Огляд

Кількість загиблих українців на фронті, допомога від валлійських шахтарів та мистецька реальність воєнної України. Акценти світових ЗМІ 26 лютого

Ірина Запотічна
26 лютого, 2024 понедiлок
11:47
Зміст

У фокусі міжнародних ЗМІ реакція на пресконференцію Володимира Зеленського на другу річницю російського вторгнення й розмови про мистецтво та воєнну Україну

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 26 лютого.

Зеленський назвав число загиблих українських бійців на війні

Фото: Юрій Дячишин/AFP

Однією з найважливіших тем за останню добу стала пресконференція президента України Володимира Зеленського, на якій він назвав кількість загиблих українських військових вперше за період повномасштабного вторгнення. Зокрема у POLITICO пишуть, що назване число можна порівняти з цифрою в 315 000 російських військових, вбитих або поранених, озвученою високопоставленим чиновником Міністерства оборони США на початку цього місяця. Цифри неможливо було перевірити незалежно.

Своєю чергою у CNN наголосили, що відповіді Зеленського прозвучали в той момент, коли його країна стикається з невдачами на полі бою та намагається отримати більше допомоги від своїх західних партнерів. У Сполучених Штатах законопроєкт про іноземну допомогу залишається в глухому куті в Палаті представників республіканцями-ізоляціоністами. Так український лідер заявив, що його країна розраховує на дії Конгресу.

"Вони знають, що нам потрібна їхня підтримка", — сказав Зеленський.

Журналісти також пишуть, що протягом усієї повномасштабної війни Київ називав, скільки солдатів було вбито. Колишній міністр оборони України Олексій Резніков у червні заявив, що, на його думку, з лютого того ж року було вбито десятки тисяч українців. Через два місяці Валерій Залужний, який тоді був головою Збройних сил України, заявив, що було вбито 9 тисяч військових.

За оцінками американських чиновників, було вбито близько 70 тис. солдатів і ще майже вдвічі більше поранено. 

Разом з тим, The Washington Post акцентує на тому, що "минулого року цифри значно зросли, оскільки Україна боролася проти російських військ, а кілька битв зайшли в глухий кут."

Київ ретельно охороняє дані про жертви, щоб не підірвати моральний дух суспільства, і цифри, надані Зеленським у неділю, неможливо перевірити незалежно. Президент також стверджував, що Росія зазнала 500 000 втрат, включаючи 180 000 військових, убитих у бою.

"Оприлюднений документ Пентагону під грифом "цілком таємно" від 21 лютого 2023 року включав оцінку втрат військових під час війни. За словами офіційних осіб США, було вбито від 15 500 до 17 000 українських військових, а ще від 106 500 до 110 500 отримали поранення. За тією ж оцінкою було вбито від 35 000 до 42 500 російських солдатів і від 150 500 до 177 000 було поранено. Ці цифри збігалися з оцінками західних офіційних осіб, які заявили, що, ймовірно, понад 200 000 російських солдатів були вбиті або поранені."

Україна стикається з тиском, щоб набрати нових солдатів і дозволити іншим, виснаженим після інтенсивних боїв, демобілізуватися. Тисячі поправок були внесені до запропонованого парламентом закону про мобілізацію, і зараз триває перевірка, щоб визначити військових, які були мобілізовані, але досі не служили на фронті.

Крім того, в медіа додають, що в розмові з журналістами в кулуарах конференції начальник військової розвідки Кирило Буданов підтвердив, що невелика кількість українських військових залишилася в Авдіївці під час відступу минулих вихідних, але спростував повідомлення про те, що загальна кількість сягає сотень або сотень тисяч військ.

Допомога з 1984-го

Фото: Група шахтарів із південного Уельсу/BBC

BBC опублікувало текст під заголовком "Війна в Україні: Уельські шахтарі в країні, щоб віддячити за допомогу 1984 року". Автори розповідають історію українського шахтаря Василя Яворського, який пожертвував свою зарплату страйкуючим валлійським шахтарям у 1984 році. Зараз валлійці вирішили віддячити чоловікові.

Громади Уельсу, які постраждали від страйку шахтарів у 1980-х роках, отримали вкрай необхідну підтримку з боку колишнього Радянського Союзу та з усього світу. Через два роки після вторгнення російських військ конвой постачає таку необхідну допомогу шахтарям, які воюють на передовій.

В Україні наразі сотні, якщо не тисячі шахтарів воюють на передовій у війні проти Росії.

Уейн Томас, який організував поїздку, сказав, що "ніколи не забував" про підтримку українських шахтарів під час страйків.

"Я був одним із тих, хто страйкував 40 років тому. Тоді я був молодим чоловіком, мав дружину та дитину", — сказав голова Національної профспілки гірників у південному Уельсі Томас.

У 1984 році шахтарі з усього світу, включаючи Україну, Німеччину, Італію, прибули до Британії, щоб підтримати страйк. 

Одним із тих, на кого вплинув їхній візит до Великої Британії, був Михайло Волинець, нині президент незалежної Спілки шахтарів України, який вітав уельський конвой у Києві.

Він сказав, що розмова з британськими шахтарями про їхню боротьбу під час візиту в середині 1980-х років змусила його зрозуміти, що він "живе в країні без правди".

Він досяг успіху в 1989 році, очоливши страйк понад мільйона шахтарів у СРСР, який передував розпаду Радянського Союзу.

"Ми вдячні, що ви стоїте з нами, ми вдячні, тому що ви шахтарі, сміливі люди, які не бояться приїхати в країну, де ви можете втратити життя", - додав він.

Мистецтво, яке відображає війну в Україні

Фото: Кадр з фільму "20 днів у Маріуполі" режисера Мстислава Чернова

На The Guardian опублікували колонку під назвою: "Мистецтво показує сюрреалістичну реальність воєнної України так, як це ніколи не могли зробити новини".

Авторка пише, що агресія Росії – це подія приголомшливого масштабу в житті кожної окремої людини в Україні, а також в житті інших країн. Війна йде не лише на передовій, але й у домівках та серцях. Смерті оплакують, а люди змушені відмовитися від таких буденних речей як кохання чи дитячі шкільні будні.

"Чого ми не бачимо в заголовках новин, так це розмов за кухонним столом – сім’ї обговорюють, наприклад, скільки пального їм знадобиться, якщо їм раптом доведеться тікати до Варшави", - сказав доцент кафедри української та східної Європейської культури Уіллем Блекер

Щоб наблизитися до відчуття та фактури війни, якою вона живе за лінією – і за вхідними дверима – необхідно звернутися до творчості українських художників, письменників, драматургів і режисерів.

Авторка наводить приклад п’єси Наталки Ворожбит "Винеси сміття, Саша". Написана у 2014 році, історія розповідає про сім’ю, яка переживає смерть на війні на Донбасі Саші - батька та чоловіка. 

П'єса починається після його смерті, його присутність спочатку є портретом на стіні. Тоді привид чоловіка починає говорити. 

"Британська письменниця Дебора Леві одного разу описала, що людська "реальність" полягає не лише у зовнішньому світі, який займається своїми раціональними справами, але й у нашій уяві, думках і фантазіях, які також є реальними подіями в нашому житті. Завдяки нашим мріям і мріям ми можемо подорожувати в часі, розмовляти з мертвими та звертатися до них. Такі речі не є матеріалом для тверезих репортажів чи випусків новин, але настільки ж змістовні, що й територія мистецтва".

Минулого року було помічено новий поворот в українському театрі. Деякі драматурги використовували комедію у своїй творчості, деякі фентезі, деякі - навіть форми наукової фантастики. Драматург Оксана Гриценко розповіла, що пише п’єсу про повалені пам'ятники Пушкіну, який повертається живим, щоб приєднатися до російської армії. 

Коли життя перевертається з ніг на голову, сюрреалістичність і метафори можуть бути єдиним точним способом виразити ситуацію. Подібним чином процвітає поезія в Україні: це засіб, здатний висловити, як насильство вибухає сенсом; як він врізається в і розплутує послідовність сюжетів життя окремих людей.

Згадує колумністка і Мстислава Чернова, який "заштовхує глядача прямо в обложене місто". Українська поетеса Галина Крук нещодавно написала вірш, який нещодавно переклали на англійську мову. Він починається з розгляду сцени нещодавнього жаху та смерті. 

"Ці твори мистецтва також є свідками досвіду та основ культурної пам’яті. Це теж війна", - підсумовує авторка.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.32
    Купівля 39.32
    Продаж 39.83
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
6 травня
09:33
Ексклюзив
Сергій Згурець
Це абсолютно новий зразок: Згурець про постачання Rheinmetall артснарядів дальністю 100 км для ЗСУ
09:29
МКС
Космічний корабель Starliner компанії Boeing готується здійснити перший політ з екіпажем NASA
09:18
Фінляндія
Фінляндія планує терміново збудувати завод з виробництва тротилу на тлі дефіциту через війну в Україні, - ЗМІ
09:18
Оновлено
Сумщина
Росія вдарила по енергооб'єктах Сумщини
09:10
Радослав Сікорський
Тема вступу України до НАТО, зміцнення безпеки, - глава МЗС Польщі Сікорський про очікування від саміту Альянсу
09:00
PR
Ноутбук MacBook Pro M3 від iSpace.ua: максимум задоволення
08:47
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
У Туреччині можуть закрити 3 тисячі готельних об'єктів: причина
08:37
терористи ХАМАС
ХАМАС завдав ракетного удару по КПП на півдні Гази поблизу бази ЦАХАЛ: загинули троє військових
08:06
Вибух у Чернігові
У Чернігові вранці стався вибух у приміщенні банку: зайнялася пожежа
08:03
OPINION
Ростислав Павленко
Чому у популістів все просто?
08:01
Ексклюзив
Українська дитина рятується від російської агресії, фото на вокзалі Перемишля, Польща, 27.02.2022
Німеччина. Як живе табір з українськими біженцями
08:00
Інтерв’ю
Вальдемар Скшипчак
Вальдемар Скшипчак: Зброя із Заходу і мобілізація допоможуть Україні лише в обороні, повернення територій є нереальним, а війна може закінчитися вже до кінця року
07:59
На фото: Мішель Обама
Байден у серпні може знятися з виборів президента і запропонувати кандидатуру Мішель Обами, - ЗМІ
07:41
втрати окупантів
Понад 1000 окупантів, 38 артсистем і 5 танків: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:31
На ТОТ українець, примусово мобілізований до армії РФ, розстріляв шістьох окупантів і втік, - Нацспротив
07:31
Львівський вокзал, евакуація, вимушені переселенці, біженці
Австрія розглядає запровадження ДНК-тестів для шукачів притулку за статтею "возз'єднання родини"
07:20
На фото: система ППО
Нічна атака БПЛА: українська ППО знищила 12 з 13 ворожих "шахедів"
07:10
РФ проведе перші російські військові навчання після 24 лютого
Росіяни збільшують північне угруповання військ для можливого нападу на Харків, - ISW
06:02
Харківщина, воєнні злочини Росії
На Харківщині на Великдень від ударів РФ загинула жінка, є поранені
2024, неділя
5 травня
23:46
Атака шахедів, ЗСУ
Росія запустила ударні БПЛА відразу з кількох напрямків
23:40
На фото: Логотип Євробачення-2024
У Швеції відбулась церемонія відкриття Євробачення-2024
23:16
Фінляндія
Основна мета - підірвати підтримку України: у Фінляндії прокоментували можливі диверсії з боку РФ
23:00
Грузія
Росія втягує Грузію у війну в Україні, - помічник держсекретаря США
22:31
Саміт ЄС, Віктор Орбан
В Угорщині тисячі протестувальників вийшли проти партії Орбана
22:05
Партизани зафіксували перекидання РСЗВ "Град" в окупованому Джанкої
21:58
Ексклюзив
Наталія Гаврилиця
Ми бачимо, що війна в Україні наблизила нас до ЄС, - експрем'єрка Молдови Гаврилиця
21:42
дощь, гроза, парасоля, негода
Можливі дощі та вітер: Наталка Діденко спрогнозувала погоду на наступний тиждень
21:23
ДТП
На Одещині сталася смертельна ДТП: загинув водій, його 5-річного сина госпіталізували
21:11
Папа Римський Франциск
Швейцарія запросила Папу Римського на український саміт миру
21:03
Ексклюзив
Олександра Матвійчук
"Держава робить взаємосуперечливі кроки щодо мобілізації", - лауреатка Нобелівської премії миру Матвійчук
20:52
Бернард Хілл
Зірка "Титаніку" та "Володаря перснів": помер актор Бернард Хілл
20:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
20:35
Оновлено
зливи у Бразилії
Південь Бразилії потерпає від найбільшої в історії повені: 176 загиблих і зниклих безвісти
20:32
Ексклюзив
Олександра Матвійчук. Фото Юлія Вебер з фейсбук-сторінки Олександри
"Коли ми говоримо про байдужість світу, треба згадати про себе", - нобелівська лауреатка премії миру Матвійчук про Сирію та Україну
20:30
Герман Галущенко
Українську електроенергетику зараз рятують сонце й вітер: пояснення від Галущенка
20:21
Оновлено
"Динамо" - "Колос" 5:1 (5 травня 2024 року)
"Динамо" розтрощило "Колос", "Шахтар" розбив "Чорноморця": результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
20:16
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
США відмовляють Ізраїль від штурму Рафаха й призупинили поставки зброї, - Axios
20:08
Сі Цзіньпін прибув до Парижа
Сі Цзіньпін прибув на перемовини до Парижа
20:05
OPINION
Олексій Панич
Аморальна політика завжди історично програє
20:00
Інтерв’ю
Олександра Матвійчук
Українці, які не можуть виплеснути свою злість на росіян, починають виливати її на самих себе, — лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук
Більше новин