"Важливі політичні документи про наміри": аналітика КБФ про угоди України з Німеччиною та Францією

21 лютого, 2024 середа
17:07

16 лютого Президент України Володимир Зеленський підписав угоди про безпекове співробітництво з двома ключовими членами ЄС -Німеччиною і Францією. Близько місяця тому така ж угода була підписана з Великою Британією. Європейці все менше орієнтуються на Вашингтон у цьому питанні

Зміст

Про це пишуть експерти "Київського безпекового форуму".

Угоди про безпекове співробітництво є рамковими домовленостями, які укладені на розвиток Спільної декларації про підтримку України, схваленої Групою Семи на полях саміту НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року.

На думку експертів КБФ, ці угоди варто розглядати як важливі політичні документи про наміри. Як відомо, набуття чинності цих документів не передбачає ратифікації у парламентах, що нагадує характер Будапештського меморандуму.

Тих гарантій безпеки, які б визначали колективну відсіч ворогу, ці документи не містять. У разі нової агресії проти України партнери зобов’язуються провести консультації протягом 24 годин для визначення подальших кроків. Серед таких кроків фігурує надання Україні швидкої та тривалої допомоги у сфері безпеки, сучасної військової техніки відповідно до потреб, економічної допомоги, накладення на РФ економічних витрат. Одним словом, майбутню підтримку планується здійснювати в нинішній спосіб.

Однією з причин відсутності гарантій безпеки в належному значенні цього слова є те, що всі три держави є членами НАТО, і рішення, потенційно здатні втягти Альянс у війну, мають бути ухвалені союзниками одностайно. 

Жодних принципово нових елементів, які б на якісно новому рівні посилили б безпеку України, зокрема у питаннях надання військової допомоги у війні з Росією, у повоєнній відбудові держави, у її вступі до ЄС і НАТО, у притягнення Росії до відповідальності, у т.ч. фінансової, угоди не додають. 

Хоча документи розраховані на 10 років і їхньою метою є підтримка і посилення військового потенціалу України задля відновлення територіальної цілісності держави та протистояння можливим новим нападам, питання, які стосуються фінансування, обмежені лише 2024 роком. Жодних гарантій того, що вони будуть виконуватися хоча б на тому ж рівні й наступними урядами країн-підписантів, немає. 

Але назвати угоди зовнішньополітичними провалами чи абстрактними деклараціями, на погляд експертів КБФ, було б некоректно і неправильно.

В умовах невизначеності перспектив вступу України до НАТО до завершення війни, враховуючи тенденції до посилення праворадикальних і популістських сил в Європі та США, навіть такі документи щодо довгострокової військової, політичної й економічної підтримки України є важливими. 

Важливим є й визначення мети угод - відновлення територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах 1991 року. Такий наголос свідчить про незмінну позицію наших партнерів і відсутність намірів досягати миру в обмін на відмову України від тимчасово окупованих територій.

Рівень деталізації та конкретне наповнення різних аспектів угод відрізняється. Їхній характер насамперед відповідає наявним на сьогодні напрямкам надання підтримки Україні згаданими державами та не виходить за чинні реалії й плани. Щобільше, у деяких випадках угоди є доволі загальними і консервативними і не враховують останніх дискусій щодо можливості виділення нових видів озброєння. Наприклад, у випадку Франції – літаків, Німеччини -  далекобійної зброї.  
При цьому, як зазначають експерти КБФ, деякі застереження, які стосуються надання зброї, є не цілком виправданими або ясними. Зокрема, співробітництво з Францією у військовій сфері планують здійснювати «без шкоди для своєї позиції у контексті агресивної війни Росії проти України». У німецькій угоді здивування викликає положення про використання зброї з обмеженнями, встановленими окремими угодами з Німеччиною та законодавством останньої, а Німеччина створить механізм контролю над використанням зброї Україною. Хоча така можливість передбачається контрактами і не викликає заперечень. 
Чітких цифр про конкретні обсяги військово-технічної і фінансової допомоги (за винятком окремих цифр вже виділеної допомоги протягом останніх років та на 2024 рік) документи не містять. Тому їхня практична реалізація залежатиме як від потреб України у конкретний період, так і від політичної та економічної кон’юнктури в згаданих державах. 

Свідченням цього є, зокрема, те, що Франція майже одночасно з підписанням угоди заблокувала виділення коштів ЄС на придбання терміново необхідних Україні боєприпасів поза межами Євросоюзу. На думку Парижа, така можливість може бути розглянуто лише за умови нездатності ЄС надати обіцяний мільйон боєприпасів до березня. Той факт, що це вже фактично очевидно, а будь-яка затримка коштує життя українських солдатів, не переважив інтересів французького ВПК. 

Документи дають чіткі політико-правові оцінки агресивним діям Росії, включають положення про санкції проти Москви та про притягнення Росії до міжнародно-правової відповідальності. Але відповідні положення не виходять за межі вже досягнутого на Заході консенсусу. Наприклад, угоди не закріплюють мети військової поразки Росії чи її роззброєння після війни.

Всі угоди включають положення про підтримку, в тій чи іншій формі,  курсу України на членство України в ЄС. Однак що стосується НАТО – тут різниця впадає в око. У той час, як Велика Британія і Франція підтверджують, що майбутній вступ України до НАТО зробить корисний внесок у мир і стабільність в Європі, та обіцяють координувати і посилювати спільні зусилля для підтримки вступу України до НАТО, Німеччина обмежується згадкою про те, що угода не перешкоджає шляху України до майбутнього членства в Євроатлантичному співтоваристві.

Важливим аспектом є й підтримка притягнення Росії до міжнародно-правової відповідальності за агресію проти України, за воєнні та інші міжнародні злочини та за заподіяння збитків. У цьому контексті найбільш розгорнутим є відповідний розділ угоди з Німеччиною, який передбачає у т.ч. створення трибуналу для забезпечення ефективної відповідальності. 

Угоди передбачають також компенсацію збитків, завданих на території України. З цією метою вказується, що російські суверенні активи повинні залишатися замороженими доти, доки РФ не заплатить за шкоду, якої вона завдала Україні. Разом з тим, висловлюється готовність до продовження опрацювання разом з партнерами всіх законних шляхів використання російських активів для підтримки України.  

В угодах визнається цінність санкцій для обмеження доступу РФ до фінансів, товарів, технологій і послуг, які вона використовує для агресії, та для зменшення джерел її доходів. Наголошується і на необхідності працювати для боротьби з усіма формами обходу санкцій. 

Доволі детально прописані й положення про сприяння інвестиціям, співпрацю у галузі ВПК, захисту критичної інфраструктури, у сфері інформаційної та кібербезпеки, у боротьбі з небезпечною інспірованою Росією організованою злочинністю, у розмінуванні, медичному забезпеченні, навчанні і тренуваннях у безпековому секторі.    

Однак, попри різноплановість та наявність позитивних моментів, відсутність в угодах реальних гарантій безпеки, співставних зі ст. 5 Вашингтонського договору, вкотре підтверджує давно озвучену експертами Київського Безпекового Форуму думку, що згадані та всі наступні аналогічні документи, підписані із західними партнерами, жодним чином не здатні замінити необхідність продовження курсу України на вступ до НАТО.

Теги:
Читайте також:
Київ
+6.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.46
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
15 березня
10:20
Огляд
Карта бойових дій за 8-15 березня
Карта бойових дій за період 8-15 березня: ЗСУ виходять із Курщини, але наступ зс РФ в Україні провалюється всюди
10:13
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": на Одещині постраждали люди, у Чернігові й на Запоріжжі є влучання
10:06
OPINION
Про прорахунки Путіна
09:25
Військові літаки РФ цього тижня щонайменше 3 рази потрапляли в зону розпізнавання ППО Аляски
До зони ППО Південної Кореї ввійшли військові літаки Росії
08:45
ЗСУ, ППО
Сили ППО за ніч знищили 130 ворожих БПЛА над Україною
08:35
Окупанти ховають свої кораблі від ударів Сил оборони в Севастополі, - "Атеш"
08:30
Оновлено
метро
У Києві зранку закривали на вхід 6 станцій метро: причина
08:06
Оновлено
За добу на фронті відбулось 149 боїв: найбільше ворожих атак Сили оборони відбили на Покровському напрямку
08:02
OPINION
блог Олеся Яхно
Бумеранг для Росії
08:00
Огляд
Панічні атаки, ранкова тривожність і Содом на щодень - 5 книг про те, як подолати страх
07:45
Оновлено
РФ завдала ракетного удару по житловому кварталу Кривого Рогу: серед 14 постраждалих є діти
07:31
На фото втрати окупантів
Танки, 28 артсистем і 1180 окупантів: що втратила армія РФ за добу війни на фронті
07:30
Ексклюзив
Іван Плахотя
Вогонь запеклих не пече: все про національну програму "Неопалимі"
07:25
Марко Рубіо і Дональд Трамп
Рубіо про підготовку зустрічі Трампа із Сі Цзіньпіном: "Зараз таких планів немає"
06:35
Оновлено
Росіяни заявили про атаку дронів на Волгоград: ціллю міг стати НПЗ "Лукойл"
06:13
Ілон Маск
Венс заявив, що Маск припустився низки помилок під час роботи над DOGE
05:53
Литва прапор
Литва готова переглянути заборону на розміщення ядерної зброї, - міністерка оборони Шакалієне
05:13
окупанти
Окупанти на Луганщині дозволили "народним дружинам" застосовувати фізичну силу й електрошокери
05:12
Кір Стармер та Емманюель Макрон
Стармер і Макрон обговорили підтримку України
04:24
Україна ЄС
ЄС продовжить постачати Україні озброєння навіть у разі тимчасового припинення вогню, - DW
03:20
Прапор США
У США посла Південно-Африканської Республіки оголосили персоною нон грата
02:45
Оновлено
Starship SpaceX
NASA і SpaceX запустили місію для повернення на Землю астронавтів, які застрягли на МКС
02:06
морський телекомунікаційний кабель
У Балтійському морі полагодили пошкоджений підводний кабель між Німеччиною та Фінляндією
01:24
Сенат США
Сенат США ухвалив законопроєкт про тимчасове фінансування уряду за кілька годин до шатдауну
00:57
Ірина Кормишкіна
Екснардепка Кормишкіна, яку підозрюють у незаконному збагаченні, визнала провину
2025, п'ятниця
14 березня
23:41
Оновлено
Руслан Малиновський
Малиновський віддав дві гольові передачі у матчі Серії A
23:03
Apple TV+ оголосив, що продовжує серіал "Тед Лассо" на 4-й сезон
22:55
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Посилення ролі Китаю та недопущення Третьої світової війни": дипломат Лубківський пояснив, навіщо Трампу покращувати відносини з РФ
22:48
Оновлено
Ольга Стефанішина
Перемовини щодо тексту угоди зі США про рідкісноземельні мінерали завершили, Україна готова до підписання, - Стефанішина
22:46
Майк Волц
Волц заявив, що Україні доведеться піти на територіальні поступки Росії
22:28
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Сили оборони України просуваються на Покровському напрямку, створюючи передумови для змін на свою користь. Колонка Сергія Згурця
22:14
Огляд
"У загублених землях"
"Юнацтво" не зачепить "Колеса часу": що подивитися на вихідні
22:01
Дональд Трамп
"Я був дещо саркастичним", - Трамп про передвиборчі обіцянки завершити війну в Україні за 24 години
21:40
Ексклюзив
путін
Переговорна рамка Путіна виходить далеко за межі війни проти України, - дипломат Лубківський
21:37
Ексклюзив
Волгоградський НПЗ
Росіяни не мають можливості відновлювати свої спроможності після ударів ЗСУ, - генерал-майор запасу СБУ Ягун
21:35
на фото протести у Белграді 24 грудня 2023
У Белграді відбувається багатотисячна антиурядова акція протесту
21:19
Петро Порошенко
У "Європейські Солідарності" заявили, що ВР скасувала раніше підтверджене відрядження Порошенка до Брюсселя
21:15
Марко Рубіо
"Є підстави для обережного оптимізму", але шлях до миру це "довга подорож", - Рубіо про перемовини Віткоффа з Путіним
20:38
Президент Франції Еммануель Макрон
Зловживання й тактика затягування мають припинитися. РФ слід погодитися на 30-денне припинення вогню, - Макрон
20:38
Фільми про Білий дім
Радники ЄС з питань безпеки вирушили до США на перемовини щодо мирного рішення для України
Більше новин