OPINION

Росіяни знали про Курський наступ

21 вересня, 2024 субота
08:02

Російські військові усвідомлювали небезпеку можливого наступу українських військ на територію Курської області

Зміст

Секретні документи, знайдені українськими військовими після того, як вони встановили контроль над частиною Курської області Російської Федерації, і частково оприлюднені у західних медіа, демонструють, що російські військові усвідомлювали небезпеку можливого наступу українських військ на територію Курської області та, ба більше, могли передбачати прорив у районі Суджі, яка сьогодні знаходиться під оперативним контролем українського військового командування.

Може виникнути питання, чому ж таке розуміння ситуації не призвело до того, що росіяни укріпилися в районі Суджі, що вони збільшили кількість своїх військ у Курській області й таким чином не створили ситуацію, яка б унеможливила український рейд на суверенну територію Російської Федерації.

І тут є відразу кілька очевидних відповідей.

Перша полягає у тому, що в авторитарній державі з відсутністю будь-якого парламентського і суспільного контролю над діями влади існує інерція хороших новин — очільник держави живе у своєму власному світі, і ніхто з представників його найближчого оточення не насмілюється розповісти йому, що відбувається насправді, бо побоюється втратити вигідне місце і контроль над фінансовими потоками, заради якого він і йшов до влади.

І така тенденція, звичайно ж, зберігається від першої особи до чиновників, які виконують розпорядження Верховного головнокомандувача Збройними силами такої країни на пострадянському просторі. Це взагалі тенденція, особливо, коли мова йде про людей, які отримали владу випадково в результаті олігархічної чи кланової домовленості. А до таких людей, як ми вже, здається, встигли забути, відноситься і Володимир Путін.

Читайте також: "Курський синдром" як ознака розпаду путінізму

Таким чином ніхто не хотів нікого турбувати. Очільник Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації генерал Герасімов не хотів турбувати Путіна, підлеглі генерала Герасімова не хотіли турбувати самого начальника Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації, їхні підлеглі також намагалися приховати інформацію про ймовірність наступу українських військ в районі Курської області.

І цей наступ став можливим попри те, що росіяни могли усвідомлювати, якщо не деталі цього наступу, так принаймні стежити за його приготуванням, за накопиченням військ, за оперативною ситуацією в районі сусідньої з Курщиною Сумської області України. Усе це могло бути інформацією. Однак інформація прийшла до Володимира Путіна саме тоді, коли було вже пізно, і українські війська несподівано для Путіна, а не для офіцерів, які перебували в Курській області, перейшли в наступ на цей російський регіон.

Ще одна важлива причина того, чому росіяни могли не реагувати на повідомлення військових, які знаходилися у районі Курської області Російської Федерації: у командування Збройних сил Росії просто не вистачає додаткових сил. Головною метою російської армії зараз є встановити контроль над територією Донеччини.

Саме таку задачу Володимир Путін поставив перед своїми військами тоді, коли ухвалив рішення про початок так званої спеціальної воєнної операції проти України. Ми вже про це забули. Забули, що початок спецоперації супроводжувався рішенням Володимира Путіна визнати так звану незалежність вигаданих у Кремлі Донецької та Луганської народних республік.

Читайте також: Курська кампанія здатна змінити війну

Згодом ці українські регіони, оголошені народними республіками, були взагалі анексовані Російською Федерацією і записані до її конституції під своїми вигаданими в адміністрації президента Путіна назвами. Але тоді, станом на лютий 2022 року, Путін взагалі говорив про те, що визнав ці псевдодержави у їхній територіальній цілісності, тобто в адміністративних кордонах Донецької та Луганської областей, і головне, що має зробити його армія, це не тільки змінити владу у Києві, щоб привести до української столиці на танках маріонеток, але й допомогти новим незалежним державам відновити свою територіальну цілісність.

І ось виконання цієї задачі Путіна триває вже два з половиною роки, і кожний день зволікання із встановленням повного контролю над територією Донецької області України — це, звичайно, ганьба для російського воєнного командування. Володимир Путін під час діалогів із начальником генерального штабу збройних сил Російської Федерації генералом Валерієм Герасимовим весь час йому це нагадує, і вже набрид самозадоволеному генералові.

У цій ситуації, коли мова йде про те, що необхідні сили, які захистять Курську область від теоретичного наступу з боку Збройних сил України, і потрібні сили, щоб вибити українські війська з Покровська, вийти на новий стратегічний напрямок і перейти до повного захоплення Донеччини хоча б до кінця 2024 року, звичайно, керівництво російських військ обирає Донецький, а не Курський напрямок.

Саме цим пояснюється той факт, що навіть після того, як українські війська з'явилися на території Курщини, російське військове командування довгий час зволікало зі створенням угрупування, яке буде намагатися вибити українські сили за суверенні кордони Росії, і таким чином створювали для української армії можливості укріпитися у регіоні, щоб сама можливість боротьби з українською армією на території Курської області Російської Федерації виявилися непростою задачею для російської армії.

Читайте також: Курський прорив: у пошуках сенсу

Але повторю: питання в пріоритетах. З одного боку, не хочеш повідомляти командуванню погані новини, які можуть створити неприємну атмосферу у спілкуванні між Путіним і Герасимовим, а з іншого боку, не маєш додаткових солдатів і додаткової техніки, бо всі твої зусилля зосереджені на наступі на території Донецької області та на захисті своїх позицій на території Харківської області та Херсонської області України. В такій ситуації, звичайно, краще не помічати того, що твої офіцери, які перебувають на Курщині, повідомляють тобі, що вже за кілька тижнів українські війська можуть бути тут. Тому що ти не думаєш, де мають бути українські війська, а ти думаєш, де мають бути російські. І саме від цього залежить твоє підвищення по службі, твоя нова посада і контроль над фінансовими потоками, який залишається головною метою кожного, хто знаходиться у сучасній російській владі, кожного, хто намагається вибудувати приязні стосунки із президентом Російської Федерації Володимиром Путіним та його найближчим оточенням.

Ну, і з таким підходом до справ можна втратити не тільки Курщину.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.43
    Купівля 41.43
    Продаж 41.91
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 43.91
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
19 лютого
12:18
Валерій Залужний
Залужний відповів, чи взяв би він участь у виборах в Україні
12:15
Оновлено
Теракт у центрі Миколаєва 14 лютого: чотирьом неповнолітнім обрали запобіжні заходи
12:12
ЗСУ прапор
Українські десантники відбили ворожий штурм на Харківщині: РФ втратила танк і три ББМ
12:06
OPINION
Зустріч в Ер-Ріяді: перші висновки
12:04
Володимир Зеленський
Зеленському довіряють 57% респондентів, не довіряють 37%, – опитування КМІС
12:03
Jerry Heil з піаністом Євгеном Хмарою випустила пісню "Розчиняюсь" на основі віршів Юрія Іздрика
11:40
Ексклюзив
"Новий альянс між Україною та державами ЄС": Згурець про відродження європейської оборонної промисловості
11:39
Рахів_сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, де в Україні сніжитиме 20 лютого
11:34
ЧАЕС, Чорнобильська АЕС, 4-й енергоблок
На Чорнобильській АЕС триває ліквідація наслідків ворожої атаки: актуальна ситуація
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Відбувається капітуляція політики США перед Росією та чи виділить Європа сотні мільярдів євро на свою оборону. Акценти світових ЗМІ 19 лютого
11:23
Білорусь продає в ЄС олію з ріпака, вивезеного з ТОТ
Білорусь продає в ЄС олію з ріпака, вивезеного з ТОТ Херсонщини, - розслідування
10:56
Оновлено
санкції проти рф
Євросоюз погодив 16-й пакет санкцій проти Росії, – ЗМІ
10:54
електроенергія
Споживання електроенергії тримається на високому рівні: ситуація в енергосистемі 19 лютого
10:54
новини Львівщини
Повітряні сили підтвердили високоточний удар по місцю дислокації окупантів у Чумацькому на Запоріжжі
10:49
грип
За тиждень на грип, ГРВІ та COVID-19 перехворіли понад 206 тис. українців
10:44
Іванна Климпуш-Цинцадзе
Вибори відразу після припинення вогню є нереалістичними, - нардепка Климпуш-Цинцадзе
10:32
Огляд
Карта бойових дій за 12-19 лютого
Карта бойових дій за період 12-19 лютого: знову оточення на Курахівському фронті
10:32
Опитування про програму Плюси в Армія+
В Армія+ запустили опитування щодо національної програми підтримки військових "Плюси"
10:18
Президент Франції Еммануель Макрон
Трамп може відновити корисний діалог із Путіним, - Макрон
10:06
OPINION
Чому США не зможуть перетягнути Росію на свій бік у протистоянні з Китаєм
10:05
Тризуб
19 лютого – День Державного герба України. Чому тризуб та що він уособлює
10:04
Кіт Келлог
Спецпредставник президента США Келлог прибув до Києва
10:02
Ексклюзив
мультифункціональне укриття
На Полтавщині збудують бомбосховище з водопостачанням, теплом та Wi-Fi на майже 1 тис. людей, - депутат облради Процай
09:59
удар по Одесі
Росіяни в Ер-Ріяді вкотре брехали, що не завдають ударів по енергетиці, - Зеленський про нічну атаку ворога по Одесі
09:52
Оновлено
Нічна атака РФ: 160 тис. жителів Одеси залишилися без світла й опалення, поранено 4 людини
09:38
Ексклюзив
На прикордонні Сумщини понад 1,5 тис. повністю зруйнованих будинків, а люди не отримують жодних компенсацій, - депутатка Білопільської міськради Калініченко
09:37
Донецька область, стела
На Донеччині за добу від обстрілів РФ загинула людина, є поранені
09:36
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 лютого: скільки євро та долар коштують в обмінниках
09:15
Партнерський матеріал
Перший Мітап на "Станції метро "Молодіжна"
У Львові підбили підсумки освітньої програми ЄС для української молоді "Разом навчаємося і зростаємо"
09:08
ППО, ЗСУ
Українська ППО вночі знищила 106 зі 167 російських дронів
09:00
Чехія Україна
У разі перемир'я або закінчення війни українці в Чехії припинять отримувати тимчасовий захист
08:37
Typhoon
Британія може надати Україні винищувачі Typhoon у разі припинення вогню, - The Times
08:36
Партнерський матеріал
Я не боялася зробити боляче, бо знала, що це на користь пораненим: історія медикині Лідії Заболоцької
08:33
OPINION
Ми чекаємо єдності від європейців, а європейці від нас
08:24
Дональд Трамп
Трамп доручив звільнити всіх прокурорів часів президентства Байдена
08:09
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Сили оборони відбили 50 атак росіян на Покровському напрямку: загалом на фронті за добу сталося 156 боїв
08:02
OPINION
Я проти віддавати ресурси в обмін на безпеку. Бо безпеки не буде
07:47
Ілля Пономарьов
ФСБ звинуватила ексдепутата держдуми Пономарьова в спробі захопити владу в РФ
07:38
На дні Балтійського моря знайшли 100 кг кокаїну
На дні Балтійського моря знайшли 100 кг кокаїну: правоохоронці затримали 7 підозрюваних
07:29
Жаїр Болсонару
Експрезиденту Бразилії Болсонару висунули звинувачення у спробі держперевороту
Більше новин