Росіяни кажуть, що відкрили вогонь аби зупинити суховантаж на шляху до Ізмаїла. Але інших підтверджень немає
13 серпня 2023 року близько 06:40 у південно-західній частині Чорного моря військові Чорноморського флоту Росії вели "попереджувальний вогонь" аби зупинити та перевірити суховантажне судно "Сукру Окан". Під прапором Палау воно прямувало до українського порту Ізмаїл
Інформацію з власною версією події розповсюдило міноборони РФ.
Вогонь, як зазначається, вівся з патрульного корабля "Василь Биков".
"На вимогу зупинки для огляду стосовно перевезення заборонених вантажів капітан суховантажу не відреагував. Для примусової зупинки судна з російського бойового корабля було відкрито попереджувальний вогонь з автоматичної стрілецької зброї", - пояснили свої дії росіяни.
Окрім того, з метою огляду суховантажного судна з борту "Василя Бикова" було піднято гелікоптер Ка-29 з групою російських військовослужбовців.
"За результатами радіопереговорів, судно застопорило хід, оглядова група висадилася на суховантажне судно. Після завершення роботи оглядової групи на борту "Сукру Окан" судно продовжило рух до порту Ізмаїл", - йдеться у повідомленні МО РФ.
Читайте також: Олександр Антонюк. "Морський бій" в Чорному морі — це невідворотна реальність
Як звертає увагу одеська газета "Думська.net", відриті джерела свідчать про здійснену росіянами примусову зупинку суховантажа поблизу Босфора.
"Зазначаимо, інцидент стався неподалік від Босфору. Трекінгові сервіси показують, що Sukru Okan пройшов протоку 12 серпня в районі 23:30, далі попрямував на північний захід і приблизно за півтори години вимкнувся з АІС, через що його подальші переміщення невідомі. З огляду на те, що станом на 10:45 суховантаж перебував приблизно біля кордону Туреччини і Болгарії та тримає курс уздовж узбережжя на північ, стає зрозумілим, що цей борт здійснює рейс на Одещину прибережними водами країн НАТО - Туреччини, Болгарії, а потім Румунії, тобто звичним курсом, що використовується експортерами української агропродукції з початку повномасштабного вторгнення", - пише українське видання.
"Ймовірно, російські кораблі чергують поблизу Босфору і намагаються "ловити" судна, які під час маневрів трохи виходять за межі територіальних вод Туреччини. В іншому випадку - рейдери нахабно порушили морський суверенітет країни-члена Північноатлантичного Альянсу", - робить висновок "Думська.net".
Станом на 14:30, згідно із загальнодоступними даними MarineTraffic, суховантаж Sukru Okan перебував неподалік від болгарського міста Ахтопол.
Реакція Офісу президента України
Якщо це все-таки відбулося, то радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк вважає, що обстріл і примусовий огляд Росією цивільного суховантажного судна "Сукра Окан", що прямував в український порт Ізмаїл, є актом піратства і злочином та вимагає чіткої юридичної фіксації.
"Сьогоднішній цілеспрямований обстріл і примусовий огляд Росією міжнародного цивільного суховантажу "Сукра Окан", що прямував до українського порту Ізмаїл, є безумовним порушенням міжнародного морського права, актом піратства і злочином проти цивільних суден третьої країни в акваторії інших держав. Цей прецедент зі спробою запровадження "каперського права" вимагає чіткої юридичної фіксації, встановлення всіх осіб і визнання факту скоєння злочину з боку міжнародної спільноти", - наголосив Подоляк у себе в twitter.
Окрім цього, він зазначив, що Україна зробить усі необхідні висновки й обере оптимальну відповідь.
Реакція Сил оборони України
В етері телемарафону начальниця пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк заявила, що ніхто з офіційних джерел інцидент досі не підтвердив. Заява РФ може бути проявом гібридної війни, вважає вона.
"Те повідомлення, яке сьогодні пролунало виключно від міністерства оборони Російської федерації, ніким більше з офіційних джерел не підтверджено. На сьогодні ми маємо тільки єдине — демонстрацію агресії міністерства оборони РФ. Вони всіма силами намагаються позначити своє панування у Чорному морі: нібито вони здатні зупинити судно, підняти авіацію і нічого їм за це не буде. Типу оглянути і відпустити. Але на сьогодні ця версія ніким не підтверджена. Чи можна довіряти країні-агресорці? Як каже один з їхніх спікерів: "Не думаю", - прокоментувала Гуменюк.
Також вона вважає, що ця заява може бути сигналом для всіх цивільних суден у Чорному морі, що Росія готова використати всі потужні, які демонструвала під час тренувань. Тому транспортні та навігаційні коридори, переконана Гуменюк, мають перебувати під міжнародною гарантією.
"Гарантії ООН або Туреччини як потужного гравця НАТО і чорноморської країни були достатніми для того, щоб функціонував повноцінно зерновий коридор. У тих умовах Сили оборони Україні здатні були забезпечити безпеку суден, які транспортували збіжжя", - додала Наталя Гуменюк.
Окрім цього, за інформацією об'єктивного контролю, який надали для InformNapalm моряки одного із суден, які спостерігали за цією подією з відстані, МО РФ збрехало про успішний огляд судна.
Як вказали моряки, судно "Сукра Окан" не підкорилося вимогам рашистів застопорити хід, а просто тимчасово змінило курс у напрямку берега, територіальних вод Туреччини. Ніякого гелікоптера не було і попереджувальних пострілів теж. Були тільки погрози росіян у радіоефірі.
Зазначається, що на борту "Сукра Окан" перебував турецький екіпаж, який "поклав болт" на погрози й не підкорився. Тож рашисти збрехали про "успішний огляд" судна.
- Актуальне
- Важливе