Путін відводить війська. Що це було?

Максим Розумний
23 квітня, 2021 п'ятниця
11:55

Росія відводить свої війська від кордону України. Цією новиною 22 квітня ділилися між собою всі небайдужі до долі нашої країни люди, як всередині України, так і за її межами. А напередодні вони ж відстежували кожне слово Путіна в його щорічному посланні до Державної думи, щоб зрозуміти наміри РФ на даному етапі збройного протистояння

Чергова спроба “зрозуміти Росію” відбувається на тлі страху і невпевненості, які знову поширилися в українському суспільстві, не оминувши й керівництво держави. Немає сумнівів, що стратеги Кремля мислять в категоріях гопників 90-х, “взять на понт” - це у них улюблений прийом. У Москві, напевне, з великим задоволенням спостерігали, як президент Зеленський кинувся шукати захисту у Макрона, став пропонувати агресору негайну зустріч, на якій він міг би пояснити свою поведінку.

Господар Кремля хотів побачити паніку українського керівництва, і він її побачив. Путін на спільній прес-конференції з Лукашенко підтвердив, що в нього накопичилося багато претензій до Зеленського. І два “конкрєтних пацана” відверто знущалися зі свого українського колеги, задоволені досягнутим ефектом. 

Кремлівські сценаристи навмисне відтворювали ситуації 2008 року щодо Грузії та 2014 року стосовно України, щоб імовірність вторгнення здавалася високою, хоча жодних об’єктивних передумов для нього не існувало. Ні потреби захоплювати Україну чи окремі її частини, ні бажання воювати у росіян насправді зараз немає. Економіка РФ у глибокій рецесії, виходу з якого нема і не передбачається. Самому Путіну вже більше хочеться спокою і комфорту на базі в Геленджику, ніж ризиків і цілком реальної у випадку війни соціально-економічної і політичної катастрофи.

Тоді що це було? Невже за такою масштабною операцією, в яку були залучені по повній програмі збройні сили, дипломатичні установи, пропагандистські медіа Російської Федерації, стоїть лише бажання “пріпугнуть” “зарвавшегося” Зеленського?

Ні, не тільки. Одною з цілей цієї “навчальної тривоги” було отримання цінної інформації про нашу обороноздатність на даному етапі. А саме - про рівень готовності та алгоритми дій українського сектору безпеки, потенціал вітчизняної дипломатії, про настрої населення, можливі реакції західних партнерів і т. ін. 

Подібну ж користь повинні винести з цієї історії і ми самі. Окрім кращого розуміння суто військових аспектів можливої російської інтервенції, нинішні “навчання” дають багатий матеріал для аналізу діючого в РФ режиму, його нинішнього стану і можливостей, характеру відносин між владою і населенням, зовнішньополітичної стратегії, актуальних інтересів і пріоритетів Кремля.

Усе це нам потрібно знати і розуміти для того, щоб чергова провокація противника отримала гідну відповідь, а реальна загроза не лишилася непоміченою.

Отже, що спонукало Путіна імітувати приготування до нападу на Україну і чого він в підсумку цього досягнув?

Причин нинішнього загострення імперської хвороби є декілька. Частина з них лежать в площині внутрішньої російської політики, а інші спричинені міжнародною ситуацією.

Вже другий рік поспіль знижується довіра росіян до органів державної влади, тане їхня впевненість у світлому майбутньому Росії, зростає невдоволення соціально-економічними реаліями, корумпованим начальством, набридлими обличчями в Кремлі. Після ейфорії від “вставанія с колен” і захоплення Криму починається психологічна ломка в адептів імперського реваншу. В російській еліті росте конкуренція за доступ до ресурсів, напруга між різними групами інтересів доходить до жорстких конфліктів, які в перспективі здатні похитнути і головний трон.

На цьому тлі формується зародкова, але вже достатньо помітна опозиція режиму. Повернення Навального в Росію стало викликом, на який Кремль не зміг відповісти нічим, окрім тупого фізичного знищення опонента. 

Путінська команда планує втриматися при владі ще мінімум півтора десятки років. І це будуть роки повільного занепаду, прогресуючого маразму і відвертого насильства. Стратегія режиму проста, але тактика достатньо гнучка. І саме з такими тактичними кроками ми маємо справу на даному етапі українсько-російського протистояння.

Восени в Росії відбудуться чергові парламентські вибори. Зрозуміло, що режим не допустить поразки правлячої партії “Єдина Росія”, а будь-яка політична альтернатива буде знищена на далеких підступах до виборчих дільниць. Навальний буде сидіти в тюрмі в інформаційній ізоляції, його прихильники будуть залякані, а регіональні відділення його фонду - знищені або заблоковані. Традиційна псевдоопозиція з ще більш реакційних партій Жиріновського і Зюганова виконає свою звичну роль утилізації протестних настроїв. Але для збереження легітимності влади цього замало.

Зовнішня загроза найкраще згуртовує народ навколо влади, а карикатурні українські “фашисти” є зручним об’єктом колективної ненависті і безкарного роздування імперських амбіцій. Помірна доза колективного “озвєріна” і патріотичного “воодушевлєнія”, за задумом кремлівських політтехнологів (пам’ятаєте статтю нєкоєго Сєргєйцева?), у черговий раз виконає своє політичне призначення.

Паралельно з внутрішніми викликами визріли і зовнішні. У США прийшла до влади адміністрація демократів, з якими путінська братва вирішила повоювати своїми гібридними методами. З перших заяв і рішень Байдена стало зрозуміло, що виклик він прийняв і битиме кремлівських по руках.

У Європі зачарування “сильним лідером” явно йде на спад, а перспектива опинитися в статусі нового Лукашенка Путіну зовсім не подобається. До того ж, під загрозою опинився улюблений проект “Північний потік – 2”, який повинен забезпечувати гарантованими доходами російську казну та розв’язати росіянам руки для дестабілізації регіону Центральної і Східної Європи.

Колишній друг Ердоган не лише забезпечує перемогу Азербайджану над останнім союзником Москви за Кавказьким хребтом, але й має нахабство підтримати “Кримську платформу”.

Особливо дратує Москву сміливість нової української влади, яку путінські спічрайтери зобразили в образі жалюгідного Табакі. Мало того, що Київ відмовляється виконувати політичну частину Мінських домовленостей, а можливо й деякі непублічні обіцянки, дані Зеленським в Парижі, так він ще й переходить у наступ. Закриваються проросійські телеканали, запроваджуються санкції проти проросійських політиків, постійно педалюється кримська тематика, зберігається загроза наступу ЗСУ на фронті.

Виглядає так, що з Путіним уже ніхто не збирається рахуватися. На його гроші вже ніхто особливо не розраховує, а його брязкання зброєю вже ніхто не боїться.

От у Кремлі й вирішили нагадати всім зацікавленим, чому з ним треба, все ж таки, рахуватися.

Результат поки що для Путіна задовільний. Ефект від патріотичної мобілізації всередині Росії може протриматися до осінніх виборів. Байден погодився особисто зустрітися з “убивцею”. Київ буде на деякий час змушений утриматися від різких антиросійських кроків. Вдячні ДНР-ЛНР, теж на деякий час, забудуть про обіцянки визнання чи інтеграції до складу РФ.

Втім, результат цей тимчасовий. А крах режиму – невідворотний.

Теги:
Читайте також:
Київ
+2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
01:24
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
У Калузькій та Брянській областях РФ ударом БПЛА пошкоджено енергетичну інфраструктуру
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
Більше новин