OPINION

Як радянські вчителі зробили з нинішніх росіян убивць

Андрій Кокотюха
15 квітня, 2023 субота
12:07

Інформаційна, а потім – збройна агресія Росії в Україну стала можливою не в останню чергу через системну, свідому чи несвідому, маргіналізацію професії вчителя

На початку тижня народний депутат та відомий історик й популяризатор історії Володимир В`ятрович написав у своєму Facebook: "Сьогодні парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт 9046, покликаний вирішити одразу два важливих завдання в галузі шкільної освіти. По-перше, повернути у школу повноцінну державну підсумкову атестацію (ДПА). По-друге, зробити обов’язковою для всіх учнів ДПА не лише з математики й української мови, але й з іноземної мови та історії України. Якщо законопроєкт ухвалять в цілому, повноцінне ДПА у школах буде відновлено вже з 2024 року, й іспит з історії України буде її невіддільною складовою".

Говорячи про важливість шкільної освіти для зміцнення держави, пан В`ятрович не раз цитував ляйпцігського професора Оскара Пешеля: "Коли прусаки побили австрійців, це була перемога пруського шкільного вчителя над австрійським". У трактуванні канцлера Отто фон  фраза звучить так: "Війну виграють шкільні вчителі та парафіяльні священники". Простіше кажучи, як і чому навчили дітей і паству, такі цінності навчені й матимуть. А отже, за них будуть за потреби воювати.

У трактуванні канцлера Отто фон  фраза звучить так: "Війну виграють шкільні вчителі та парафіяльні священники". Простіше кажучи, як і чому навчили дітей і паству, такі цінності навчені й матимуть. А отже, за них будуть за потреби воювати

Воювати – це за умови, якщо їхня влада пошле їх на війну. Розпочне військову агресію та агресивне вторгнення на чужу територію. Хоча вторгнення може й не бути відверто агресивним. Досить м`якої сили, поступового й послідовного захоплення чужого інформаційного та культурного простору. За інших обставин вчителі й священник навчають не нападати, а боронитися, захищати власні цінності.

Читайте також: Під час війни культура не має бути приватною ініціативою

Активні, свідомі українці зі сталою громадянською позицією протистоять російській агресії на всіх фронтах вже дев`ятий рік. Інформаційна, а потім – збройна агресія Росії в Україну стала можливою не в останню чергу через системну, свідому чи несвідому, маргіналізацію професії вчителя. Справа не лише в низьких зарплатах, внаслідок чого з професії майже повністю пішли чоловіки. Хоча в країнах, на рівень яких Україна хоче рівнятися, шкільний вчитель – чоловік не екзотика, а норма. Справа також у систематичному принижені, яке зазнавали й дотепер зазнають вчителі.

Інформаційна, а потім – збройна агресія Росії в Україну стала можливою не в останню чергу через системну, свідому чи несвідому, маргіналізацію професії вчителя. Справа не лише в низьких зарплатах, внаслідок чого з професії майже повністю пішли чоловіки. Хоча в країнах, на рівень яких Україна хоче рівнятися, шкільний вчитель – чоловік не екзотика, а норма. Справа також у систематичному принижені, яке зазнавали й дотепер зазнають вчителі

Згадайте, до кого суспільно активні громадяни ставилися з неприхованим презирством, коли в часи президентства Януковича йшлося про покірних слухняних безправних "бюджетників". Це ж їм, вчителям, офіційно, а частіше – неофіційно наказували виходити на мітинги й підтримувати чи то самого Віктора Федоровича, чи то "Партію регіонів". Свіжа історія: минулого року, за тиждень до масштабного вторгнення, чинний голова держави Володимир Зеленський придумав День Єдності, квазідержавне свято. Такою була його відповідь на попередження про невідворотну російську агресію: не віримо, не дамо себе обдурити, єднаємося. А шкільні вчителі отримали приписи – 16 лютого 2022 року організовано провести відповідні тематичні уроки в школах.

Маю обґрунтоване припущення: в нинішній Росії вчителі перебувають у схожому статусі. Проте є одна особливість, на яку дотепер в Україні звертали мало уваги. А саме: масово підтримують війну, йдуть воювати, крадуть унітази й собачі буди, гидять на столах та на підлогах, гвалтують, катують і вбивають діти та онуки тих, кого виховала не просто радянська школа. Бо радянська шкільна наука діяла і в тогочасній Україні. Це була школа, створена російською радянською масовою культурою. Чиї закони, правила гри та формати показували шкільного вчителя лідером думок, моральним авторитетом, супергероєм у царині інтелектуальних студій, звитяжцем ідеологічного фронту й класової боротьби. Причому непереможний вчитель був здебільшого чоловіком. І, що характерно, викладав російську літературу або ж історію. Ось які дисципліни російська більшовицька влада вважала найважливішими для виховання наступних поколінь.

Читайте також: Чому ідеологія — досі страшний сон навіть активних українців

На важливості вчителя як ідеолога наголосив у одному з торішніх інтерв`ю голова радбезу РФ Микола Патрушев. Ось кілька красномовних цитат. "Вчителі займають особливе місце у житті кожного громадянина, тому неприпустиме довільне трактування окремими викладачами світової та вітчизняної історії, що підриває авторитет нашої країни та програмує свідомість дітей на основі хибних фактів та міфів"

На важливості вчителя як ідеолога наголосив у одному з торішніх інтерв`ю голова радбезу РФ Микола Патрушев. Ось кілька красномовних цитат. "Вчителі займають особливе місце у житті кожного громадянина, тому неприпустиме довільне трактування окремими викладачами світової та вітчизняної історії, що підриває авторитет нашої країни та програмує свідомість дітей на основі хибних фактів та міфів". Або: "Тематиці героїзму радянського народу у роки Великої Вітчизняної під час уроків історії приділяється мало часу, а підручниках вона нерідко описується поверхнево". Чи ось: "Вчитель формує особистість учня, та його покликанням має бути не надання послуг, а просвітництво, освіта та виховання".

Вчителів у російському радянському кіно почали популяризувати як вихователів і просвітників ще зі сталінських часів. Згадується стрічка Сергія Герасимова "Учитель" (1939), головну роль у якому виконав суперпопулярний на той момент Борис Чирков – виконавець ролі більшовика Максима в однойменній кінотрилогії та злобного батьки Махна. Тому його персонажу, вчителеві Степану, широкий глядач довіряє цілковито. Тож бачить у простому шкільному вчителеві того, хто поведе за собою до світлого майбутнього. Ще й розкаже, хто ворог.

Експансія вчителів саме російської літератури яскраво показана в фільмі іншого радянського класика, Марлена Хуциєва – "Весна на Зарічній вулиці" (1956). За сюжетом суперпопулярної не лише на свій час мелодрами, вчителька з українським прізвищем Левченко приїздить до промислового українського міста (вгадується Запоріжжя), аби викладати російську мову й літературу в вечірній школі. Отже, дорослим і, як вважається, досі не сформованим пролетарям. Саме російська література поволі робить із них освічених громадян.

Читайте також: Поросятко Хрюша і заєць Степашка мають шанси стати голубами російського миру

Учителі історії є носіями духовності в фільмі Станіслава Ростоцького "Доживемо до понеділка" (1968) та телесеріалі Олексія Коренєва "Велика перерва" (1973). У першому випадку авторитет має герой одного з секс-символів радянського кіно В`ячеслава Тихонова. У другому непоказний Нестор Петрович, герой Михайла Кононова цей авторитет завойовує. Причому – знову ж таки в пролетарів, за прикладом учительки Левченко. Її колега, вчителька російської літератури Світлана Афанасіївна, приборкує свого чоловіка, пролетаря Ганжу.

Якщо треба показати, що важкий підліток має всі шанси виправитися, його неодмінно роблять улюбленцем учителя з російської літератури. Так, наприклад, є в радянському детективі "Петрівка, 38" (1979). У радянському дитячому кіно інших вчителів, окрім істориків та по-русскому взагалі, здається, не було. Ось тут нарешті згадуються фільми, зняті в Україні, на Одеській студії. В підлітковій комедії "4:0 на користь Тетянки" (1983) приборкує непокірний 5-Б саме Тетяна Колосова, вчителька російської літератури. Інший кінохіт, "Пригоди Електроніка", містить епізод, у якому вчитель російської літератури нахвалює робота за майстерне виконання вірша Михайла Лермонтова "Парус". Іншої літератури в радянських школах просто не існувало.

Українське кіно, як загалом українська масова культура, не може похвалитися подібним ставленням до вчителя навіть за радянських часів. Педагог з інформаційного простору зник. Хіба в радянській стрічці "Провал операції "Велика Ведмедиця" (1983) герой Леся Сердюка, бандерівець, негативно відгукується про російську "професорку", яку прислали вчителювати в українському селі, тому її треба знищити. Отже, українців тоді подавали як тих, хто вбиває вчителів

Українське кіно, як загалом українська масова культура, не може похвалитися подібним ставленням до вчителя навіть за радянських часів. Педагог з інформаційного простору зник. Хіба в радянській стрічці "Провал операції "Велика Ведмедиця" (1983) герой Леся Сердюка, бандерівець, негативно відгукується про російську "професорку", яку прислали вчителювати в українському селі, тому її треба знищити. Отже, українців тоді подавали як тих, хто вбиває вчителів.

Показово також, що після тривалої паузи уже в нинішній російській маскультурі вчитель як позитивний персонаж відродився – але це вже не історик чи викладач літератури, а фізрук, герой однойменного популярного і в Україні серіалу. Вихованці Фізрука сьогодні вбивають українців та грабують окуповані території.

А сам Фізрук та його творці є вихованцями вчительки учителів Степана і Нестора Петровича, вчительок Левченко і Колосової та подібних до них. Протистояти цьому в Україні не могли й поки що не можуть. Тому ставлення до вчителів бажано поміняти на всіх рівнях.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+8°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.12
  Купівля 38.12
  Продаж 38.66
 • EUR
  Купівля 41.24
  Продаж 42.04
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
28 лютого
14:42
Японія та Норвегія
Україна отримала $760 млн від Японії та Норвегії: на що спрямують кошти
14:40
обстріл
Росіяни скинули авіабомби на центр Куп'янська: є жертви, під завалами залишаються люди
14:29
Молдова
Молдова ще на рік продовжила тимчасовий захист для українців
14:07
польща україна , біженці
У США продовжили дозвіл на перебування українців на два роки
14:03
сервісний центр МВС
МВС закликало українців повідомляти про корупцію у сервісних центрах у чат-бот або на гарячу лінію
14:03
OPINION
Орест Сохар
"Парасольку безпеки" замість США потримає Європа
13:57
Оновлено
Зеленський і Макрон
Макрон заявив про можливе введення військ в Україну: Столтенберг, країни НАТО та Росія відреагували
13:40
військовий квиток, мобілізація
У профільному комітеті ВР розповіли, коли законопроєкт про мобілізацію винесуть на голосування у другому читанні
13:35
Крістіан Шевченко (ліворуч)
Гол сина Андрія Шевченка вивів "Вотфорд" до фіналу юнацького кубка в Англії
13:35
вибори до Держдуми
Студентам з РФ обіцяють стипендії за участь у масовках під час "виборів" на ТОТ, - Спротив
13:27
Оновлено
Журналіста Михайла Ткача на пішоходному переході збив автомобіль
Затримання журналіста Ткача у Польщі: реакція місцевої поліції та посла Зварича
13:19
Оновлено
російська техніка
В "Атеш" визнали, що помилково назвали військову техніку ЗС Білорусі у Мінську російською
13:04
Ємен, хусити
Німецький фрегат "Гессен" вперше відбив атаку хуситів у Червоному морі
12:54
На фото: російський серіал "Слово пацана"
"Пацани — обирають": у Росії опублікували ролик з кадрами зі "Слово пацана" та закликом іти на вибори
12:49
Тероризував мешканців Одеси під виглядом правоохоронця: СБУ затримала підозрюваного
12:43
Ексклюзив
москва, кремль
У Кремля немає можливостей для дестабілізації ситуації в Молдові, - дипломат Харченко
12:41
Оновлено
В Албанії за участі Зеленського розпочався саміт "Україна – Південно-Східна Європа"
12:25
Голова Єврокомісії пропонує спрямувати доходи від заморожених активів РФ на зброю для України
12:17
На фото: Раян Ґослінґ
Раян Гослінг заспіває I’m Just Ken з "Барбі" наживо під час "Оскара"
12:13
Пресреліз
Артфорум "Космогонія: ключ до майбутнього": у Луцьку обговорять майбутнє України та людства
12:10
Олексій Навальний
Речниця Навального повідомила час і місце похорону опозиціонера
12:08
OPINION
Віталій Портников
Трамп затримує допомогу Україні, аби стати її "рятівником". Колонка Віталія Портникова
12:04
Польські фермери на кордоні з Україною перекрили залізницю та висипали збіжжя з вантажного вагону
Очільник МВС Польщі назвав висипання зерна з вагонів неприйнятним і пообіцяв покарати винних
11:48
САУ DITA
Нідерланди замовили у Чехії 9 одиниць САУ DITA для передачі Україні
11:40
НМТ
НМТ-2024: оприлюднено другий варіант тренувальних завдань. Де пройти
11:31
На фото: Принц Вільям та Кейт Міддлтон зустрілись з фанатами королівської родини
Принц Вільям відмовився від участі у заході, ЗМІ припустили, що здоровʼя Кейт Міддлтон погіршилося
11:26
На фото: Ігор Коломойський
Суд продовжив термін перебування Коломойського під вартою до квітня й зменшив розмір застави
11:23
Застрелили літнього чоловіка під час окупації Харківщини: трьом військовим РФ заочно оголосили підозри
11:21
Ексклюзив
Карта. Авдіїівка_2702
Карта бойових дій за період 21-28 лютого: наслідки окупації Авдіївки та війна за контроль у небі
11:12
Новини Західної України
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла про погоду в останній день зими
11:11
Директор департаменту Укрнафти передав знайомій у користування землю компанії і вимагав хабар: йому оголосили підозру
11:08
електроенергія, світло ЛЕП
Через обстріли є знеструмлення у 6 областях України: ситуація в енергосистемі станом на 28 лютого
11:01
Огляд
світ, міжнародний огляд
Реакція на заяви Макрона про введення військ до України та неортодоксальні погляди росіян на втрати власного війська. Акценти світових ЗМІ 28 лютого
10:56
фейк
"В Україні функціонує близько 40 американських біолабораторій": у мережі шириться черговий фейк РФ
10:53
Урсула фон дер Ляєн
"Наблизить Україну до Європи": Урсула фон дер Ляєн анонсувала відкриття Офісу з оборонних інновацій у Києві
10:48
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ випробувала ЗРК С-500, який начебто збиває гіперзвук, - Згурець
10:46
Алек Болдвін
Убивство українки Гатчінс: суд над Болдвіном розпочнеться у липні
10:43
Еді Рама
Війна в Україні: прем'єр Албанії заявив про готовність країни зробити внесок у боротьбу з РФ
10:39
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 лютого: скільки коштують долар, євро та злотий
10:33
на фото: Майк Джонсон
Спікери 23 парламентів за ініціативи Стефанчука надіслали Джонсону листа із закликом внести на розгляд законопроєкт про допомогу Україні
Більше новин