OPINION

Шойгу несподівано заговорив про перемовини. Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
30 жовтня, 2023 понедiлок
20:42

Виступ міністра оборони РФ Сергія Шойгу в Пекіні - перший такий заклик до переговорів з боку представника російського політичного і військового керівництва за багато місяців, за весь час російсько-української війни

Зміст

Міністр оборони Російської Федерації Сергій Шойгу зробив заяву, що його країна готова до так званих політичних дискусій по постконфліктному врегулюванню української кризи та подальшому співіснуванню із Заходом. Ця заява була зроблена під час виступу Шойгу на 10-му Сяншаньському форумі в Пекіні. Саме для того, щоб взяти участь у цьому форумі, а також провести перемовини з високопоставленими китайськими керівниками, очільник російського військового відомства і прибув до столиці Китаю.

Сергій Шойгу підкреслив, що на випадок створення необхідних умов Росія зберігає готовність до політичних дискусій на реалістичних засадах як щодо постконфліктного врегулювання української кризи, так і щодо параметрів подальшого співіснування із Заходом у цілому. Для цього, за словами Шойгу, потрібно забезпечити рівноправні взаємини між всіма ядерними державами, постійними членами Ради Безпеки ООН, які мають особливу відповідальність за підтримку миру і глобальної стабільності. Далі він сказав, що треба сформувати справедливий світопорядок, для чого потрібно відновити архітектуру міжнародної безпеки та надати їй більшої стійкості. Для цього, за словами міністра оборони РФ, потрібно об'єднати зусилля всіх зацікавлених країн.

Це, можна сказати, перший такий заклик до переговорів з боку представника російського політичного і воєнного керівництва за багато місяців, за весь час російсько-української війни. Адже у цьому заклику не просто містяться слова про те, що Росія готова до перемовин з Україною на тих умовах, які висуваються Володимиром Путіним та іншими представниками російського політичного керівництва. Ні, це ще заклик до врегулювання стосунків із Заходом, фактично визнання, що без цього врегулювання безпеки неможливо як для західних країн, так, до речі, і для самої Російської Федерації.

Чому Сергій Шойгу зробив таку заяву?

По-перше, потрібно відповісти на питання: де ж він її зробив? Вона була зроблена у Пекіні, при чому після перемовин міністра оборони РФ із заступником голови Центральної військової ради КНР Чжаном Юся. Нагадаю, що головою цієї Центральної військової ради є безпосередньо голова КНР і генеральний секретар Центрального комітету комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпін. Варто зазначити, що зараз йде інтенсивна підготовка візиту голови КНР до США. У Сан-Франциско має відбутися його саміт з президентом Сполучених Штатів Джозефом Байденом. І, ймовірно, голова КНР зацікавлений у тому, щоб він мав можливість обговорити з президентом США параметри збільшення безпеки у світі. Але для цього, щоб ці параметри обговорювалися не тільки на рівні двосторонніх китайсько-американських взаємин, а й на рівні взаємин США із тими країнами, яких фактичним політичним, економічним патроном став Китай, потрібно, щоб російське керівництво виступало із миролюбними закликами й пропозицією. Щоб таким чином голова КНР міг дати зрозуміти президенту США, що у Кремлі не проти можливого врегулювання взаємин із цивілізованим світом. А також, що це врегулювання взаємин може бути пов'язано з бажанням якщо не закінчити, так призупинити російсько-українську війну.

Другий мотив, яким міг керуватися Сергій Шойгу у цих своїх заявах, може бути пов'язаний із розумінням російським політичним і воєнним керівництвом того очевидного факту, що сил для завоювання території України та її приєднання або до РФ, або до сфери безпеки РФ у сучасної Росії просто немає. І навіть якщо залишати цю мету як стратегічно важливу для президенства Володимира Путіна, потрібен час, аби накопичити нові сили, знайти нових союзників, врешті-решт нову техніку та військовослужбовців для інтенсивних дій на території України, та й не тільки України, а й інших колишніх радянських республік.

Після 20 місяців війни проти України ми усвідомлюємо, що таких можливостей у РФ немає, навіть якщо у Москві сподіваються на якісь нові успіхи російських військ, на окупацію ще якоїсь частини української території, це явно не те, чого прагне Володимир Путін з його шизофренічною мегаломанією (манією величі). І з цієї точки зору війну, звичайно, також потрібно припиняти. Однак для того, щоб вона була призупинена потрібний переговірний процес не з Україною, а з Заходом, тому що тільки Захід може гарантувати Російській Федерації нейтральний статус сусідньої держави, що створює можливості для подальших силових дій на українській території у майбутньому або ж для тиску на Україну.

І хоча сама можливість того, що після всіх тих жахливих дій, які здійснила РФ проти України, на Заході знайдуться політики, що погодяться з подібними умовами, є малоймовірною, завдання міністра оборони РФ – принаймні перевірити, як у цивілізованому світі поставляться до його пропозицій щодо можливості перемовин.

Третя досить вагома обставина, яка може бути пов'язана з цими словами міністра оборони РФ, є реальним віддзеркаленням тих конфліктів, які сьогодні існують у самому російському політичному і воєнному керівництві. Там завжди була "партія яструбів", яка вважала, що потрібно проводити війну до остаточної перемоги, не зупиняючись, яких би економічних зусиль це не потребувало від РФ і якою б не була кількість жертв серед російських військовослужбовців, перед якими поставлена задача – знищення української державності. І також є партія так званих реалістів, які вважають, що війну треба продовжувати тільки до того моменту, коли є очевидні можливості для швидкого досягнення поставлених цілей Володимиром Путіним. А в іншому разі війну потрібно відкласти й замінити її зусиллями з дестабілізації України та інших колишніх радянських республік економічним тиском і, звичайно, підготуванням до нових можливих силових дій у майбутньому. Цим російські "яструби" відрізняються від російських "миротворців", якщо так можна назвати прихильників такої позиції.

Також ще є очевидним, що для Росії завжди важливо виглядати країною, яка прагне миру, принаймні на міжнародних конференціях, навіть якщо за цими намірами немає якихось реалістичних дій чи інституційних рішень. І це також могло спонукати міністра оборони РФ виступити із подібною заявою на Пекінському форумі. Хоча треба відразу сказати, що такої конкретизації бажань від високого представника російського керівництва не було вже давно. І це ще раз говорить про певну зміну уявлення про те, як можуть розвиватися події серед кремлівських керівників.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.23
  • EUR
    Купівля 43.45
    Продаж 44.15
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
26 грудня
14:21
У центрі Києва іноземець пограбував магазин, погрожуючи пістолетом
14:04
OPINION
Росія хоче фінського сценарію, щоб потім був грузинський
14:00
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни на Херсонщині активізували обстріли й діяльність ДРГ
13:55
армія КНДР
У ГУР розповіли про втрати солдатів КНДР на Курщині за останні дні
13:53
БРІКС
Таїланд прийняв запрошення РФ стати партнером БРІКС
13:42
Михаїл Кавелашвілі
На інавгурацію "обраного" президента Грузії Кавелашвілі не запросили послів і представників інших країн
13:35
Олександр Сирський, Рустем Умєров
Міноборони перенесло голосування за членів антикорупційної ради через технічний збій
13:25
Гра в кальмара. Виклик
На Netflix вийшов другий сезон "Гри в кальмара"
13:14
Олег Синєгубов
У Харкові та області не вимикатимуть світло, поки не відновлять опалення та постачання гарячої води
12:59
Маріуполь
В окупованому Маріуполі росіяни планують відкрити авіабудівний завод
12:47
Ексклюзив
Володимир Путін
"РФ максимально затягує навіть процес старту будь-якої предметної розмови": політолог Несвітайлов про перемовини
12:42
прапор, Євросоюз
"Середня зарплата досягла майже €2 тис.": депутат Європарламенту Саударгас розповів про переваги приєднання України до ЄС на прикладі Литви
12:34
Сергій Лавров
Лавров стверджує, що Франція пропонувала РФ налагодити діалог щодо врегулювання в України без участі Києва
12:15
Оновлено
РФ вдарила дроном по центральному ринку в Нікополі: 8 постраждалих, одна жінка у критичному стані
12:11
Енергетики відновили живлення для 585,7 тис. споживачів: ситуація в енергосистемі 26 грудня
12:00
OPINION
Зрив голосування за Громадську раду МО: маєте "державу в смартфоні"
11:57
Південна Корея
У Південній Кореї опозиція оголосила, що голосуватиме за імпічмент виконувача обовʼязків президента
11:54
вогонь, полум'я, пожежа
Повітряні сили ЗСУ вдарили по об'єкту ВПК у Ростовській області РФ
11:33
Лавров
У РФ заявили про готовність до "консультацій щодо України" з адміністрацією Трампа
11:19
Огляд
світ, міжнародний огляд
Яка найвідоміша колядка у світі надихає українських захисників та як Байден може завдати прощального удару по арсеналу Путіна. Акценти світових ЗМІ 26 грудня
11:17
Китай стурбований скороченням природного приросту населення
Китай активізував кампанію заохочення громадян до народження дітей через демографічну кризу, - FT
11:12
"Рупори Кремля": ГУР та ЦПД запустили проєкт з переліком російських пропагандистів та медіаменеджерів
11:04
Ексклюзив
Ситуація з кожним днем для них погіршується, - капітан запасу ВМС ЗСУ Риженко про аварію танкерів у Керченській протоці
10:43
спальні мішки
Збитки у 30 млн грн: постачальнику 20 тис. неякісних спальних мішків військовій частині оголосили підозру
10:38
Сергій Лавров
"Шлях у нікуди": Лавров висловився про перемирʼя в Україні
10:28
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни зранку 26 грудня запустили ударні БПЛА по Україні: на Київщині працювала ППО
10:14
"Як вполювати український БПЛА на живця": бійці ССО оприлюднили 2 частину нотатків вбитого солдата КНДР на Курщині
10:08
нафтовий танкер
Підсанкційне судно РФ вивантажує паливо в російське сховище, адже йому не вдалося знайти покупця, - Bloomberg
10:04
OPINION
блог Олександр Крамаренко
Чому Ільхам Алієв розвернув літак майже над Москвою?
09:55
Ексклюзив
ЗСУ
Правозахисниця Денісова розповіла про деталі експериментального проєкту в Дії для військових та їхній сімей
09:28
Ексклюзив
ЗСУ
Ворог штурмує малими піхотними групами, інколи - із застосуванням техніки, - начальник розвідки дивізіону бригади "Рубіж"
09:23
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго скасувало аварійні вимкнення світла
09:16
Микита Василенко
Сексистські висловлювання в КНУ ім. Шевченка: Вчена рада проголосувала за звільнення професора Василенка, - ЗМІ
09:06
опалення-діти-школа
На Харківщині після атаки РФ теплопостачання відновили для 300 тис. абонентів
08:43
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
08:42
ППО
Українська ППО вночі знищила 20 БПЛА, ще 11 - локаційно втрачені
08:34
росія, санкції
У РФ Гельсінську комісію США внесли до списку небажаних організацій
08:30
Єгипет
Українські бійці на Торецькому напрямку взяли в полон громадянина Єгипту
08:24
Ексклюзив
Маріуполь
Росіяни будують дорогу біля Маріуполя, щоб приховати переміщення техніки, - депутат Маріупольської міськради Забавін
08:17
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 217 боєзіткнень: на Покровському напрямку Сили оборони відбили 57 атак
Більше новин