"Ганьба!" від УПЦ (МП) у день поховання загиблого воїна в Красилові на Хмельниччині. Священик каже, що це було вже після панахиди
У місті Красилів, що у Хмельницькій області, віряни УПЦ (МП) зібралися на вході до храму, де проходила панахида за воїном ЗСУ, й почали кричати на тих, хто виходив з приміщення
Відповідне відео у неділю, 25 червня 2023 року, розмістив у фейсбуці вінницький військовослужбовець Олександр Грамарчук.
"Це якийсь сюр…В Красилові (Хмельницька область) парафіяни РПЦ кричали "Ганьба!" військовим і родичам загиблого Героя, які виходили з храму після панахиди за загиблим, яку проводила ПЦУ", - зазначив він у супровідному тексті.
На відео видно, що представники Московського патріархату - а серед жінок у хустках були й молоді чоловіки - вишикувалися "коридором". Вони також кричали: "Ми не хочемо ПЦУ!".
Подія мала місце біля Воскресенського храму, настоятелем якого офіційно є Віталій Дунець, що відмовляється переходити до ПЦУ.
Читайте також: Микола Княжицький. Суспільство визначилося: РПЦ має бути заборонена в Україні
Учасники панахиди своєю чергою спокійно вийшли з храму.
Як уточнює хмельницький портал Vsim.ua, це відбувалося 23 червня. Того дня Красилів прощався із полеглим на фронті 40-річним Іваном Кушніруком.
На центральній площі міста воїна зустрічали навколішки, а богослужіння проходило в іншому храмі, у Свято-Троїцькому, йдеться у повідомленні Красилівської міської ради.
У Воскресенському храмі теж було вирішено провести панахиду, що й викликало невдоволення УПЦ (МП). Дунець назвав це "спробою рейдерського захоплення".
Сьогодні, 25 червня, в етері телеканалу "Еспресо" міська голова Красилова Ніла Островська підтвердила, що частина жителів міста відмовляється переходити з УПЦ (МП) до ПЦУ.
"Ми маємо зараз протистояння у громаді. Не бажають настоятелі і парафіяни УПЦ (МП) добровільно перейти в ПЦУ. Неодноразово переконували і доводили фактами, що зв'язок є з Росією, але, на жаль, немає добровільного переходу. Ще у квітні ми заборонили на території громади Московський патріархат, припинили право постійного користування земельними ділянками під храмами. У травні пройшла переєстрація релігійної громади. Ще українська мова в храмах не звучить. Близькі, друзі, знайомі на тлі цієї тематики пересварились", - зазначила Островська.
За словами голови міста Красилова, питання подальшої діяльності структур УПЦ (МП) в України допомогло б вирішити прийняття закону у Верховній Раді.
Вже ввечері київська журналістка, головна редакторка LB.ua Соня Кошкіна повідомила, що на зв'язок з нею вийшов священик Віталій Дунець й виклав свою версію скандалу біля церкви. За його словами, зняте на відео, дійсно, мало місце у день похорону Івана Кушнірука, але пов'язано не з вшануванням його пам'яті, а нібито зі спробою "перепорядкувати храм" з боку місцевої влади.
З цією метою, як стверджує Дунець, до церкви й прибули люди у формі та одна місцева активістка. Вони, за словами священика, начебто "фізично зрізали замки з зачиненої будівлі".
"Прихожани храму, які живуть неподалік і все це бачили, здійняли бучу, під церквою швидко зібрався натовп. Тоді, - розповідає отець Віталій, - пані Наталія (активістка - ред.) сказала, що їй зле, викликала "швидку" і попросила поліцію її до неї проводити. От саме на цьому етапі, - підкреслює отець Віталій, - прихожани, що зібралися біля храму й кричали "Ганьба!" та "Ми не хочемо в ПЦУ!" - їй та іншим представникам місцевої влади".
"З освистуванням родини Захисника, ясно, це не має взагалі нічого спільного. Його відспівали ще вранці, в це все було ввечері", - цитує Соня Кошкіна священика Дунця.
Також ввечері 25 червня міська голова Красилова Ніла Островська ще раз наголосила, що "Ганьба!" прихильники церкви Московського патріархату кричали не загиблому воїну, а "прихильникам Православної церкви України, серед яких дійсно були військові, які прийшли помолитись у храм, який вже, згідно чинного законодавства, належить Православній церкві України (ПЦУ)".
То ж тепер, як звернула увагу Островська, "парафіяльною радою (ПЦУ - ред.) готується звернення до суду про примусове звільнення приміщення храму (від УПЦ (МП) - ред.)".
"Прошу всіх зберігати повагу один до одного і з честю пройти це складне випробування", - попросила міська голова Красилова.
"В незалежній Україні повинна бути незалежна церква, і це ніяк не повʼязано із зміною віри, міняється лише юридична приналежність", - акцентувала Ніла Островська.
- Актуальне
- Важливе