OPINION

Волинська трагедія: зводити рахунки з минулим безглуздо

1 грудня, 2024 неділя
18:04

Постійний ажіотаж обговорення подій на Волині під час Другої світової частково викликаний трохи інфантильним уявленням українців про свою націю як лише про жертв, які століттями були поневолені та страждали від численних імперій, які панували над нами

Зміст

І що трохи дивно, паралельно ми пишаємося козаками й гетьманами, повстанцями з УПА і навіть дивізійниками з СС "Галичина", які були повноцінною військовою силою кожні у свій час і могли дати відсіч. Цей дуалізм в історичній самоідентифікації приводить до певного сумбуру. 

Не розумію, чому так складно визнати себе як народ, який у певні історичні часи мав доволі грізні військові утворення і військову силу. І застосовувати цю силу в межах гуманних концепцій ведення спротиву не завжди було можливим під час масштабних воєн і політичних катаклізмів. Жодній нації світу це не вдавалося, то чому б це мало вдатись українцям? 

Міф про нашу особливість і відмінність від решти народів світу, жоден з яких не є безгрішним — шкідливий і шкідливий, у першу чергу, для нас. Бо заважає нам зрозуміти та оцінити себе. 

Кожна європейська нація перевоювала з сусідами кілька разів і масакрували один одного не гірше, аніж поляки з українцями. Чи заважає їм це бути разом в ЄС і НАТО? Жоднісіньким чином. Українці не завжди були постраждалою стороною, оце факт. І поточна війна з Росією нам це доводить, що ми не просто мовчазна жертва.

Читайте також: Волинська трагедія: геноцид чи антиколоніальне повстання?

Так, поляки та росіяни активно нападали на нас з метою окупації родючих земель, які стали радше прокляттям для українців, аніж справді ресурсом. Так, українці періодично влаштовували повстання і намагались витиснути ворогів зі своєї землі і цей відпір аж ніяк не мав форми футбольного матчу із правилами феїр-плей. Великі насилля — це завжди масакра. Завжди. Нереально контролювати зіткнення націй так, щоб не вчиняти воєнних злочинів проти цивільних. Бо несеться.

У 44 році німці заганяли французів до церков і спалювали живцем, разом з жінками та дітьми. А через 11 років, у 55-му вже були військовими й політичними союзниками по НАТО. Залишивши обговорення минулого історикам, але для беземоційного встановлення фактів, а не докорів у стилі "а подивіться шо ви!!".

Треба прийняти факт, що Польща наш політичний союзник і прагнути масштабувати цей союз до військового. І цей факт безперечний з огляду на об'єм фінансової, військової та політичної допомоги, яку нам Польща надала за три роки від 22-го. Ніякі розсипання зерна і блокування кордонів та інші "волинські" претензії не зрівняються калібром із цією допомогою. Очікувати від них одностайності — інфантильно. Писати про будь-яке політичне питання "поляки" - інфантильно, бо поляки поділені за різними політичними групами та інтересами. Це нормально.  Так само як і українці. Є багато поляків, які мають помірковане або взагалі нейтральне ставлення до подій на Волині під час Другої світової війни. Як і українців.

І Росія для Польщі набагато грізніший і більший ворог, який завдав їм незмірно більшої шкоди, аніж українці. Цей факт грає нам на руку також.

Минулого не змінити. Зводити рахунки з минулим безглуздо — давно мертві  жертви і їх убивці. Ніхто з сучасних поляків чи українців не несе відповідальності за Волинь, пацифікацію чи Коліївщину. Це масакри минулого, які ми можемо лише констатувати й вшанувати жертв. 

Історію дуже нелегко оцінювати чорно-біло, бо це величезні контексти перемішаних народів, розділених імперіями та інтересами. За таким підходом мешканцям Тернопільської області можна домахатись до мешканців Запорізької області, чого це їхні предки, козаки, нападали на Польщу, але брали в полон галицьких селян і продавали їх туркам? Бо ж насправді симпатії до козаків та Запорізької Січі від галичан дещо кумедні з історичного погляду. Але це ж повна нісенітниця — думати отак, хто за кого і коли.

Читайте також: Заяви польських політиків щодо Волинської трагедії вказують, що принаймні частина з них не хоче бачити Україну в незалежному майбутньому, — історик В'ятрович

Замість нормально визнати нарешті, що ми теж можемо бути сильною нацією і теж можемо застосовувати силу не завжди коректно, ми за старою звичкою збиваємось на аргументи "А ви подивіться, що вони робили!". Та ми в курсі що вони робили, але як це розв'язує проблему того, що робили ми особисто для нас? Не можна вічно удавати, що нічого не відбувалось. Це чисто російський підхід.

Побачив черговий пост про це, де як ілюстрація використаний аргумент "а гляньте, який єврейський погром у Львові зробили поляки, бо євреї у боях за Львів були на боці українців". Ну так, і що? Сильно допомогло це євреям заслужити повагу і вдячність від галичан? За спільне сидіння на "лавковому гетто" за часів Польщі? Та, з розбігу. Євреї на Галичині прям бажані гості, кіркути їх доглянуті, синагоги збережені, а історія великих єврейських громад минулого гарно відображена у сучасному міському просторі Галичини. Сарказм. 

Он, до речі, ті ж євреї — століттями були безперечними жертвами жорстоких погромів, а потім хоп — і МКС вже видає ордер на арешт Беньяміна Нетаньягу за некоректне застосування набутої сили. Ізраїль влаштовує якраз чергову "Волинь" у Секторі Газа, маємо наочну можливість спостерігати, як все відбувається і за яких умов. Історія націй дуже динамічна річ.

Читайте також: Україна має стати членом ЄС попри розбіжності щодо Волинської трагедії, — спікер польського сейму Головня

Згадувати хто, що і кому — це абсолютно деструктивний шлях. Особливо під час активного процесу нової "Волині" з боку росіян. І навіть якщо певні групи чи окремі особи з польського боку пробують хитати цю тему — зриватись на виправдання і контрзвинувачення не варто. Виправдовуються винні. А ми, жоден з нас, не несемо жодної вини за події минулого. То і виправдовуватись нема за що. А запаленість наших реакцій на певні події минулого базована на тому, що ми ховаємось від рефлексій і обговорення цих подій самі для себе всередині українського суспільства без участі поляків. Непроговорена травма сидітиме у нас ще довго і шкодитиме нам у першу чергу. 

Тому українці обожнюють істориків, які розповідають їм, що вони пухнасті котики, а всі навколо погані. А тих, хто намагається інтегрувати українців у світовий історичний контекст, як, приміром, Грицак — хейтять і обзивають зрадником. Але хороший історик завжди професійний нагадувач фактів своєму народу, які той волів би забути.

Ніхто не зобов’язаний любити наших героїв, бо історія націй  — це історія конфліктів і зіткнень. Відповідно герої у кожної нації свої й спільних бути не може. Не люблять поляки і євреї бандерівців? Ну, мабуть, мають за що. А ми маємо за що їх шанувати і пам’ятати. Кожен має право на своє ставлення до історії відповідно до того, яким боком до неї причетний.

Джерело

Про автора: Володимир Гевко, маркетолог, блогер

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-4.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
17:41
На Житомирщині в пожежі загинули чотири людини, серед них – двоє дітей
17:32
Оновлено
Зеленський, Трамп
Київ та Вашингтон ще працюють над текстом угоди про корисні копалини. Що не подобається Україні і чи підпишуть документ сьогодні
17:28
Генасамблея ООН
США попросили Україну відкликати свій проєкт щорічної резолюції ООН, що засуджує агресію РФ, – WP
17:21
Ексклюзив
путін
Путін пропихає сценарій виборів не через те, щоб в Україні з'явилася нова влада, - Рибачук
16:50
Кшиштоф Гавковський
Віцепрем’єр Польщі Гавковський заявив, що його країна продовжить платити за роботу терміналів Starlink в Україні
16:45
Координаційний штаб
"Всіх на всіх": Україна сформувала пропозиції щодо обміну полонених на випадок перемовин з РФ
16:22
Оновлено
Росіяни атакували безпілотниками Куп’янськ та район, є поранені
16:17
З початку доби на фронті сталося 54 бої: окупанти намагаються атакувати на 10 напрямках
16:17
Оновлено
Німеччина
У Берліні 18-річний чеченець хотів підірвати посольство Ізраїлю, а 19-річний сирієць поранив відвідувача Меморіалу жертв Голокосту
16:07
OPINION
У 1933 році США визнали СРСР. Майже те саме зараз робить Трамп
15:04
безпілотник, дрон
Росіяни скинули вибухівку з дрона на цивільне авто у Херсоні, є постраждалий
15:03
Огляд
Олександр Усик
Пригоди Усика в Саудівській Аравії та тріумф Магучіх: головні новини українського спорту за тиждень
15:00
Ексклюзив
виступ Дональда Трампа в Давосі
Трамп хоче, щоб Україна капітулювала перед його нав'язуванням мирної угоди, - дипломат Брайза
14:59
Папа Римський, Папа Франциск
Госпіталізований через пневмонію Папа Франциск пробуде у лікарні ще принаймні тиждень
14:58
В Одесі затримали чоловіка, який розпилив сльозогінний газ і здійснив кілька пострілів у представника ТЦК
14:57
US Department of Defense
Цьогоріч Нідерланди продовжать постачати Україні літаки F-16
14:48
Американська письменниця Сент-Клер хоче через суд визнати Маска батьком своєї дитини та отримати одноосібну опіку над сином
14:37
В Японії номінували на культурну премію мангу про війну в Україні
14:11
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
РФ скинула 7 авіабомб на Костянтинівку: загинули двоє людей, ще троє поранено
14:08
Віктор Медведчук
Кремль не просив про обмін Медведчука, а Богуслаєвим навіть не цікавиться, - Коордштаб
14:06
Келлог відвідав поранених українських воїнів у військовому госпіталі в Ірпені
14:02
OPINION
Венс і консервативна контрреволюція
13:56
хакер
Викрадено майже $1,5 млрд: біржа Bybit зазнала найбільшого зламу в історії криптовалют
13:55
Ексклюзив
Путін і Лавров
Ушаков, Лавров та Путін маніпулюють Трампом щодо угоди зі США про надра, - дипломат Брайза
13:46
Ексклюзив
Олег Рибачук
Формула "я і мої п'ять-шість менеджерів" розвалюється на наших очах, - Рибачук
13:22
РФ обстріляла з артилерії Краснопільську громаду на Сумщині: сталася пожежа у будинку, постраждала людина
13:00
Білий дім
Через назву затоки: Associated Press подала до суду на трьох представників адміністрації Трампа
12:59
зима сонце
Морози триватимуть: синоптикиня Діденко розповіла, якою буде погода в Україні у неділю
12:22
Ситуація контрольована: у ДСНС розповіли про стан укриття на ЧАЕС, в яке влучив російський дрон 14 лютого
12:01
OPINION
Нова реальність. Стислий опис
11:42
новини Львівщини
Дрони СБУ вдарили по нафтоперекачувальній станції РФ на Кубані: вона припинила роботу
11:36
Літак JetBlue, США
У РФ анонсували нову зустріч з представниками США протягом наступних двох тижнів, - росЗМІ
11:35
Ексклюзив
ЗСУ
Україна вже виграла війну. Потрібно лиш закріпити досягнуті результати, - військовослужбовець Тимочко
11:05
Сибіга й Каллас скоординували кроки напередодні третьої річниці повномасштабного вторгнення
11:05
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 лютого: скільки коштують долар та євро
11:02
Джордж Армітедж
У віці 82 років помер режисер Джордж Армітедж, відомий за фільмами "Хітмен" та "Маямі Блюз"
10:48
Оновлено
США погрожують вимкнути Starlink, якщо Україна не підпише угоду про корисні копалини, - Reuters
10:36
Порт Маріуполя
У порт Маріуполя окупанти привезли 88 вагонів викраденого вугілля
10:35
Оновлено
В Україну приїхав генінспектор Бундесверу Карстен Броєр: говорив про потреби ЗСУ із Сирським і Умєровим
10:13
Російський газ
Путіну запропонували возити газ із РФ на атомних підводних човнах: російський диктатор вважає ідею перспективною
Більше новин