Огляд

Що таке AMX-10RC – французькі легкі танки чи бронемашини з гарматою, технічні характеристики та переваги

Роман Яворський
2 грудня, 2023 субота
09:30

Військові експерти багато років ламають списи, сперечаючись, до якого пункту класифікації віднести AMX-10RC. Потужна гармата є аргументом для тих, хто вважає цю машину танком. Їхні аргументи вказують на легку броню і низьку прохідність

Еспресо розповідає, чим ще є AMX-10RC, які ЗСУ отримали від Франції, як їх краще використовувати і які їхні характеристики.

Коротко про те, що ви прочитаєте:

 • Скільки AMX-10 отримала Україна і коли
 • Що таке AMX-10RC
 • AMX-10RC: "легкий танк" або взагалі не танк
 • Тактико-технічні характеристики
 • Як краще використовувати AMX-10RC
 • Чи може Україна отримати не легкі танки АМХ, а звичайні важкі?

Скільки AMX-10 отримала Україна і коли

Про передачу Україні "легких танків" президент України повідомив 4 січня. Зокрема, у своєму вечірньому відеозверненні Володимир Зеленський зазначив, що ми "отримаємо більше бронетехніки, зокрема колісні танки французького виробництва". Того ж дня на сайті Єлисейського палацу також опублікували підсумки телефонної розмови двох президентів. В матеріалі йдеться про рішення "вперше поставити Україні легкі бойові танки французького виробництва". 

Відтак Франція стане першою країною, яка поставила Силам оборони України натівські танки. Якщо, звісно, класифікувати AMX-10RC як танки.

танк AMX-10 RC

Фото: gettyimages

У березні ці машини вже були на фронті. Скільки саме AMX-10 передали Україні невідомо. Офіційно цю інформацію ніде не оприлюднювали. Так, скажімо, міністр оборони Франції Себастьян Лекорню відмовився повідомити, скільки техніки отримає Україна, щоб "не надавати жодної стратегічної для Росії інформації". Портал "Мілітарний" із посиланням на французькі видання писав про 14 машин, що прибули в Україну в лютому 2023 року. Точно відомо, що цією технікою користується 37-ма окрема бригада морської піхоти ЗСУ. Загальна кількість AMX-10 для України нібито мала сягнути трьох десятків. Усього на озброєнні французької армії, станом на початок 2023-го перебувало 247 одиниць AMX-10RC.

Що таке AMX-10RC

Літери RC із назви бойової машини в буквальному перекладі з французької (Roues-Canon) означають "колісна гармата". Йдеться про бойову броньовану машину виробництва GIAT Industries, створену для розвідувальних цілей. Її також називають "колісним винищувачем танків" чи "легким танком". У французькій армії використовують слово "char" (танк). Однак Договір про звичайні збройні сили в Європі все-таки визначає AMX-10RC як "бойову машину з важким озброєнням".

Розробку AMX-10 розпочали в 1960-их, випробування стартували в 1976-му. На озброєння французької армії AMX-10RC надійшли в 1981 році. Серійне виготовлення тривало в 1976-1994 р.р., а вже починаючи з 2021 року у Франції їх замінюють на машини EBRC Jaguar. 

Машина оснащена потужною 105-мм гарматою GIAT, встановленою в зварній алюмінієвій башті. Башта також служить для розміщення трьох членів екіпажу, а водій сидить у передній частині корпусу. AMX-10RC управляється, наче танк – осі його коліс не повертаються, а зміна напрямку здійснюється перемиканням передач окремо для коліс з різних боків машини. Перевагою такого способу є можливість розвороту на місці, а також простіша і компактніша, ніж у бронемашин зі звичайним кермовим керуванням, ходова частина.

танк AMX-10 RC

Фото: gettyimages

AMX-10 використовувалися під час першої війни в Перській затоці та в Афганістані. Серед переваг військові відзначили його високу маневровість.

AMX-10RC: "легкий танк" або взагалі не танк

AMX-10RC озброєний 105-мм нарізною танковою гарматою, здатною стріляти на дальність до 2000 метрів. До боєкомплекту гармати входять бронебійні підкаліберні, кумулятивні та осколково-фугасні боєприпаси. Гармата може пробити броню таких танків як T-69 чи Т-55, однак вона не має стабілізації, тому не зможе вести вогонь під час руху. Гармата, кажуть морпіхи з 37-ї бригади "доволі непогана і стріляє точно". І саме через неї дехто називає цю бронемашину танком. 

"За своєю концепцією AMX-10RC – це машина для мобільної "війни патрулів", для зустрічного бою без підготовки, коли перевага у дальності виявлення ворога завдяки сучаснішим засобам спостереження та значно більший калібр має визначальну роль", – пояснює Defense Express.

Бронемашина має колісну формулу 6×6 та оснащена системою гідропневматичної підвіски зі змінним дорожнім просвітом і нахилом. Тому бойова машина може ефективно ховатись у складній місцевості.

Колісні танки мають значно слабшу броню, ніж гусеничні. Алюмінієва броня AMX-10RC у базовій версії була призначена лише для захисту від стрілецького озброєння. Додатковий захист зі сталевої броні на машину почали встановлювати в кінці 1990-их. Тоді вага машини збільшилась, вона втратила амфібійні можливості, але тепер здатна витримати постріли 23-мм калібру з 300 метрів. Про захист від 30-мм не йдеться взагалі.

Також AMX-10RC поступається гусеничним машинам у прохідності. З іншого боку, "колісні танки" значно мобільніші і можуть подолати своїм ходом кількасот кілометрів. 

танк AMX-10 RC

Фото: gettyimages

"Якщо ж брати виключні особливості ходової частини AMX-10RC, то треба відзначити гідравлічну підвіску машини, яка може "присідати", що вкрай важливо для умов, коли точний вогонь можливий лише з місця. А також доволі цікаву трансмісію, яка дозволяє колісній машині крутитися на одному місці, а також забезпечує високу швидкість заднього ходу. При цьому самі колеса не поворотні і всі маневри виконуються за рахунок гальмування", – йдеться в матеріалі Defense Express.

Слабким місцем "легкого танка" називають колеса морпіхи з 37-ї бригади.

"Їх відразу січе осколками. Це впливає на швидкість, на маневровість", – зауважив військовослужбовець із позивним "Філін", який воює саме на AMX-10RC.

Тактико-технічні характеристики

 • Вага – 15,8 т або 16,6 т (з додатковою бронею),
 • Довжина – 9,15 м,
 • Довжина корпусу без гармати – 6,24 м,,
 • Ширина – 2,78 м,
 • Висота – 2,56 м,
 • Кліренс – 21-60 см,
 • Екіпаж – 4 (3 в башті і водій у передній частині корпусу),
 • Бронь – лобова витримує 23-мм з 300 м, решта – 14,5-мм,
 • Операційна дальність – 800 км по шосе,
 • Швидкість – 85 км/год по шосе, 40 км/год – по бездоріжжю,
 • Двигун – дизельний Baudouin 6F11 SRX, 280 к.с..
 • Озброєння – 105-мм нарізна гармата, два 7,62-мм кулемети.

Як краще використовувати AMX-10RC

Розробник класифікує AMX-10RC саме як бойову броньовану розвідувальну машину. Тому не треба від AMX-10RC очікувати те, що ця машина може бути замінником класичних танків, бо вона створювалась під інші задачі, пише Defense Express. 

"Наприклад, висока оперативна мобільність робить ці машини ідеальним кандидатом для резервних сил за формулою "маневр-вогонь-маневр". Наявність розвинених тепловізійних та нічних засобів виявлення ворога та прицілювання – кандидатом на потужний засіб нічного "кошмарення ворога" в умовах стабільної лінії фронту. Наявність осколково-фугасних 105-мм боєприпасів дозволяє, у випадку необхідності, забезпечити вогневу підтримку із закритих позицій. А коли мова заходить про глибокі прориви фронту – діяти у природній для себе манері саме розвідувальної бойової машини, яка самостійно може знищувати виявлені цілі", – йдеться в матеріалі.

Військовий експерт Олег Катков зазначив, що AMX-10RC створювались для бойових дій у відриві від основних сил, по його комунікаційних лініях, по логістиці, для винищення артилерії у тилах. Він наголосив, що "легкі танки" суттєво допоможуть під час проривів фронту, коли проламуватиме оборону важка гусенична бронетехніка, а вже в прорив можуть піти машини на кшталт АМХ.

танк AMX-10 RC

Фото: mil.in.ua

"У лобовій проєкції ця машина боротися з танками не зможе. Однак, такі цілі, як БМП, БТР, довготривалі вогневі точки, не становлять для AMX-10 RC жодних складнощів. Ми говоримо про колісну бойову машину, яка має чудову оперативну мобільність, але низьку прохідність на місцевості. З таких машин можна сформувати готові підрозділи та використовувати їх як оперативний резерв. І, коли мова може піти про прориви, то це те, для чого ця машина взагалі створювалася – вихід у прорив та робота по тилах противника. І це основна функція AMX-10 RC, саме під таку задачу вона і створювалась", – зауважив Катков в етері телеканалу "Еспресо".

Чи може Україна отримати не легкі танки АМХ, а звичайні важкі?

У січні 2023 року, коли президенти України та Франції домовилися про постачання AMX-10RC, піднімалося питання і звичайних, важких танків АМХ. Йдеться AMX-56 Leclerc.

танк AMX-56

Фото: gettyimages

Тоді міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна, на спільній пресконференціх з українським колегою, заявила, що Франція ще не ухвалила рішення щодо постачання Україні важких танків Leclerc, але президент Емманюель Макрон доручив міністру оборони вивчити це питання. Тоді як видання Politico наголошувало, що французькі урядовці серйозно розглядають це питання. 

AMX-56 – це основний французький бойовий танк третього покоління. Серійне виробництво тривало в 1992-2007 р.р. Застосування автомата заряджання дало змогу зменшити екіпаж до трьох осіб і значно знизити масу броні, збільшивши рухливість машини. Озброєний 120-мм гладкоствольною гарматою, двома кулеметами, має лазерний дальномір, тепловізор. "Леклерк" добре броньований і за показниками порівнянний з іншими танками свого покоління (напр. Abrams чи Leopard-2).

Однак слід пам'ятати, що далі, ніж розмови на початку 2023 року, справа щодо передачі "Леклерків" Україні наразі не просунулася. До слова, всього було випущено 794 одиниці AMX-56 Leclerc (406 танків перебувають на озброєнні Франції, 308 на озброєнні армії ОАЕ, 80 – у Збройних сил Йорданії). 

Теги:
Читайте також:
Київ
+2°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.37
  Купівля 38.37
  Продаж 38.87
 • EUR
  Купівля 41.34
  Продаж 42.21
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
22 лютого
10:03
Володимир Зеленський та Анджей Дуда
"Катастрофічна ситуація": у Дуди відреагували на заклик Зеленського зустрітися на кордоні
09:51
зернова угода ,експорт зерна, Одещина, економіка
Дунайське пароплавство запропонувало альтернативу автомобільним перевезенням через кордон із Польщею
09:42
Шпигував за кораблями ЗСУ на користь ворога: СБУ затримала жителя Миколаївщини
09:35
МЗС Польщі відреагувало на пропутінські гасла фермерів під час блокади на кордоні
09:25
Ураження окупантів на Херсонщині
ЗСУ вдарили по полігону РФ на Херсонщині: загинули близько 60 окупантів
09:07
американські системи ППО Patriot
США надали Україні бронетехніку та Patriot без плану довгострокової підтримки, - генінспектор Пентагону
08:52
Хімічна зброя
РосЗМІ поширюють фейк, що Росія знищила всі запаси хімічної зброї ще в 2017 році
08:37
Лутфие Зудиева
В окупованому Джанкої затримали активістку "Кримської солідарності" Лутфіє Зудієву
08:17
"Підтримка триватиме": делегація США прибула на Тайвань
08:07
Україна Японія
Виклик для верховенства права: очільниця МЗС Японії на зустрічі G20 засудила війну РФ проти України
08:07
Нова Зеландія
Понад $25 млн: Нова Зеландія оголосила новий пакет допомоги для України
08:05
Інтерв’ю
Міжнародній спільності вигідно роками заплющувати очі на катування Росією українців, – Олександра Мазур зі "Спільноти родин Оленівки"
08:02
OPINION
Володимир Гевко
Україна — Польща: справжня торгова війна попереду
08:00
Анонс
Артем Бондаренко (праворуч), Шахтар - Марсель
"Марсель" - "Шахтар": де та коли дивитись вирішальний матч 1/16 фіналу Ліги Європи
07:45
Інфографіка
ЗСУ знищили втрати ворога
Літак, 35 бронемашин та 1160 військових: втрати Росії за добу війни в Україні
07:42
Швеція
Голова держбезпеки Швеції назвала Росію, Китай та Іран найбільшими загрозами країні
07:38
Марк Рютте
Байден підтримує кандидатуру прем'єра Нідерландів Рютте на посаду генсека НАТО, - Politico
07:09
Бійці волинської ТрО знищений ними російський танк
ISW: Росія не полишає спроб наступати біля Роботиного
07:01
телефон меседжер
На телефонах чиновників ЄС знайшли шпигунське програмне забезпечення, - Politico
07:00
Анонс
Рафаель Леау, Мілан, Серія А, Ліга Європи
Ліга Європи: розклад матчів і трансляцій 22 лютого
06:47
сили ППО
Українська ППО вночі знищила 8 ворожих БПЛА
06:38
Міноборони РФ заявило про збиття ракети та БПЛА над двома областями
06:31
депортація дітей
Гауляйтер ТОТ Запоріжжя Балицький визнав депортацію українців і натякнув на страти в окупації, - ISW
06:10
санкції проти рф
Британське обладнання потрапляє до РФ і зміцнює російську військову промисловість, - Sky News
05:59
Ілон Маск
Маск у вересні таємно відвідував Білий дім: адміністрація Байдена пояснила причину візиту
05:36
Байден проти Путіна
Байден у передвиборчій промові назвав Путіна "божевільним сучим сином"
05:08
Болгарія
Болгарія поступово відмовиться від російського ядерного палива ,- ЗМІ
04:40
США і РФ
Росія готує територіальні претензії до США щодо Берингової протоки
04:12
коронавірус
Японія припинила оплачувати громадянам лікування від COVID-19
03:44
зерно, зернова угода
Посли ЄС погодились продовжити ще на рік режим пільгової торгівлі для України
03:16
Російські рублі
Експерти запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву
02:48
МВФ
Альтернатива допомозі США: Україна та МВФ 22 лютого можуть погодити транш на $900 млн, - Bloomberg
02:20
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
У США не вважають, що Путін здобув перевагу у війні після захоплення Авдіївки
01:52
Михайло Мудрик, збірна України
Футболіст "Челсі" та збірної України Михайло Мудрик передав війську 50 дронів
01:24
Нацгвардія
Зеленський підписав указ, який дозволив іноземцям і особам без громадянства служити у Нацгвардії
00:56
танк Leopard 2A4
Німеччина може компенсувати Чехії ще 15 танків на заміну переданим Україні
00:28
Міноборони Канади опрацьовує можливості передачі Україні списаних ракет
00:11
Роберт Левандовські (в центрі), Наполі - Барселона
Ліга чемпіонів: "Арсенал" програв "Порту", а "Барселона" зіграла внічию з "Наполі"
2024, середа
21 лютого
23:59
Fox News, інтерв'ю Зеленський
У Fox News заявили, що взяли інтерв'ю у Зеленського на відстані у 2,5 км від російських позицій
23:25
Вірджіл Ван Дейк
"Ліверпуль" здійснив камбек у грі з аутсайдером та зміцнив лідерство в АПЛ
Більше новин