Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 14 лютого.
Присутність "європейських чобіт" в Україні може бути найскладнішим проханням Трампа
![Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/381000_382000/381898_trump7_gettyimages_new_960x380_0.webp)
Дональд Трамп, Фото: gettyimages
The Washington Post пише, що питання, чи буде Зеленському місце за столом переговорів, залишається відкритим. Два місяці тому Трамп сказав Зеленському та президенту Франції Еммануелю Макрону, що європейські війська знадобляться для забезпечення припинення вогню, якщо і коли воно буде досягнуто. Його новоспечений міністр оборони Піт Хегсет повторив цю вимогу, заявивши, що гарантії безпеки для блокування мирної угоди мають підтримувати боєздатні європейські та неєвропейські війська.
Тут є два чітких повідомлення. Одне полягає в тому, що потужні гарантії безпеки Заходу для Києва є реалістичною відправною точкою, враховуючи список агресії та неоімперських амбіцій Путіна. Інше полягає в тому, що відправляти солдатів у небезпеку ляже на тягар Європи, а не Вашингтона, якщо континент зможе зібрати кошти, зброю та політичну рішучість, щоб це зробити.
Більшості європейських збройних сил все ще не вистачає базових можливостей, необхідних для ведення сучасної війни, не кажучи вже про засоби для розгортання сил, які ймовірно стримають майбутню російську агресію в Україні.
Крім того, вимагаючи, щоб Європа взяла на себе провідну роль у стримуванні майбутньої російської агресії в Україні — маючи на увазі сили, які налічуватимуть мінімум від 50 000 до 100 000 військових, — Трамп замовчує той факт, що європейські сили були б майже безсилі без координації, розвідки, матеріально-технічного забезпечення, спостереження та технологій США.
Зокрема, вимога Трампа до європейських країн - їхня присутність в Україні може виявитися найважливішою і найскладнішою з усіх. Вона передбачає колосальний рівень нових військових витрат, які зруйнують щедру європейську систему соціального захисту, призведуть до зростання боргу до неприйнятного рівня і створять титанічні політичні проблеми для будь-якого чинного уряду.
У Трампа є чимало карт. Він може послабити або посилити санкції проти Москви. Він може зберегти або перекрити потік зброї з Вашингтона в Україну. Він міг би навіть переконати Китай використати свій значний вплив на Кремль, щоб спонукати Росію піти на поступки. Без західних сил, розгорнутих для гарантування безпеки України, Київ справедливо розглядатиме будь-які мирні обіцянки від Путіна як нікчемну прелюдію до майбутньої російської агресії.
Таким чином, парадокс мирних переговорів в Україні полягає в тому, що Європа водночас слабка і незамінна. Завданням Трампа буде звести це коло у квадрат.
Європі бракує генерального плану на випадок нового світового безладу Дональда Трампа
![Марк Рютте](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/360000_361000/360315_Mark-Rutte2_gettyimages_new_960x380_0.webp)
Марк Рютте, Фото: gettyimages
Разом з тим, журналісти Politico пишуть, що повторна заява Хегсета в четвер про те, що Білий дім бачить амбіції комуністичного Китаю як головну глобальну загрозу, що змушує США скоротити участь у безпеці в Європі, було частиною, яка активізувала союзників по НАТО під час зустрічі міністрів оборони в Брюсселі.
Виступаючи перед журналістами після дводенної зустрічі в Брюсселі, генеральний секретар НАТО Марк Рютте спробував применшити побоювання, що США можуть скоротити свою військову присутність у Європі. Відповідаючи на запитання про американські війська в Європі, Хегсет сказав журналістам у четвер, що "ми не залишаємо наших союзників у Європі".
Разом з тим, Хегсет зазначив, що США залишаються відданими положенням про взаємодопомогу НАТО, відомому як стаття 5, але додав, що союзники повинні дотримуватися менш обговорюваної статті 3, яка говорить, що члени НАТО повинні бути достатньо готовими до протистояння кризі.
Країни, що межують з Росією, які є найбільш вразливими до майбутньої атаки з боку Москви, все ще сподіваються, що США підтримають їх, якщо Путін таки вирішить захопити територію НАТО.
Розмови Трампа з Путіним збентежили європейських союзників. Головний дипломат ЄС Кая Каллас виявила набагато жорсткіший тон, засудивши розмову Трампа з Путіним та заявивши, що будь-яка угода щодо майбутнього України, укладена без участі Європи, не буде результатом.
Але виявляється, що європейці фактично були відсторонені. Наприклад, Трамп нібито не розповів канцлеру Німеччини Олафу Шольцу про свої плани.
За словами чиновника ЄС, який отримав анонімність, цей тиждень лише показує, до якої міри США зараз нехтують Європою.
"Протягом десятиліть європейці, як хороші васали США, вимагали певної пристойності в тому, як до них ставилися, принаймні публічно, як до статті феодального договору. Трамп в це не вірить і поклав край цим ритуалам. Це грубе пробудження до жорстокого сучасного світу", - сказав чиновник.