Пропонував скасувати монархію і судився з McDonald's: хто такий новий прем'єр Британії Кір Стармер
Британський політик, юрист, лідер Лейбористської партії з 2020 року, а від 5 липня цього року прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер уже полюбився українцям. На саміті НАТО в США заявив, що Україна може використовувати ракети Storm Shadow для удару по Росії
Чим запам'ятався він британцям, де здобував освіту та які заслуги мав перед королівською родиною, Еспресо розповість в огляді.
Юні роки й освіта
Народився Кір Стармер 2 вересня 1962 року в Лондоні у сім'ї медсестри Джозефіни та слюсаря Роні Стармера. Політик настільки часто наголошував на своєму робітничому походженні, що фраза "My dad was a toolmaker" ("мій тато був слюсарем, майстром") стала своєрідним мемом.
Батьки Кіра були прихильниками Лейбористської партії. До слова, за сімейними переказами Кіра назвали на честь першого парламентського лідера партії Кейра Харді, хоча сам Стармер у 2015 році розповідав, що не знає, чи це правда. Виріс у містечку Окстед у Сурреї. У родині був другим серед чотирьох дітей.
До 18 років навчався в Гілдголлській школі музики та драми, грав на флейті, фортепіано, блокфлейті та скрипці. Якось, ще на початку 1980-х зі Стармером трапився курйоз – його затримала поліція за незаконний продаж морозива на Французькій Рив'єрі. Інцидент вдалось залагодити, але морозиво поліцейські конфіскували.
Хлопець займав політично активну позицію з раннього дитинства, а до молодих соціалістів Лейбористської партії приєднався, коли йому було 16.
Вивчав право в Університеті Лідса, закінчив його з відзнакою та ступенем бакалавра права у 1985 році. Як бакалавр цивільного права закінчив Оксфордський університет. Кір став першим представником своєї родини, хто здобув вищу освіту.
Королівський адвокат Кір Стармер
Після того як його покликали до адвокатури, Стармер займався переважно захистом у кримінальних справах, спеціалізуючись на правах людини. Захищав засуджених до смертної кари. Колишній керівник Стармера розповідав The Guardian, що на початках юридичної кар'єри Кіру бракувало впевненості, а на роботу його взяли, бо потребували молодого фахівця, який робитиме важку роботу за невелику платню.
До 1990 року працював у правозахисній групі інтересів Liberty, потім у юридичному бюро Doughty Street Chambers.
Гучною справою був захист екоактивістів McLibel. Їх переслідував McDonald's, бо за розповсюдження листівок, що ставили під сумнів екологічні заяви гіганта швидкого харчування, розповідав ВВС. Свої послуги активістам, яких звинуватили в наклепі та шкоді репутації Стармер запропонував безплатно. Справа затягнулася на десятиліття і виграв її адвокат лише в Європейському суді з прав людини.
У 2002 році 40-річного Стармера призначили королівським радником (Queen’s Counsel). У 2005 році Стармер заявив з цього приводу: "Мене зробили королівським радником, що дивно, оскільки я часто пропонував скасувати монархію".
А з 2008 по 2013 рік очолював Королівську прокурорську службу на посаді головного державного обвинувача.
Впродовж цього часу Стармер був автором юридичних висновків проти війни в Іраку після інтервенції в цю країну у 2003 році, заявивши у 2015 році, що він вважає війну "незаконною, згідно з міжнародним правом, оскільки не було резолюції ООН, яка б прямо її дозволяла".
Працював радником з прав людини в Управлінні поліції Північної Ірландії. Саме тоді прийняв рішення вести політичну кар’єру. Під час перебування на посаді директора державного обвинувачення він розглядав низку серйозних справ, у тому числі справу про вбивство Стівена Лоуренса (чорношкірий британський підліток, якого вбили у 1993 році у результаті расового нападу, коли той чекав на автобус).
Політична кар'єра Кіра Стармера
У політику юрист Стармер прийшов 2015 року, коли з першої спроби виграв вибори до парламенту від одного з округів у північному Лондоні. У 2016 році лідер Лейбористської партії Джеремі Корбін здійснив перестановки у своєму тіньовому кабінеті і зокрема призначив Стармера тіньовим міністром із виходу з Євросоюзу. Хоча сам Стармер не був таким палким прихильником Брекзиту, як лідер партії, пропонуючи провести другий референдум щодо членства в ЄС. 23 вересня 2019 року на конференції лейбористів в Брайтоні Стармер домагався однозначного позиціювання партії за збереження членства Великої Британії в ЄС, що суперечило курсу Корбіна.
У грудні 2019 роки після катастрофічної поразки лейбористів на парламентських виборах політичні аналітики стали називати Стармера серед ймовірних наступників Джеремі Корбіна, і в цей же період розгорнулися події навколо статті про Стармера в англійському розділі Вікіпедії. Впродовж двох днів у неї тричі додавалося твердження, що Стармер є мільйонером, але тричі ця правка скасовувалася.
У 2020 році Стармер став лідером Лейбористської партії. У розпал пандемії коронавірусу активних кампаній не проводили, лише голосування поштою, що пішло на руку прагматичному Кіру Стармеру, який не є експресивним оратором. У квітні 2020 року Стармер сформував новий тіньовий уряд. Його, на відміну від попередника, називають не лівим, а радше центристом.
Серед ключових політичних обіцянок лейбористів ВВС виділяє такі: скоротити списки очікування в охороні здоров'я, перешкодити нелегальній імміграції, скасувати пільги для приватних шкіл і побудувати 1,5 мільйона нових будинків завдяки зміні законодавства і пріоритеті для покупців, які вперше купують житло.
Перемога у липні 2024 року під орудою Стармера стала знаковою, бо перервала 14-річний період правління консерваторів. 5 липня Стармер змінив Ріші Сунака на посаді прем’єр-міністра і ставши першим прем’єром-лейбористом з 2010 року. Крім того, Кір Стармер став першим лідером лейбористів, який виграв вибори після Тоні Блера ще у 2005 році.
Приватне життя
Кір Стармер – атеїст. Зазначав, що він не вірить у Бога, але вірить у силу віри об’єднувати людей. Разом з сім'єю час від часу відвідують ліберальну синагогу. В інтерв’ю 2022 року заявив, що його діти виховуються, щоб знати єврейську віру та походження їхніх бабусь і дідусів по материнській лінії.
Стармер – завзятий футболіст і грав за "Гомертон Академікалс", аматорську команду з північного Лондона. Вболіває за "Арсенал" – клуб за який виступає українець Олександр Зінченко. Британські футбольні фани навіть звернулися до нового прем'єра з проханням запровадити вихідний у понеділок після фіналу чемпіонату Європи за участю збірної Англії, знаючи, що Стармер є палким вболівальником.
Одружений з Вікторією Александер, яка також була адвокаткою. Вони разом працювали над однією справою. Одружилися у 2007 році. Має двоє дітей – 15-річного сина і 13-річну доньку.
Яка позиція Кіра Стармера щодо України
Кір Стармер займав єдину позицію щодо питань зовнішньої політики, і непохитну відданість НАТО і Україні.
"Останнє, чого хоче будь-хто в Україні – це бачити, як політичні партії у Великій Британії сперечаються про те, що для них є питанням життя і смерті", – цитувало Стармера видання Politico.
Під час неанонсованого візиту до Києва у лютому минулого року Кір Стармер пообіцяв, що Україна завжди матиме "непохитну підтримку його партії", а після ймовірної зміни влади підтримка Великої Британії не зменшиться.
Він тоді відвідав Ірпінь і Бучу, де Росія вчинила значні звірства минулого року, коли її відтіснили українські війська.
"Це неймовірно бачити докази звірств, які я бачив сьогодні вранці. Фотографії мирних жителів на околицях Києва із зав’язаними очима та зв’язаними за спиною руками", – сказав Стармер Reuters, писала The Guardian.
Політик наголошував, що треба домагатися справедливості та покарання за скоєні злочини.
"За це має бути відповідальність. У Гаазі має бути справедливість і має бути належне відшкодування у відбудові України", – сказав він. Також Стармер підтримував видачу ордера на арешт для Путіна і створення міжнародного трибуналу для покарання росіян за агресію проти України.
- Актуальне
- Важливе