Огляд

1 травня - Міжнародний день праці: чи варто його відзначати, перенести чи забути?

Крістіна Слончак
1 травня, 2024 середа
10:20
Зміст

Міжнародний день робітників, або День праці відзначається 1 травня. У багатьох країнах світу - це важливий день, що присвячений простим робітникам та їхнім досягненням

Різні святкування та урочистості в період першого дня травня відображають давню традицію, яка бере своє коріння ще з античних часів. Цей день зазвичай пов'язують з Днем богині Маї, яка в давній міфології вважалася покровителькою землі та родючості.

У багатьох країнах західного світу початок травня святкували зі співами, танцями та приготуванням смаколиків, ознаменовуючи таким чином прихід весни та період розквіту природи. Ці святкування, які мали поглиблене символічне значення, відображали радість та відновлення життєвих сил.

Із впливом релігії такі святкування, які мали язичницький характер, частково трансформувались та набули іншого значення. У багатьох випадках вони були інтерпретовані до нових релігійних контекстів, але деякі елементи традиційних святкувань залишилися і до сьогоднішнього дня.

Сьогодні Міжнародний день солідарності трудящих асоціюється у більшості українців з Радянським Союзом, примусовими демонстраціями на площах, лозунгами "Мир. Праця. Травень" або роботою на городі, однак, чи справді це свято є комуністичним?

Міжнародний день солідарності трудящих: історія та походження свята

Міжнародний день праці виник у результаті боротьби трудящих за поліпшення умов праці та скорочення робочого часу. Воно бере своє коріння в подіях, що відбулися в Сполучених Штатах у другій половині XIX століття.

У 1886 році, а саме 1 травня, працівники у Чикаго, а потім й інших міст США вийшли на вулиці з вимогою встановлення восьмигодинного робочого дня. Спілки та робітничі організації організували масові протести та страйки, щоб привернути увагу до проблеми надмірно довгого робочого дня, який тривав 12-15 годин, відсутністю соціальних гарантій та поганих умов праці.

Спроба поліції розганяти мирні мітинги у Чикаго на початку травня призвели до страшних сутичок, в яких загинули звичайні працівники та поліцейські. Ці події отримали назву "Хеймаркетська бійня", а точна кількість постраждалих й досі невідома.

Через рік американські лідери робітничого руху, які були частиною Американської Федерації Праці, оголосили страйк боротьби за права робітників. Це і був перший Міжнародний день праці.

Фото: Harper's Weekly

У 1889 році другий Конгрес Другої міжнародної спілки соціалістів, який відбувся у Парижі, оголосив, що 1 травня щороку має відзначатися Міжнародний день праці, як день солідарності трудящих у всьому світі. Вже через рік це свято проводилось не тільки у США, а в різних країнах Європи: Бельгії, Франції, Німеччині, Данії, Іспанії, Норвегії та інших. До відзначення приєдналась також і Галичина, оскільки була в складі Австро-Угорщини.

З того часу Міжнародний день праці став символом боротьби за права працівників та визнання їх внеску в суспільство. Він відзначається різноманітними заходами, зокрема демонстраціями з соціальними вимогами, які підкреслюють важливість праці та солідарності між трудящими.

День солідарності трудящих за радянських часів

У Радянському Союзі 1 травня відзначали як День міжнародної солідарності трудящих або Міжнародний день праці. Це було офіційно встановлене свято, яке відзначалося за участю державних установ, підприємств, організацій та громадських об'єднань.

Першотравневі демонстрації у СРСР мали дещо відмінний від європейського характер та згодом набули офіціозно-політичних рис. Це свято використовувалося владою для підтримки та пропаганди ідеології комунізму, радянської системи, демонстрації її сили та єдності. Після подій Жовтневої революції, які відбулись у 1917 році, свято набуло офіційного статусу та стало вихідним днем.

На парадах та демонстраціях першого травня відображалися елементи радянської пропаганди, яка ґрунтувалася на ідеях будівництва комунізму. Акцентувалася увага на досягненнях радянського суспільства, успіхах колективізації, індустріалізації та здобутках. Учасники парадів змушували демонструвати свою відданість ідеалам комунізму та лояльність до радянської влади. Адже участь у них була обов'язковою для працівників підприємств і установ.

Як підсумок, першотравневі демонстрації стали важливим інструментом радянської ідеології та політичної мобілізації, спрямованою на зміцнення влади та підтримку системи.

Декомунізувати чи не святкувати?

В Україні у 2017 році парламент проголосував за зміни, які були внесені до статті 73 Кодексу законів про працю, що визначили нову назву для свята. Замість "Дня міжнародної солідарності трудящих" тепер це свято відоме як "День праці". Він є офіційним вихідним, днем для відпочинку та відновлення сил.  

У суспільстві й досі є багато суперечок, чи варто святкувати дане свято та робити його вихідним. Якщо говорити про радянську спадщину, експерти зазначають, що свято початково ніяк не пов'язано із СРСР, тому декомунізувати тут нічого.

Професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор фонду "Демократичні ініціативи" Олексій Гарань розповів в етері Радіо Свобода, що свято Дня праці виникало як соціал-демократичне, з орієнтацією на солідарність трудящих. Важливо зазначити, що воно не має комуністичних коренів, але в своїй суті є виразом підтримки праці та людей, які несуть її.

"Одразу зазначу, що не обов’язково, бо воно не є комуністичним. Це свято виникало як соціал-демократичне – свято дійсно солідарності трудящих. Воно з’явилося ще до того, як були створені комуністичні партії, ще за півсторіччя до того як з’явилася Радянська Росія, Радянський Союз. Тому в частині країн його офіційно святкують саме як свято праці, як свято людей, які працюють. В якихось країнах воно не відзначається.​ ​В значній частині європейських країн воно є офіційним святом, але не завжди, до речі, вихідним днем", - пояснив Олексій Гарань.

Крім того, експерт зазначає, що значення цьому святу надають самі люди, а підходів до відзначення може бути багато.  

Коментуючи дану ситуацію, деякі експерти наголошують на важливості змін в українському календарі як механізму, що регулює щоденний ритм життя суспільства. Так, у виданні "Конкурент" представниця Українського інституту національної пам'яті на Волині Леся Бондарук розповідає, що в умовах сучасного воєнного протистояння та інформаційної агресії, важливою є консолідація суспільства навколо історичного минулого, національних цінностей і традицій. Вона зазначає, що особливу роль у цьому процесі він відводить комплексу державних свят, який сприяє відновленню історичної пам'яті, патріотичному становленню суспільства та інше. 

"Сьогодні у більшості країн, навіть постсоціалістичних, Міжнародний день солідарності трудящих перетворився на карнавальні святкові дійства. В Україні 1–2 травня більшістю населення сприймається як два додаткових вихідних… Я не проти відпочинку, але якщо він за державний кошт, то має відповідати українським традиціям. А 1 і 2 травня не є традиційними українськими святами, вони були нав'язані нашому народові радянською тоталітарною владою", - розповіла Леся Бондарук.

На противагу цій думці виступає політичний експерт Святослав Павлюк, він зазначає, що декомунізація обов'язково має проходити, але він не вбачає необхідності та зв'язку із Днем праці:

"У нас є перше травня, є вихідний день, нехай люди його проводять як хочуть. Не варто намагатися наповнити його якоюсь державною ідеологією. Можна зберегти, нехай це буде вихідний день. Інша річ, що у нас зараз з’явилися нові вихідні, пов’язані з християнськими святами – Трійця і так далі. Тобто, можливо, в якийсь час цей вихідний скасують. Я не виключаю цього і великої проблеми не бачу".

У 2017 році парламент також проголосував за зміни до календаря, тоді було ліквідовано 2 травня, як вихідний. Трансформації та зміни у цій сфері, найімовірніше, будуть продовжуватись. Однак, це має відбуватись з максимальним обґрунтуванням з погляду економічних, соціальних та політичних аспектів, а також з урахуванням інтересів громадян.

У зв'язку з введенням воєнного стану в країні, урядом було прийнято рішення скасувати всі офіційні святкові вихідні дні. Це означає, що додаткових вихідних у травні не передбачено, лише суботи та неділі залишаються неробочими. Тому, 1 травня, День праці, буде відзначатися як робочий день, згідно з ухваленим рішенням.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.37
  Купівля 39.37
  Продаж 39.91
 • EUR
  Купівля 42.65
  Продаж 43.36
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
20 травня
01:01
Оновлено
"Шахеди", дрони, ППО
Росія запустила "шахеди" по Україні: ситуація вночі 20 травня
01:00
Оновлено
Президент Ірану Ебрагім Раїсі
В Ірані зник гелікоптер з президентом Раїсі
00:30
На Київщині чоловік вдарив ножем поліцейського через виклик про домашнє насильство: нападнику вистрелили в ногу
2024, неділя
19 травня
23:46
Ворожий бомбардувальник Ту-95МС з крилатими ракетами Х-101
РФ тримає на базі "Оленья" третину боєздатних Ту-95МС і Ту-22М3, - Defense Express
23:16
Ексклюзив
Яценюк
Яценюк переконаний, що 30 млрд заморожених активів не можуть змінити хід війни
23:15
ЗСУ
Росія активізувалася на Сіверському напрямку: ворог зазнав значних втрат
22:59
Ексклюзив
відключення електроенергії
Експерт Харченко прогнозує ситуацію з електроенергією для українців та підприємців
22:53
РФ протягом дня обстріляла 13 громад Сумщини: є постраждалий
22:29
Вимушені обмеження світла триватимуть влітку, восени та взимку, - голова Укренерго
22:09
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі
Одразу після бою Ф'юрі запропонував Усику разом провести відпустку в Україні
21:48
Байба Браже (ліворуч)
Очільниця МЗС Латвії пробігла напівмарафон та зібрала майже €10 тис. на дрони для ЗСУ
21:48
Підполковник армії РФ Олександр Кулаков
Знищений на Ай-Петрі підполковник Кулаков у 2014 році зрадив Україну, - ЗМІ
21:22
напад на Фіцо
Замах на Фіцо: у Словаччині припускають, що нападник мав спільників
21:12
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 травня: долар тримається на рівні 40 грн
20:56
Таміла Ташева
Представниця президента Ташева: в Криму окупанти утримують 218 політв’язнів, більшість - кримські татари
20:41
Бєлгород
У Росії заявили про обстріл Білгородщини: нібито 13 постраждалих
20:38
Оновлено
обстріл Харківщини
Росія вдарила ракетами по базі відпочинку на околиці Харкова: 6 загиблих, 27 поранених. У регіоні оголосили день жалоби
20:29
Росіяни поцілили в дитячу залізницю на Харківщині
Вдень 19 травня Росія випустила 2 ракети по центру Харкова: пошкоджено дитячу залізницю, кінотеатр та цвинтар
20:29
сектор Газа
ЦАХАЛ обстріляв усю територію Гази під час зустрічі Нетаньягу та Саллівана, - Reuters
20:25
Тімоті Снайдер в українській вишиванці у студії Polsat News
Тімоті Снайдер: війна триває досі, тому що Захід надто повільно і надто мало допомагає Україні
20:23
Зеленський: результат тижня - у нас міцніші позиції на Харківщині
20:16
ЗСУ
РФ веде активні наступальні дії на 6 напрямках: з початку доби на фронті відбулося 105 боєзіткнень
20:12
Оновлено
Андрій Ярмоленко, Динамо, УПЛ
"Ворскла" розбила "Оболонь", "Шахтар" не подужав "Дніпро-1". Результати і розклад 29-го туру УПЛ
20:08
OPINION
Галина Пагутяк
Повернення до зірок
19:59
Огляд
Крим, Севастополь, Бельбек
Удар по оборонному підприємству в Тулі, атака на військові аеродроми у Краснодарському краї та "Бельбек" у тимчасово окупованому Криму: де в росіян вибухало та палало цього тижня
19:47
вуличне освітлення
Коли 20 травня по усій Україні відключатимуть світло: що каже "Укренерго"
19:15
Інтерв’ю
Макрон Путін
Макрон переміг Путіна, коли відкинув його ядерний шантаж, - Піонтковський
19:08
Ексклюзив
Теракт у Брюсселі
Європа має готуватись до низки терактів, які можуть бути в найближчі півроку, - політолог Саакян
18:45
Огляд
FPV-дрони Shrike
Прості, швидкі й вбивчі: що таке FPV-дрони Shrike, які українці виготовляють тисячами
18:39
Ексклюзив
Сергій Шойгу
"Шойгу намагався зберегти посаду": експерт Притула пояснив поспіх росіян у наступі на Харківщині
18:22
президент Демократичної Республіки Конго Фелікс Чісекеді
Армія Демократичної Республіки Конго каже, що зірвала спробу держперевороту
18:20
Огляд
Олександр Усик
Усик - абсолютний чемпіон світу, Ребров обрав футболістів для Євро-2024: огляд українського спорту за тиждень
18:03
OPINION
Ольга Духнич
Монополія на деконструкцію та деструкцію в Росії давно у влади
17:43
Інтерв’ю
Олексій Гетьман
Чим краще фортифікації, тим менше потрібно людей, щоб тримати оборону, - військовий експерт Гетьман
17:05
Саломе Зурабішвілі
Чекають з 2018 року: президентка Грузії Зурабішвілі запросила Макрона відвідати країну на День незалежності
16:04
OPINION
Митрополит Епіфаній
Чому в окопах не буває атеїстів
15:34
Грац (Австрія)
Приготувала ножа та сокиру: 14-річна прихильниця ІДІЛ готувала теракт в австрійському Граці
15:27
Patriot
Два Patriot для Харкова принципово змінять ситуацію, - Зеленський
15:23
Ексклюзив
Китай сигналізує, щоб буде підтримувати Росію, - дипломат Харченко
15:20
ЗСУ
Хочуть прорвати оборону: від початку доби росіяни найактивніші на Сіверському напрямку
Більше новин