Аналітика

Потрібна нова модель мобілізації, ротації та рекрутингу військових. Воєнні підсумки тижня

Сергій Згурець
24 листопада, 2023 п'ятниця
21:23

Ситуація з демобілізацією та ротацією військових, які вже довгий час перебувають на передовій, стала однією з головних тем. Тому є необхідність створення рекрутингової моделі, яка дозволить обрати вмотивованих людей

Результати зустрічі "Рамштайн"

Зараз відбувається переосмислення нашими партнерами того, яким чином далі забезпечувати Україну та за якими напрямками. Усі розуміють, що ситуація на полі бою змінилася і треба думати насамперед про зимовий період та стратегію на наступний рік. Якщо ми говоримо про підсумки візитів міністрів оборони Сполучених Штатів Америки, Німеччини та самого формату "Рамштайн" увага була сконцентрована на декількох напрямках - це протиповітряна оборона, артилерія та боєприпаси.

З приводу протиповітряної оборони, то за підсумками зустрічі було оголошено, що створено коаліцію наземних засобів протиповітряної оборони, яку очолять Франція та Німеччина. До неї увійшли 20 країн. Це дійсно підтверджено постачаннями систем ППО, зокрема ФРН є лідером, тому що німецький посол в Україні за підсумками візиту міністра оборони говорив, що вже отримано 4 комплекси IRIS-T і п'ятий комплекс прийде до кінця року, разом із комплексом Patriot. Тобто Німеччина суттєво допомагає Україні, бо наявність п'яти комплексів IRIS-T, які діють до 40 кілометрів - це суттєве посилення нашої протиповітряної оборони, а поява ще одного Patriot - це можливості для боротьби з балістичними цілями. До цього у нас було лише два такі комплекси. 

Так само і Сполучені Штати Америки забезпечують постачання низки зброї, зокрема це стосується боєприпасів, які необхідні на полі бою. Інші країни оголосили про пакети фінансової та військової підтримки. Нідерланди повідомили про аж 2 млрд євро допомоги. Водночас Нідерланди входять у коаліцію, пов’язану з F-16. Вони забезпечать нам передачу низки винищувачів. Я думаю, що це не зміниться. Ну і ті 2 мільярди євро, це суттєвий пакет у який може увійти різне озброєння для України.

Ми говоримо про суттєву та стабільну допомогу з боку наших партнерів навіть за умов, коли в самих США питання про 61 млрд доларів ще вирішується, але сам ідеологічний фон і заходи інших партнерів підтверджують — всі налаштовані на те, аби Україна не лише не програла, а й перемогла.

Бойова втомленість та ротації

Ставка була призначена для того, аби знайти рішення щодо мобілізації, демобілізації, ротації для військовослужбовців. Люди, які пішли в першу хвилю, вже понад рік перебувають на лінії зіткнення і фактично це, як на мене, історичний феномен. Коли американці воювали у В’єтнамі, то у них 12 місяців - це була вже така стеля для перебування і відбувались у будь-якому разі ротації та заміни. Наслідки бойової втомленості тих же американських військових призвели до того, що вони витратили на те, аби відновити цих людей понад 10 млрд доларів. Це втомленість, стреси, постбойові синдроми - це ж нікуди не дівається, воно накопичується у воїнах і це доведеться вирішувати. Крім того, люди, які довго перебувають на передовій, втрачають ефективність. Були навіть розрахунки, що найкращим варіантом у бойових діях було коли підрозділ бере участь 30-40 днів, адже тоді він найбільш боєздатний, а потім показники часу збільшуються, ефективність падає.

Мене завжди цікавили методики, яким чином наші підрозділи з цієї пастки виходять. Умовно кажучи, третя штурмова бригада вирізняється тим, що має більшу кількість штурмових батальйонів і може здійснювати ротації всередині самої бригади, але, в будь-якому разі, хочеться мати більше бригад, які можна було б ротувати, але їх треба формувати та забезпечувати. І все одно ми розуміємо, що мотивація бійців виходить на перший план.

Зараз ми маємо створити такі умови, коли зможемо забезпечити високий потенціал української армії для того аби на першому місці не було оце полювання на тих мобілізованих, яких ми бачимо на відео, а більш цивілізовані та правильні моделі взаємодії суспільства та Сил оборони.

Треба брати моделі, які вже відпрацьовані. Вони мали створити рекрутингову модель, яка дозволяє підібрати вмотивованих людей. Також солдат має знати, що його навчать, у нього будуть побратими, підрозділ має бойовий дух, а командири відповідають за свої слова та вчинки. І загалом побудована система, скерована на досягнення результату, де внесок кожного абсолютно помітний та зрозумілий.

Актуальна ситуація на Херсонщині

Насправді ситуація на лівобережжі Херсонської області є однією з найбільш актуальних, які мають політичні, стратегічні й тактичні компоненти. Політично-інформаційний - це те, що дійсно додає нам наснаги та оптимізму пов’язаних з тим, що ми тиснемо ворога на різних напрямках зокрема на лівому березі Дніпра. Усі ці плацдарми, які зараз створені, утримуються. Ворог намагався там контратакувати наші підрозділи, зокрема навколо Кринок з найбільш східних плацдармів. Загалом ця ділянка, починаючи від Олешок до Кринок, є 25 кілометрів, а противник не може забезпечити витискання ЗСУ, бо не знає, де саме вони. Ми розуміємо, що підтримка через річку Дніпро забезпечується так, що ворог не може вирахувати, де це саме відбувається і зберігаються плацдарми. Насправді ми розуміємо, що головне завдання цих підрозділів, які діють на лівому березі - це насамперед відтягувати сили противника, створювати умови для майбутніх дій, якщо буде ухвалене відповідне рішення.

Також наближається зима і противник може панікувати, адже раптом ці ділянки замерзнуть. Зокрема Дніпро не щороку замерзає, але в будь-якому разі противник не може це визначити. Тому ситуація там надзвичайно важлива та в принципі додає наснаги нашим стратегам з огляду на те, що ворог прикутий до цих ділянок і намагається протидіяти. Він використовує авіацію, артилерію для ударів по наших підрозділах, своєю чергою наша артилерія з правого берега відповідає, діють й наші FPV-засоби. І навіть у пропагандистських пабліках пишуть, що російські підрозділи зазнають втрат, а їхні командири не можуть керувати в цих умовах і відбуваються різні негаразди - починаючи від п’янства до інших речей, які говорять, що ця армія не є ефективною. Але вона є великою, зокрема там близько 60 тисяч підрозділів саме на цій ділянці фронту і ми розуміємо, що проведення таких широких наступальних операцій - надзвичайно складна задача.

Ситуація на східному фронті - без суттєвих змін

Дві третини бойових зіткнень навіть за тиждень припадали на Авдіївку, Мар'їнку та Бахмут. 

З Бахмутом ситуація така, що Сили оборони відбили Кліщіївку, Андріївку, рухалися на Курдюмівку, створювали загрозу для автомобільної дороги, починаючи від Бахмута до Горлівки. За певний період часу ворог здійснив перекидання, зокрема десантних підрозділів, на північ від Бахмута (саме там, де Берхівське водосховище), накопичуючи сили. Зараз окупанти здійснюють контрнаступальні атаки з півночі та в напрямку Ягідне - Берхівка, Хромове - Іванівське, тобто дещо на півночі, аби теоретично обійти угруповання наших військ, яке здійснює бойові дії в зоні Кліщіївки, Андріївки та спробувати там вийти на ЗСУ. Це противнику не вдається.

Якщо зважити на заяви військових, на тих напрямках Авдіївки тривають жорсткі контратакувальні бої, противник використовує велику кількість піхоти, часом додає бронетехніку, але лінія фронту там не змінюється. Хоч на окремих ділянках противник знову протиснувся до залізниці - це рубіж оборони, який утримують наші Збройні Сили України й там якраз достатньо активні бойові дії: з обох сторін використання артилерії, а з боку противника ще й авіації. Як діють наші підрозділи - ми можемо час від часу бачити їхню ефективну роботу. Зокрема бійці третьої окремої штурмової бригади демонструють, як і зазвичай, високий вишкіл, стійкість та взаємодію. І це те, на чому зараз тримається оборона.

Було два масованих штурми поблизу Авдіївки з використанням бронетехніки, але і в проміжках атаки не зникали. Противник, використовуючи перевагу в чисельності своїх військ, намагався здійснювати атаки на Авдіївку з багатьох напрямках: з півночі - фронтальні атаки та від Водяного, Опитного в напрямку Сєверного. Позавчора почався третій масований штурм, як сказав Олександр Тарнавський, з використанням бронетехніки. Була знищена 51 одиниця бойової техніки разом із танками, БМП, БТРами, 44 - було пошкоджено, також близько 700 ворогів було ліквідовано. Водночас загальні втрати противника сягнули 1100 осіб - це значні показники.

Але ситуація в Авдіївці залишається надзвичайно складною, адже спроби противника діяти на півночі та пробиватися до Коксохіму успіху не мають. Водночас ворог все одно намагається здійснювати спроби, аби просуватися через залізницю до населеного пункту Степове.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.74
 • EUR
  Купівля 41.29
  Продаж 42.09
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
24 лютого
18:05
OPINION
Андрій Кокотюха
Убивця має право на слово. Останнє, перед вироком
18:00
кіно, кінотеатр
Фільми про подорожі в часі. Ділимося підбіркою
17:56
Польща
У Польщі активісти висипали 2 тонни гною біля будинку посла РФ
17:37
Гуляйполе
Росія обстріляла Гуляйполе Запорізької області: загинула літня жінка, є поранений
17:26
акція на підтримку України в Лондоні
У центрі Лондона проходить акція на підтримку України з нагоди другої річниці російського вторгнення
17:18
Піксель. Вартовий свободи
"Піксель. Вартовий свободи": ЗСУ презентували перший в їхній історії мультфільм для дітей про 10 років війни
17:17
Ексклюзив
Зеленський Байден
Теорія успіху України багато в чому залежить від США, - американський політик Фрід
17:05
Джастін Трюдо та Володимир Зеленський
Україна підписала безпекові угоди з Італією та Канадою
17:02
ізраїльські солдати
В ООН закликали накласти ембарго на постачання зброї Ізраїлю
17:00
Інтерв’ю
Сергій Фурса
Інвестиційний банкір Сергій Фурса: Україна може бути містком бізнесу для компаній, які хочуть покривати як Східну Європу, так і країни СНД крім Росії
16:53
Огляд
"Шахтар" - "Марсель", Ліга Європи
Смерть другого баскетболіста в Німеччині та крах України в рейтингу УЄФА: головні новини українського спорту за тиждень
16:52
У Києві розпочалася зустріч міністрів закордонних справ країн ЄС
До кінця березня ЄС планує передати Україні майже 170 тис. боєприпасів, - Кулеба
16:48
Олександр Лемак
На Полтавщині вулицю перейменували на честь спецпризначенця поліції Олександра Лемака: він загинув на Бахмутському напрямку
16:31
Шмигаль обговорив з фон дер Ляєн фінансування на 50 млрд євро: коли надійде перший транш
16:13
пожежа Китай
У Китаї загорілася багатоповерхівка: 15 загиблих, понад 40 поранених
16:06
Ексклюзив
Євген Магда
Це не тільки солідарність з Україною: політолог Магда про візит світових лідерів до Києва 24 лютого
16:02
OPINION
Сергій Марченко
Авдіївка. "...А потім повісили кругом свої таблички"
16:00
Інтерв’ю
Каховське водосховище
Україна лише виграє від втрати Каховського водосховища, відновлювати його не потрібно, - еколог Олексій Василюк
15:37
У Москві активісти кладуть квіти до пам'ятника Лесі Українки на честь другої річниці вторгнення РФ
15:37
Ексклюзив
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
Сьогодні перспективи перемоги України у війні дуже високі, - генерал Мусаєв
15:26
Путін та Кім Чен Ин
З вересня 2023 року КНДР поставила Росії понад 10 тис. контейнерів з боєприпасами, - Держдеп
15:06
Ексклюзив
Маріуполь
Дотепер маріупольці ставлять питання, як окупанти за 3 дні змогли дійти до міста, - Андрющенко
15:06
Оновлено
Україна
"Два роки, як Україна надихає світ": західні лідери до другої річниці повномасштабного вторгнення
15:03
Ілюстративне фото
З п'яти населених пунктів Мар'їнської громади на Донеччині евакуювали усіх дітей
14:39
Крим
Партизани "Атеш" виявили розташування російської техніки та військових в окупованому Криму
14:37
Оновлено
Урсула фон дер Ляєн
До Києва прибули світові лідери до другої річниці повномасштабної війни
14:36
літак ДРЛВ А-50 ВКС
Увесь екіпаж збитого російського літака А-50 загинув, - ЗМІ
14:33
діти, війна з Росією
Україна повернула ще двох дітей із тимчасово окупованої Луганщини
14:31
Литва прапор
Європа не може бути в безпеці без безпечної України, - міністерка фінансів Литви закликала використати заморожені активи РФ на підтримку України
14:09
збита ракета, Київ 9 травня
Росія обстрілює ракетами Україну вдень 24 лютого
14:07
OPINION
Сергій Громенко
Війну спричинили всі, хто копав "російську колію"
14:00
Ексклюзив
Путін
Путін загнаний у ті умови, коли він не може зупинити свою агресію проти України, - генерал Мусаєв
13:53
Оновлено
Україна Британія
Британія оголосила про виділення пакета артбоєприпасів для України на $310 млн та гуманітарної допомоги на $10,7 млн
13:48
боєприпаси 155 мм
Голова закордонного комітету бундестагу закликав союзників скуповувати боєприпаси для України по всьому світу
13:46
Приватний космічний апарат Odysseus впав на бік на Місяці
13:36
Андрус Мерило
Рішення Заходу про заборону українським військовим бити по території РФ було помилковим, - майбутній командувач ЗС Естонії
13:27
Ексклюзив
Китай та росія
Нові санкції США проти РФ можуть торкнутися китайських компаній, - американський політик Фрід
13:05
Greenpeace Німеччини
Hands off Ukraine: Greenpeace Німеччини провели акцію протесту біля посольства РФ у Берліні
12:55
Зеленський з Гостомеля звернувся до українців
"На 730 днів ближчі до перемоги": у річницю вторгнення РФ Зеленський із Гостомеля звернувся до українців
12:54
У Польщі висипали українське зерно
У Польщі невідомі вкотре висипали з вагонів українську квасолю
Більше новин