OPINION

Путін втілюватиме план реанімації СРСР

Віталій Портников
8 травня, 2024 середа
12:01

У Кремлі відбулася так звана інавгурація Володимира Путіна на посаду президента РФ. Звичайно, це суто формальна церемонія

Зміст

Як ніхто не мав жодних сумнівів у тому, що Путіна оберуть президентом Росії, так ніхто не очікував несподіванок від протокольних церемоній, які мають формально легітимізувати продовження його повноважень очільника держави. Хіба що ми зараз стежимо за тим, керівники яких західних держав вирішили, що їхні посли в російській столиці мають утриматися від присутності на церемонії інавгурації Володимира Путіна, а керівники яких держав вирішили, що їхні дипломатичні представники на цій церемонії будуть.

Хіба що є цікавою присутність посла Французької Республіки, однак очевидно, що з політичного погляду присутність чи неприсутність на церемонії інавгурації небагато що змінює. Як небагато що змінює ситуація з визнанням чи невизнанням Путіна президентом Росії.

Україна, яка перебуває в стані війни з сусідньою державою й перервала з нею всі дипломатичні взаємини, може дозволити собі не визнавати Путіна легітимним президентом. Для західних країн це проблема, бо таке невизнання фактично означає замороження дипломатичних взаємин і припинення будь-яких контактів. Що в ситуації з ядерною державою, звичайно ж, досить ризиковано з погляду питань національної безпеки навіть не самої Росії, а тих держав, які переривають такі контакти.

Так що тут важливо насамперед те, наскільки західні держави готові в наступні роки путінського президентства протистояти його агресивним планам щодо України та інших колишніх радянських республік. І на це ми маємо сподіватися.

Читайте також: Ми і перемирʼя

Путін керує Росією вже 24 роки поспіль як президент і короткий період як прем’єр-міністр РФ, коли на чолі держави формально був Дмитро Медведєв, і, таким чином, наближається до радянського диктатора Йосипа Сталіна. Багато хто говорить, що Путін може пробути на посаді президента до 2030-го, а формально – до 2036 року. Однак треба усвідомити: реально Путін буде президентом РФ стільки, скільки він сам забажає. Тільки фізична смерть російського очільника може завадити йому продовжувати виконувати обов’язки керівника Російської держави.

Фактично ніякої реальної політичної альтернативи путінському режиму в сучасній Росії не існує. Федеральна служба безпеки, яка захопила владу в Росії ще наприкінці 1990-х, старанно зачистила всю політичну систему РФ під свого обранця. І є досить великі шанси того, що навіть у випадку фізичної смерті Путіна чекістський режим із тією самою реваншистською ідеологією продовжуватиме існувати в Росії в наступні десятиріччя.

Читайте також: Путін і друге пришестя Христа

Отже, якою є політична програма висуванця цього чекістського режиму Володимира Путіна на наступні роки? Це насамперед виправлення "помилки 1991 року", коли радянські чекісти отримали владу на території Радянського Союзу внаслідок заборони комуністичної партії СРСР і ліквідації її апарату, однак змушені були задовольнитися тільки територією найбільшої зі союзних республік РФ, яка,  як відомо, у 20-ті роки минулого сторіччя окупувала всі інші території й приєднала до себе в якості фейкового Радянського Союзу.

Радянські чекісти вже в 1990-ті роки були розчаровані тим, що не мають влади на всій тій території. І одним із їхніх головних завдань було виправити цю історичну помилку, що й проявилося в намаганні приєднати до Росії дві європейські республіки Радянського Союзу, Україну й Білорусь. Це бажання призвело до анексії Донбасу у 2014 році, а згодом і до великої війни Росії проти України.

Очевидно, що ця війна продовжуватиметься й надалі. Бо в перемозі над Україною Володимир Путін та його соратники вбачають можливість приєднання до Російської держави чи принаймні до російської сфери впливу всіх інших колишніх радянських республік. Треба усвідомити, що в політичних планах Володимира Путіна було вже 2024 року переобратися не на посаду президента РФ, а на посаду очільника союзної держави, до складу якої ввійшли б російські, українські та білоруські території. Опір українського народу, готовність боротися Збройних Сил України фактично відмовили Кремлю в здійсненні його амбіційних людиноненависницьких планів. Однак це не означає, що Володимир Путін ухвалив рішення взагалі відмовитися від них у майбутньому.

Читайте також: Інавгурація Путіна. Кілька важливих неприємних фактів

Таким чином, головним напрямом політичної активності російського президента є насамперед війна. Якщо його плани можуть бути втілені в життя, Путін повернеться до тих ідей, які визначили його напад на Україну в лютому 2022 року. А керівникам інших колишніх радянських республік будуть зроблені пропозиції приєднатися до цієї союзної держави, яка буде сформована з російських, українських і білоруських територій.

Звісно, вважати, що ці плани дійсно можуть справдитися, що у 2030 році В. Путіна буде обрано президентом держави в кордонах  СРСР 1991 року, а саме такими є плани російських чекістів на майбутні роки, не здається можливим. Тоді яка альтернатива?

Альтернатива – у продовженні російсько-української війни, у продовженні тиску Заходу на Росію. У русі Росії шляхом хаотизації сучасного світу, у співпраці з Китаєм, Іраном і Північною Кореєю, у створенні нових можливостей для війн на всіх континентах світу, насамперед на Близькому Сході, в Африці, імовірно в Латинській Америці. Президентство Володимира Путіна в період 2024-2030 років обіцяє бути ще більш кривавим, кризовим і тривожним, ніж у попередні роки його перебування на посаді президента РФ.

Можна сказати, що світ продовжує наближатися до того порогу ескалації, на якому в Москві та Вашингтоні, в Лондоні й Парижі будуть розв'язувати питання небезпеки застосування спочатку тактичної, а згодом і стратегічної ядерної зброї. Ось яким вирішальним може бути час перебування президента РФ Путіна на посаді, яку він хотів би залишити на користь очільника нового відновленого Радянського Союзу. Для чого Росія Путіна готова платити високу ціну, створюючи хаос і дестабілізацію всюди, де тільки можливо.

І звичайно, треба пам’ятати, що Україна має в цій ситуації робити все можливе, щоб її війна з Росією не закінчилася зникненням Української держави з політичної мапи світу, щоб за ці роки отримати гідні гарантії безпеки від цивілізованого світу, щоб поставити Росію перед вибором продовжувати боротьбу з Україною або ж реальним ядерним конфліктом з країнами цивілізованого світу, що має налякати російське політичне керівництво та російський народ, хворий на шовіністичний вірус.

Також є абсолютно очевидним, що без підкорення української території всім амбітним планам Володимира Путіна та більшості його співвітчизників стосовно повернення кордонів 1991 року не вдасться здійснитися. І це створює шанси, що, можливо, у 30-40-х роках XXI сторіччя Росія може перейти від моделі імперії, що хоче відновитися, до моделі національної держави, що намагається знайти своє місце якщо не в Європі, так в Азії.

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.87
    Купівля 41.87
    Продаж 42.49
  • EUR
    Купівля 43.45
    Продаж 44.29
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
2 січня
19:50
Екс-прем'єр Фіцо
Фіцо заявив про можливе скорочення допомоги українським біженцям у Словаччині через зупинку транзиту газу РФ
19:39
У Франківську патрульні затримали чоловіка, який перебував у розшуку
Поліція Київщини розшукує жінку, яка залишила немовля в сумці на вулиці
19:28
обстріл
Унаслідок ракетної атаки по Києву 1 січня пошкоджено адмінбудівлі Верховної Ради
19:11
енергосистема
РФ змінила тактику ударів по енергосистемі під час масованих атак у 2024 році
19:10
На селище в Кенії з космосу впало півтонне сталеве кільце
18:36
Молдова
У Молдові євро став базовою валютою обмінного курсу
18:36
Фінляндія
У Фінляндії просять офіційно арештувати танкер Eagle S у зв'язку з пошкодженням кабелю у Балтійському морі
18:34
МЗС України
ООН заявила про обмеження релігійних свобод в Україні. МЗС відреагувало
18:33
Ігор Клименко і Дмитро Фінашин
Клименко призначив Героя України Дмитра Фінашина своїм радником з питань ветеранської політики
18:12
Ілон Маск
Маск планує провести розмову в прямому етері з ультраправою кандидаткою у канцлери Німеччини Вайдель
18:07
Міністерство оборони України
Міноборони обіцяє реформи в командуванні Сухопутних військ ЗСУ після комплексного аналізу
18:00
OPINION
Перемога буде: чого очікувати економіці у рік Дерев’яної Змії
17:55
Аварія танкерів РФ: супутник зафіксував нафтову пляму біля Керченської протоки площею близько 10 кв. км
17:48
Укрзалізниця
"Для всіх, у чиєму житті замало див": у Києві курсує Магічний експрес від УЗ
17:35
Придністров'я
У самопроголошеному Придністровʼї заявили про зупинку роботи всіх промислових підприємств через відсутність енергоресурсів
17:34
опалення
У Харкові повністю відновили надання комунальних послуг після масованої атаки РФ 25 грудня
17:12
Курт Волкер
Курт Волкер припустив, що Україні доведеться піти на територіальні поступки РФ
17:06
Тренування з помповою рушницею Maverick M88 під час проходження БЗВП
Військові у 2025 році отримуватимуть "Пакунок пораненого"
17:02
На фото: режисерка "Барбі" Ґрета Ґервіґ
Жінки зняли тільки 16% з 250 найкасовіших фільмів 2024 року, - дослідження
16:55
паспорт рф
Нацспротив: на ТОТ українців, які не обміняли паспорт на російський, вважатимуть "мігрантами"
16:52
Українське зерно, яке висипали у Польщі
Польські фермери анонсували протест у Варшаві, зокрема, проти імпорту сільгосппродукції з України
16:41
У сирійському Хомсі сили безпеки шукають бойовиків, повʼязаних з Асадом
16:34
Ексклюзив
морські піхотинці РФ
Острови на Дніпрі стають смертельною пасткою для російських військових, - Братчук
16:32
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 72 боєзіткнення: на Покровському напрямку ЗСУ відбили 18 ворожих атак
16:28
Майдан Незалежності
У Києві 2024 рік був найтеплішим за всю історію спостережень
16:27
ракета "Довгий Нептун"
ЗСУ атакували командний пункт ворожої армії на Курщині
16:27
Припинення транзиту російського газу через Україну не вплине на ціни для населення, – Нафтогаз
16:13
Росіяни навряд чи підійматимуть затонулі в Керченській протоці танкери до завершення сезону штормів, - ВМС
16:12
Курт Волкер
"Це єдине, що Путін поважає": Курт Волкер переконаний, що Україні треба наполягати на членстві в НАТО
16:09
У Великій Британії знайшли живою та здоровою жінку, яка зникла безвісти 52 роки тому
16:00
OPINION
Кінець епохи: про зупинку транзиту російського газу через Україну
15:56
Великий збір на потреби ЗСУ
15:54
Євробачення-2025: оголосили порядкові номери і назви пісень учасників, які претендують на місце десятого фіналіста Нацвідбору
15:53
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
"Пересуваються на всьому, що їздить, використовують погодні умови": офіцер ЗСУ Цехоцький про ворожі штурми на Покровському напрямку
15:51
Калін Георгеску
Кандидат у президенти Румунії Георгеску подав скаргу до ЄСПЛ через перезапуск виборів
15:50
швидка
РФ атакувала дроном Станіслав на Херсонщині: двоє потерпілих у важкому стані
15:43
Оновлено
Унаслідок атаки по Києву 1 січня постраждала будівля Спілки письменників України. Волонтери за лічені години розібрали завали
15:39
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"Стратегічний населений пункт": військовий експерт Снєгирьов припустив, куди зміститься акцент боїв на Курахівському напрямку
15:34
На фото: Юрій Горбунов
"СМТ Інгулець" за 33 млн грн держфінансування: Горбунов вважає, що хейт проти нього був замовленим
15:30
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
РФ залучила до 180 тис. увʼязнених для війни проти України, - зовнішня розвідка
Більше новин