Огляд

"Тіньовий флот" РФ, КНДР, "гаманці" Путіна: на що націлений найбільший пакет санкцій Великої Британії за час повномасштабного вторгнення

3 березня, 2025 понедiлок
18:00

У третю річницю повномасштабного вторгнення РФ, 24 лютого 2025 року, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер анонсував черговий пакет санкцій, які запровадили, аби послабити військову машину Путіна

Зміст

Еспресо проаналізує новий та наймасштабніший санкційний пакет Великої Британії, який підкріпили військовою підтримкою на 4,5 млрд фунтів.

Інтернаціональність санкцій або не Росією єдиною

Згідно з заявою міністра закордонних справ Сполученого Королівства Девіда Леммі, призначення нових обмежень – "розмиття їхньої (ред. – російської) військової машини та зменшення доходів, що розпалюють вогонь руйнування в Україні". 

міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі, фото: Getty Images

Китай, Казахстан, Киргизстан, Індія, Туреччина, Таїланд, Німеччина, КНДР – це перелік країн, у яких зареєстровані юридичні та фізичні особи, які потрапили під санкційні обмеження Британії.

Одним із найбільших суб’єктів обмежень, який виокремлюють навіть на інтернет-ресурсах уряду Великої Британії – киргизстанський "Керемет Банк". В офіційному зверненні йдеться, що ця структура тісно пов’язана з російським фінансовим сектором. Однак більше деталей щодо установи та шляхів, якими росіяни її використовують, повідомили у Департаменті фінансів США. Там також на початку 2025 року вирішили накласти обмеження на цей банк, вказуючи на його зв’язок з російським підсанкційним "Промсвязьбанком", який журналісти DW пов’язують з молдовським олігархом та проросійським політиком Іланом Шором.

"Ці фірми, попри санкційні обмеження, дають змогу російському бізнесу бути присутнім на міжнародних ринках, вести розрахунки, отримувати кредити, позики, послуги з адміністрування платіжних систем", – йдеться в матеріалі Deutsche Welle з посиланням на розслідування "Rise Молдова".

За даними Штатів, як мінімум з літа 2024 року російські посадовці та управлінці "Промсвязьбанку" мають вплив на "Керемет", що допомагає обходити фінансові обмеження, накладені на країну-агресорку. 

Суттєво новий пакет також зачепив і Китай, який є найбільшим постачальником військового обладнання до Росії. Йдеться про 10 компаній, що, не враховуючи російських, є найбільшою цифрою у списку зі 107 суб’єктів. 

Окрім того, ще у переліку присутні по одній юридичній особі з Індії, Туреччини та ОАЕ, а також дві компанії із Таїланду. 

Що цікаво, у санкційному пакеті є і ще одна країна Європи – Німеччина, а саме логістична компанія EKC.AG, яка дислокується у Вюрцбурзі. 

"Компанія торгує сировиною, а також є частиною мережі постачання російського промислового сектору критично важливими мінералами, які необхідні для виготовлення озброєння", – йдеться у зведеному санкційному списку ВБ від 24 лютого 2025 року. 

Попри свою німецьку юридичну адресу, співзасновниками та керівниками компанії є росіяни Владімір Платунов та Євгєній Порохня.

Окремо також варто виділити й ще декілька пунктів списку – чиновники КНДР.  Зокрема, йдеться про міністра оборони Но Кван Чхоля, трьох відповідальних за війська КНДР в Росії офіцерів та інженера Рі Сонг Джина, який допомагає у розробці ракет та зброї для РФ.  

Активізація боротьби з "Тіньовим флотом" 

тіньовий флот росії

Нафтовий танкер Eagle S стоїть на якорі біля порту Кілпілахті в Порвоо, у Фінській затоці, 7 січня 2025 року. Фото: Getty Images

Як заявляла у грудні торік старша наукова співробітниця Атлантичної ради та колумністка POLITICO Елізабет Броу, "тіньовий флот РФ" стрімко зростає, і Росія може його використовувати не лише для транспортування нафти, а й військових вантажів. 

"Відповідно до даних CREA (Центр досліджень енергетики та чистого повітря), у листопаді 2024 року 369 суден експортували російську нафту та нафтопродукти, з яких 206 були "тіньовими" танкерами, якими транспортується близько 80% морського нафтового експорту Росії. Враховуючи дані Bloomberg станом на кінець листопада, якщо РФ перевозила морем в середньому 150 тис. барелів на добу, то близько 120 тис. барелів на добу перевозилось тіньовим флотом", – розповідала раніше у коментарі "Еспресо" генеральна менеджерка у сфері безпеки та стійкості DiXi Group Олена Лапенко.

Читайте також: Тіньовий флот Росії: чи існують кораблі-привиди, чи це лише зручний фейк для прикриття поставок нафти

Маючи інформацію про масштаби флоту із суднами, які плавають під "тіньовими" прапорами, цілий розділ нового санкційного списку присвятили цій проблемі. Йдеться про 40 кораблів, які не зможуть встановлювати юридичні та фінансові стосунки з Британією, а відтак і безпроблемно заходити у води, які перебувають під юрисдикцією Її Величності. 

За останні шість місяців вказані судна перевезли російських нафтопродуктів на суму понад 5 мільярдів доларів. 

Також на урядовому порталі зазначили, що загальна кількість нафтових танкерів, які потрапили під санкції Великої Британії, досягла 133 суден, що є найвищим показником серед усіх країн Європи. 

Енергетичні магнати та "гаманці" уряду Путіна

Окрім нафтових танкерів та іноземних юросіб, санкції торкнулись і російських бізнесменів та так званих "нових клептократів", які тісно пов’язані з Володимиром Путіним та його шляхами для обходу попередніх обмежень. 

Найвідоміший з них – це один з найзаможніших чоловіків РФ Роман Троценко, статки якого оцінюють у 2,2 млрд фунтів стерлінгів. Останній є засновником та головою правління "Корпорації АЕОН", яка займається менеджментом портів, аеропортів та нерухомістю. 

Проте не логістикою єдиною. Згідно з даними war-proekt.media, компанії Троценка займались постачанням аміачної селітри, яку використовують для створення вибухівки, зокрема її головного складника – тротилу. Також олігарх забезпечував державний науково-дослідний інститут "Крісталл" диметилформамідом та сірчаною й азотною кислотами. Усі ці складники використовують для створення боєприпасів та вибухівки, яку згодом активно використовують для атак на позиції ЗСУ та нищення українських міст. Таким чином бізнесмена Троценка, за посередництва його компаній, вважають причетним до виготовлення понад 20 найменувань озброєння. 

Серед інших бізнес-партнерів російського режиму, які потрапили під останні британські санкції – 13 російських юридичних та фізичних осіб. Це і декілька IT-гігантів, які працюють на російський ВПК, і Ніколай Буінов, який є одним з найбільших інвесторів Росії у 2023 році, і кримська "Грант Трейд", яка займається передачею передових європейських та азійських технологій до РФ, і власниця луганської "ГОК Енергококс", яка видобуває українське вугілля на підконтрольній росії території, Софія Беліченко, і колишній CEO "Роснєфті" Едуард Худаінатов. 

Окремої уваги заслуговує пропагандистське медіа "Царьград" та його генеральна директорка Наталія Тьюріна. Йдеться про так званий "православний" телеканал, який заснував олігарх та один з "архітекторів російського світу" Констянин Малофєєв.   

Констянин Малофєєв,фото: Вікіпедія

Та не лише російський бізнес, але й офіційні особи режиму зазнали обмежень. До таких зарахували сенатора від Кабардино-Балканської республіки Арсена Канокова та заступника міністра МНС РФ й колишнього головного прокурора Москви Дениса Попова.

Яким чином санкційні обмеження можуть змінити ситуацію та консолідація проти "вісі зла"

Враховуючи останній пакет санкцій, Велика Британія наразі наклала обмеження на понад 2 тис. організацій та осіб.  За словами глави МЗС Британії Девіда Леммі, зараз настав час для Європи подвоїти підтримку України.

"Поза полем бою ми працюватимемо з США та європейськими партнерами, щоб досягти стійкого, справедливого миру, і при цьому залишаючись чіткими, що нічого не може бути в Україні без України", – розповів Леммі, передає DW.

Натомість у Росії відреагували на цей пакет ще до його повноцінного офіційного анонсу. За словами очільника партії ЛДПР та голови комітету з міжнародних справ Леоніда Слуцького, черговий список обмежень – це лише "піар-акція".

"Європейські лідери активно намагаються чинити спротив адміністрації Трампа в питанні врегулювання конфлікту в Україні, а також продовжують захищати українського лідера Володимира Зеленського", – сказав депутат. 

Варто зазначити, того ж дня, 24 лютого 2025 року, Єврорада проінформувала про новий, 16, пакет санкцій проти Росії та Путіна. До списку додали ще 74 судна "тіньового флоту РФ", вперше ввели заборону на транзакції для фінансових установ за межами Росії, які використовують систему передачі фінансових повідомлень Центробанку РФ, 13 російських банків відключать від системи SWIFT, ще 53 суб’єкти, які розташовані поза Росією, зазнали обмежень через співпрацю з урядом Путіна та сприяння у вторгненні в Україну. 

Відтак ми бачимо, що нехай Росії й вдається знаходити шляхи для обходу санкцій, та Європа продовжуватиме консолідовано "перекривати" потоки газових та нафтових грошей, перешкоджатиме промисловому шпіонажу та забезпеченню російського ВПК важливою сировиною та технікою.  

Також важливо підкреслити, що з кожним списком та пакетом санкції все частіше спрямовані на фізичних та юридичних осіб, які перебувають за межами Росії. Таким чином Європейський союз показує, що ані країни третього світу, ані серйозні гравці на геополітичній карті, не зможуть без перепон продовжувати працювати з країнами, які зазіхають на світовий порядок. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+8.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.3
    Купівля 41.3
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 44.59
    Продаж 45.26
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
26 березня
15:39
Генштаб спростував заяви РФ про порушення Україною умов припинення вогню по енергообʼєктах
15:36
Кабмін
Уряд спростив отримання пенсій для ВПО, українців за кордоном і на ТОТ
15:22
Андрій Хливнюк
Гурт "Бумбокс" став першим хедлайнером Atlas Festival 2025
15:21
Розстріляв авто з двома мирними жителями в Катюжанці на Київщині: військовому РФ повідомили про підозру
15:10
PR
Мікрокредити для пенсіонерів: як оформити та чи варто це робити
14:59
Ексклюзив
Ярослав Железняк
Україна достатньо розширила свої експортні можливості на Чорному морі завдяки морським дронам, - нардеп Железняк
14:56
парламентарі вшанували памʼять загиблих нацгвардійців
Біля Верховної Ради вшанували пам'ять загиблих воїнів Нацгвардії
14:52
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
На Сумщину продовжують заходити російські ДРГ, біля кордону збільшилася кількість авіаударів, - ДПСУ
14:47
Telegram
Чат-бот Grok Ілона Маска став доступним у telegram
14:33
Китай та США
Китай намагається переманити звільнених держслужбовців США і дослідників ШІ, - Reuters
14:27
Педро Санчес
Іспанія розпочне план з реалізації посилення оборони до літа 2025, - премʼєр Санчес
14:26
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:11
Володимир Соловйов
СБУ оголосила підозру російському пропагандисту Соловйову за 5 статтями
14:06
OPINION
Після Ер-Ріяду: Стратегія Москви — затягувати час
14:04
Верховна Рада
Парламент не зміг ухвалити законопроєкт про зміну системи пенсійного забезпечення прокурорів
14:01
пожежа на російському кораблі
Біля узбережжя Південної Кореї спалахнуло російське судно: є постраждалі
13:53
Оновлено
Укрзалізниця потяг
В Укрзалізниці розповіли, коли розраховують відновити онлайн-продаж квитків після кібератаки
13:44
Марія Захарова
Захарова звинуватила ЗСУ в полюванні на російських "воєнкорів" з розпізнавальними знаками "Преса". У Центрі стратегічних комунікацій спростували
13:34
Директорка музею Берлінського муру родом з Києва народила десяту дитину в 66 років
13:32
на фото Верховна Рада України
ВР ухвалила законопроєкт про залучення ветеранів до організації й підготовки українців до нацспротиву
13:17
засуджені бійці "Азов"
У Росії 23 азовців "засудили" від 13 до 23 років ув'язнення
13:12
зруйнована церква
Рада ухвалила за основу законопроєкт, що посилює відповідальність за знищення й руйнування культурних цінностей
12:59
зброя зі стрічкою-прапором
З початку року Міноборони уклало контракти з 12 українськими виробниками зброї майже на 130 млрд грн
12:45
дрон "Хижий птах"
Міноборони допустило до використання в ЗСУ український дрон "Хижий птах"
12:38
Польща зможе оборонятися 1-2 тижні в разі нападу противника, - очільник Бюро нацбезпеки Луковський
12:15
Весна у Києві
У кількох регіонах дощитиме, але буде тепло: прогноз погоди на 27 березня від Наталки Діденко
12:11
Ексклюзив
ЗСУ, ППО
Ознак завершення війни найближчим часом немає, - Defense Express
12:00
OPINION
Фільчина грамота після перемовин
11:56
Стало відомо імʼя ще одного актора серіалу "Гаррі Поттер": комік Нік Фрост може зіграти Геґріда
11:56
Ілон Маск
Білий дім доручив DOGE Маска розслідувати, як журналіст The Atlantic потрапив у секретний чат у Signal
11:33
Оновлено
ЛУКОЙЛ
"Лукойл", банки та платіжні системи у РФ зазнали масштабної хакерської атаки, - росЗМІ
11:30
росія китай
У 2024 році Росія збільшила імпорт верстатів з Китаю через посилення санкцій, - ГУР
11:18
Ганна Прокоф'єва
РосЗМІ повідомили про загибель на Білгородщині пропагандистки Прокоф'євої, оператора серйозно поранено
11:08
електроенергія
Споживання електроенергії знизилось: ситуація в енергосистемі 26 березня
11:04
Суд у США тимчасово заборонив закриття "Радіо Свобода"
11:02
Ексклюзив
Путін та Трамп на російських сувенірах
США здійснюють серйозний тиск на РФ, - військовий експерт Снєгирьов
10:55
Огляд
міжнародний огляд
Кремль шукає спосіб послабити санкції, а Польща у війні з РФ протрималася б лише два тижні. Акценти світових ЗМІ 26 березня
10:50
радник президента з питань комунікацій Дмитро Литвин
РФ щонайменше 8 разів атакувала енергооб'єкти України після 18 березня, - радник Зеленського Литвин
10:27
міністерка з праці та інтеграції Тоньє Бренна і міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде
До Києва прибули очільник МЗС та міністерка праці й інтеграції Норвегії
10:11
Ексклюзив
морський дрон Magura V5
Україна має потенціал для контролю над Чорним морем, - Згурець
Більше новин