OPINION

Трамп затримує допомогу Україні, аби стати її "рятівником". Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
28 лютого, 2024 середа
12:08

Трамп гальмуватиме допомогу Україні доти, поки ситуація не стане критичною, щоб у Києві ніхто не міг виступити проти його домовленостей з Путіним

Зміст

"Це якраз той випадок, коли одна людина може змінити хід історії", - сказав сьогодні помічник президента Сполучених Штатів з питань національної безпеки Джейк Салліван після розмови зі спікером Палати представників американського Конгресу Майком Джонсоном. Салліван підкреслив, що якщо Джонсон поставить на голосування законопроєкт, який передбачає допомогу Україні у її війні з Російською Федерацією, за це рішення проголосує більшість конгресменів — як демократів, так і республіканців. Однак все залежить саме від готовності спікера Палати представників поставити цей важливий законопроєкт на голосування.

Вважалося, що певне розуміння ситуації відбудеться сьогодні, коли президент Сполучених Штатів Джозеф Байден зустрічався із лідерами Конгресу, однак американські медіа підкреслюють, що попри те, що з питанням щодо закриття роботи американського уряду демократи та республіканці просунулися настільки далеко, що є сподівання, що цьому закриттю вдасться запобігти, з питанням допомоги Україні думки знову розділилися. Після зустрічі з американським президентом, який закликав конгресменів підтримати Україну, тому що зволікання з цією підтримкою призводить до найтяжчих наслідків, знову відкрилися розбіжності у підходах до цієї проблеми. Якщо і президент Байден, і лідери демократів у Конгресі наголошували на необхідності якнайшвидше розв'язати питання щодо допомоги Україні, спікер палати представників Майк Джонсон чітко пояснив пріоритети, які зараз є у нього, з приводу подальших дій палати представників.

Перший пріоритет для спікера — це саме бюджет і здійснення заходів, які допоможуть уникнути закриття федеральних відомств. Другий пріоритет — це питання безпеки на кордоні Сполучених Штатів і Мексики.

Нагадаю, що прикриваючись саме цим питанням, республіканці фактично заблокували виділення допомоги для України та Ізраїлю, і запропонували, щоб ці рішення ухвалилися як пакет домовленостей між двома партіями в конгресі. А коли республіканці та демократи врешті-решт досягли компромісу саме з питання кордону, республіканці несподівано відмовилися від пакетної угоди й запропонували голосувати всі ці питання окремо, що призвело до успішного голосування про допомогу Україні у Сенаті та до фактичного блокування аналогічного голосування у Палаті представників.

Читайте також: Інтерв'ю Зеленського FOX: головне

Майк Джонсон назвав обговорення питання допомоги Україні, підкреслюю, саме обговорення, а не вирішення, третім пріоритетом у діяльності Палати представників і саме це змушує сказати, що найближчими тижнями конгресмени навряд чи зможуть повернутися до обговорення цього питання. Тим більше, що і з перших двох питань реального компромісу між республіканцями й демократами не існує. Є тільки сподівання, що республіканці все ж таки не підуть на остаточне закриття роботи федеральних відомств Сполучених Штатів вже найближчими днями, а знайдуть компроміси із демократами, які дозволять уникнути цього, досить критичного для самих Сполучених Штатів розвитку ситуації.

Отже, що відбувається насправді?

Майк Джонсон просто намагається тягнути час стільки, скільки у нього є можливостей для того, щоб не втратити власне політичне реноме, і водночас догодити колишньому президенту Сполучених Штатів Дональду Трампу, вплив якого на республіканців збільшується із кожним днем.

Трамп щойно виграв праймеріз у Південній Кароліні, що очікувано. Однак кожний вибір республіканських виборців на користь Дональда Трампа буквально паралізує конгресменів, які побоюються, що оцінка їхньої діяльності з боку Трампа поставить крапку на їхніх політичних кар'єрах, якщо колишній президент, який претендує на повернення до Білого дому, висловиться про них у негативному ключі. І зараз, коли Трамп, очевидно, виграє ще й праймеріз у штаті Мічиган, думка республіканських конгресменів та сенаторів про те, що колишній президент Сполучених Штатів має бути задоволений їхньою поведінкою як законодавців не те що не зменшується, а збільшується.

Що потрібно Трампу? Щоб ніхто не заважав йому у здійсненні цієї політичної програми, яка, очевидно, є у його власній голові. Він може щиро вірити, що коли він стане президентом Сполучених Штатів, то домовиться із президентом Російської Федерації Володимиром Путіним. 

Симпатія, яку експрезидент США виявляє до автократичних правителів, є очевидною, і вона далася взнаки на всьому періоді його перебування у Білому домі. Трамп постійно намагався зустрічатися із Путіним, він проводив абсолютно беззмістовні розмови із північнокорейським диктатором Кім Чен Ином, і відмовлявся помічати, що його зовнішньополітична активність призводить до ганебного фіаско. Й очевидно, що зараз, коли вже не істеблішмент Республіканської партії впливає на Дональда Трампа, а Дональд Трамп впливає на істеблішмент з Республіканської партії, і він, фактично, приватизував цю політичну організацію на власну користь, експрезидент буде діяти набагато відвертіше, набагато впевненіше, не звертаючи жодної уваги на те, що там подумається республіканцям, прихильним до України, про його можливі домовленості з російським лідером.

Читайте також: Не чекайте легіонів НАТО в Україні

Але Трамп прекрасно розуміє, що для того, щоб здійснити свою програму, йому потрібно, щоб ніхто проти цієї програми не виступав. Тобто, щоби на момент його обрання президентом Сполучених Штатів, на фронті була катастрофічна для України ситуація, і він виступав в ролі рятівника України від російського бажання знищити сусідню країну і зробити її частиною власної території.

Для того, щоб виступати у ролі такого рятівника, Дональд Трамп має бути впевнений, що в Києві ніхто не скаже жодного слова заперечення щодо тих домовленостей, які будуть ухвалені лідерами двох ядерних потуг, двома партнерами по плідних перемовинах Дональдом Трампом і Володимиром Путіним. І саме тому Трамп гальмуватиме допомогу для України стільки, скільки у нього вистачить політичних сил, а у нього багато зараз політичних сил.

Нічого з цієї програми не вийде: якщо Трамп стане президентом Сполучених Штатів, він зазнає чергового гучного політичного фіаско, просто нашим коштом. Путін не домовиться із Трампом, використає його з усією політичною майстерністю колишнього КГБшника. Трамп образиться, ситуація стане ще кризовішою, і може перетворитися з російсько-української війни в набагато більш масштабну конфронтацію між США і Росією тоді, коли двоє лідерів, впевнених у своєму его, готові діяти так, щоб довести світові свою власну значущість.

Тож 2025 рік у разі обрання Трампа президентом Сполучених Штатів може стати роком великої та жорстокої війни. Питання тільки яким буде місце в цій війні у самої України.

Джерело 

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
Більше новин