Огляд

Удари українських безпілотників по російських нафтопереробних заводах стали "новим етапом війни". Акценти світових ЗМІ 20 березня

Ірина Запотічна
20 березня, 2024 середа
11:26

У фокусі міжнародних ЗМІ обговорення "прогалини" в Україні, спричиненої затримкою постачання зброї від США та українські удари по нафтопереробних заводах у Росії

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 20 березня.

Слова замість зброї: Україна чекає виходу з політичного глухого кута у Вашингтоні

США, Ллойд Остін, Пентагон, Володимир Зеленський

Фото: Офіс президента

У POLITICO опублікували статтю під назвою "США до України: Прислухайтеся до наших слів, а не до дій".  Так журналісти пишуть, що останнім часом США пропонують більше слів, ніж боєприпасів.

Міністр оборони США Ллойд Остін не міг запропонувати багато конкретної допомоги, враховуючи те, що запит на екстрену військову допомогу в розмірі 60 мільярдів доларів був заблокований протягом кількох місяців у конгресі США.

"Наші союзники та партнери продовжують активізуватися, США також повинні. Сьогодні виживання України під загрозою, а безпека США під загрозою, у них немає жодного дня, щоб втрачати, і ми не маємо ні того, ні іншого", — сказав він журналістам в німецькому ефірі Ramstein Air. 
 
"Ми, звичайно, сподіваємося, що цей додатковий пакет допомоги буде прийнято найближчим часом. Я оптимістично налаштований, що ми побачимо певні дії, але це те, що ви не можете передбачити", - додав він.

Минулого тижня Пентагон запропонував пакет військової допомоги вартістю 300 мільйонів доларів, який містить боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS) і артилерійські снаряди калібру 155 і 105 мм.

Остін визнав, що, поки Україна чекає виходу з політичного глухого кута у Вашингтоні, Росія досягла низки успіхів на полі бою.

Але лідери ЄС Франція та Німеччина прагнули применшити відсутність фінансування з боку США

Раніше цього тижня сенатор-республіканець США Ліндсі Грем побував у Києві - лише через кілька тижнів після того, як проголосував проти пакета екстреної допомоги для України.

Він повідомив Зеленському, що, враховуючи кризу на південному кордоні Сполучених Штатів і їхній величезний державний борг, ідея президента Трампа перетворити допомогу від Сполучених Штатів на безвідсоткову позику, яка може бути відкликана, є найбільш імовірним шляхом уперед.

Грем також додав, що він знає, що американці хочуть допомогти нашим друзям і союзникам, але також вважає, що "вони повинні враховувати свою економічну ситуацію, допомагаючи іншим".

У вівторок Україна прийшла на 20-ту зустріч рамштайнського формату з величезним списком запитів, включаючи більше систем ППО та ракет, ракети великої дальності, артилерійські боєприпаси, сучасні системи радіоелектронної боротьби та бронетехніку.

Україна вийшла з зустрічі з новим пакетом військової допомоги на 500 мільйонів євро від Німеччини та додатковими обіцянками від Польщі та інших членів коаліції.

Разом із тим європейські союзники значно збільшили військове виробництво та закупівлі боєприпасів у третіх країнах, щоб допомогти Україні, допомагаючи заповнити прогалину, спричинену затримкою США. Але це не вичерпує потреби в підтримці США, сказав Кулеба.

Удари України по Росії безпілотниками ввели боротьбу в нову фазу війни

Фото: Термінал Автономія

Своєю чергою Bloomerg називає удари українських безпілотників по російських нафтопереробних заводах "новим етапом війни".

У виданні пишуть, що цього року було успішно атаковано щонайменше дев’ять великих нафтопереробних заводів, зокрема, за деякими оцінками, на цей час виведено з ладу 11% загальної потужності країни. 

Оскільки конфлікт на передовій змінився на користь Москви, безпілотна кампанія стає ключовим напрямом оборони України — як за символікою, так і за стратегічними цілями.

Це дає Києву можливість проникнути в глиб російської території та завдати шкоди промисловості, яка має вирішальне значення для воєнних зусиль Кремля, забезпечуючи як постачання палива його збройним силам, так і потік нафтодоларів у його скарбницю.

Попри те, за останній час міжнародні ціни на нафту неухильно зростають на тлі наростальних побоювань, що атаки, які наразі завдали значної шкоди, одного разу можуть зруйнувати велике експортне підприємство.

Шість тижнів тому уряд у Києві створив Сили безпілотних систем - спеціалізований підрозділ, який зосереджується на безпілотниках. На той момент Збройні Сили України вже використали цю технологію з великим ефектом, знищивши низку суден Чорноморського флоту Росії та пошкодивши нафтовий об’єкт у Балтійському морі.

До середини лютого атаки безпілотників пошкодили п'ять російських нафтопереробних заводів. Одразу після цього Росія заборонила експорт бензину з 1 березня до 31 серпня, щоб забезпечити достатні внутрішні поставки напередодні сезонного зростання попиту.

"Українські лідери, схоже, відчувають, що, навіть якщо вони продовжуватимуть оборонятися, вони повинні мати можливість продовжувати завдавати болю Росії. Те, що починалося як значною мірою символічна спроба, зокрема минулорічна атака безпілотників на Кремль, перетворилося на "узгоджену кампанію з завдання шкоди стратегічній цілі", - сказав Пітер Шредер, колишній старший аналітик з питань Росії Центрального розвідувального управління США.

Шквал атак викликав стрибок цін на бензин і дизельне пальне на санкт-петербурзькій міжнародній товарній біржі, хоча вартість пального на заправних станціях у Росії мало змінилася. Країні, можливо, доведеться перенаправляти більше сирої нафти на експорт через вплив на темпи її переробки, повідомляє ТАСС з посиланням на першого заступника міністра енергетики Павла Сорокіна.

На цей час українська кампанія безпілотників зосереджена виключно на економічному впливі на Росію — на перешкоджанні здатності країни переробляти сиру нафту на паливо та зношуванні її протиповітряної оборони.

Інший виробник безпілотників, який побажав залишитися анонімним, каже, що атаки також мають психологічну мету. Пропаганда Москви намагається змусити своїх громадян забути, що нація перебуває у стані війни, але довгі черги на автозаправних станціях перенесуть реальність конфлікту в їхнє повсякденне життя, сказав чоловік.

Російська влада докладає спільних зусиль, щоб приглушити будь-який вплив на широке населення. Кілька регіонів попросили людей не знімати атаки безпілотників і не фотографувати шкоду, яку вони завдають. Уряд Ленінградської області дійшов до того, що заборонив подібні відео та фото, хоча покарання за порушення порядку ще не визначено.

Безпілотники стають дедалі важливішим елементом у військовій стратегії України, але вони не можуть замінити сучасну зброю від Організації Північноатлантичного договору.

"Кампанія проти російської енергетичної інфраструктури показує, що Київ може продовжувати завдавати певного болю. Але навряд чи це матиме стратегічний вплив на хід війни", - сказав колишній аналітик ЦРУ Шредер, який зараз є помічником старшого наукового співробітника Центру нової американської безпеки у Вашингтоні. 

Україна нарощує виробництво зброї, але її все одно недостатньо

Фото: Оксана Парафенюк для The Washington Post

The Washingtom Post також згадали українську зброю у своїй статті, опублікувавши матеріал під назвою "Україна мчить виготовляти зброю вдома".

Журналісти пишуть, що Україна практично не виробляла зброї до того, як Росія почала повномасштабне вторгнення, але місцева промисловість зброї зараз процвітає.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду в січні заявив, що у 2023 році виробництво зброї в Україні зросло втричі, а цього року очікується збільшення в шість разів.

Місцевого виробництва недостатньо, щоб компенсувати втрату міжнародної підтримки, особливо зброї зі Сполучених Штатів. Але оскільки пакет допомоги в розмірі 60 мільярдів доларів США зупинився в конгресі, вітчизняне виробництво є критичним як ніколи.

Українські оборонні компанії також намагаються задовольнити найбільшу потребу військових, створюючи власні 155-міліметрові снаряди за стандартом НАТО, необхідні для артилерійських систем, що постачаються західними сторонами Україні. 

Після розпаду Радянського Союзу збройна промисловість в Україні фактично розпалася. Роки безгосподарності та корупції в поєднанні з тим фактом, що велика частина промисловості була зосереджена на російських покупцях, означали, що Україні довелося шукати за кордоном все, від куль до винищувачів.

Україна також здала свій ядерний арсенал в обмін на гарантії, в тому числі з боку Росії, щодо дотримання територіального суверенітету країни.

Зараз, після більш ніж двох років повномасштабної війни, Україні потрібне все: від основних засобів, таких як кулі, до складної зброї, такої як ракетні системи великої дальності, винищувачі та бомбардувальники.

Українські чиновники кажуть, що не можуть оприлюднити точні цифри свого виробництва через міркування безпеки. Але перелік обмежень — від відсутності належного фінансування до пошуку достатньої кількості пороху — заважає українській промисловості нарощувати виробництво.

Здатність України фінансувати внутрішнє виробництво зброї обмежена інвестиційним капіталом, який вона може виділити, оскільки фінансова підтримка Заходу зазвичай спрямовується на невійськові витрати. Цього року Україна витратить близько 5 мільярдів доларів на виробництво внутрішньої зброї, кажуть чиновники, але всі погоджуються, що цього недостатньо.

Підвищення податків є політично ризикованим, якщо не економічно недоцільним, враховуючи, що економіка країни вже живе, оскільки значна частина працездатного населення живе за кордоном, воює на війні або безробітна.

Методи закупівель українського уряду також заважають виробництву, кажуть оборонні підрядники, оскільки багато міністерств підписують контракти, а єдиної системи немає.

Оскільки Україна нарощує виробництво зброї, Росія почала атакувати збройові заводи. Багато ракет перехоплено, але, як повідомляється, кілька знайшли свою ціль.

Як захисний захід компанії розбивають етапи виробництва або дублюють їх і розміщують у різних місцях. Деякі критичні процеси відбуваються під землею. 

"Це знижує нашу ефективність. Але ми повинні це зробити, тому що, коли ми цього не зробимо, у нас можуть виникнути великі проблеми, - підсумував Артем В’юнник, керівник компанії Athlon Avia, яка виробляє "Фурію", головний український розвідувальний дрон для виявлення артилерії.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
06:28
президент Колумбії Густаво Петро
Президент Колумбії заявив про розрив дипломатичних відносин з Ізраїлем. У Тель-Авіві відреагували
05:59
МВФ
МВФ прогнозує скорочення частки економіки РФ у світовому ВВП до історичного мінімуму
05:38
Вірменія НАТО
Вірменія та НАТО погодили співпрацю на 2024 рік
05:16
Tesla
Tesla на тлі оптимізації витрат відмовилася від розвитку технології гігакастингу, - ЗМІ
04:48
Рафаель Маріано Гроссі
Очільник МАГАТЕ їде до Ірану говорити про ядерну програму країни
04:20
Анджей Дуда
Дуда під час головування Польщі в ЄС хоче організувати два саміти на підтримку України
03:45
Киргизстан світ поліція
Киргизстан скасував ходу "Безсмертного полку" на 9 травня
03:17
Пентагон
Пентагон стурбований поглибленням відносин КНДР, Росії та Ірану
02:49
Оновлено
санкції проти Росії
США оголосили новий пакет санкцій проти РФ: які сфери він покриває
02:35
Оновлено
Одеса ракетний удар Нова пошта війна з Росією
Росіяни обстріляли Одесу: є попадання у депо Нової пошти постраждало 14 людей
01:51
на фото: Бріджит Брінк
Обстріл Одеси підкреслює важливість посилення ППО України, – посол США
01:32
Оновлено
дрон, БПЛА
У двох областях РФ проблеми зі світлом через нібито атаку БПЛА
00:56
Литва Латвія Естонія
Польща організує саміт з питань безпеки з Україною та країнами Балтії
00:35
Оновлено
протести в Тбілісі
Парламент Грузії підтримав закон про "іноагентів" у другому читанні: у Тбілісі розпочались сутички між активістами та МВС
2024, середа
1 травня
23:58
Борусія Дортмунд, Ліга чемпіонів
ПСЖ програв "Боруссії" у першому півфіналі Ліги чемпіонів
23:46
Держдепартамент США
РФ використала заборонену хімічну зброю на війні в Україні, - Держдеп США
23:23
Вадим Гутцайт
В Італії ввімкнули гімн РФ під час нагородження "нейтрального" велогонщика. Україна відреагувала
22:40
повістка
У Міноборони обіцяли запустити "електронну чергу" до ТЦК
22:37
Межигір'я
Стартував процес передачі майна "Межигір'я" у власність держави
22:06
фейк
"Бійців ЗСУ годують відходами в лікарні в Нових Санжарах": черговий вкид росіян
21:49
Фейк, Росія
"3-тя штурмова бригада відмовила Сирському зупинити прорив фронту під Очеретиним": росфейки за 1 травня
21:04
Ексклюзив
НАТО
Експерт Розумний вважає, що Україна не отримає запрошення для вступу до НАТО під час майбутнього саміту
20:56
Ілля Вітюк
Зеленський звільнив головного кіберрозвідника СБУ через скандал з медіа та провів інші перестановки в спецслужбі
20:55
Оновлено
на фото Золочів після обстрілу
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі, серед поранених – дитина
20:42
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
На території РФ було уражено 13 НПЗ, що впливає на економічні та військові спроможності Росії. Колонка Сергія Згурця
20:27
На фото прапор ОАЕ
США, Британія та ЄС тиснуть на ОАЕ через співпрацю з Росією попри санкції, - Reuters
20:27
Ексклюзив
гроші
Конфіскація російських активів: економіст Пендзин про потенційну загрозу для стабільності євро
20:25
Володимир Зеленський
Україна готує ще 7 безпекових угод, зокрема зі США, - Зеленський
20:04
OPINION
Костянтин Корсун
Чи звільнять "Вікторію ШІ" з МЗС?
19:56
на фото: Майк Джонсон
Республіканці планують ініціювати відставку спікера Палати представників США Джонсона
19:24
ЗСУ
Українська авіація вдарила по пункту управління росіян, на фронті відбулося 100 боєзіткнень
19:22
Київ Цифровий
У "Києві Цифровому" з'явився учнівський проїзний
19:01
Вчені знайшли докази того, що континенти утворилися в результаті ударів гігантських метеоритів
Учені пояснили, що за яскраві спалахи могли бачити українці вночі
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 798-го дня війни: ГУР атакувало нафтопереробний завод в Рязані, а у Повітряних силах очікують перші F-16 після Великодня
18:56
алкоголь
Росіяни на ТОТ планують відкрити мережу алкомагазинів і втричі підвищують акциз на вино, - голова Бердянської МВА
18:54
Кіліан Мбаппе, Ліга чемпіонів, ПСЖ
"Боруссія Дортмунд" - ПСЖ: букмекери дали прогноз на півфінал Ліги чемпіонів
18:26
Віола фон Крамон
Євродепутатка закликала скасувати для Грузії статус кандидата на вступ до ЄС
18:19
руйнування
Від початку великої війни Україна повідомила про підозри 100 вищим офіцерам РФ
18:18
Маріуполь
У районі Маріуполя прогриміли вибухи: окупанти посилили перевірки автівок у місті
18:00
OPINION
Юрій Бутусов
Скільки триватиме війна і що таке перемога для України
Більше новин