OPINION

Припинення військової допомоги Україні буде фіаско для адміністрації Байдена. Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
4 жовтня, 2023 середа
10:43

Припинення військової допомоги Україні буде політичним фіаско чинної адміністрації президента США, тому демократи боротимуться, аби цю допомогу залишити на відповідному рівні чи навіть збільшити

Зміст

Сполучені Штати намагаються переконати європейських союзників, що військова допомога Україні буде продовжуватися попри те, що у тимчасовому бюджеті США на 45 днів, ухваленому у результаті домовленостей демократів і республіканців, немає грошей, які мали б бути виділені на цю допомогу. Видання Axios підкреслює, що представники адміністрації президента США та Держдепу розмовляють зараз зі своїми колегами у європейських країнах та у країнах-членах НАТО, які не знаходяться на Європейському континенті, й переконують їх, що допомозі Україні нічого не загрожує.

З публічними запевненнями, що допомога Україні у її протистоянні російській агресії продовжується, виступив раніше сам президент Сполучених Штатів Джозеф Байден. Однак очевидно, що для союзників у США важливі не тільки слова, які можна почути під час публічних виступів американського президента, але й пояснення того, яким чином у Сполучених Штатах збираються працювати над продовженням такої допомоги для Збройних Сил України. Представники адміністрації президента США говорять про те, що працюють над домовленостями з активістами Республіканської партії, щоб домогтися таких рішень, які дозволили б демократам і республіканцям у конгресі спільно голосувати за бюджетні резолюції, які будуть враховувати точку зору обох політичних сил на те, як слід розподіляти кошти державного бюджету. Адже є очевидним, що і у республіканців, і у демократів є свої зони зацікавленості, щодо яких можна проводити плідні перемовини.

До того ж варто нагадати, що за продовження допомоги Україні виступають як демократи, так і більшість представників республіканців у американському конгресі. Таким чином, потрібно лише подолати опір тієї частини республіканської фракції, яка орієнтується на колишнього президента Сполучених Штатів та ймовірного претендента від республіканців на посаду президента на виборах 2024 року Дональда Трампа. І це, звісно ж, виглядає найбільш складним із завдань, тому що згідно із тими домовленостями, яких досяг з цією групою республіканців спікер палати представників Кевін Маккарті, він не може легковажити їхніми інтересами, бо будь-який конгресмен тепер має можливість поставити питання про недовіру до спікера, і таким чином Маккарті може залишитися без підтримки республіканської більшості й втратити посаду керівника палати представників (на момент запису відеоблогу, на основі якого підготовлена ця колонка, спікер Палати представників Кевін Маккарті ще був на посаді, пізніше його відправили у відставку, - ред.). А як ми бачимо по діях Кевіна Маккарті, він робить все можливе, щоби затриматися на посаді принаймні до закінчення терміну повноважень цього скликання палати. Тому з кожним місяцем буде посилюватися градус передвиборчої боротьби, і з кожним місяцем більшості республіканців буде очевидно, що колишній президент Сполучених Штатів Дональд Трамп є саме тією людиною, яка користується підтримкою переважною більшості тих, хто буде голосувати за праймериз, який і визначить, хто з представників республіканської партії буде балотуватися на виборах 2024 року. 

Ефект Трампа вже дається взнаки хоча б тому, що навіть ті претенденти, які намагаються конкурувати із Дональдом Трампом за номінацією, одразу скажемо, дуже невдало намагаються копіювати не тільки поведінку, але й ті політичні погляди колишнього американського президента. Таким чином не залишається можливостей того, що той, хто стане переможцем республіканської номінації - навіть якщо уявити, що юридичні проблеми не дозволять Дональду Трампу балотуватися на посаду президента Сполучених Штатів - буде у своїх поглядах на допомогу Україні відрізнятися від тих, які зараз пропагує колишній американський президент.

До того ж є достатньо небезпечним, якщо український фактор перетвориться у вагому частину американської передвиборчої кампанії, і той, хто буде балотуватися на посаду президента Сполучених Штатів від республіканців, постійно буде нагадувати, як адміністрація чинного президента і ймовірного кандидата на посаду президента США від демократів Джозефа Байдена розподіляє американські бюджетні гроші.

В цій непростій ситуації також будуть і ті американські політики з республіканського табору, які зараз є щирими прихильниками допомоги Україні. Ми вже бачимо, як обережно вони дозують свої заяви на підтримку України і щодо необхідності продовження воєнної допомоги для нашої держави, і як намагаються з одного боку зберегти свої цінності, а з іншого, так би мовити, "не випасти з мейнстриму" і залишитися вагомою частиною істеблішменту республіканської партії. Так вже неодноразово було і коли Дональд Трамп попередній раз балотувався на посаду президента Сполучених Штатів, і коли він обійняв цю посаду і почав реальну боротьбу із республіканським істеблішментом, тому що лідери цієї партії навіть і не думали конкурувати у своїх політичних поглядах і підходах із чинним американським президентом.

Таким чином, зараз адміністрації Джозефа Байдена буде досить непросто укласти якісь реальні домовленості з республіканцями у Палаті представників, однак згідно із тими запевненнями, які європейські союзники України чують від представників адміністрації президента Сполучених Штатів і Державного департаменту у Білому домі, є інструменти, які дозволять так чи інакше знайти можливості для продовження воєнної допомоги Україні. Не будемо забувати, що припинення такої воєнної допомоги чи принаймні її значне зменшення, буде проблемою не тільки для України і для українських Збройних Сил - це буде, за великим рахунком, політичним фіаско чинної адміністрації і дасться взнаки на шансах демократичного претендента на президентських виборах 2024 року. Таким чином те, проти чого будуть виступати республіканці, щоб зменшити допомогу Україні, якраз і буде тим, що будуть захищати демократи, щоб цю допомогу залишити на відповідному рівні і навіть збільшити. Нас очікує запекла політична боротьба.

Джерело.

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Шевченківської премії

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
Більше новин