Огляд

1 травня - Міжнародний день праці: чи варто його відзначати, перенести чи забути?

Крістіна Слончак
1 травня, 2024 середа
10:20

Міжнародний день робітників, або День праці відзначається 1 травня. У багатьох країнах світу - це важливий день, що присвячений простим робітникам та їхнім досягненням

Зміст

Різні святкування та урочистості в період першого дня травня відображають давню традицію, яка бере своє коріння ще з античних часів. Цей день зазвичай пов'язують з Днем богині Маї, яка в давній міфології вважалася покровителькою землі та родючості.

У багатьох країнах західного світу початок травня святкували зі співами, танцями та приготуванням смаколиків, ознаменовуючи таким чином прихід весни та період розквіту природи. Ці святкування, які мали поглиблене символічне значення, відображали радість та відновлення життєвих сил.

Із впливом релігії такі святкування, які мали язичницький характер, частково трансформувались та набули іншого значення. У багатьох випадках вони були інтерпретовані до нових релігійних контекстів, але деякі елементи традиційних святкувань залишилися і до сьогоднішнього дня.

Сьогодні Міжнародний день солідарності трудящих асоціюється у більшості українців з Радянським Союзом, примусовими демонстраціями на площах, лозунгами "Мир. Праця. Травень" або роботою на городі, однак, чи справді це свято є комуністичним?

Міжнародний день солідарності трудящих: історія та походження свята

Міжнародний день праці виник у результаті боротьби трудящих за поліпшення умов праці та скорочення робочого часу. Воно бере своє коріння в подіях, що відбулися в Сполучених Штатах у другій половині XIX століття.

У 1886 році, а саме 1 травня, працівники у Чикаго, а потім й інших міст США вийшли на вулиці з вимогою встановлення восьмигодинного робочого дня. Спілки та робітничі організації організували масові протести та страйки, щоб привернути увагу до проблеми надмірно довгого робочого дня, який тривав 12-15 годин, відсутністю соціальних гарантій та поганих умов праці.

Спроба поліції розганяти мирні мітинги у Чикаго на початку травня призвели до страшних сутичок, в яких загинули звичайні працівники та поліцейські. Ці події отримали назву "Хеймаркетська бійня", а точна кількість постраждалих й досі невідома.

Через рік американські лідери робітничого руху, які були частиною Американської Федерації Праці, оголосили страйк боротьби за права робітників. Це і був перший Міжнародний день праці.

Фото: Harper's Weekly

У 1889 році другий Конгрес Другої міжнародної спілки соціалістів, який відбувся у Парижі, оголосив, що 1 травня щороку має відзначатися Міжнародний день праці, як день солідарності трудящих у всьому світі. Вже через рік це свято проводилось не тільки у США, а в різних країнах Європи: Бельгії, Франції, Німеччині, Данії, Іспанії, Норвегії та інших. До відзначення приєдналась також і Галичина, оскільки була в складі Австро-Угорщини.

З того часу Міжнародний день праці став символом боротьби за права працівників та визнання їх внеску в суспільство. Він відзначається різноманітними заходами, зокрема демонстраціями з соціальними вимогами, які підкреслюють важливість праці та солідарності між трудящими.

День солідарності трудящих за радянських часів

У Радянському Союзі 1 травня відзначали як День міжнародної солідарності трудящих або Міжнародний день праці. Це було офіційно встановлене свято, яке відзначалося за участю державних установ, підприємств, організацій та громадських об'єднань.

Першотравневі демонстрації у СРСР мали дещо відмінний від європейського характер та згодом набули офіціозно-політичних рис. Це свято використовувалося владою для підтримки та пропаганди ідеології комунізму, радянської системи, демонстрації її сили та єдності. Після подій Жовтневої революції, які відбулись у 1917 році, свято набуло офіційного статусу та стало вихідним днем.

На парадах та демонстраціях першого травня відображалися елементи радянської пропаганди, яка ґрунтувалася на ідеях будівництва комунізму. Акцентувалася увага на досягненнях радянського суспільства, успіхах колективізації, індустріалізації та здобутках. Учасники парадів змушували демонструвати свою відданість ідеалам комунізму та лояльність до радянської влади. Адже участь у них була обов'язковою для працівників підприємств і установ.

Як підсумок, першотравневі демонстрації стали важливим інструментом радянської ідеології та політичної мобілізації, спрямованою на зміцнення влади та підтримку системи.

Декомунізувати чи не святкувати?

В Україні у 2017 році парламент проголосував за зміни, які були внесені до статті 73 Кодексу законів про працю, що визначили нову назву для свята. Замість "Дня міжнародної солідарності трудящих" тепер це свято відоме як "День праці". Він є офіційним вихідним, днем для відпочинку та відновлення сил.  

У суспільстві й досі є багато суперечок, чи варто святкувати дане свято та робити його вихідним. Якщо говорити про радянську спадщину, експерти зазначають, що свято початково ніяк не пов'язано із СРСР, тому декомунізувати тут нічого.

Професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор фонду "Демократичні ініціативи" Олексій Гарань розповів в етері Радіо Свобода, що свято Дня праці виникало як соціал-демократичне, з орієнтацією на солідарність трудящих. Важливо зазначити, що воно не має комуністичних коренів, але в своїй суті є виразом підтримки праці та людей, які несуть її.

"Одразу зазначу, що не обов’язково, бо воно не є комуністичним. Це свято виникало як соціал-демократичне – свято дійсно солідарності трудящих. Воно з’явилося ще до того, як були створені комуністичні партії, ще за півсторіччя до того як з’явилася Радянська Росія, Радянський Союз. Тому в частині країн його офіційно святкують саме як свято праці, як свято людей, які працюють. В якихось країнах воно не відзначається.​ ​В значній частині європейських країн воно є офіційним святом, але не завжди, до речі, вихідним днем", - пояснив Олексій Гарань.

Крім того, експерт зазначає, що значення цьому святу надають самі люди, а підходів до відзначення може бути багато.  

Коментуючи дану ситуацію, деякі експерти наголошують на важливості змін в українському календарі як механізму, що регулює щоденний ритм життя суспільства. Так, у виданні "Конкурент" представниця Українського інституту національної пам'яті на Волині Леся Бондарук розповідає, що в умовах сучасного воєнного протистояння та інформаційної агресії, важливою є консолідація суспільства навколо історичного минулого, національних цінностей і традицій. Вона зазначає, що особливу роль у цьому процесі він відводить комплексу державних свят, який сприяє відновленню історичної пам'яті, патріотичному становленню суспільства та інше. 

"Сьогодні у більшості країн, навіть постсоціалістичних, Міжнародний день солідарності трудящих перетворився на карнавальні святкові дійства. В Україні 1–2 травня більшістю населення сприймається як два додаткових вихідних… Я не проти відпочинку, але якщо він за державний кошт, то має відповідати українським традиціям. А 1 і 2 травня не є традиційними українськими святами, вони були нав'язані нашому народові радянською тоталітарною владою", - розповіла Леся Бондарук.

На противагу цій думці виступає політичний експерт Святослав Павлюк, він зазначає, що декомунізація обов'язково має проходити, але він не вбачає необхідності та зв'язку із Днем праці:

"У нас є перше травня, є вихідний день, нехай люди його проводять як хочуть. Не варто намагатися наповнити його якоюсь державною ідеологією. Можна зберегти, нехай це буде вихідний день. Інша річ, що у нас зараз з’явилися нові вихідні, пов’язані з християнськими святами – Трійця і так далі. Тобто, можливо, в якийсь час цей вихідний скасують. Я не виключаю цього і великої проблеми не бачу".

У 2017 році парламент також проголосував за зміни до календаря, тоді було ліквідовано 2 травня, як вихідний. Трансформації та зміни у цій сфері, найімовірніше, будуть продовжуватись. Однак, це має відбуватись з максимальним обґрунтуванням з погляду економічних, соціальних та політичних аспектів, а також з урахуванням інтересів громадян.

У зв'язку з введенням воєнного стану в країні, урядом було прийнято рішення скасувати всі офіційні святкові вихідні дні. Це означає, що додаткових вихідних у травні не передбачено, лише суботи та неділі залишаються неробочими. Тому, 1 травня, День праці, буде відзначатися як робочий день, згідно з ухваленим рішенням.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
Більше новин