OPINION

Заблокувати Польщу

Олексій Мустафін
23 лютого, 2024 п'ятниця
13:53

Саботаж як перевірена зброя Москви

Пропагандистський плакат Комуністичного Інтернаціоналу

Червоний прапор на тракторі польського пікетника, як і плакат із закликами до кремлівського очільника "навести лад", недвозначно засвідчив, хто є справжнім бенефіціаром гучних акцій на українському кордоні. Та нагадав про те, що масовий саботаж для досягнення військових цілей вже використовували - більше ста років тому. Ті, хто прагнув встановити той самий червоний прапор не лише над Києвом, а й над Варшавою.
 

Фото: Гжегож Целеєвський / Agencja Wyborcza.pl


Власне, ще до того як більшовики захопили владу в самій Росії, вони були відомі закликами "перетворити імперіалістичну війну на громадянську" - тобто, по суті, саботувати військові зусилля власних урядів. Інша справа, що, діставшись державного керма, Ленін з притаманною йому легкістю звинуватив в розпалюванні громадянської війни своїх опонентів – ще й почав під цим приводом проти них кампанію терору. 

Чернетка більшовицького декрету про арешт "організаторів громадянської війни"

Натомість запалити одночасно вогонь "світової комуністичної революції" в Німеччині комуністам не вдалося – тому й мир із нею довелося підписувати зовсім не на більшовицьких умовах. Та навіть визнавати незалежність країн, які за кілька місяців до того вони намагалися "советізувати"  - зокрема, й України. До того ж мир цей був сепаратний. Антанта визнавати його не збиралася. Тож спрямувала до Росії хоч і невеликий, але цілком собі воєнний контингент. Який без бою зайняв Мурманськ, а потім Архангельськ. 
 

Командувач контингенту Антанти в Архангельську Фредерік Пул, Фото: wikimedia


Ленін запанікував і почав вимагати від своїх спільників у Британії – якщо вже в них не виходило збройне повстання за більшовицьким зразком, то хоча б розпочати акції протесту, які могли ускладнити проведення справді масштабної військової операції в Росії. Але і з акціями не склалося. Воно й зрозуміло - світова війна ще тривала, тож із саботажниками, та й взагалі з ворожими агентами, розмова була короткою. Щоправда, й увага Антанти в цей момент була прикута насамперед до Західного фронту, відволікатися на малозрозумілу експедицію проти більшовиків було щонайменше ризиковано.

Укладання Комп’єнського перемир’я, що завершило першу світову війну, Фото: wikimedia

А ось коли Австро-Угорщина, а потім і сама Німеччина з війни вийшли – дійшла черга й до сходу Європи. Британський флот майже одразу з’явився у Балтійському морі, французький – у Чорному. Союзники справді поспішали - сподіваючись "заповнити вакуум", який міг утворитися після евакуації німецьких та австрійських військ. Капітуляцією Центральних держав намагалися скористатися й більшовики. Розпочавши наступ проти держав, незалежність яких самі визнали за Берестейським миром. А зрозумівши, що справа вже невдовзі може дійти до прямих зіткнень з військами Антанти, в Москві згадали про саботаж і в її тилу.  

Більшовицькі війська входять до Києва у 1919 році

До того ж в країнах, які опинилися в таборі переможених, у цей час вже вирували справжні революції. І більшовики не збиралися залишатися осторонь. Навпаки - надсилали своїм спільникам гроші та зброю, щоб ті скористалися сум’ятицею й теж захопили владу. У січні 1919 року дійшло до комуністичного повстання навіть у Берліні. І хоча уряд новоспеченої Німецької республіки з ним впорався – цілком ймовірними здавалися як його звернення по допомогу до Антанти, так і збройна інтервенція більшовиків. За обох сценаріїв саботаж видавався Москві дуже помічним.
 

Барикади з рулонів газетного паперу, зведені під час комуністичного повстання в Берліні, Фото: flibusta


Тож не дивно, що в тому ж таки січні 1919 році в Британії розпочалася кампанія під гаслом "Руки геть від Росії!". Її ініціаторами були радикальні соціалісти (що згодом відкрито взяли собі ім’я комуністів) Вільям Пол, Гаррі Полліт і Альфред Комрі. За їхнім закликом лондонські докери зірвали завантаження зброї на корабель "Джоллі Джордж". А команда "Квін Елізабет" навіть відмовилася виконувати наказ і вирушати до російських берегів. Покарати моряків за законами воєнного часу вже не могли – формально війна скінчилася. А комуністи тепер мали модель дій на майбутнє. 

Агітаційна брошура Вільяма Пола

Проте цього разу більшовики, схоже, переоцінили войовничість Антанти. Вояки армій-переможниць були втомлені чотирирічною світовою бійнею. І зовсім не прагнули нових пригод в чужій країні. Та й політиків більше приваблювали лаври миротворців. Вже наприкінці січня 1919 року британці і американці запропонували влаштувати перемовини між більшовиками та "альтернативними" урядами, які встигли постати на неконтрольованих ними територіях. "Нейтральним майданчиком" для зустрічі визначили Принцеві острови в Мармуровому морі.  

Вудро Вільсон і Девід Ллойд Джордж, ініціатори перемовин на Принцевих островах, Фото: wikimedia


Ленін розумів усю хиткість свого становища, тож погодився з пропозицією майже одразу. А для певності ще й пообіцяв визнати частину державних боргів попередніх урядів та надати "капіталістам" вигідні концесії – чим насправді лише здивував (ба навіть образив) "миротворців", які розцінили таку ініціативу як хабар. Відмовилися домовлятися з більшовиками їхні опоненти – нагадавши "посередникам", яким чином комуністи захопили владу і скільки злочинів встигли наробити за кілька місяців своєї диктатури.   

Французькі танки в Одесі, Фото: wikimedia

Провал ідеї переговорів дозволив західним урядам… "вмити руки". Вже навесні 1919 року вони розпочали евакуацію своїх контингентів – спочатку з чорноморського узбережжя, а потім і з Півночі. Більшовики були переконані, що змусили Антанту відступити своєю підривною роботою, тож одразу записали "перемогу" на свій рахунок. Кому "миролюбство" Антанти коштувало й справді дорого, так це Україні. Уряд та армія УНР опинилися по суті в міжнародній ізоляції. І змушені були відбиватися від чергової навали з півночі самотужки, без особливих шансів на успіх.  

Україна в оточенні ворогів, Фото: wikimedia

"Розібравшись" за кілька місяців з Україною (і переконавшись якою корисною для неї може бути міжнародна ізоляція жертви) Москва визначила для себе нову мету - Польщу. Привід шукали недовго. Точніше – зовсім не шукали.  В хід йшли нісенітниці на кшталт тих, що якісь невідомі американські (!) літаки бомбили українські міста, щоб допомогти "польським імперіалістам" відновити владу Петлюри та вивезти весь місцевий хліб до Британії (виглядає, звісно, як фантасмагорія, але не для більшовиків, чиї продзагони в цей час вивозили збіжжя до Росії). 
 

Петроградські більшовики вирушають на війну з Польщею, Фото: wikimedia


Кинути Варшаву напризволяще, як це вже зробили з Києвом, Антанта не могла. Надто важливою була відновлена польська держава для задуманої переможцями архітектури повоєнної Європи. В Парижі Варшаву взагалі вважали ключовим союзником на сході континенту. От тільки воювати за нього… не хотіли. Коли польський міністр закордонних справ прямо запитав про можливість французького десанту – йому відповіли ввічливою, але відмовою. Британці поцікавилася, чи погодиться Париж хоча б на спільну операцію з ними – і теж отримали негативну відповідь. 

Міжсоюзницька місія у Польщі, Фото: wikimedia


Подейкували, що французьке командування було не до кінця впевненим у своїх військах – уславлених перемогами, але втомлених і знесилених в боях з німцями. Натомість в публічних розмовах йшлося про те, що "захистити Польщу можуть лише самі поляки", а зовнішнє втручання, мовляв, може спричинити лише ескалацію з "непередбачуваними наслідками".  

Вояки армії Галлера вирушають на батьківщину, фото: wikimedia

На закиди у зраді в Парижі відповідали, що й так допомагають новому союзнику усім, чим можуть. Найбоєздатнішою частиною польського війська і справді вважали армію Галлера, яка не лише мала за плечима досвід війни на Західному фронті, а й була озброєна та споряджена за французький рахунок. З початку 1919 року Париж надав Варшаві позик на загальну суму в 375 мільйонів франків – для закупівлі додаткової зброї та амуніції, а коли почався радянський наступ, до них додали ще 50 мільйонів.  

Юзеф Пілсудський зі своїми вояками, Фото: wikimedia


Щоправда, при цьому дипломати постійно натякали полякам, що непогано було б змінити політичне, а може й військове керівництво (як дивно це звучить сьогодні, вони й Юзефа Пілсудського підозрювали в тому, що він може змовитися з більшовиками). До того ж навіть закуплене озброєння все ще знаходилося у Західній Європі і потрібні були неабиякі зусилля, щоб вчасно перекинути його до Польщі.  

Польський броньований потяг

В Москві це розуміли дуже добре. Тож вирішили застосувати вже опрацьовану зброю – саботаж. Цього разу, однак, це була вже не "самодіяльність" окремих груп більшовицьких спільників. До справи взялися ґрунтовно.  

Мітинг під час конгресу Комуністичного Інтернаціоналу в Петрограді у 1920 році, Фото: wikimedia

В травні 1920 року виконком Комуністичного Інтернаціоналу оголосив план – не більше, й не менше – як світового бойкоту польського уряду (зараз, мабуть, сказали б "режиму"). Згідно з ним робітники британських, французьких, італійських та американських заводів мали відмовлятися виготовляти зброю для Варшави. Французькі, німецькі, австрійські і чеські залізничники повинні були заблокувати потяги із озброєнням та продовольством, а в Данцигу, через який продукція надходила до Польщі морем, -  зупинити розвантаження кораблів. Завдання були "нарізані" навіть для більшовицьких спільників у Румунії, Латвії та Фінляндії. А вирішального удару в тил своєму уряду були "зобов’язані" завдати польські робітники – цього Москва в них навіть не просила, а вимагала – до того ж публічно. 

Пропагандистський плакат Комуністичного Інтернаціоналу

Показово, що відозви Комінтерну не лише зверталися до "почуття пролетарської солідарності" (Ленін з Троцьким, як ми знаємо, були ще тими злидарями), а й натякали сусідам Польщі на нагоду відірвати він неї ласі шматки території – якщо, звісно, блокаді сприятимуть їхні урядовці. І, треба визнати, дехто й справді "купився". 
 

Вступ польських військ до Тешина, Фото: wikimedia

Прага, скажімо, мала з Варшавою нерозв’язаний конфлікт навколо Тешина, тож, трохи повагавшись для пристойності, врешті-решт оголосила про свій "нейтралітет" - що на практиці означало "заморожування" вантажного сполучення між країнами. За дивним збігом обставин майже одночасно і з Берліна попередили, що не можуть "гарантувати безпеку" і дотримання графіків перевезень.
 

Штеттінський вокзал у Берліні

У випадку з Німеччиною, щоправда, уряд радше констатував доконані факти. Блокаду і без його участі влаштували місцеві комуністи. Офіційний їхній рупор газета "Роте фане" ("Червоний прапор") вже через кілька днів після оприлюднення відозви Комінтерну попередила, що під загрозою будуть усі перевезення до Польщі – не лише військові, але військові насамперед. Розагітовані комуністами робітники відмовлялися завантажувати ящики зі снарядами та набоями, блокували потяги, цупили або виводили з ладу зброю, знайдену у вагонах, влаштовували справжні бої з поліцією, яка  намагалася їм завадити. 

В Штутгарті вже готові до відправлення бронемашини просто порізали автогеном. В Карлсруе зупинили транспорт одразу зі ста вагонів, вантаж більшості з яких "випарувався". В Берліні лише з одного ешелону за три дні "розтягнули" триста мінометів,  десять тисяч гарматних снарядів і двадцять тисяч гранат. І такі повідомлення надходили мало не щодня – в той самий момент, коли знищеної в Німеччині зброї так не вистачало для боротьби з більшовицьким наступом.
 

Данциг у 1920 році

Данциг в цей час був вилучений з німецької юрисдикції і формально перебував під управлінням британців. Але це допомагало мало. Кораблі тижнями могли стояти нерозвантаженими. А деякі "втрачали" вантажі ще в морі – як це сталося, скажімо, з британськими ж літаками. Не діяли навіть погрози розстрілами. Вже наприкінці червня 1920 року польські урядовці із сумом визнали, що країна й справді опинилася в суцільній блокаді. 

Польський плакат із закликом до загальнонаціонального спротиву

Більшовикам натомість здавалося, що перемога вже майже в них у кишені. Командувачі їхньої армії обіцяли вже не зупинятися й на Варшаві, та обіцяли встановити червоні прапори над Берліном і Парижем. Але розрахунок на комуністичне підпілля в самій Польщі врешті-решт провалився. Війна для країни перетворилася на справді загальнонаціональну. Навіть позбавлена допомоги ззовні, польська армія – разом із союзниками-українцями – навалу таки зупинила. І перейшла у наступ. 


Більшовицькі прапори, здобуті поляками під час Варшавської битви

"Диво на Віслі" остаточно поховало надії Леніна побачити перемогу світової комуністичної революції. Але не змусило більшовиків відмовитися він надії на реванш вже в недалекому майбутньому. А впевненість в ефективності саботажу, схоже, успадкували навіть їхні нащадки з неорадянської Росії. Шкода лише, що "корисні бовдури" дотепер знаходяться навіть у тих країнах, яким пощастило відбитися від непроханих "визволителів" сто років тому.

Спеціально для Еспресо

Про автора. Олексій Мустафін, український журналіст, телевізійний менеджер, політик, автор книжок науково-популярного спрямування

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.6
  Купівля 39.6
  Продаж 40.1
 • EUR
  Купівля 42.27
  Продаж 43.04
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
22 квітня
20:15
Шахтар - Марсель
Який вигляд має турнірна таблиця УПЛ після 25-го туру
20:14
Ексклюзив
путін
Чому РФ де-факто здала свого "історичного союзника" Вірменію: пояснює експерт-міжнародник Данилов
20:10
Володимир Зеленський
"У разі схвалення сенатом негайно підпише закон": Зеленський провів телефонну розмову з Байденом
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 789-го дня війни: Данія повідомила, коли передасть винищувачі F-16, ЗСУ знищили понад 600 безпілотників за добу
20:00
OPINION
Ігор Гулик
Як Джонсон будив у Конгресі дух Рейгана
19:55
"Динамо" - "Полісся" 3:0 (21 квітня 2024 року)
УПЛ: "Шахтар" переграв "Зорю" та зберіг відрив від "Динамо": результати усіх матчів 25-го туру
19:42
Оновлено
Росія вдарила по телевежі у Харкові: є перебої із сигналом ТБ
Росія вдарила по телевежі у Харкові: є перебої із сигналом ТБ
19:36
Ігор Коломойський, суд
Суд залишив під вартою Коломойського та зменшив суму застави
19:35
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України понад €3 млн після відмови уряду долучитись до чеської ініціативи
19:30
ЗСУ
Протягом доби Сили оборони відбили 53 ворожі атаки. Найбільше - на Лиманському напрямку
19:17
окупанти гармата
Росіяни обстріляли Красногорівку на Донеччині: вбили жінку, пошкодили 3 багатоповерхівки
19:07
росія прапор занепад
Росіяни змушують власників магазинів на ТОТ Запорізької області вивішувати триколори
18:56
Жозеп Боррель
Боррель розповів, коли Україна може отримати перші поставки боєприпасів у межах чеської ініціативи
18:47
Володимир Зеленський
Зеленський пояснив, чому не вірить у реалізацію ініціативи Макрона про "олімпійське перемир'я"
18:34
Mavic 3, Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Міноборони закупило для ЗСУ 4 тис. дронів DJI Mavic
18:32
Філіп Хрговіч та Чжан Чжилей (праворуч)
"Давайте просто молитися": Усику знайшли суперника на випадок зриву бою з Ф'юрі
18:31
Президент України Володимир Зеленський
Нове покоління розуміється на технологіях: Зеленський пояснив зниження призовного віку в Україні
18:10
Українські фільми "Уроки толерантності" та "Назавжди-Назавжди" покажуть у Польщі
18:06
Вагнерівці навчають білоруських курсантів стрільби, - Спротив
18:02
OPINION
Мирослав Гай
ШІ як інструмент депутінізації
17:51
Зеленський на Ставці доручив підготувати всеохопний план із захисту цивільної інфраструктури від атак РФ
17:49
На фото: Річард Нельсон
Американський режисер Річард Нельсон у травні представить виставу в Театрі на Подолі
17:36
Поблизу Херсона ЗСУ знищили ворожий склад боєприпасів, окупанти тікають в паніці
Військові підрозділи ППО РФ позбавляють премій за нездатність відбити повітряні атаки України, - Атеш
17:30
Ексклюзив
ЗСУ війна фронт
"Армії РФ в місті немає": оперативно-стратегічне угруповання військ "Хортиця" про ситуацію в Часовому Яру
17:19
Оновлено
кримінал
Обом підозрюваним у вбивстві поліцейського на Вінниччині обрали запобіжний захід
17:18
хакер
"Петиції про присвоєння "Героя України": користувачів WhatsApp попередили про шахрайську схему викрадення акаунтів
17:11
Прем'єр-міністр Папуа-Нової Гвінеї Джеймс Марапе
Прем'єр Папуа Нової Гвінеї обурився через припущення Байдена, що його дядько міг стати жертвою канібалів у Океанії
17:05
На фото: Арчі Мур з Австралії отримав "Золотого лева" Венеційської бієнале
Венеційська бієнале визнала найкращим павільйон Австралії з генеалогічним деревом на 65 тис. років
17:01
Оксана Жолнович
Ринок праці потребує 6 млн робочих рук: міністерка соцполітики Жолнович заявила, що в Україні пенсіонерів більше, ніж платників податків
16:43
Енді Стоун
У Росії заочно засудили пресекретаря Meta Стоуна через "виправдання тероризму"
16:37
Рамштайн
Наступна зустріч у форматі "Рамштайн" відбудеться 26 квітня
16:36
OPINION
Пилип Духлій
Викладач ніколи не виграє конкуренцію у смартфона на уроці
16:23
ЗРК Patriot
Швеція розглядає можливість передачі Україні систем ППО Patriot
16:15
на Вінниччині прощаються із поліцейським
На Вінниччині поховали убитого 20-річного поліцейського Максима Зарецького
16:12
Херсонська область
Росіяни евакуюють представників окупаційної влади з ТОТ Херсонщини, - "Жовта стрічка"
16:07
На фото: Джанкарло Еспозіто
Зірка "Краще подзвоніть Солу" Джанкарло Еспозіто планував самогубство до зйомок у "Пуститися берега", щоб діти отримали гроші від страхової
15:56
метро
Ремонт станцій київського метро "Почайна" й "Тараса Шевченка" відбуватиметься без зупинки руху поїздів
15:45
Ексклюзив
"Імовірне довічне ув'язнення": у ДБР прокоментували справу про розстріл поліцейських на Вінниччині
15:43
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:32
фейк
"Війна в Україні закінчилася, надсилати туди гроші немає сенсу": добірка маніпуляцій світових ЗМІ за 22 квітня
Більше новин