Огляд

Бився з Кличком, став легендою MMA та зустрів війну в Харкові. Хто такий Ігор Вовчанчин, якого Олександр Усик зіграє у фільмі з Двейном Джонсоном

Дмитро Марценишин
12 червня, 2024 середа
18:00

У 2025 році у прокат вийде фільм "Розгромна машина", в якому абсолютний чемпіон світу з боксу Олександр Усик зіграє бійця MMA Ігоря Вовчанчина, а Двейн Джонсон - головного героя Марка Керра. Американця, для якого поразки від українця мали незворотні наслідки у житті. Еспресо.TV розповідає про неймовірну кар'єру Ігоря Вовчанчина

Зміст

Перші кроки у спорті

Ігор Вовчанчин народився у селі Феськи, тодішнього Золочівського району на Харківщині у 1973 році. За його власним зізнанням у дитинстві багато бився та був хуліганом. 

"У дитинстві я весь час бився. Їв - бився, спав - бився. Бився вдома, на вулиці, на уроках. Директор школи не раз тягав мене за вуха. Вовчанчин, кричав він, що ти собі дозволяєш!?" - пригадує Вовчанчин. 

Як і буває у таких випадках, найкращим спрямуванням енергії хлопця виявився спорт. У першому-другому класі він займався футболом, потім - легкою атлетикою. Бігав спринт, штовхав ядро та метав диск. У останніх двох силових дисциплінах досягнув рівня першорозрядника. Це була база, яка у майбутньому допомогла досягти успіхів у великому спорті. 

Читайте також: Найкращий боксер світу в Голлівуді: що відомо про фільм "Розгромна машина" з Олександром Усиком і Двейном Джонсоном

Єдиноборствами Вовчанчин почав займатися після вступу до ПТУ, коли пішов на секцію боксу в Харкові. Наприкінці 1980-х початку 1990-х панував справжній бум популярності східних бойових мистецтв, якими захопився й майбутній чемпіон.  

"З'явилися касети, усі відеосалони забиті, всі сидять і дивляться. Кожен хотів бути схожим на Чака Норріса та Брюса Лі. Я займався боксом і весь час дивився ці фільми. Хотілося бути схожим на їхніх героїв", - пригадував Вовчанчин. 

Ігор Вовчанчин та Казухіро Накамура (ліворуч))

Фото: Getty Images

 

Кікбоксинг та поєдинок з Віталієм Кличком

На цій хвилі Вовчанчин і прийняв запрошення спробувати себе у кікбоксингу. 

Невеликий, як для важковаговика зріст у 173 см та розмах рук, він компенсував вибуховістю та потужним, нокаутуючим ударом. 

Вже у 20 років Ігор Вовчанчин досягнув першого великого успіху та став у Данії чемпіоном світу з кікбоксингу за версією IAKSA (Міжнародної аматорської кікбоксерської спортивної асоціації).

Загалом у кікбоксингу Вовчанчин виграв 61 бій, 48 перемог здобув нокаутом та зазнав двох поразок. Однієї з них йому завдав майбутній чемпіон світу з боксу Віталій Кличко, який на старті професійної кар'єри також виступав у кікбоксингу. 

"Я програв за очками. Ми зустрілися в Севастополі.  Віталій вже був досвідченим кікбоксером, багаторазовим чемпіоном світу. Я виступав в категорії до 85 кг, Кличко — до 105 кг. Тоді можна було все. Я на фоні Віталіка був, звісно, маленький. Він як почав махати ногами, так я до нього за весь бій і підійти не зміг", - розповів Вовчанчин в інтерв'ю Чемпіону

Ігор Вовчанчин

Фото: vovchanchyn.com

Перехід у змішані єдиноборства

І лише наступним щаблем в кар'єрі Ігоря Вовчанчина став перехід до змішаних бойових мистецтв. Тоді вони перебували на етапі становлення, в прямому сенсі були "боями без правил" та мало нагадували сучасні MMA. Суперники билися без рукавичок, могли завдавати ударів колінами в голову, кулаками в потилицю, бити головою. А турніри проводилися поза ваговими категоріями у форматі "вісімок", коли задля перемоги бійцю за один вечір було необхідно здобути три перемоги.   

Вовчанчин в таких жорстоких умовах став справжньою легендою MMA. Українець за свою здатність зберігати спокій в будь-якій ситуації отримав прізвисько Ice Cold - Холоднокровний. 

Він дебютував у змішаних єдиноборствах у жовтні 1995 року на турнірі "Честь воїна" у Харкові та одразу ж здобув дві перемоги. Щоправда, у фіналі поступився іншому українцю - Андрію Бесєдіну, який спеціалізувався на самбо, дзюдо та виграв больовим прийомом. Саме тоді Ігор Вовчанчин зрозумів, що однієї ударної техніки для успіху в MMA недостатньо та став вдосконалювати борцівські навички.  

Ігор Вовчанчин

Фото: gettyimages

 

UFC і всесвітня слава у PRIDE

Українець стрімко прогресував та вже у 1996 році отримав запрошення провести бій в UFC (Абсолютному бійцівському чемпіонаті). Проте виступити у зараз найпрестижнішому в світі промоушені змішаних єдиноборств українцю не вдалося через проблеми з американською візою.  

Всесвітньо відомим Вовчанчин став завдяки виступам у PRIDE- організації, яка проводила бої в Японії. Українець став улюбленцем тамтешньої публіки завдяки видовищності поєдинків, в яких йому вдавалося долати набагато важчих та вищих за зростом опонентів. З 1996 по 2000 рік Вовчанчин видав безпрограшну серію із 36 боїв,  загалом в MMA за даними статистичного порталу Sherdog виграв 56 із 67 поєдинків. 

Українець бився з такими славетними бійцями, як хорват Мірко Філіпович, нідерландець Алістар Оверім, американці Марк Коулмен, Квінтон Джексон та Марк Керр.   

Бої, про які знімають фільм з Усиком та зіркою "Форсажа" Джонсоном

Саме два протистояння Вовчанчина проти Керра потрапили до сюжету фільму "Розгромна машина", який розповідає про кар'єру та складну долю бійця зі США. Українець двічі переміг доти непереможного суперника. У вересні 1999 року Вовчанчин здолав Керра технічним нокаутом, проте результат поєдинку згодом було анульовано. Українець пояснив, що тоді саме змінювалися правила і Pride 7 виявився першим турніром, де запровадили заборону бити ногою або коліном суперника, який перебуває у партері. Тому кілька зайвих ударів наприкінці зустрічі коштували Вовчанчину офіційно зарахованої перемоги. 

Вдруге суперники зустрілися у грудні 2000 року. Перші два раунди не виявили переможця, але у додатковій 5-хвилинці одноголосним рішенням суддів переміг Вовчанчин.  

Українець констатував, що після двох невдалих поєдинків проти нього, кар'єра та життя Марка Керра пішли шкереберть. Він почав зазнавати однієї поразки за іншою та занурився у проблеми з травмами та наркотиками. Боєць зі США залишив спорт лише у 2009 році та програв 11 з 15 своїх останніх поєдинків. 

П'ять років тому стало відомо, що Керр з 2016-го страждає на периферичну нейропатію, яка викликає біль, слабкість у м'язах та оніміння, що заважають рухатися. 

Життя після спорту, війна, волонтерство

Сам Ігор Вовчанчин також завершив кар'єру через проблеми зі здоров'ям. Зробив він це дуже рано - у 32 роки - через проблеми зі зламаною раніше правою рукою. Останній поєдинок українець провів у серпні 2005 року та програв японцю Казухіро Накамурі. 

Після цього ще тривалий час точилися розмови про повернення Ігоря Вовчанчина у змішані єдиноборства, але цього так і не сталося. Втім спорт й надалі залишається важливою частиною життя легенди MMA. Він відкрив у Харкові спортивний клуб Ігоря Вовчанчина. Там навіть в умовах постійних російських обстрілів працює тренажерний зал, діти займаються в школі бойових мистецтв, працюють секції боксу, кікбоксингу, рукопашного бою. 

"2014 рік дійсно дав мені чітко зрозуміти, хто такі росіяни та чим ми, українці, від них відрізняємося. Ну а після 24 лютого 2022 року ця прірва стала велетенською", - розповідає Вовчанчин. 

З 2014 року відомий спортсмен займається волонтерською діяльністю та допомагає військовим та переселенцям. Після початку повномасштабної війни РФ проти України Ігор Вовчанчин із донькою та дружиною залишився у Харкові та певний час навіть перебував у лавах тероборони. Заснував власний благодійний фонд, який лише у травні передав на фронт 7 пікапів. Також Вовчанчин має власне кафе, в якому в найважчі для харків'ян місяці війни готували для нужденних по 200 безплатних обідів на день. 

Ігор Вовчанчин відомий прихильникам змішаних єдиноборств у всьому світі, є живою легендою MMA та заслуговує на те, аби про його досягнення краще знали й в Україні. Голлівудський фільм "Розгромна машина" з Олександром Усиком у ролі української легенди бойових мистецтв, безумовно, популярності посприяє. Залишилося дочекатися прем'єри, а допоки фільм не вийшов на екрани варто хоча б передивитися найкращі моменти поєдинків Вовчанчина. Вони того варті.     

  

Ігор Вовчанчин (у синій куртці) та чемпіон світу з боксу Денис Берінчик (другий зліва)

Ігор Вовчанчин (у синій куртці) та Денис Берінчик (другий зліва) Фото: instagram.com/vovchanchin_igor

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.96
    Купівля 41.96
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
15:39
Росіяни двічі атакували рятувальників на Херсонщині, є травмований
15:39
Множинне громадянство паспорт
У разі відкриття кордонів 70% українців не переїжджали б за кордон, – опитування
15:35
армія КНДР
У США очікують, що КНДР відправить підкріплення на Курщину, - NYT
15:33
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:21
Служба безпеки України
СБУ затримала агентів ФСБ, які наводили російські удари по Донеччині
15:10
Петро Порошенко
Порошенко готовий внести заставу за генерала Галушкіна
15:04
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Єврокомісар з питань оборони Кубілюс закликав посунути військові цілі НАТО на 14 років через загрозу з боку РФ
15:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
В рамках наступу на Покровськ росіяни можуть зайти в Дніпропетровську область, - військовий оглядач Попович
14:40
Ексклюзив
У Києві відкрили "Вівтар свободи", який показує 27 регіонів, що представлені автентичними іконами
14:15
штурм капітолію
З вʼязниці звільнили 211 помилуваних Трампом учасників штурму Капітолія
14:12
Український криголам "Ноосфера" вперше забезпечує дослідження на замовлення США
14:04
OPINION
блог Борис Бабін
План Кремля — війна до кінця життя осіб, які її розв'язали
14:03
OPINION
Дует фанфаронів
13:58
МЗС України
МЗС України анонсувало розширення цифрових консульських послуг для громадян за кордоном
13:52
Ірак, жінки
В Іраку офіційно дозволили шлюби з 9-річними дівчатками
13:29
Напад на журналістів "Схем" в Укрексімбанку 2021 року: засідання у справі перенесли на 24 лютого
13:25
російський паспорт
Мама керівниці Шевченківського суду у 2023-му отримала паспорт РФ і розвиває свій бізнес у Луганську, - hromadske
13:20
Володимир Зеленський і Ільхам Алієв
"Важливо тиснути на Росію для правди": Зеленський провів перемовини з Алієвим
13:00
сніг, мокрий сніг
Де очікувати туман, а де мокрий сніг: прогноз погоди від Наталки Діденко на 23 січня
12:48
Молдова відмовилася від участі в Євробаченні-2025
12:42
електроенергія
Споживання електроенергії залишається високим: ситуація в енергосистемі 22 січня
12:36
Армія РФ атакувала Костянтинівку на Донеччині: двоє поранених, пошкоджено будинки
12:31
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Будемо очікувати на період турбулентності, де будуть різні пропозиції: Згурець про план Трампа щодо врегулювання війни
12:29
Lifecell
Оператор lifecell планує підвищити вартість тарифів
12:25
Сирія, Тартус
Сирія розірвала інвестиційну угоду з РФ щодо управління портом Тартус
12:16
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
12:14
Керівництво черкаського хімзаводу викрили на співпраці з РФ: за два роки відправили продукцію на $1,8 млн
12:08
Європарламент
У ЄС розглянуть проєкт резолюції про фальсифікацію виборів у Білорусі
12:04
OPINION
блог Арсеній Яценююк
Обіцянка Дональда Трампа про сильне лідерство США має початися з України
11:35
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
"Є причина, чому РФ привезла солдатів із КНДР": командувач НАТО в Європі Каволі оцінив можливості росіян прорвати фронт
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Українці борються за справедливу мирну угоду, а США та ЄС готуються до економічної війни. Акценти світових ЗМІ 22 січня
11:20
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 січня
Втрачаючи живу силу сотнями, ворог не має територіальних успіхів: заступник комбата БПАК "Ахіллес" про ситуацію на Куп'янщині
11:15
ппо
Сили ППО знищили 65 російських дронів, 30 локаційно втрачені
11:15
Огляд
Карта бойових дій за 15+22 січня
Карта бойових дій за період 15-22 січня: зс РФ пішли на штурм останньої цитаделі на південному фронті Донеччини
10:57
Удосконалить надання меддопомоги: для військових запровадять електронну первинну медичну картку
10:45
Коригування ракетних ударів РФ: адвоката з Дніпра затримали на кордоні й арештували за підозрою в держзраді та виправданні окупантів
10:25
У 2024 році в Україні встановили рекорд із розкриття вбивств за час Незалежності
10:18
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Яру залишаються близько 220 цивільних, які відмовляються виїжджати попри бойові дії в місті, - МВА
10:13
День Соборності України
22 січня: День Соборності України. Чим відоме свято, його історія та цікаві факти
10:11
Дональд Трамп
Трамп доручив спецпредставнику Келлогу завершити війну в Україні за 100 днів, але майже ніхто не вірить у таку можливість, - WSJ
Більше новин