У Верховній Раді зареєстрували проєкт, який дозволить зберігати репродуктивні клітини загиблих військових
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який дозволить зберігати й використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих військовослужбовців
Про це йдеться у відомстві.
Зазначається, що законопроєкт № 10448 був розроблений для захисту інтересів захисників та їхніх родин, каже нардеп Михайло Радуцький.
За його словами, захисник чи захисниця, чиї репродуктивні клітини зберігаються у кріобанках, мають заповнити відповідне розпорядження. Так військові зможуть розпорядитися своїми репродуктивними клітинами.
Водночас захисник чи захисниця може розпорядитися репродуктивними клітинами, написавши відповідне розпорядження на випадок смерті, а також застосувати допоміжні репродуктивні технології.
"У випадку загибелі захисника чи захисниці, репродуктивні клітини коштом держави зберігаються протягом трьох років. Після закінчення цього терміну подальше зберігання може бути продовжене коштом іншої особи, яка вказана у розпорядженні", - додав Радуцький.
Що передувало?
У березні минулого року було ухвалено у першому читанні законопроєкт №8011 авторства Оксани Дмитрієвої. Він передбачав можливість військовослужбовцям безплатно зберігати свої репродуктивні клітини. Наприкінці листопада 2023-го парламент підтримав законопроєкт Оксани Дмитрієвої в цілому. Однак там з'явився пункт про те, що "в разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією". Він шокував суспільство, адже фактично напряму перешкоджає використати заморожені клітини загиблих воїнів.
Після скандалу у соцмережах автор правки Михайло Радуцький запевнив: "До березня ми цю проблему точно приберемо. Верховна Рада без вагань проголосує за необхідні зміни, зокрема до Цивільного кодексу та інших законів".
Авторка законопроєкту Оксана Дмитрієва, своєю чергою, запевнила, що утилізація не буде відбуватись без згоди пацієнта. І додала, що непорозуміння, які виникли з цього приводу, можуть прибрати. За її словами, буде розпорядження Міністерства юстиції про те, що людина може запевнити, що робити з її репродуктивними клітинами: або людина сама захоче, щоб їх утилізували, або віддати іншому з подружжя, або ж віддати до загального кріобанку чи ж навіть для наукових цілей.
Читайте також: Чому закон перешкоджає вдовам військових народжувати від них дітей. Еспресо розібралося
Депутатка каже, що законотворці планували все виправити, просто зараз довелося робити це оперативніше, через резонанс у суспільстві.
У Міністерстві охорони здоров'я також відреагували на реакцію громадськості. Там запевнили, що кріобанки в жодному разі не будуть утилізувати заморожений біоматеріал загиблих військових.
Закон, який дозволяє родинам військових безоплатно зберегти репродуктивні клітини та використати їх для продовження роду наших захисників, набуде чинності в березні. Те, що в ньому не передбачено такої ж можливості для тих, хто загинув – законодавча колізія, яку в МОЗ обіцяють усунути в найкоротші терміни. Кажуть, що вже ведуть відповідну роботу з нардепами, аби терміново вирішити цю проблему.
- Верховна Рада обіцяє внести зміни до Цивільного кодексу, які враховуватимуть інтереси сімей загиблих захисників до 23 березня 2024
- Оксана Дмитрієва, народна депутатка України, зазначила, що всі, хто здають свої репродуктивні клітини, підписують договір, що буде у разі загибелі людини з цими клітинами.
- Актуальне
- Важливе