Підозрюваний у справі про розкрадання на закупівлі снарядів для ЗСУ Лієв публічно пройшов детектор брехні
Колишній керівник департаменту військово-технічної політики Міноборони Олександр Лієв, якого підозрюють у розкраданні на закупівлі снарядів для ЗСУ, пройшов детектор брехні
Про це повідомляє кореспондент Еспресо Дмитро Дідора.
Лієв у понеділок, 5 лютого, пройшов детектор брехні вдруге. Первинний поліграф провели 2 лютого, оскільки процедура передбачає повну відсутність подразників.
Олександр Лієв заявив, що їхав за кордон, аби отримати автівки для розмінування, однак планував відвідати друзів у Румунії.
Він підтвердив, що зустрічався з керівником компанії "Львівський арсенал" Юрієм Збітнєвим у Києві в кафе та просив повернути кошти.
Лієв відкинув усі звинувачення на свою адресу та наголосив, що його затримали незаконно.
Фото: Дмитро Дідора
У висновку поліграфолога Володимира Ведмедя, йдеться, що Олександр Лієв так відповів на запитання:
- Чи була отримана неправомірна вигода? Ні (достовірна інформація)
- Чи знав завчасно, що контракт буде не виконаний? Ні (достовірна інформація)
- Чи перетинав кордон для переховування? Ні (достовірна інформація)
- Чи відчував тиск керівництва? Ні (недостовірна інформація).
"Державний службовець завжди перебуває під тиском керівництва. Я в той момент справді перебував під тиском, і відчуваю цей тиск досі. Не через конкретний контракт, а загалом. Бо обсяги постачання були не такі, як хотілося. Тому правильна відповідь буде: не отримував незаконних вказівок", - пояснив Олександр Лієв журналістам.
Хто такий поліграфолог Володимир Ведмідь
Тим часом, як зазначає видання "Цензор.нет", Володимир Ведмідь, колишній слідчий ГУ СБУ в Києві та співавтор Закону України "Про поліграфологічну діяльність" кілька років тому був фігурантом скандалу з проходженням поліграфа колишнім заступником голови Державної фіскальної служби Костянтином Лікарчуком.
Тоді Лікарчук повідомив, що успішно пройшов поліграф, а згодом журналіст Денис Бігус написав блог, де стверджував, що відповіді на поліграфі підмінили.
Костянтин Лікарчук виклав у соцмережі документ з результатами експертизи, в якому йшлося про те, що на запитання, чи дійсно мотивом його вступу на держслужбу було отримання відкатів і "лівого" заробітку, ексчиновник відповів "так". Після того, як журналіст В’ячеслав Садовничий вказав на це в коментарі до посту Лікарчука у Facebook, сторінку Садовничого заблокували, а сам документ Костянтин Лікарчук перезавантажив. У новому ствердну відповідь на 3-тє запитання замінили на "ні".
Денис Бігус виклав скриншоти підміни. Зараз усі сторінки з вихідними файлами вже стерті. Вони є лише в новинах.
7 вересня 2015 року на сайті "Солдат-студент" (цей портал ініціював перевірку) завантажили відео тестування Лікарчука на поліграфі. Там на запитання про корупцію він відповідав негативно. Однак Денис Бігус стверджував, що міміка ексглави ДФС свідчить: звук на записі замінили, виправивши відповідь. "На повному відео звучить "ні". Але ліпсинг ("читання по губах") таки дуже схожі на "так", – зазначив він у Facebook.
Що відомо про справу "Львівського арсеналу"
Фото: Дмитро Дідора
Про те, як Міноборони втратило 2 млрд грн на трьох контрактах про закупівлю боєприпасів, йшлося в розслідуванні журналістів hromadske, опублікованому в листопаді 2023 року. Зокрема, і про контракти з українською компанією "Львівський арсенал" про постачання 100 тис. мінометних мін на суму $37,6 млн
За інформацією журналістів, хорватська компанія WDG Promet, замішана у згаданому контракті, купила за гроші Міністерства оборони України закинутий пороховий завод Vitezit у Боснії та Герцеговині
27 січня стало відомо, що оголосили підозру чиновникам Міноборони та менеджерам "Львівського арсеналу", яких викрили на розкраданні 1,5 млрд грн. У розкраданні підозрюють Лієва та ще чотирьох людей.
Прокурори просили обрати Лієву запобіжний захід тримання під вартою та заставу в розмірі 268 млн грн. Проте суд відмовив у клопотанні.
Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
- Актуальне
- Важливе