Скасування заборони використання зброї США для "Азову" та розмови про українську енергетику на конференції у Берліні. Акценти світових ЗМІ 12 червня
У фокусі міжнародних видань - чому азовцям не дозволяли використовувати американську зброю та про що говорили й до чого закликали на конференції у Берліні
Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 12 червня.
"Азову" дозволили використовувати американську зброю
США скасували заборону на озброєння українських військових, накладену близько десяти років тому, пише видання The Washington Post.
"Бригада "Азов" відома своєю наполегливою, але зрештою невдалою обороною металургійного заводу "Азовсталь" у Маріуполі на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Вона вважається особливо ефективною бойовою силою. Однак приблизно десять років тому їй було заборонено використовувати американську зброю, оскільки офіційні особи США встановили, що деякі з її засновників дотримуються расистських, ксенофобських та ультранаціоналістичних поглядів, а правозахисники ООН звинуватили групу в порушеннях гуманітарних норм", - додають журналісти.
Бригада отримала повідомлення про результати перевірки в листі від посольства США в Києві, в якому йдеться, що перевірка визначила, що бригада відповідає вимогам для допомоги США у сфері безпеки, повідомив заступник командира підполковник Святослав Паламар виданню.
Скасування заборони було пріоритетом для українських чиновників, які кажуть, що бригада могла б бути більш ефективною під час оборони Азовсталі, якби мала доступ до американського обладнання. Український чиновник, який говорив на умовах анонімності через делікатність переговорів, сказав, що міністр закордонних справ Дмитро Кулеба порушив тему заборони з держсекретарем Ентоні Блінкеном, коли головний дипломат США відвідав Київ минулого місяця.
Так хоча частина західної зброї була доставлена на Азовсталь, щоб допомогти українським військам захищати завод, вона була доставлена іншим військам, які захищали завод, а не "Азову".
Президент Росії Володимир Путін давно посилався на расистські та ультранаціоналістичні елементи батальйону "Азов" як на елемент свого звинувачення в тому, що українські бійці та їхні правителі в Києві є неонацистами. Зміни в політиці США вже знову викликали критику Росії.
В Україні назва бригади стала синонімом останнього удару країни в обложеному Маріуполі. Зрештою Україна наказала військам, що залишилися на металургійному заводі, здатися російським військам, щоб вижити. Станом на початок травня в полоні залишалося понад 900 осіб.
Президент Зеленський на останньому форумі з питань відбудови України закликав допомогти відновити енергомережу
Зеленський звинуватив президента Росії Володимира Путіна у використанні енергії як зброї та заявив, що близько 80% теплової та третини гідрогенерації було знищено з початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, зазначили у Bloomberg.
Президент України виступив на конференції у Берліні, яку спільно організували Зеленський і канцлер Німеччини Олаф Шольц і як зібрала представників уряду, міжнародних організацій і керівників компаній.
Присутніх закликали до інвестицій, які допомогли б протягом наступних трьох-чотирьох місяців відновити 1 гігават потужності з 9 гігаватів, які були знищені російськими атаками.
Уряди, керівники та інвестори вже готуються до програми реконструкції в Україні, яка, за оцінками Європейського інвестиційного банку, може становити понад 1 трильйон доларів державного та приватного капіталу.
У своєму вступному слові Шольц сказав, що приватний капітал є ключовим у зусиллях по відбудові, додавши, що це також має бути бізнес-обґрунтуванням. Своєю чергою Урсула фон дер Ляєн сказала, що Європейський Союз наразі зібрав близько 500 мільйонів євро (537 мільйонів доларів) для термінового ремонту енергетичної мережі України, а також постачає 1000 додаткових генераторів електроенергії та майже 8000 сонячних панелей.
І фон дер Ляєн, і Шольц підтвердили свою тверду підтримку можливого членства України в ЄС. Президентка комісії сказала, що переговори про вступ з урядом у Києві мають розпочатися цього місяця.
Україна не може отримати кредит на 50 мільярдів доларів із використанням російських активів через конфлікт між США та ЄС
Між США та європейськими країнами виникла серйозна розбіжність щодо плану надання великої позики для України. У європейських урядах відчутний гнів щодо плану США, який, як вони стверджують, означатиме, що вони будуть змушені повернути позику, якщо щось піде не так, тоді як американські компанії потенційно можуть отримати найбільшу вигоду від контрактів на реконструкцію України згідно з планом, пише POLITICO.
Уряди ведуть перегони не лише тому, що Україні відчайдушно потрібні гроші, а тому, що немає впевненості, що президентство Дональда Трампа підтримає цю ініціативу. За словами трьох чиновників, пишуть американські журналісти, остаточну угоду тепер буде відкладено принаймні до осені.
Щоб спрямувати допомогу Україні, Вашингтон запропонував взяти Україні кредит у розмірі 50 мільярдів доларів, який щороку повертатиметься з прибутків, отриманих від знерухомлених російських активів. Теоретично ЄС і США згодні з цим планом, але вони не згодні щодо того, хто буде на гачку, якщо щось піде не так.
"Ключове питання полягає в тому, хто юридично буде зобов’язаний повернути позику, якщо дружній до Росії уряд Угорщини накладе вето на продовження санкцій ЄС проти Кремля, які згідно з законом повинні продовжуватися кожні шість місяців, таким чином розморожуючи активи центрального банку Росії".
Європа та Америка також борються за контроль над позикою та вплив на те, як витрачаються гроші, заявили високопоставлені європейські чиновники. Якщо Вашингтон або установи з великими частками в США, такі як Світовий банк, роздадуть гроші, американські компанії отримають найкращі прибутки, кажуть вони.
На знак обурення європейці тепер пропонують забезпечити власну позику для України, без США чи G7. Згідно з альтернативним планом ЄС візьме для України позику в розмірі 50 мільярдів євро, яку він поверне коштом надходжень від російських активів на суму близько 200 мільярдів євро, заморожених в ЄС.
Попри те на зустрічі міністрів фінансів минулого тижня кілька столиць попередили, що це може підірвати єдність Заходу, оскільки кожна країна G7 надасть Україні власну двосторонню позику.
- Актуальне
- Важливе