Ексклюзив

Позбутися Чайковського: студенти воюють із ректоратом, аби дерусифікувати головну консерваторію України

Роман Яворський
13 липня, 2022 середа
07:40
Зміст

Столицю України масово дерусифікують. Перейменувати повинні понад 400 київських вулиць, а в голосуванні щодо їхніх нових назв взяли участь 285 тисяч людей. Однак повністю дерусифікувати Київ усе одно не вдасться. Адміністрація Національної музичної академії відмовляється перейменовувати заклад, що носить ім'я композитора Чайковського

Боротьба тут щоправда ще триває, адже музиканти, які навчаються в закладі активно виступили за те, щоб відмовитися від імені російського композитора. Еспресо поспілкувався зі студентами академії і спробував з'ясувати, чому їм не подобається навчатись у закладі, названому іменем творця "Лускунчика" та "Лебединого озера".

Прочайковські верхи та античайковські низи

Розмови про перейменування академії почалися ще до повномасштабного вторгнення Росії, розповідає студентка 2 курсу фортепіанного відділу Дарина Масюк. Однак агресія рашистів, несподівано для студентів, не змогла пришвидшити дерусифікацію. Вчена рада закладу ухвалила рішення залишити академії ім'я Петра Чайковського, а член наглядової ради Юрій Рибчинський і взагалі порівняв російського композитора з Ісусом Христом.

"Вчена рада вирішила, що ми не будемо змінювати ім'я консерваторії, хоча багато студентів і викладачів – за перейменування. Вони сіли та ухвалили це рішення за всіх. Після того почалася хвиля негативу від студентів і викладачів, які виступають за перейменування, чи бодай за відсутність будь-якого імені в назві консерваторії. Тоді була написана петиція, потім лист-звернення до всіх можливих органів", – каже Дарина.

Піаністка стала співавторкою листа-звернення від студентів та випускників академії, адресованого президентові, прем'єр-міністрові, голові парламенту, міністру культури та ректору академії. У листі підписанти наголосили на важливості відстоювання української ідентичності перед наступом "русского мира" і наголосили на опитуванні, під час якого вилучення імені композитора з назви закладу підтримали понад 75% студентів. 

"Перший підпис під листом мій, тому що я складала цей лист. Я мала під боком юриста, тому змогла це оформити правильно з юридичної точки зору. Але це була насправді ініціатива всіх студентів, просто мені випало це все оформити. За пів дня ми написали листа, за добу ми зібрали майже 300 підписів. Потім, коли ми вже закрили збір підписів, бо вже відправили листи, то ще зо три дні мені присилали свої прізвища і висловлювали підтримку", – розповідає Масюк. 

Вже після оприлюднення звернення ректор академії Максим Тимошенко організував зустріч зі студентами.

"Зустріч нічого особливо не дала і лише підтвердила нашу підозру, що ректорат не зацікавлений у перейменуванні через якісь власні обставини. І зараз ми намагаємось усе-таки вирішити це питання всіми доступними нам способами", – кажуть підписанти листа.

Ректорат шукає коріння

Одним із основних публічних аргументів адміністрації музичної академії є українське коріння композитора. Така позиція дивує віолончелістку Емілію Дмітрієву, студентку 2 курсу.

"Вони вишуковують у Чайковського українську кров, якої було не так і багато. Знаєте, в моїх родичів є російське коріння. Але я – не росіянка і росіянкою себе не вважаю". 

Сам Чайковський називав себе патріотом Росії, "русским в полнейшем смысле этого слова", закоханим у її "великорусские части". 

Зрештою, кажуть студентки, саме як росіянина його ідентифікують у всьому світі.

"Я зараз тимчасово перебуваю за кордоном, у Фрайбурзі, продовжуючи навчання. Багато людей (чи не кожен другий) питають, де я вчуся. Насправді, в інших країнах, як тепер і в нашій, пряма асоціація з Чайковським – це Росія. Чайковський – це російський композитор. І коли я кажу, що навчаюсь у закладі імені Чайковського, то мене запитують: "А чому? А чому у вас, в Україні академія називається іменем російського композитора?". Мені дуже незручно, мені це не подобається і взагалі я вважаю, що це повний абсурд і пора змінювати назву. Чайковський – не українець і жодних причин, аби залишати його ім'я – немає", – каже Емілія Дмітрієва.

На зустрічі зі студентами головним аргументом ректора Максима Тимошенка була думка, нібито Чайковський – український композитор, розповідають студентки. 

"Натомість студенти аргументували свою думку, що Чайковський не є українським композитором. Може у нього є якесь коріння, але він вважав себе росіянином, жив у Російській імперії, працював при царі, називав Україну Малоросією, писав "Малоросійські симфонії" і так далі. Тобто це – всім відомі факти. Але ректор все одно схиляється до того, що Чайковський мав українське коріння і ми повинні його відстоювати", – каже Дарина Масюк.

У приймальні Максима Тимошенка наголошують, що спілкуватися на тему перейменування ректор не має часу. Але в соцмережах очільник консерваторії постійно наголошує на українськості Петра Чайковського.  

"А ще вони шукають у творах Чайковського мотиви українських пісень. Кажуть, що він писав романси на мотиви українських пісень. Може так і було, але яка різниця? Якщо розібрати інших композиторів, то Бетховен писав на тему англійських чи французьких пісень. Але ми ж не кажемо, що Бетховен – це англієць чи француз", – наголошує Емілія Дмітрієва.

Що ще не так із Чайковським?

Не піддаючи сумнівам геніальність композитора, прихильники перейменування вважають, що назва музичної академії – насліддя колоніального минулого України. Письменниця Оксана Забужко звертає увагу, що в 1934 році навчальний заклад виокремили з Музично-драматичного інституту імені М. Лисенка, а тому логічно, щоб він носив ім'я українського композитора. 

На нелогічності того, що головна консерваторія української столиці носить ім'я росіянина наголосив і піаніст Павло Ґінтов.

Музикознавці наголошують також, що Чайковський був співцем російської імперії, монархістом, долучився до створення ідеології, яку зараз називають "русским миром". Композитор писав на замовлення влади, а деякі твори (як-от увертюра "1812 рік", в якій використана мелодія "Боже, царя храни") можна назвати ідеологічними та навіть пропагандистськими.

Підводні течії і китайський слід

На зустрічі зі студентами адміністрація академії намагалася переконати опонентів у тому, що процес перейменування складний і довготривалий. А також – відіб'ється на матеріальному стані викладачів та студентів.

Читайте також: Що не так з Чайковським? Російські та китайські консерви в київській консерваторії.

"Там була ще пані юрист, яка говорила, що через перейменування буде відсутня стипендія, викладачам зменшать зарплату, не буде премій і ще багато пунктів, що (як ми потім дізналися із зустрічі з міністром культури) не відповідає дійсності", – розповідає Дарина Масюк.

Насправді у міністерстві культури запевнили, що зарплатня та стипендії не постраждають. Тому така вперта позиція керівництва, підозрюють студенти, зумовлена якимись прихованими мотивами. Ймовірно, співпрацею з китайцями. Ймовірно, частина закладу, взамін за отримані з Китаю гроші, була віддана партнерам, як філія.

"Я думаю, що вони затягують час через те, що в нас вчаться в консерваторії китайські студенти – підписаний контракт із Китаєм. Там також є академія, названа в честь Чайковського. Але адміністрація закладу заперечує, що перейменування якось пов'язане з Китаєм", – каже віолончелістка Дмітрієва.

"Не на часі"

У ректораті кажуть, що справа зовсім не в китайцях. Проректор з виховної, творчої роботи та міжнародних зв'язків Михайло Мимрик в коментарі Еспресо наголосив – поки в країні війна, не час для перейменувань.

"Я бачу дві течії і всіх розумію. Бо, станом на сьогоднішній день, ми маємо дуже великого агресора і бурхливу реакцію на все, що пов'язане з Росією. Це – надзвичайно велика катастрофа і біда нашого народу. Але я вважаю, що Чайковський – це геній музики. Ми не можемо сказати, що треба все провалити, обрубати і обрізати", – каже проректор.

Він вважає, що те, як називатиметься консерваторія, повинні визначити на Банковій.

"Сьогодні ми зробимо все так, як скаже президент. Національна музична академія України імені Петра Ілліча Чайковського наразі залишається з іменем Чайковського. Якщо буде такий указ президента, держави, щоб перейменувати – тоді перейменують. А на сьогоднішній день є так, як є. Давайте так: буде перемога – тоді повернемось до цього питання", – заявив Михайло Мимрик.

Що далі?

У ролі арбітра вирішило виступити міністерство культури. Однак малоймовірно, що конфлікт зможуть розв'язати найближчим часом. 

"Після зустрічі з міністром, Мінкульт рекомендував ректорату перейменовувати академію. Але ректорат поставив усе це на паузу, бо в них зараз будуть вступні, консерваторія закрита. Їм треба скликати Вчену раду, щоб ухвалити якесь рішення, заново це все починати, але ніхто цього не робить", – каже Емілія Дмітрієва.

"У міністерстві культури кажуть, що не можуть напряму впливати на наш заклад, тому що це – рішення верхівки консерваторії. Мінкульт може лише вказати, що рішення Вченої ради – незаконне. Що вони, власне, і зробили", – зазначила піаністка Масюк.

Експертна рада міністерства культури вже рекомендувала Національній музичній академії відмовитися від імені Чайковського. Студенти ж обіцяють боротися до останнього.

"Я сподіваюся, що принаймні заберуть ім'я Чайковського. Бо ми провокуємо Росію на різні негативні новини з нашого боку. Адже консерваторія в Москві також носить ім'я Чайковського. Такий контраст – коли відспівують наших героїв, а на фоні – будівля з іменем російського композитора… Я думаю, що нам вдасться, бо нас – багато. Якщо будуть репресувати, то репресувати доведеться всіх. Хоча насправді не думаю, що це якимось чином відобразиться на нас. А якщо навіть будуть репресії – то вже нехай так і буде. Значить, нема чого нам там вчитися", – підсумувала Дарина Масюк.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.37
    Купівля 39.37
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.65
    Продаж 43.36
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
19 травня
10:20
У Херсоні комунальники відновили комунікації у пошкоджених російськими авіабомбами житлових будинках
10:14
шахед
Росіяни вночі атакували Одещину: через падіння уламків БПЛА є руйнування
10:02
OPINION
Володимир Ар'єв
Власний український ВПК — це пріоритет номер 1, 2 і 3
09:57
Ексклюзив
Маріуполь
Корупція, беззаконня та тиск на населення: журналіст Осиченко про ситуацію у Маріуполі
09:43
Росіяни не вивозять свою знищену техніку з Криму: у чому причина
09:40
Вулкан Маунт Марапі в Індонезії
В Індонезії сталося виверження вулкана Ібу: із семи прилеглих сіл евакуювали мешканців
09:35
Ексклюзив
Український військовий
На кожного українського воїна йде десять, - російського м’яса: командир екіпажу БПЛА 4-ї БрОП "Рубіж" про нестачу в армії та мобілізацію
08:55
Румунія, прапор Румунії
Румунія розшукує екіпаж затонулого судна у Чорному морі
08:31
Атака шахедів, ЗСУ
Повітряні сили за ніч знищили усі "шахеди", які РФ спрямувала для атаки на Україну
08:22
Денис Берінчик
Боксер Берінчик здолав мексиканця Наваррете і став чемпіоном світу у легкій вазі за версією WBO
08:22
окупанти Маріуполь
На ТОТ Луганщини окупанти позбавили місцевих компенсацій за зруйноване або пошкоджене житло
08:20
Ексклюзив
Джо Байден
США будуть намагтися переконувати країни Глобального Півдня, щоб вони підтримали мирний план України, - професор Айзенберг
08:07
OPINION
Юрій Бутусов
Деякі бригади купують власним коштом навіть патрони
07:53
Дональд Трамп
Вибори у США: Трамп вимагає у Байдена пройти перевірку на наркотики перед дебатами
07:38
У декількох регіонах РФ пролунали вибухи: у Краснодарському краї палає НПЗ
07:13
Інфографіка
втрати окупантів
Крилата ракета, 48 артсистем і 1210 військових: втрати армії РФ за добу війни в Україні
02:38
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Усик переміг Ф'юрі та став абсолютним чемпіоном світу
02:14
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція бою за титул абсолютного чемпіона світу
2024, субота
18 травня
23:39
Молдова
Військові США прибули на навчання у Молдову
23:11
ЗСУ
Сили оборони проводять заходи щодо стабілізації ситуації та перегрупування на окремих ділянках Харківському напрямку, - Генштаб
21:47
Олександр Усик
Усик - Фʼюрі: букмекери дали фінальний прогноз на супербій
21:43
Ексклюзив
Військові навчання ЗСУ
США побоюються того, що будуть втягнуті у російсько-українську війну, - професор Айзенберг
20:29
Колишній вагнерівець
Ексвагнерівець, який воював в Україні, напав на 12-річну дитину у Волгограді, - ЗМІ
20:06
OPINION
Ігор Гулик
П’ятирічка Зеленського
19:58
Оновлено
обстріл Харків
Окупанти вдарили по житловому сектору у Харкові: постраждали 5 людей
19:47
ППО, обстріл, ЗСУ
Українські воїни збили російський Су-25 над Донеччиною
19:33
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 18 травня: долар знову дорожчий за 40 грн
19:26
Володимир Зеленський
Росіяни, як і у 2022 році, розраховували на швидке просування, - Зеленський про Харківський напрямок
19:16
Ексклюзив
Еммануель Макрон
Запрошення Росії в Нормандію з боку Макрона є серйозною політичною помилкою, - дипломат Шамшур
19:06
Інтерв’ю
Депортація кримських татар.
Вісімдесят років болю. Історія депортації кримських татар
19:00
Архип Куїнджі
"Україна, а не Малоросія". Чому Архип Куїнджі – саме український художник?
18:44
Оновлено
Андрій Ярмоленко, Динамо, УПЛ
"Динамо" впевнено перемогло "Кривбас". Результати і розклад 29-го туру УПЛ
18:43
окупант, армія рф
На окупованих територіях вчителі не мають броні від мобілізації, - Центр нацспротиву
18:30
на фото прикордонник
"Були усі можливості все зробити безпечно та вчасно": що про мінування та фортифікації розповіли в інженерному батальйоні на півночі Харківщини
18:03
OPINION
Ольга Лень
Китай хоче перемоги в Україні
17:58
Ексклюзив
Карта бойових дій: Харківщина
Ворогу не вдалося просочитися у глибину оборони наших військ: військовослужбовець ЗСУ Тимочко про ситуацію під Вовчанськом
17:53
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
Буде корисним в Україні: Франція розробляє методику захоплення ворожих окопів "ультраневидимими" бійцями
17:53
Вовчанськ та його південно-західні околиці (станом на 18.05.2024)
DeepState каже про втрату ще одного села біля Вовчанська, РФ говорить про два
17:22
напад з ножем
На Дніпропетровщині військовозобовʼязаний намагався зарізати сержанта з ТЦК
17:19
Саломе Зурабішвілі
Президентка Грузії Зурабішвілі наклала вето на закон про "іноагентів"
Більше новин