Ексклюзив

Судді на службі у рейдерів

Тетяна Шустрова
30 вересня, 2022 п'ятниця
08:34

Програма “Судовий контроль з Тетяною Шустровою” продовжує розповідати про те, як в Україні формується суддівський корпус та хто відповідає за те, аби судочинство було прозорим і незалежним, а судді - доброчесними

Зміст

15 серпня народні депутати обрали двох нових членів Вищої ради правосуддя - Романа Маселка та Миколу Мороза. Роман Маселко - колишній член  Громадської ради доброчесності, член правління ГО "Автомайдан" та Фундації DEJURE, яка займається викриттям недоброчесних суддів. Він вже понад місяць займає крісло  у ВРП - органі, який у майбутньому буде звільняти та призначати нових суддів. Ми поспілкувалися з новим членом, аби дізнатись,  як зараз працює Вища рада правосуддя та які завдання стоять перед нею. Маселко розповідає:

“На жаль, перших кроків поки що немає, тому що немає можливості реалізовувати свої повноваження. Ми чекаємо, поки будуть призначення членів ВРП. Це є колегіальний орган, там 21 член. І для того, щоб йому бути повноважним, тобто мати можливість здійснювати свою роботу, треба мати 15, а зараз є всього 7 членів. Щонайменше 8-х треба дообрати”.

За словами Романа Маселка, поки ВРП повноцінно не функціонує, судді-колаборанти залишаються на посадах, прославляють “рускій мір” та, скоріш за все, отримують зарплату з українського бюджету:

“Повідомили підозру судді за колабораціонізм, за те, що він фактично чекав росіян, говорив це комусь - своїм знайомим, іншим людям. Його не затримали - чому? Для того, аби це зробити, потрібне рішення ВРП. Жоден суддя не може бути фактично взятий під варту, а також не може бути відсторонений від здійснення правосуддя, поки ВРП на своєму засіданні не дасть таку згоду. Ради немає і, відповідно, немає відсторонення”.

Роман Маселко уважно стежить за відбором кандидатів до ВРП та вірить, що у майбутньому цей орган відіграє важливу роль в оновленні суддівського корпусу та судовій реформі. Та лише за умови, якщо всі члени будуть в цьому зацікавлені:

“Це буде головним завданням ВРП - перевірка і звільнення недоброчесних і некомпетентних суддів та набір нових - професійних і незалежних. Я вірю, що таке можливе завдяки тому, що набір до ВРП і Вищої кваліфікаційної комісії суддів здійснюється за дійсно дуже прозорою процедурою, яка дозволяє відсіяти людей, до яких є претензії до доброчесності і залишити тих, до яких таких претензій немає, відповідно - вибрати найкращих”.

І поки до кворуму у Вищій раді правосуддя ще далеко - вибір нових членів ключового суддівського органу ускладнюється великою кількістю недоброчесних претендентів. Наприклад, членкинею Вищої ради правосуддя воліє стати голова Ківерцівського районного суду Волинської області Вікторія Корецька.

У 2019-му році суддя проходила оцінювання у Вищій кваліфікаційній комісії. Її співбесіда була настільки провальною, що Комісія взяла перерву, яка триває й досі. Окремі епізоди заслуговують на особливу увагу.

На питання, чому ви продали земельну ділянку у 8 разів дешевше, ніж придбали її - Корецька відповіла: “Звичайно, цікаве питання. На жаль, так склалося... Щось не зважила тоді”.

Вікторія Корецька не тільки приймає, як вона каже, незважені рішення, але і дещо забуває. Наприклад, кілька років поспіль - вказати у деклараціях автівку, якою користується:

- Чому ви починаєте декларування цього автомобіля лише у 2016-му році, якщо і в 2014-му, і в 2015-му зафіксовано перетини кордону особисто вами на цьому автомобілі?

- Ви знаєте, даже не подумала.

Ймовірно, кандидатка у ВРП також не подумала і забула кілька разів вказати у деклараціях земельні ділянки, якими володіє разом зі своїм чоловіком - прокурором Генеральної прокуратури Олегом Корецьким. Та і взагалі - поцікавитись, де її чоловік мешкає:

“Щодо проживання - не надає мені відомостей, я його запитувала неодноразово. Він стверджує, що проживає у знайомих, у друзів, квартиру не винаймає, тому що не вистачає коштів винаймати офіційно квартиру. У нього достатньо друзів. Дійсно, достатньо друзів, адже він не перший рік працює у Генеральній”.

Тут просто без коментарів. У друзів, приміром, віримо, тим більше суддя чесно розповіла, як Корецькому в цьому допомогла робота в Генпрокуратурі. Ймовірно, колись саме друзі також допомогли чоловіку Корецької - Любомльському міжрайонному прокурору Волинської області за часів Януковича - замість люстрації отримати підвищення.

У 2016-му році батько судді Вікторії Корецької, пенсіонер, купив будинок майже на 200 квадратних метрів у красивому котеджному містечку. За суддівською традицією, купив його начебто за 1 мільйон гривень, хоча ринкова вартість такого ж будинку без ремонту від забудовника починалась від 2-х мільйонів. Купив - та у той же день передав у безстрокове користування доньці і своєму зятю-прокурору. Звідки в батька-пенсіонера такі кошти - Вікторія Корецька, звісно ж, не знає:

“Був придбаний даний будинок моїм батьком, він займається підприємницькою діяльністю, він є пенсіонером ВМС. Він на єдиному податку. Коли я звернулася надати інформацію - він відмовився, на що подав відповідну нотаріально завірену заяву про те, що він відмовляється щодо його підприємницької діяльності надавати і розголошувати”.

За даними фундації DEJURE, суддя відома тим, що "відмазувала" п'яних водіїв від покарання на підставі спливу строків розгляду справи, щонайменше, 10 разів. У 2019-му році вона “допомогла” водію, який у стані алкогольного сп’яніння на смерть збив велосипедиста. Корецька засудила його до 5-и років, але звільнила від покарання і навіть не позбавила водійського посвідчення, - говорить голова правління фундації  DEJURE Михайло Жернаков:

“Випадок абсолютно дикий, в якому позбавляється відповідальності особа, яка не просто вчинила правопорушення - п‘яне водіння, а збила на смерть людину і не понесла жодної відповідальності. Очевидно, що такі судді не просто не повинні визначати, хто має бути суддями, що належать до компетенції ВРП, а й самі не мали бути суддями”.

Ми зателефонували Вікторії Корецькій, аби запитати про походження статків, їхнє недекларування, та “відмазування” п’яних водіїв. Кандидатка у ВРП зауважила, що в деклараціях вказує все та попросила передзвонити пізніше, але більше слухавку не брала.

Мабуть, кандидатці  на посаду членкині ВРП не сподобались наші питання.  Сподіваємось, що Етичній Раді пані Вікторія надала усі відповіді. І високоповажні члени ухвалять щодо неї справедливе рішення.

А тепер розповімо про тих, хто хоч і не бере участі у конкурсі до Вищої ради правосуддя, та все ще має високі повноваження судді попри дуже сумнівну репутацію та навіть кримінальні провадження щодо суддівських рішень.

Це Борис Поляков, суддя Північного апеляційного господарського суду. Він відомий своєю прихильністю до рейдерів. За часів роботи у Вищому господарському суді кілька років тому брав участь в ухваленні рішення, пов'язаного з рейдерством щодо іноземного акціонера одного з підприємств на Київщині.

Своїм рішенням у колегії суддів Поляков легалізував банкрутство підприємства, внаслідок чого землю заводу продали рейдерам без аукціону. А акції інвестора - громадянина Швеції вартістю у понад 2 мільйони гривень просто вкрали. Справа набула міжнародного резонансу - в неї втрутився навіть Посол Королівства Швеції, але Борису Полякову на репутацію України у світі - вочевидь було начхати.

Це була одна з класичних схем рейдерства, - говорить експертка Центру протидії корупції Галина Чижик:

“Тут допомогли якраз рішення суддів і Поляков зіграв в цій історії свою роль. В своєму рішенні він взагалі покладався на відсутні норми законів. Такі історії дуже негативно позначаються на інвестиційному кліматі України, тому що  вони стають дуже гучними”.

Сьогодні суддя Поляков є членом колегії, яка розглядає позов фінансової компанії “Інвестохіллс Веста”. Компанія опосередковано входить до орбіти російсько-українського бізнесмена Павла Фукса та спеціалізується на скупці проблемних заборгованостей банків. Неодноразово звинувачувалась у рейдерстві та була фігурантом низки гучних скандалів, зокрема, пов’язаних і з міжнародними інвестиціями. Та не тільки. Наразі українські правоохоронці розслідують причетність “Інвестохіллс Веста” до ведення підривної діяльності в Україні на користь РФ. Про це, зокрема, йдеться в ухвалі Галицького районного суду Львова.

18 серпня суд наклав арешт на майно компанії та кілька десятків із нею пов’язаних. Втім “Інвестохіллс Веста” відчайдушно не полишає надії вийти не тільки сухою з води, але й за допомогою кишенькових суддів заволодіти новими активами. Один із позовів зі спробою відчуження майна розглядає колегія суддів Північного апеляційного господарського суду за участі Бориса Полякова. Сторона-відповідач у цій справі була вимушена звернутися до правоохоронних органів для перевірки зв’язків членів колегії суддів із проросійською скандальною компанією.

Ми відшукали Бориса Полякова на його робочому місці - в Північному апеляційному господарському суді і запитали, чи обізнаний він про репутацію “Інвестохіллс Веста” та чи має якийсь стосунок до самої компанії. Поляков відповів, що не пригадує, щоб розглядав справу цієї компанії і стосунку до неї не має.

Ми навіть не дивуємось, що справа про рейдерство та відчуження майна фінансовою компанією “Інвестохіллс Веста” потрапила до розгляду Борису Полякову. Схоже, що він віртуозно володіє секретами розподілу справ. У 2019 році, за інформацією ЗМІ, Поляков був фігурантом  кримінального провадження про втручання в автоматизовану систему розподілу справ у Вищому господарському суді. Тоді слідчі встановили загалом понад 20 тисяч випадків втручання, які уможливили потрапляння справ конкретним суддям, а держава зазнала мільйони збитків.

Маємо надію, що Вища рада правосуддя, яка вже невдовзі отримає свої повноваження, якнайшвидше  розпочне очищення судового корпусу від недоброчесних представників.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
Більше новин