OPINION

Російським дітям прищеплюють культ убивства й смерті

Андрій Кокотюха
6 травня, 2023 субота
18:02

Рік 1988-й. У СРСР – розпал так званої перебудови. Кремль взяв курс на демократизацію, гласність та свободу слова

Зміст

Однією з важливих на той час складових цього процесу було розвінчання культу особи Йосипа Сталіна. Причому повторне і, як тоді здавалося, більш ефективне. За тридцять три два роки до того, в 1956-му, співучасник Сталіна в терорі Микита Хрущов заявив про неприпустимість культу особи, переклав на свого вождя всі гріхи компартії. Проте в суспільній свідомості "дядечко Джо" демонізований не був. Про нього просто забули на десять років, аби потім, уже за часів правління Леоніла Брежнєва, почати повзучу реабілітацію – передусім як полководця, чий стратегічний геній переміг у Другій світовій.

Але згаданого вже 1988-го Сталін перетворився на абсолютне Зло. Спершу про це писала по п`ятницях "Правда", головний друкований орган ЦК КПРС. Потім в інфопростір потрапили карикатури, анекдоти, з`явилися кіно- й телефільми, в яких Сталіним лякали дорослих. Того ж року цією постаттю було вирішено нарешті залякати дітей.

Так з`явився трихвилинний сюжет "Машина часу" у мегапопулярному дитячому гумористичному кіножурналі "Єралаш", аналогів якому справді ніде у світі тоді не було. Спеціалізовані дитячі скетчі з дітьми-акторами – вищий пілотаж радянського дитячого кіно. За сюжетом, радянський школяр під час суботника на підтримку перебудови демонструє іншим свій винахід – машину часу. Першим, кого він викликав із минулого, був Йосип Сталін. Його поява настільки перелякала піонерів, що вони стали струнко й подякували товаришу Сталіну за щасливе дитинство. А коли той зник, накинулися на винахідника: ідіот, ще б Берію викликав.

За сюжетом, радянський школяр під час суботника на підтримку перебудови демонструє іншим свій винахід – машину часу. Першим, кого він викликав із минулого, був Йосип Сталін. Його поява настільки перелякала піонерів, що вони стали струнко й подякували товаришу Сталіну за щасливе дитинство. А коли той зник, накинулися на винахідника: ідіот, ще б Берію викликав

Читайте також: Як радянські вчителі зробили з нинішніх росіян убивць

Рік 2016-й. Кіножурнал "Єралаш" досі живий, а ще – третій рік триває російське вторгнення в Україну. Анексований Крим, ведуться бойові дії на Донбасі. Напередодні сакрального для росіян 9 травня виходить новий випуск дитячого кіножурналу. Причому маркований як соціальний ролик. За сюжетом, сучасні школярі зустрічають десятирічного хлопчика в формі Червоної армії. Він виявляється… мертвим патріотом, який воював за свою батьківщину і був убитий німецьким снайпером. У фіналі привид на питання, чи страшно вмирати, відповідає: "Це не важливо. Головне, що ми перемогли".

Рік 2023, Тюменська область, Росія. У школу тамтешнього  села Лугове на зустріч із третьокласниками – а це ті самі десятирічні хлопчики й дівчатка! – прийшли земляки, російські військові, котрі брали участь у війні проти України. Вони провели захід у рамках проєкту "Спадкоємці перемоги". На зустріч із дітьми бойовики прийшли в кепках із написом: "Передайте нашим – мы еб*шим!" та з портретами Сталіна на шевронах. Намальований Сталін нібито нарікає: "При мне такой х*ни не было". Ті, хто грабує, гвалтує, катує, калічить та вбиває українців в Україні, цілий урок учили дітей на своєму прикладі патріотизму та любові до батьківщини. Сталіним уже не лякають, його портретом заохочують воювати. Він – не зло, а переможець зла.

Рік 2023, Тюменська область, Росія. У школу тамтешнього  села Лугове на зустріч із третьокласниками – а це ті самі десятирічні хлопчики й дівчатка! – прийшли земляки, російські військові, котрі брали участь у війні проти України. Вони провели захід у рамках проєкту "Спадкоємці перемоги". На зустріч із дітьми бойовики прийшли в кепках із написом: "Передайте нашим – мы еб*шим!" та з портретами Сталіна на шевронах

Повернемося навіть далі, в 1986-й, коли ще тривала радянсько-афганська війна. Про неї та, головне, про її цілі тоді намагалися говорити мінімально, дозовано. Тієї війни Кремль соромився або принаймні намагався не надто афішувати. Тим більше про Афган не говорили в школах. Тож коли нам, десятикласникам, привели на урок військової підготовки старшого від нас лише на чотири роки ветерана, був величезний скандал.

Нині ж у неорадянській, навіть неосталінській Росії є нормою запрошувати в школи учасників загарбницьких воєн. Це вони під знаком товариша Сталіна вчать дітей, як треба любити Росію, воювати за неї й, головне, помирати заради ілюзорної перемоги й не надто заморочуватися цим. Від початку масштабного вторгнення в Україну в мережі раз по раз зринало відео з російських просторів, на якому їхні школярі, від молодших до старших, дружно утворювали в шкільних класах, спортзалах та дворах літеру Z зі своїх тіл. Початку Це не так складно, як колись їхні батьки, діди й прадіди робили живі скульптури в формі п`ятикутної зірки – офіційного символу СРСР.

Прикладів масованої мілітаризованої пропаганди з-за поребрика можна навести десятки, як не сотні. Суть одна: Сталіна боятися не треба, помирати на війні не страшно, а почесно, довкола самі вороги

Читайте також: Поросятко Хрюша і заєць Степашка мають шанси стати голубами російського миру

Прикладів масованої мілітаризованої пропаганди з-за поребрика можна навести десятки, як не сотні. Суть одна: Сталіна боятися не треба, помирати на війні не страшно, а почесно, довкола самі вороги. Між іншим, незмінний редактор "Єралашу" Борис Грачевський підтримав війну, перетворив своє дітище на інструмент пропаганди, та за рік до масштабного вторгнення помер від ковіду. Не побачивши плодів своєї діяльності. Але поза тим інтеграція в пропаганду саме російських дітей мала б остаточно довести тим в Україні, хто ще вірить у можливість колись вилікувати росіян.

У Росії вже нема майбутнього в тому вигляді, в якому хочуть його бачити наївні громадяни як у нас, так і на Заході. Був маленький шанс 1988-го, коли Сталіним лякали. Проте нема жодних шансів тепер, коли профілями Сталіна прикрашена військова форма учасників так званої "спецоперації", які для російських школярів – герої й патріоти. А для їхніх мам – "наши мальчишки".

Американський серіал "Ходячі мерці" має сюжетну лінію, котра ілюструє неможливість перевиховання таких дітей. Фермер тримає в себе в стайні групу зомбі, бо щиро вірить – це люди, вони тяжко хворі, їх можна вилікувати. Лише загибель онучки від зубів "пацієнтів" дозволяє поміняти погляди. Фермер визнає: їх слід або знищувати, або – по можливості назавжди ізолювати від світу.

І якщо ЗСУ та всі, хто воює на різних ділянках фронту, готові ворога нищити, то навіть серед представників чинної влади не всі готові ізолювати Росії та самим ізолюватися від неї. Не кажучи вже про частину діячів культури, посадовців та навіть окремих очільників західних держав. Але вірити в якесь ілюзорне одужання Росії на фоні того, як там зараз виховують дітей – все одно, що вірити у можливість вилікувати зомбі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин