спробую

Зміст

Адже ця спроба для мене означає не стати на бік відновлення й подальшого розвитку українського кінотелевиробництва. Повномасштабне російське вторгнення зупинило процес, проте несподіваним чином дало йому стимул та небачений раніше глядацький аванс.

У вересні 2022 року на екрани вцілілих кінозалів почали виходити українські стрічки, запущені до гарячої фази війни, а деякі з них завершували постпродакшн уже під звуки повітряних тривог. І люди, котрі мали змогу ходити в кіно, – пішли на ці стрічки! Частина з них примудрилася навіть зібрати непогану в реаліях воюючої країни касу. Показово, що лідери прокату серед українських стрічок абсолютно різні: воєнна драма "Снайпер. Білий ворон", трагікомедія "Люксембург, Люксембург", історична драма "Довбуш", комедія в стилі роуд-муві "Я, "Побєда" і Берлін", анімаційна стрічка "Мавка. Лісова пісня" та кінохіт останнього часу – "Будинок "Слово". Нескінчений роман", художній погляд на життєписи митців Розстріляного відродження. Не названі всі гідні стрічки. Але майже всі вони – міжвоєнного часу.

Що означає: на жаль, створеного вистачило на два роки. Анонсовані подальші прем`єри – останні. Або нічого не знімати, бо грошей нема. Або шукати приватних інвесторів, що дорівнює попередньому пункту, бо грошей і в них нема. Або ж закласти кошторис на створення фільмів у державний бюджет, у якому так само грошей не дуже є. Точніше, кіновиробництво – не та стаття, яка нині в пріоритеті.

Не згоден. Росія зараз активно знімає все, що знімається, і проривається зі своєю продукцією на міжнародні фестивальні майданчики. Ще наш ворог має власні кінотелехіти. В кіно – торішня анімована комедія "Чебурашка", яка за перші три дні прокату окупила бюджет у 850 мільйонів рублів. На серіальній ниві - "Слово пацана", правдива ідеологічно-пропагандистська бомба, котра вразила не лише глядачів за поребриком, а й, на жаль, стала лідером переглядів і в українському сегменті інтернету.

Україна не має навіть десятої частини їхніх бюджетів. Але це не означає сидіти сиднем та дивитися, як швидко деградує галузь. З якої війна вже вимила частину фахівців: сценаристи, актори, режисери, оператори, художники й продюсери пішли до лав ЗСУ, воюють і, на жаль, гинуть. Утім, на моє глибоке переконання, галузь не має зникнути – українці воюють і гинуть, серед іншого, й за це.

Читайте також: Кіно вже не боїться війни

Ближче до справ. Дано: з бюджету після перерви виділено понад пів мільярда гривень на кіно – документальне, художнє, анімаційне, короткий метр, дебюти, з прицілом на фестивального й масового глядача. Щоб поборотися за свою частину пирога, треба підготувати потрібні документи й подати проєкт на пітчинг, нині він 19-й за порядком. В чому проблема? Частина кіноспільноти не довіряє тим, хто пиріг ділить: керівництву Держкіно та Раді з питань підтримки кінематографії. І якщо замінити керівництво є бажання, але нема можливостей, згадана Рада обирається на певний час. А повноваження її закінчилися ще минулого року.

Поки не було пітчингів, протистояння здебільшого відбувалося в соцмережах та юридичній площині. Зокрема, у 2023 році Київський окружний адміністративний суд за позовом Національної спілки кінематографістів (НСКУ) визнав повноваження чинної Ради недійсним. Кабмін, який призначає Раду, подав апеляцію. І так лягла карта: незабаром після оголошення згаданого пітчингу 6-й апеляційний адміністративний суд у Києві скаргу Кабміну не задовольнив.  Сталося це 23 квітня, за десять днів по завершенню прийому документів на конкурс кінопроєктів.

Подальша ситуація набула характеру абсурдистських п`єс Ежена Йонеско. Кінематографічна фронда торжествує разом із законом і водночас обурюється, чому експерти читають та оцінюють проєктні заявки. Адже останнє слово все одно за Радою, чиї рішення, згідно з судовим вердиктом, незаконні. Тим часом Рада працює в штатному режимі, а юристи намагаються або відтермінувати виконання судової постанови, або знайти спосіб переглянути її, або ж передати повноваження Ради легітимному органу, наприклад Мінкульту.

Фронда закликає свідомих бойкотувати пітчинг і – тут ніхто не має права заперечувати! – скасувати конкурс, а заплановані на кіно кошти перенаправити на потреби ЗСУ. Інша частина спільноти непозбувно збентежена радикалізацією питання: чому або кіно – або дрони? Невже неможливо і те, і інше? Почалися Facebook-дискусії довкола важливості кіно саме в воєнний час, адже кіно – сенсотвірна галузь, надважлива для формування світогляду та національного єднання індустрія. А далекі від цехових проблем мешканці соцмереж щодня хоча б раз та й знайдуть привід написати: "Ось про що треба знімати фільми й серіали". Отже, важливість кіно в Україні розуміють, водночас не ставлячи під сумнів пріоритет питання оборони.

Читайте також: Влада знищила систему підтримки кіно

Розірвати замкнене коло міг другий тур 19-го пітчингу. Він проходив на початку червня під супровід фейсбучного "Ганьба!" й наголошень на незаконності процесу, що, як зазначено вище, має юридичні підстави. Чому міг розірвати? Бо визнана нелегітимною Рада могла встигнути визначити переможців до остаточного рішення Верховного Суду. Тобто, говорячи простіше, пропетляти. Це давало невеличку лазівку, яка дозволяла затвердити результати в форматі "Ну, на коня!", а вже потім, як велить закон, таки переобрати Раду. Не вийшло. Верховний Суд сказав своє останнє слово буквально у розпал пітчингу, точно посередині процесу – 12 червня. Цитуючи журналістський мем старої школи, "і шо його робить, дорога редакціє"?

Зараз оголошено конкурс кандидатур на склад членів Ради з держаної підтримки кінематографії. І водночас оголосили результати 19-го пітчингу. Наразі – пауза, характерна для напруженого саспенсу. Адже в разі визнання цих результатів недійсними повториться ситуація, коли перегралися й здебільшого занулилися результати попереднього, останнього перед масштабним вторгненням конкурсу. Тоді активна прогресивна спільнота обурилася – але зараз може відбутися те саме або, варіант, подібне. Бо в обох випадках колізію створила та сама Рада.

Якщо зацікавлені особи бодай поверхово розібралися й навіть вибрали собі сторону, варто знати: прискіпливі критики, які стежили за перебігом пітчингів, у цілому визнавали – закон ігнорується. Але разом із тим відзначали: серед поданих проєктів є цікаві, гідні, перспективні, дуже дочасні. Тож під роздачу потрапляють також вони. І ми знову повертаємося туди, звідки почали: чи має держава фінансувати створення фільмів під час масштабної війни. Це лише здається, що відповідь очевидна. Перечитайте від початку. Зрозумієте, чому ні.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 40.39
    Купівля 40.39
    Продаж 40.88
  • EUR
    Купівля 43.23
    Продаж 43.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
28 червня
02:37
Марія Захарова
"У Херсоні не можуть зупинити епідемію холери": російські фейки за 27 червня
01:52
Збірна України, Євро-2024
Ліга націй: де і коли відбудеться перший матч України після вильоту з Євро-2024
00:59
Урсула фон дер Ляєн
Лідери ЄС залишили фон дер Ляєн на посту глави Єврокомісії
00:39
Олександр Лукашенко
Лукашенко звільнив чотирьох міністрів та голову своєї адміністрації
00:38
Михайло Мудрик (праворуч), Словаччина - Україна
Мудрик накинувся на журналістів та фанів через інсайд про його травму
2024, четвер
27 червня
23:47
Юрій Голик
НАБУ прийшло з обшуками до бізнесмена Голика, який фігурує у справі про витік інформації, - ЗМІ
23:23
Сергій Ребров
Ребров звернувся до вболівальників та назвав головну причину невдачі на Євро-2024
23:19
Марін Ле Пен
Ле Пен пообіцяла заблокувати відправку французьких військових до України, у разі перемоги на виборах
22:57
російський супутник "Ресурс-П"
Російський супутник розлетівся у космосі на понад 100 частин на небезпечній відстані від МКС
22:52
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу відбулося 119 боєзіткнень, найгарячішими залишаються Торецький, Покровський і Курахівський напрямки
22:33
смерть рашистським окупантам
РФ у травні щодня втрачала в Україні понад 1 тис. пораненими й убитими, - NYT
22:18
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Інженерні бригади КНДР на Донбас можуть направити наступного місяця: що взамін обіцяє Росія. Колонка Сергія Згурця
22:10
Новини компаній
На підприємстві Ferrexpo створено добровільну пожежну бригаду
На підприємстві Ferrexpo створено добровільну пожежну команду
21:57
ЗРК Patriot
Україна веде переговори зі США та Ізраїлем про передачу до 8 ЗРК Patriot, - FT
21:48
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Ф'юрі відреагував на рішення Усика відмовитися від титулу абсолютного чемпіона
21:27
Голова Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук
Предстоятель УГКЦ Святослав розповів про ставлення церкви до мобілізації духовенства
20:59
Дмитро Медведєв
Привід оголосити війну: Медведєв зробив заяву щодо можливого арешту Шойгу та Герасимова за ордером МКС
20:29
Оновлено
Кирило Тимошенко
Справа про ймовірний витік інформації: НАБУ прийшло з обшуками до ексзаступника голови ОП Тимошенка
20:26
Зеленський
Зеленський зустрівся зі Столтенбергом та обговорив підготовку до Вашингтонського саміту НАТО
20:25
Оновлено
удар по Харкову, 27.06.24
РФ уперше вдарила по Харкову ФАБ-500 з модулем планерування та корекції: наслідки атаки
20:10
безпілотники "Пегас"
Безпілотники Армії дронів за 2 тижні вразили 778 одиниць техніки РФ
20:09
Казахстан
У Казахстані заявили, що не видадуть Україні підозрюваних у нападі на опозиціонера Садикова
20:07
Ексклюзив
На фото: Володимир Зеленський
Це політичні ігри: голова КВУ Кошель про дослідження Центру Разумкова щодо рівня довіри до інституту президента
20:01
Оновлено
новини Львівщини
У Києві сталося коротке замикання на трансформаторній підстанції: що відомо
20:01
OPINION
Ростислав Павленко
Скиглення "не говоріть про корупцію" нічого, окрім огиди, не викликають
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 855-го дня війни: Україна підписала безпекову угоду з ЄС, росіяни втратили понад пів сотні танків і 95% особового складу однієї з бригад
19:59
Делегація Європейського центру Солідарності відвідала Львів
Розказати про боротьбу народів проти імперії: у Львові відкриється Центр Свободи і Демократії
19:37
Часів Яр
"Тільки зносити й будувати щось нове": глава МВА про масштаби руйнувань Часового Яру
19:35
ЗСУ
ЗСУ витіснили росіян з мікрорайону "Канал" у Часовому Ярі, - ОСУВ "Хортиця"
19:23
На Херсонщині окупанти вдарили по полю
На Херсонщині окупанти вдарили по полю: знищено 25 га озимої пшениці
19:13
Оновлено
Зеленський
Зеленський вважає, що Білорусь у майбутньому має бути частиною об'єднаної Європи
19:08
Єнс Столтенберг
НАТО не прогнозує значних проривів російських військ в Україні, - Столтенберг 
19:00
Роберт Фіцо
У Словаччині посилять захист політиків після замаху на Фіцо
19:00
Аналітика
Ізраїль побудував "маленьку Газу"
Завершать війну з ХАМАС і почнуть з "Хезболлою": чому конфлікт в Ізраїлі не може зупинитися. Пояснюємо
19:00
День Конституції
День Конституції України: чи буде вихідний, історія та запровадження свята
18:49
Партнерський матеріал
Як ШІ трансформує клієнтський сервіс: досвід Global Bilgi
18:40
Шістьох топменеджерів харківської фірми підозрюють у поставках продукції до РФ
18:31
Ексклюзив
КНДР провела випробування ракет
КНДР уже отримує бажане від РФ: Defence Express про ракетну програму й готові технологічні рішення до неї
18:30
Зеленський
Зеленський заявив про підготовку плану дій до другого Саміту миру
18:27
Арарат Мірзоян
"Ми категорично проти війни": Вірменія закликала припинити бойові дії в Україні
Більше новин