Уральська війна, пригоди (не) Лоліти і відрубана голова Джокера – 5 книг про перемогу трендів

Ігор Бондар-Терещенко
3 лютого, 2023 п'ятниця
09:54

Тренди, кліше і штампи, як виявляється, популярні не лише у нашому сьогоденні – книжки цього огляду розповідають також про недалеке майбутнє. В якому, додамо, ми перемагаємо не лише ворога, але й нашу власну любов до звичних сюжетів. Цього разу вони точно здивують неочікуваними подіями і нестандартними ситуаціями

Зміст

В сенсі актуальності ця книжка буде сьогодні більш ніж доречна для українського читача. Нехай навіть у творчості самого автора, найвидатнішого німецького письменника двадцятого сторіччя, відомого передовсім завдяки експериментальному роману "Берлін Александерплац", цей твір є непересічним явищем в сенсі експерименту.  Дослідники досі сперечаються, чи "Гори, моря і велетні" Альфреда Дебліна (К.: Видавництво Жупанського) - це філософська антиутопія, химерна наукова фантастика, а чи притча про майбутній апокаліпсис, який накликало на себе людство через власну деструктивну природу та ірраціональний потяг до самознищення. У будь-якому разі, роман цілком співзвучний нашому часові, адже література сьогодні розвивається шаленими темпами, і не завжди ясно, що перед нами – черговий її продукт чи його проекція у майбутньому. Назвати яке, нагадаємо, - означає привласнити. У будь-якому разі, Дебліна тепер читатимуть українською. Нехай навіть не визначившись з жанром його експериментального роману, в якому автор зазирнув у майбутнє. Знов-таки, в якому, додамо, спалахнула Велика Уральська війна, і це не може не радувати, адже якщо, скажімо, порівняти цей роман 1924 року і ту саму найновішу "Колонію" Макса Кідрука – яка теж про наше майбуття - то в останньому варіанті Росія досі існує, і ніяких війн у ній не передбачається. Натомість актуальні прогнози у Дебліна, погодьмося, вражають. Тож, за сюжетом, дія роману, повторимося, відбувається у далекому майбутньому протягом п’яти сторіч, коли людство, як і саме життя на Землі, зазнають глобальних і докорінних змін. Серед яких – згадана Велика Уральська війна як фінальний підсумок споконвічного протистояння Східної і Західної цивілізацій, розтоплення льодовиків Гренландії і вивільнення з вічної мерзлоти могутніх доісторичних рослино-тваринних гібридів, генна інженерія, трансгуманізм і відмова від технологій заради повернення до простого життя давно минулих і забутих епох, новітні химерні соціальні та геополітичні устрої, а також можливий апокаліпсис як кінець старого світу і зародження світу нового, геть інакшого і чужого нашому сьогоденню.

Сьогоднішня мода на тренди відгукується у цій книжці з небаченою силою. Побачити стару добру традиційність у романі "Покоївка" Ніти Проуз (К.: Лабораторія) доволі легко. Зрозуміти, з якою метою це зроблено, і головне, навіщо – означає отримати подвійне задоволення від тексту. Тож забувши на мить про Тарантіно, в якого залишені батьками на вечір дітки знайшли у себе в готельному ліжку труп покоївки, зауважимо, що головна героїня роману Моллі Грей не така, як всі - вона не розуміє людей навколо і не вписується у соціальні стандарти. Кілька місяців тому померла її улюблена бабуся, тож розраду вона знайшла у роботі покоївки. Їй подобається досконало прибирати кімнати готелю і зникати до приходу гостей. Але її життя перевертається у той день, коли в одному з номерів вона знаходить труп постійного клієнта - багатія Чарльза Блека, якого ще й обікрали. Героїня стає першою і головною підозрюваною. Розгадати цю головоломку і підібрати ключі до таємниці доводиться самій Моллі. Яка насправді видається зовсім не Лолітою у виконанні Мелані Гріффіт, хоч би як їй цього хотілося. "Коли я одягаю свою форму покоївки, - розповідає героїня, - але не таку старомодну, у стилі "Абатства Даунтон", і не еротичне кліше у стилі "Плейбоя", а сліпучо-білу накрохмалену сорочку і обтислу спідницю-олівець (з еластичної тканини, що гарно облягає) - я набуваю цілісності. Коли я вбрана до роботи, то почуваюся впевненіше, наче знаю, що мені казати та робити, принаймні частково. А коли я знімаю форму в кінці дня, то почуваюся голою, вразливою і загубленою". При цьому розхожі цитати, штампи, кліше вкупі з бабусиними напучуваннями наша героїня (чи так само авторка?) сприймає за філософські міркування і висновки з приводу всього на світі. Протягом оповіді так хочеться, щоб головна героїня нарешті скинула з себе машкару обов’язкової для сучасної літератури "причинності" (у книжках нині суцільні жертви – буллінгу, насильства, власної недолугості) і виявилася авантюристкою, винною у зникненні грошей з сейфу, але ні. Тому просто зауважимо, що читається роман легко, і спостерігається за тим, як героїня виплутається в якийсь інакший спосіб, так само цікаво.

З нагоди появи цього першого в Україні підліткового роману про УПА, написаного відомою львівською письменницею, варто згадати, як часто до того у нас намагалися героїзувати і осучаснити й без того героїчну, але ніде правди діти – не зовсім сучасну бойову спадщину нашого минулого. Зокрема історію УПА, про яку вже й Забужко з її "мінетом у криївці" аж надто "сучасно" писала, і нещодавні спогади людей, дотичних до згаданої героїки, буди зібрані у книжці "Моя УПА", про яку тут вже писалося. Наразі ж мова про "Око світу" Галина Пагутяк (К.: А-ба-ба-га-ла-ма-га) – роман, створений авторкою до нинішньої війни. "Втім, війна за Незалежність триває вже 100 років. – зазначає вона. - Так що це дитя війни. Я писала тоді, коли мізки нашим дітям забивали рожевою цукровою ватою, щоб уберегти їх від ненависті до ворога. Але де немає ненависті, там немає любові". Слід нагадати, що загалом пише Пагутяк в жанрах фентезі, наукової фантастики й готичного роману для дорослих і дітей, і називають її наймістичнішою письменницею в Україні, натомість цього разу вона видала цілком реалістичну оповідь. Тобто роман написаний на реальних подіях і розповідає про 1946 рік у житті 14-літнього Ілька – зв’язкового УПА. За сюжетом, надворі осінь 1946 року. У селі Залокоть у Карпатах, мешкає 14-річний підліток Ілько, зв’язковий УПА. У нього дві мрії: вбити енкаведиста-нелюда майора Жбанова і побачити най­більший діамант "Око світу", схований на горі Берді, про який написано у старій книжці. Кожен день для цього сільського хлопця - справжній квест, у якому він повинен зробити правильний вибір: життя або смерть, свобода або неволя, людяність чи байдужість, компроміс чи принциповість. І в цій школі життя, у цій безнадійній боротьбі з московським окупантом він чинить так, як  підказує йому серце, і саме тому він насамперед герой, а не жертва.

З уваги на вихід книжок, подібних до цієї, зайвий раз переконуємося, що постмодернізм у нашому житті ніяк не здає позиції. Строката суміш ідей і прийомів, позичених у недалекого минулого, робить сучасний продукт і цікавішим, і більш споживним. Адже в минулому поганого не виробляли. Так, "Бетмен. Останній лицар на землі" Скотта Снайдера (К.: Рідна мова) увібрав у себе тренди, штампи і кліше з багатьох попередніх сюжетів. Наразі перед нами, ясна річ, майбутнє. Тобто минуло двадцять років - і славетний Брюс Вейн, який за покликом міста (і серця) час від часу, як відомо, напинає маску (і костюм) народного месника, прокидається в лікарні Аркем. Молодий та при здоровому глузді. Виявляється, він… ніколи не був Бетменом. Те саме, згадаймо, відбувається з Ісусом у драмі "Остання пристрасть Христа", свого часу забороненого, до речі, на Заході (фільми виходив лише на відеокасетах). Далі, щоб розгадати таємницю свого минулого, наш Темний Лицар вирушає в довготривалу подорож і зустрічається з майбутніми версіями друзів та ворогів. Зокрема і з огидним попутником — головою Джокера. Дехто при цьому здивується, чомусь досі жива відрубана голова Джокера стає для Бетмена бридким провідником крізь простори понівеченого Всесвіту DC, але більш уважні читачі згадають аналогічну історію з "Голови професора Доуеля", класики радянської фантастики з-під пера Алєксандра Бєляєва. Якщо тримати усе це, вибачте за тавтологію, в голові, то мандрувати з героєм оповіді буде набагато спокійніше. А так, звичайно, перед нами захоплююча оповідь і навіть екшн про чергові карколомні пригоди Бетмена. Який, щоб викрити, що саме призвело до такого моторошного майбутнього, має вистежити невимовну силу, що знищила світ, який він колись знав.

Найцікавіше у цій книжці те, що у ній немає заяложених імен – все сучасне, адже мова не про чергову антологію класичного "жіночого" мистецтва – від Серебрякової до Фріди Кало і Леонор Фіні (хоча, і така була би цікава, бо нема), а про нині існуючих художниць. Загалом "Велика важлива книга про мистецтво (тепер і про жінок)" Даніелле Кризи (К.: ArtHuss) недаремно має підзаголовок "Приклади нестримних художниць і мистецьких проєктів, які надихнуть вас на власну творчість", адже саме так влаштоване це видання. Крім того, що книжка розповідає про мисткинь, які творили в різні часи, та все ж залишалися невідомими, кожен її розділ розпочинається завданням, яке зачіпає внутрішнього художника, спонукаючи читача створювати нову захоплюючу роботу та прокладати власний творчий шлях. Інтерв’ю, зображення та історії сучасних художниць, які перебувають на вершині своєї слави, дають додаткове натхнення, а історичні ретроспективи пов’язують їх із роботами жінок-новаторів минулого. "Жінки ж теж творили мистецтво в цей час, хіба ні? – ставить питання руба авторка, згадуючи своє навчання. - Як я могла стати наступною великою художницею, якщо не знала тих, хто були раніше? Всі ми чули про Фріду Кало, Мері Кассат і Джорджію О’Кіф, але навіть як на наївну першокурсницю, я була цілком певна, що мистецтво творили більше, ніж три жінки. Я хотіла дізнатися більше - хто ще є авторками значущих робіт, що вони створили й навіщо? Я прагнула дізнатися про їхні історії, зрозуміти їхню боротьбу і надихнутися їхніми перемогами. Мої викладачі запевняли мене, що в історії й справді були жінки, які століттями творили мистецтво, але, "на жаль, про багатьох з них ніколи не писали, а їхні роботи не були задокументовані..." Пора вже це змінити, чи не так?" Особисті історії, що на сторінках книжки, розповідають, звідки родом художниці, чому вони творять мистецтво, в яких техніках вони працюють, з якими перешкодами їм довелося зіткнутися і яких успіхів досягти. Авторка запитує їх про материнство та творення мистецтва, про важливість мистецтва у політиці, постійне суперництво мистецтва і ремесла та про інше. "Їхні особисті історії витончені, смішні й чесні, - запевняють нас. - Сподіваюся, вони розпалять у вас вогонь вашої власної творчості".

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
07:20
Країни-учасниці саміту з продбезпеки заявили про виділення $44 млн на програму "Зерно з України"
06:00
OPINION
Не тільки питання перемовин: Рютте переконує Трампа
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
Більше новин