Огляд

Стратегія розвитку кінематографу від Держкіно: чому кіногромадськість проти і що далі

Ярослава Наумова
27 червня, 2023 вiвторок
08:05

Активісти кіноспільноти виступили проти розгляду Кабінетом міністрів Стратегії розвитку кіно. Еспресо розповідає, що і чому сталося та як розвиватиметься ситуація далі

Зміст

Розгляд стратегії розвитку кіно до 2027 року від Державного агентства з питань кіно на урядовому комітеті був призначений на 22 червня. Напередодні представники кіноспільноти розповсюдили листа на ім'я Ольги Стефанїшиної, віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, з проханням відкласти розгляд Стратегії до її громадського обговорення.

Серед підписантів – режисери Володимир Тихий, Жанна Максименко-Довгич, Аліна Горлова, Єлизавета Сміт, продюсери Денис Іванов, Юлія Сінькевич, Андрій Котляр, кастинг директорка Алла Самойленко, кінооператори Вадим Ільков, В'ячеслав Цвєтков, екскерівник Довженко-Центру Іван Козленко, кіноменеджерка Людмила Горделадзе та багато інших.

В призначений день розгляд не відбувся, проте й офіційної реакції урядовців на звернення та інформації про причини скасування не оприлюднювалось.

Це не перша "сутичка" кіногромадськості та Держкіно: конфронтація триває від обрання очільниці агенції, до ситуації з реорганізацією Довженко-Центру. Нещодавно представники творчої спільноти навіть подали позов, привертаючи увагу до незаконності продовження повноважень членів Ради з державної підтримки кінематографії, яка працює при Держкіно.

Стратегія розвитку кіно: що відомо

Згідно з оприлюдненим на сайті Кабміну документом, Стратегія розвитку кіно до 2027 року має на меті:

  • формувати середовище, яке сприятиме розкриттю та реалізації творчого потенціалу талантів субʼєктів кінематографії;
  • забезпечити захист прав інвесторів сфери кіно;
  • інтегрувати в ринок моделі спільної конкуренції, заснованої на правилах бізнес-етики;
  • створити моделі ефективної співпраці між державою, освітою та бізнесом у сфері кінематографії;
  • розвивати спроможності українських продюсерів залучати позабюджетні кошти, у тому числі іноземні інвестиції, у кіновиробництво та здійснювати дистрибуцію фільмів на глобальний ринок;
  • використовувати кіносеріальних та мультимедійних проєктів як інструментів культурної дипломатії у світі;
  • формувати та забезпечувати баланс інтересів усіх учасників ринку.

Неефективне використання ресурсів, низький відсоток національних фільмів і їхня недоступність українському глядачу, застаріле обладнання на державних кінопідприємствах, недоброчесна конкуренція на ринку та інше названо серед чинників, які негативно впливають на розвиток кінематографа.

Розв’язувати проблеми Держкіно пропонує створенням фільмів, що спрямовані на максимально широку глядацьку аудиторію та зменшенням частки державного фінансування на них.

До появи на сайті Кабміну інформація про Стратегію розвитку кіно з'явилась неофіційно: у квітні вона просочилась у ЗМІ. Тоді Держкіно відмовилось надати документ для ознайомлення ЗМІ, посилаючись на те, що він доопрацьовується і має "обмежений доступ". Не отримали його текст і члени Громадської ради при Держкіно.

Режисер Валентин Васянович в інтерв'ю Еспресо звертав увагу на те, що в проєкті розвитку кіно, який неофіційно вийшов у світ, бракує слів про кіновиробництво, але "є посягання на майно держстудій, продовження війни за Центр Довженка і т.п".

Тоді ж представники української кіногалузі розпочали збір підписів за проведення публічного обговорення Стратегії розвитку кіно до 2027 року. Звернення ініціювала критикиня, редакторка, журналістка, співкураторка кінофестивалю "Київський тиждень критики" Дарія Бадьйор. 

Серед підписантів фігурували режисери Надія Парфан, Катерина Горностай, Марина Ер Горбач, Роман Бондарчук, Дмитро Сухолиткий-Собчук, Максим Наконечний та багато інших.

Минулого тижня текст Стратегії все ж з'явився на сайті Кабміну, проте його широкого обговорення з членами кіноспільноти, профільними творчими спілками та громадськими організаціями так і не відбулося.

Зауваження кіноспільноти

Напередодні анонсованої презентації Стратегії перед Кабміном, представники кіноіндустрії оприлюднили звернення до Ольги Стефанішиної із закликом не розглядати документ.

У листі зазначено, що Стратегію від Держкіно не обговорили з громадськістю, а це є порушенням постанови Кабміну "Щодо формування та реалізації державної політики".

"Ми вимагаємо відтермінування розгляду “Стратегії розвитку кіно в Україні на період до 2027 року” та операційного плану з її виконання до належного громадського обговорення цих документів з українськими кінопродюсерами, кінорежисерами, менеджерами, профільними інституціями в секторі та іншими зацікавленими сторонами. Ми переконані, що цей надважливий для українського кінематографа та української культури документ, в якому містяться ґрунтовні зміни для стейкхолдерів і котрий має враховувати виклики, пов’язані з війною, національною безпекою та повоєнним відновленням, не можна приймати без серйозної системної експертизи", — йдеться у зверненні професійної спільноти.

"Такі документи, як стратегія, мають створюватись прозорим чином: спільнота, яка потім буде таку стратегію втілювати, має знати, хто її пише, і брати участь в її створенні. Цього у випадку зі Стратегією Держкіно не відбулося. Вона написана і винесена на розгляд Кабміну в абсолютно непрозорий спосіб, і не вписується у євроінтеграційні процеси й прагнення України бути демократичною державою. Кабмін мав би розуміти”, – зауважує Дарія Бадйор, яка і цього разу  ініціювала збір підписів.

Сам текст Стратегії активно обговорюють у соцмережах. Ексдиректор Центру Довженко Іван Козленко вбачає в тексті Стратегії "нехитрий план приватизації частини державних кіностудій та провадження системи цензури та тотального контролю". А сценарист Сергій Галетій зауважив, що цей текст має бути затитуловано як "Стратегія експроприації активів кіноіндустрії та унеможливлення розвитку її суб'єктів".

Розгляду документа від Держкіно на урядовому комітеті в анонсований день так і не відбулося. Втім чи стало це реакцією на лист і чи задовольнять вимоги публічного обговорення Стратегії – невідомо.

"Наразі Стратегію знято з розгляду, але чи надовго? Які подальші кроки уряду? Чи буде ним враховане те, як Держкіно порушує норми, просуваючи цей документ? Якою буде реакція? Нам варто було б цієї реакції від уряду домогтись, це перше. І друге: якщо уряду дійсно болить розвиток українського кіно, то він має залучити до його реформування кіноспільноту", – коментує Бадйор.

Ще один підписант листа – режисер Володимир Тихий, співзасновник кінооб'єднання "Вавилон'13", зауважує, що Держкіно все одно має в короткі терміни презентувати стратегію: це вимога до всіх міністерств і пов'язана з матеріальною підтримкою України партнерами з Євросоюзу.

"Тож наша кіноспільнота має підготуватися до нового раунду, де буде більш ґрунтовно розіграна імітація обговорення Стратегії, з організованою участю лояльних до керівництва Держкіно "кінематографістів", які ще 3 роки тому пиляли телевізійний контент для Росії", – прогнозує Тихий.

Теги:
Читайте також:
Київ
+1.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.21
    Купівля 41.21
    Продаж 41.74
  • EUR
    Купівля 44.77
    Продаж 45.5
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
17 березня
17:15
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп анонсував розмову з Путіним про "території й електростанції". У Кремлі підтвердили дату
17:14
Латвія, Білорусь, кордон
Латвія планує частково закрити кордон із Білоруссю через наплив мігрантів
17:11
Оновлено
Україна Британія
Британія розглядає можливість відправки 10 тис. військових в Україну, - The Times
17:01
"ГолосиНедописані": в Україні створили аудіоантологію віршів поетів і поеток, яких убила Росія
17:00
Огляд
Андрій Гнатов
Від морпіха до начальника Генерального штабу: що відомо про генерал-майора Андрія Гнатова
16:51
ЗСУ, Донецька область, 22 лютого 2025 р.
На фронті з початку доби сталося 98 боїв: найбільше росіяни атакують на Покровському напрямку
16:51
Сектор Гази
США та Ізраїль хочуть переселити палестинців з Гази до Сирії, - CBS News
16:37
суд, санкції
Суд продовжив запобіжний захід головному психіатру ЗСУ Друзю, підозрюваному в незаконному збагаченні
16:36
Марк Рубіо
Рубіо дзвінком до Сіярто переконав Угорщину погодитись на продовження санкцій ЄС проти РФ, - Politico
16:27
Верховний суд України
У Верховному Суді вирішили, що протиправні дії ТЦК не звільняють військовозобов'язаного від мобілізації
16:25
Олександр Хижняк - Нурбек Оралбай (праворуч), Олімпіада-2024
МОК ухвалив рішення щодо присутності боксу в програмі Олімпіади-2028
16:22
Олексій Чернишов, НАК "Нафтогаз"
Міністр єдності Чернишов змінив свою оцінку щодо біженців: повернутися можуть 70% українців
16:12
Конан О’Браєн стане ведучим наступної церемонії вручення премії "Оскар"
16:12
сапер, розмінування
Українські сапери навчатимуться розмінування у ветеранів армій країн НАТО
16:11
Кая Каллас
Каллас після засідання Ради ЄС оголосила про плани надати Україні військову допомогу на €40 млрд
16:02
OPINION
Чи спричинить Трамп нову громадянську війну в США
16:01
Для миру в Україні потрібен діалог без жодних попередніх умов, – Ватикан
15:59
Євген Мацгер та Олег Осіпов
Напад на журналістів "Схем" в Укрексімбанку: суд закрив провадження через закінчення строку давності
15:51
застосунок Дія
Українці за тиждень згенерували в Дії понад 200 тис. дозволів на зброю
15:48
Володимир Зеленський
Новому начальнику Генштабу доручено прискорити формування корпусної системи: Зеленський провів нараду з Умєровим і Гнатовим
15:38
діти Україна
Під контролем Росії перебувають близько 1,6 млн українських дітей, – ОП
15:34
наслідки удару РФ по Покровську
Війська РФ обстріляли приватний будинок у Покровську: поранено трьох дітей
15:27
Депортації венесуельців без документів
Зі США депортували сотні венесуельців, попри заборону суду
15:03
OPINION
Псевдореферендум у Криму: Путін продовжує Гітлера?
15:03
На фото: співачка FIЇNKA
FIЇNKA випустила пісню про гуцульський стародавній похоронний обряд "Грушка"
15:02
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:01
Оновлено
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про скерування підрозділів ЗСУ за кордон під час воєнного стану
14:50
Шпигував за штабами та бойовими позиціями ЗСУ біля Покровська: СБУ затримала агента ФСБ
14:47
шахед
Чому окупанти почали частіше застосовувати "шахеди" по лінії зіткнення
14:45
україна німеччина
Gepard, дрони Vector та боєприпаси: Німеччина оголосила про новий пакет допомоги Україні
14:25
російський полонений
Україна та Південна Корея обговорюють репатріацію військовополонених бійців з КНДР
14:15
Ексклюзив
"Тепер ви довго чекатимете своїх рідних": на акції біля ВРУ люди у формі пригрозили родичам військовополонених
14:15
IKEA
Литовські спецслужби заявили про причетність РФ до підпалу Ikea у Вільнюсі минулого року
14:04
віце-президент США Джей Ді Венс
Джей Ді Венс публічно пожартував з дружини Уші Венс, його розкритикували
14:02
OPINION
Щось посередині — це значно гірше, ніж війна
13:57
Владислав Власюк
Україна не підтримує зняття санкцій з РФ: у ЦПД заявили, що медіа перекрутили коментар посадовця для Politico
13:49
ЛГБТ
В Угорщині партія влади подала законопроєкт про заборону маршу ЛГБТК+
13:46
Ексклюзив
ракета "Довгий Нептун"
Фактор, якого противник не може не враховувати: Defense Express про нову українську ракету "Довгий Нептун"
13:25
Весна у Києві
Наталка Діденко розповіла, коли в Україні чекати на потепління
13:20
Армія РФ на Покровському напрямку за два місяці втратила більше танків, ніж має на озброєнні Бундесвер, - ОСУВ "Хортиця"
Більше новин