OPINION

Що робити із замороженими фінансовими російськими активами на Заході?

Віктор Каспрук
1 грудня, 2023 п'ятниця
12:00

У той час, коли в американському Конгресі блокують допомогу Україні, все більше набуває актуальності питання конфіскації російських фінансових активів у Сполучених Штатах і Європі

Зміст

Прийняття такого історичного рішення колективним Заходом різко б зменшило напругу очікування довгожданої фінансової допомоги Україні та могло б істотно пришвидшити шлях нашої держави до перемоги.

Аргументами противників такої конфіскації російських активів стає те, що, мовляв, подібна операція незаконна з правової точки зору. І вона, крім всього іншого, може підірвати саму основу гарантування  недоторканності вкладів, які розміщені на рахунках в інших країнах.

Однак, якщо проаналізувати це питання з різних юридичних ракурсів міжнародного права, то чи можна тоді вважати вторгнення Російської Федерації в іншу державу діями, котрі відповідають міжнародному праву? А виходячи з цього, будь-які суперечки щодо законності передачі заморожених активів Росії починають втрачати свій сенс.

Ще одним з аргументів відмови в передачі Україні російських активів є те, що, в такому разі світова  арена стане територією неконтрольованої анархії, яка виключатиме будь-які міжнародні закони та правила. Однак, чи можна вважати нічим не спровоковану війну Росії в Україні законними та правовими діями? Ось з чого й потрібно починати.

Читайте також: Найкритичніший момент російсько-української війни

Вибір є таким: використовувати заморожені активи Москви для допомоги Україні у боротьбі з загарбниками, що могло б значно скоротити час війни та врятувати життя дуже багатьох українських громадян, або взагалі ніколи не віддавати їх Російській Федерації, оскільки Росія не збирається виконувати вимоги демократичного світу. Яка користь від цих коштів, якщо вони, за останнім сценарієм, ніколи не будуть повернені тоталітарній Росії?

На сьогодні російські активи у Європі становлять 300 мільярдів, а в Сполучених Штатах 39 мільярдів доларів. Європейці й досі вагаються стосовно конфіскації цих московських грошей. Якщо в Америці приймуть закон, який дозволяє арешт і конфіскацію російських фінансових активів, то це означатиме – такі дії стануть законними в США, що підірвало б усі аргументи їх противників,  і, відповідно, підштовхнуло держави Європейського континенту до прийняття аналогічних законів.

Війною в Україні Російська Федерація порушила всі наявні правила, котрі виписані міжнародною спільнотою з метою мирного співіснування країн з різними політичними устроями та соціально-економічними укладами.  Тепер вона держава-ізгой з усіма наслідками, які з цього автоматично виникають. Тому всі засоби, котрі необхідно застосувати для того, щоб зупинити її агресію в Україні, можуть вважатися легітимними. Російська Федерації і її населення, яке активно чи пасивно підтримувало так звану  "спеціальну військову операцію" Путіна, мають заплатити високу ціну за свою агресію, жадібність і безпринципність.

Конфіскацію російських мільярдів закордоном цілком можна порівняти з боротьбою з вогнем за допомогою зустрічного вогню. Конфіскування їх і перерозподіл, з метою допомогти Україні захистити свою незалежність та суверенітет, це захист найважливішого питання сучасності – демократії. А також можливість зупинити геноцид 40 мільйонного українського народу, який здатен призвести до початку Третьої світової війни. Надаючи українцям кошти для національно-визвольної війни з московськими колонізаторами, США та Європа цим самим захищають і свою національну безпеку. 

Читайте також: Байден вимагає не кидати Україну. Колонка Віталія Портникова

Виходячи з цього, Україна має отримати всі заарештовані на Заході активи Росії. Коли хтось підпалив будинок свого сусіда, то відповідати мусить він, а не сусід на якого напали. Російська Федерація розпочала свою незаконну війну, і вона повинна повністю розплатитися за усе те зло та страждання, які вона принесла українцям. 

Україна захищається від геноцидної війни, етнічних чисток і окупації Москвою її земель. Постачання зброї, боєприпасів, навчання українських воїнів та надання розвідувальних даних Україні для підтримки нашого опору підступним загарбникам, роблять свою надзвичайно вагому та корисну справу. Однак зараз настав час для того, щоб кардинальним чином переломити ситуацію, надавши Україні необхідну фінансову допомогу.

Адже щоб не говорили Путін і його маріонетки, що міжнародне право забороняє використовувати заморожені кошти, після того, як російські терористичні війська знищили в Україні перший житловий будинок, лікарню, дитячий садок, школу, ринок чи вокзал – заборона щодо Росії перестала існувати. Ці злочини проти людства не мають і не можуть мати термінів давності. А хто вчиняє геноцид, мусять нести повну юридичну та фінансову відповідальність.

Конфіскацію активів РФ, що знаходяться  на Заході, можна буде  визначити  юридично,  як "попередньо оплачені репарації". Коли зробити це зараз, то це допоможе росіянам в майбутній Росії зменшити свій загальний борг, який вона змушена буде виплачувати Україні у вигляді репарацій, чи іншого виду відшкодувань за всі ті страшні звірства режиму Путіна, які він вчинив в Україні.

Читайте також: Інвестиції в Україну: з нами говорять, коли кажемо щось конкретне

Якщо ж не буде досягнуто швидкої згоди щодо передачі конфіскованих фінансових активів Росії до України, можна піти іншим шляхом. Міжнародні банки, в яких нині знаходяться активи Російської Федерації, з цих грошей можуть надати Українській державі цільові довготермінові безвідсоткові кредити. Терміни погашення яких не будуть наперед точно обумовлені. А надалі ці суми можуть утримуватись з нарахованих РФ об’ємів репарацій. 

Мусить бути також конфісковане в Європі й Америці все майно російських нуворишів, яке тільки вдасться там відшукати. А це: літаки, гелікоптери, яхти, спортивні команди, автомобілі, картини та інші твори мистецтва. Усе це можна розпродати на аукціонах, а отримані від цього кошти передати Україні для звільнення окупованих частин Східної та Південної України та Криму. Й це потрібно робити прямо зараз, не відкладаючи на потім.

Росія скоїла воєнні злочини та злочини проти людства, включаючи тортури, вбивства дітей, нанесення різного роду фізичних і психологічних травм. Жінки, навіть вагітні в пологових будинках, діти, зокрема,  немовлята в ліжечках і колясках, та люди похилого віку стали навмисними мішенями росіян для вбивств і принесення хаосу на окуповані ними українські землі.

Російська Федерація цілеспрямовано і методично атакувала та руйнувала лікарні, школи, будинки, магазини, цілі квартали та всі інші форми української цивільної інфраструктури. Навіть базові збитки на сьогодні сягають багатьох сотень мільярдів доларів, але повна сукупна вартість заподіяної шкоди, включаючи вбивства мирного населення, викрадення дітей, інвалідність через різного роду каліцтва,  втрату економічної життєздатності, а також подальші витрати на відновлення української інфраструктури, напевно, вже обчислюються трильйонами доларів.

Не потрібно забувати й того, що Росія проводила свої "військові операції" в Україні як терористична організація. Документальних доказів жорстокості та безмежів’я РФ  з кожним днем стає все більше. Було задокументовано факти зґвалтувань, катувань та використання проти цивільних осіб незаконних боєприпасів, таких як фосфорні бомби. У справедливому світі така поведінка, яка є синонімом тероризму, має наражати Росію та її активи на повний комплекс контрзаходів, які використовуються для паралізування діяльності інших терористичних організацій.

Режими поза законом, подібні до російського, мусять отримати жорсткий наочний урок і надалі зробити свій вибір: поводитися, як прописано міжнародними законами,  не скоювати воєнних злочинів і брати участь у міжнародній фінансовій системі, або вести свою терористичну діяльність та стати другою Північною Кореєю, де економіка тримається на позаекономічних правилах. 

Читайте також: Війна повертається бумерангом у дім росіян

Комплексний наступ на режим Путіна має полягати в тому, що далі конфіскації мусять підлягати гірськолижні шале і готелі у Швейцарії та Франції, які потрапили у власність російських олігархів, пентхауси в Нью-Йорку і Лос-Анджелесі, розкішні маєтки в Каліфорнії та Флориді. Ті, хто підтримують путінську війну в Україні, мусять, повною мірою, відчути її наслідки на собі особисто.

І поки триває війна Росії з Україною, росіянам має бути перекрита можливість лікуватися в Німеччині, Швейцарії чи Франції, відвідувати Європейський Союз, США та всі інші демократичні держави. Нехай вони відпочивають і отоварюються у Венесуелі, Іраку і Північній Кореї. 

Використання російських конфіскованих коштів для фінансування захисту України від Путіна є виправданим. Необхідно використовувати усі видимі та невидимі інструменти для того, щоб відповісти на той удар, який завдав Путін світовій системі безпеки, яка до того успішно діяла багато десятиліть поспіль. 

Джерело

Про автора. Віктор Каспрук, журналіст

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.26
    Купівля 41.26
    Продаж 41.7
  • EUR
    Купівля 44.91
    Продаж 45.53
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
6 листопада
01:21
Дональд Трамп
Трамп заявив про "масове шахрайство" у Пенсильванії, поліція прокоментувала
01:16
Камала Гарріс і Дональд Трамп, вибори у США
Вибори у США: Edison Research опублікували перші результати екзитполів
00:56
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті відбулося 131 бойове зіткнення: найважче на Курахівському напрямку
00:31
Мілан, Ліга чемпіонів
"Мілан" кращий за "Реал", розгроми "Ман Сіті" та "Баєра" в Лізі чемпіонів. Результати всіх матчів 5 листопада
2024, вiвторок
5 листопада
23:10
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
На виборах 2019 року в Україні лунали заяви про перемир'я та компроміс з Росією, подібні до заяв Трампа, але тоді українці їх підтримали, - Портников
23:00
ФБР
У США створили командний пункт для моніторингу загроз під час виборів президента
23:00
Ексклюзив
Конгрес США
"Майбутнє світу вирішуватимуть кілька сотень або тисяч голосів": Мирослава Гонгадзе оцінила темпи підрахунку на виборах у США
22:59
Пресреліз
Час формувати стратегію майбутнього: у Києві відбувся Восьмий Український Жіночий Конгрес
22:36
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Камала Гарріс
"Чимало питань": політолог Рейтерович прокоментував перспективи підтримки України в разі перемоги Гарріс на виборах
22:28
Окупанти, кримінал, росіяни
На Харківщині окупанти атакують піхотою та накопичують техніку, - ОТУ
22:08
вибори в США
У кількох штатах повідомили про замінування виборчих дільниць, розвідка США перевіряє російську поштову скриньку
21:42
Дональд Трамп та Меланія Трамп під час голосування на виборах США
Трамп заявив, що визнає свій програш, якщо "вибори будуть чесними"
21:16
дрова для шкіл Меденицької громади
Зеленський не підпише законопроєкт "про дрова", - радник президента
21:13
Ексклюзив
вибори у США
"Більше схоже на дискотеку, ніж на вибори": журналістка Еспресо з дільниці у Філадельфії про процес голосування
21:13
Ексклюзив
Вибори Президента США
Росіяни роблять ставку на хаос: експерт-міжнародник Краєв про вибори в США
20:51
Дмитро Лубінець
РФ погодила візит турецького омбудсмена до місць, де утримують українських військовополонених, - Лубінець
20:39
Ексклюзив
солдати США
Переведення Нацгвардії США в готовність – дії на випередження, - офіційний спостерігач на виборах Юрчишин
20:20
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Російські окупанти сконцентрувались на захопленні Курахового. Колонка Сергія Згурця
20:08
Ексклюзив
Камала Гарріс
Команда Гарріс визнає результати виборів, якщо Трамп переможе, - заступниця директора з питань урядових відносин Razom for Ukraine Барчук
20:01
OPINION
Про нових нас
19:58
Live
вибори у США
Вибори в США: американці обирають 47-го президента. Текстовий онлайн
19:55
окупанти, орки
Росіяни розстріляли шістьох полонених бійців ЗСУ на Покровському напрямку
19:51
Ексклюзив
вибори у США
Дуже висока явка виборців, це досить нетипово: кореспондентка Голосу Америки про день виборів у США
19:43
PR
Роман Анзін
Держава і бізнес мають стати партнерами у повоєнній відбудові України, — Анзін
19:32
Картка єВідновлення
Українцям пояснили, як змінити реквізити картки єВідновлення
19:14
Дональд Трамп
Трамп проголосував у Флориді та заявив, що "впевнений у своїй перемозі"
19:11
Андрій Лунін і Джуд Беллінгем, Реал
Ліга чемпіонів: розклад матчів і трансляцій 5 листопада
18:58
Ексклюзив
танки Абрамс
Танків Abrams для проведення наступальних операцій ЗСУ слід очікувати впродовж декількох місяців, - Defense Express
18:54
швидка
РФ атакувала Очаків на Миколаївщині: поранено жінку й дитину
18:52
Оновлено
Ілюстративне фото
РФ вдарила поблизу житлової забудови в Харкові: є постраждалі
18:52
поліція
У Нацполіції працюють до 75 тис. чоловіків призовного віку, - заступник глави НПУ Фацевич
18:36
Партнерський матеріал
грантова програма
Ваучери на навчання та гранти на власну справу: як держава підтримує ВПО
18:30
Оновлено
обстріл Запоріжжя
Окупанти атакували Запоріжжя: 6 людей загинули, кількість поранених зросла до 24
18:10
вибори в США
Вибори в США: у Пенсильванії оскаржили 4,3 тис. голосів
18:00
OPINION
Дрова як квінтесенція української політики
17:54
мобільні мережі телефон андроид
У Генштабі розповіли, як робота РЕБ може впливати на мобільні телефони
17:42
україна німеччина
У Німеччині четверта група українських військових завершила навчання на ЗРК Patriot
17:13
G7
G7 і три держави-союзниці заявили, що працюють над спільною відповіддю на розгортання військ КНДР у РФ
17:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
Європа на 70% готова до того, що Трамп може прийти до влади, - аналітик Костогризов
17:06
у Нідерландах підірвали галерею
У Нідерландах затримали підозрюваного у викраденні картин Енді Воргола
Більше новин