OPINION

Вибори у Туреччині - непростий вибір між неоосманізмом і європейськістю

Віктор Каспрук
15 травня, 2023 понедiлок
18:08

Президентські та парламентські в вибори 14 травня в Турецькій Республіці – збіглися зі сторіччям її утворення Кемалем Ататюрком

Зміст

Вони будуть найважчим випробуванням для багаторічного лідера Туреччини Реджепа Ердогана. Адже, попри чинну структуру влади, вибудувану за 20 років його правління під нього, шанс на перемогу лідера об’єднаної опозиції Кемаля Киличдароглу видається дуже значним.

Реджеп Ердоган за два десятиріччя у владі встиг демонтувати систему, котру залишив туркам у політичний спадок великий Ататюрк. І от через століття з’являється реальний шанс усе відіграти назад. Кемаль Киличдароглу готовий прийняти політичну естафету від свого тезки, і тепер слово залишається за турецьким народом.

Проблема Ердогана у тому, що він прикипів до влади, як і Путін, Сі Цзиньпін, чи Віктор Орбан. Як Сі Цзиньпін легко відмовився від заповітів Ден Сяопіна та  пішов на третій термін, так і турецький президент поводиться так, ніби сучасна історія його держави починається саме з нього. А те, що Ердоган ототожнює себе з Туреччиною означає, – передача влади політичному наступнику стала б для нього дуже болючим кроком. 

Читайте також: Російська Федерація не має жодних шансів уціліти

Проблема Ердогана у тому, що він прикипів до влади, як і Путін, Сі Цзіньпін, чи Віктор Орбан. Як Сі Цзіньпін легко відмовився від заповітів Ден Сяопіна та  пішов на третій термін, так і турецький президент поводиться так, ніби сучасна історія його держави починається саме з нього. А те, що Ердоган ототожнює себе з Туреччиною означає, – передача влади політичному наступнику стала б для нього дуже болючим кроком

І якщо під час свого першого прем’єрського терміну Реджеп Ердоган виглядав, як реформатор, то зараз ситуація кардинальним чином змінилася. Економіка котиться вниз, в країні велика інфляція, а головне, що народ вже втомився від цього вічного "султана". Реджеп Ердоган, замість того, щоб перетворити Туреччину на "європейський Китай", перетворив її на "європейську Аргентину".

Відразу ж варто зазначити, що ці вибори відбуваються в нерівних умовах. Адже Ердоган контролює спецслужби, суди, ЗМІ, армію. І за два десятиліття перебування на вищому щаблі влади, зумів порозставляти своїх людей на багатьох керівних місцях не тільки в Анкарі та Стамбулі, а й у всіх провінціях.

Читайте також: Як Ердоган будував диктатуру?

В кінці президентських перегонів, за три дні до виборів,  один із кандидатів у президенти Туреччини Мухаррем Індже зняв свою кандидатуру. У той час, коли опитування свідчили, що за нього були готові проголосувати близько 2 відсотків турецьких виборців.

Ситуація почала динамічно змінюватися. Таким чином, залишилося три кандидати: чинний президент Реджеп Ердоган, єдиний кандидат від опозиційного "Народного альянсу" Кемаль Киличдароглу та кандидат від правого націоналістичного блоку "Альянс предків" Сінан Оган. За опитуваннями, котре було проведене компанією Konda Research від 11 травня, Сінана Огана готові підтримати  4,8 відсотка виборців, більшість з яких можуть  проголосувати за Киличдароглу.

20 років – це занадто довго для будь-якого лідера, і побачити зміну керівництва в Туреччині прямо зараз означало б для її громадян – вдихнути ковток свіжого повітря

20 років – це занадто довго для будь-якого лідера, і побачити зміну керівництва в Туреччині прямо зараз означало б для її громадян – вдихнути ковток свіжого повітря. Адже Туреччина має великий потенціал. Це чудова країна –   місток між християнським і мусульманським світом, між Європою та Азією. Вона має феноменальні природні ресурси, а стратегічно Туреччина є також охоронцем Чорного моря. Стримує військову активність російського флоту, стала серйозним фактором стабільності у Чорноморському регіоні та великим безпековим активом для Північноатлантичного альянсу.  

Читайте також: Сі маніпулює Макроном

Флірт виборців у деяких країнах з так званими "сильними особистостями" –  Сі Цзиньпіном, Орбаном, Путіним і Ердоганом, приніс цим народам великої шкоди. Реджеп Ердоган намагався усі ці роки поводитися на політичній сцені, як такий собі регіональний міні-Путін, котрий диктує навколишнім державам свої правила гри.  

Для Туреччини ці вибори можуть виявитися останнім шансом щось змінити у своїй країні на краще. Якщо Ердогана буде переобрано, тоді турки отримають тиранічного лідера, який залишиться у владі ще на 20 років. Якого буде неможливо позбутися без політичних потрясінь, насильства та анархії.

Для Туреччини ці вибори можуть виявитися останнім шансом щось змінити у своїй країні на краще. Якщо Ердогана буде переобрано, тоді турки отримають тиранічного лідера, який залишиться у владі ще на 20 років. Якого буде неможливо позбутися без політичних потрясінь, насильства та анархії

Якщо ж це будуть знову вибори, на яких умовні "анатолійські пастухи" переважатимуть за своєю кількістю освічених міських жителів, а Ердоган вирішить для себе, що він у жодному разі програти не може, то слід очікувати на вкидання бюлетенів, багаторазове голосування переміщених всередині країни осіб після землетрусу та інші корупційні спроби перемогти за будь-яку ціну. Не кажучи вже про потужний адміністративний державний ресурс та те, що виборча комісія може виявитися безсилою установою, яка виконує вказівки керівного режиму.

Ця важлива держава на порозі Європи сьогодні дуже потерпає від того, що за роки у владі Реджеп Ердоган демонтував спосіб управлення Туреччиною, який існував з того часу, як Ататюрк після розпаду Оманської імперії створив світську державу. Раніше турецька держава залежала від сильної армії, сильної судової системи та парламенту.

Читайте також: Шило на швайку по-китайськи

У кожного з них були свої проблеми, але країні вдалося утримувати політичну рівновагу, попри них. Ердоган змінив роль військових, звинувативши генералітет у втручанні в державні справи та посадивши багатьох вищих чинів у в’язниці. Прикривши ці свої дії тим, що у той час, коли Туреччина прагне стати частиною Європейського союзу, військові не повинні мати впливу на політику.

Судову систему було деформовано таким чином, що багато суддів відмовилися відрізняти добро від зла. А тих, хто намагався сумлінно виконувати свою суддівську роботу, здебільшого відправляють далеко від центру та якимось чином карають. А останньою краплею, яка переповнила чашу народного терпіння, стало те, що Ердоган нівелював роль парламенту і зробив себе президентом Турецької Республіки.

Судову систему було деформовано таким чином, що багато суддів відмовилися відрізняти добро від зла. А тих, хто намагався сумлінно виконувати свою суддівську роботу, здебільшого відправляють далеко від центру та якимось чином карають. А останньою краплею, яка переповнила чашу народного терпіння, стало те, що Ердоган нівелював роль парламенту і зробив себе президентом Турецької Республіки

Реджеп Ердоган став президентом Туреччини у 2014 році, а до того він понад 10  років був прем’єр-міністром. А спроба перевороту у 2016 році взагалі розв’язала йому руки. Прикриваючись нею він заарештував, чи звільнив зі своїх посад десятки тисяч військових, поліцейських, суддів, службовців, вчених і журналістів.

Ці вибори будуть ключовими для турецького суспільства. Від правління диктатора страждає молодь, діти, жінки, люди похилого віку, інтелігенція, письменники, художники, музиканти, робітничий клас. Тепер питанням номер один стає, чи здатна громадськість Туреччини усунути його від влади? Сподівання на це є, Кемаль Киличдароглу змінив баланс сил у турецькій політиці й дав надію всім 85 мільйонам жителів країни.

Президент Ердоган став об’єктом критики з боку своїх співвітчизників. Багато громадян вважають, що уряд не зміг подолати пандемію, це йому завадила економічна криза, та не вжив достатніх запобіжних заходів під час руйнівного землетрусу. Тому йому буде важко досягти успіху на цих виборах. Навіть не дивлячись на те, що він, у той час, коли протягом останніх двох років турки страждали від найгіршої інфляції за десятиліття, прямо перед виборами пропонує народу "полегшення" і робить заяви про підвищення мінімальної заробітної плати, зарплати для державних службовців та пенсій для пенсіонерів.

Він сподівається, що турки проголосують за ці короткотермінові подачки, які все одно швидко з’їсть інфляція, а не будуть думати про довгострокову перспективу. Між тим, найбільше вражає, що на агітаційних рекламних щитах президента зафіксовано, що він, в разі його переобрання, пропонує безплатний природний газ протягом одного року.

Читайте також: Війна в Україні – це тотальна війна, і ставки є занадто великими

Як вчить історія, диктатори зрештою втрачають владу – як правило, на піку віри у власні легенди. Правління Ердогана для Туреччини — це хабарництво та корупція, й досі невідома кількість всіх журналістів, котрі перебувають у в’язницях, часта відсутність верховенства права і зачистка вільної преси. Контроль нинішньої влади над ЗМІ настільки сильний, що якщо вибірково переглянути статті присвячені виборам в провідній турецькій пресі, то складається враження, що писалися усі вони в якомусь одному інформаційному центрі.

Диктатори зрештою втрачають владу – як правило, на піку віри у власні легенди. Правління Ердогана для Туреччини — це хабарництво та корупція, й досі невідома кількість всіх журналістів, котрі перебувають у в’язницях, часта відсутність верховенства права і зачистка вільної преси

Туреччина є частиною НАТО, перебуває в ключовій геополітичній точці Європи та є бар’єром для мільйонів біженців, які намагаються проникнути нелегально до Євросоюзу. І це враховують на Заході. Однак самі турки ніколи не забудуть ув’язнення Ердоганом переважно світської еліти країни або те, як він завдав страждань десяткам тисяч більш освічених верств суспільства, неправомірно звинувативши їх в участі у спробі перевороту у 2016 році.

Якщо ж різниця підтримки електоратом президента і лідера опозиції буде незначною, і Реджеп Ердоган програє вибори з мінімальним відставанням, тоді може настати момент, який приходить до кожного авторитарного диктатора. Що робити далі? Можна вийти з цієї ситуації, залишивши за собою своє багатство, і далі жити, як звичайний громадянин своєї країни.

Але коли він вирішить кинути виклик волевиявленню турецького суспільства, то наблизиться до точки неповернення. Якщо Ердоган вирішить залучити адміністративний ресурс і стане заперечувати у судах рішення народу, пробуючи таким чином поставити під сумнів результати голосування у тих або інших регіонах Туреччини, то тоді гарантії недоторканності можуть виявитися під питанням. 

За роки свого правління він нажив собі багато ворогів, тому втрата влади може означати для нього і найгірше. У цьому контексті, можливо, варто розглянути й такий варіант: якщо він добровільно відмовиться від влади, то Америка, чи якась із європейських країн могла б запропонувати йому гарантований політичний притулок.

Вибори у Туреччині стають непростим вибором між неоосманізмом і європейськістю. Боротьбою між автократією і демократією. Своєрідне розуміння президентом "політичної культури", нанесло дуже багатьом глибокі рани, які можуть ніколи й не загоїтися. Але переобрання Ердогана не буде тріумфом, а лише передумовою для повільного повернення до демократії.  

Джерело

Про автора. Віктор Каспрук, журналіст

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.71
    Купівля 41.71
    Продаж 42.25
  • EUR
    Купівля 43.5
    Продаж 44.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
26 грудня
12:00
OPINION
Зрив голосування за Громадську раду МО: маєте "державу в смартфоні"
11:57
Південна Корея
У Південній Кореї опозиція оголосила, що голосуватиме за імпічмент виконувача обовʼязків президента
11:54
вогонь, полум'я, пожежа
Повітряні сили ЗСУ вдарили по об'єкту ВПК у Ростовській області РФ
11:33
Лавров
У РФ заявили про готовність до "консультацій щодо України" з адміністрацією Трампа
11:19
Огляд
світ, міжнародний огляд
Яка найвідоміша колядка у світі надихає українських захисників та як Байден може завдати прощального удару по арсеналу Путіна. Акценти світових ЗМІ 26 грудня
11:17
Китай стурбований скороченням природного приросту населення
Китай активізував кампанію заохочення громадян до народження дітей через демографічну кризу, - FT
11:12
"Рупори Кремля": ГУР та ЦПД запустили проєкт з переліком російських пропагандистів та медіаменеджерів
11:04
Ексклюзив
Ситуація з кожним днем для них погіршується, - капітан запасу ВМС ЗСУ Риженко про аварію танкерів у Керченській протоці
11:01
РФ вдарила дроном по центральному ринку у Нікополі: 6 постраждалих
10:43
спальні мішки
Збитки у 30 млн грн: постачальнику 20 тис. неякісних спальних мішків військовій частині оголосили підозру
10:38
Сергій Лавров
"Шлях у нікуди": Лавров висловився про перемирʼя в Україні
10:28
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни зранку 26 грудня запустили ударні БПЛА по Україні: на Київщині працювала ППО
10:14
"Як вполювати український БПЛА на живця": бійці ССО оприлюднили 2 частину нотатків вбитого солдата КНДР на Курщині
10:08
нафтовий танкер
Підсанкційне судно РФ вивантажує паливо в російське сховище, адже йому не вдалося знайти покупця, - Bloomberg
10:04
OPINION
блог Олександр Крамаренко
Чому Ільхам Алієв розвернув літак майже над Москвою?
09:55
Ексклюзив
ЗСУ
Правозахисниця Денісова розповіла про деталі експериментального проєкту в Дії для військових та їхній сімей
09:28
Ексклюзив
ЗСУ
Ворог штурмує малими піхотними групами, інколи - із застосуванням техніки, - начальник розвідки дивізіону бригади "Рубіж"
09:23
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго скасувало аварійні вимкнення світла
09:16
Микита Василенко
Сексистські висловлювання в КНУ ім. Шевченка: Вчена рада проголосувала за звільнення професора Василенка, - ЗМІ
09:06
опалення-діти-школа
На Харківщині після атаки РФ теплопостачання відновили для 300 тис. абонентів
08:43
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
08:42
ППО
Українська ППО вночі знищила 20 БПЛА, ще 11 - локаційно втрачені
08:34
росія, санкції
У РФ Гельсінську комісію США внесли до списку небажаних організацій
08:30
Єгипет
Українські бійці на Торецькому напрямку взяли в полон громадянина Єгипту
08:24
Ексклюзив
Маріуполь
Росіяни будують дорогу біля Маріуполя, щоб приховати переміщення техніки, - депутат Маріупольської міськради Забавін
08:17
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 217 боєзіткнень: на Покровському напрямку Сили оборони відбили 57 атак
08:13
Росіяни продовжують окопуватися на узбережжі Криму, - "Атеш"
08:00
OPINION
Третя світова стає реальною частиною майбутніх домовленостей
08:00
Інтерв’ю
Паулюс Саударгас
Вигоди інтеграції до ЄС очевидні — це відчутні економічні та соціальні трансформації. Депутат Європарламенту Паулюс Саударгас розповів Еспресо про перспективи вступу України до Євросоюзу
07:43
Інфографіка
російська техніка
З початку повномасштабного вторгнення в Україну РФ втратила понад 780 тис. військових
07:42
Оновлено
Фінляндія
У Фінляндії розслідують причетність іноземного судна до пошкодження підводного електрокабеля
07:37
Ємен, хусити
Єменські хусити атакували безпілотниками Ізраїль
07:25
Прапор США
Білоголового орлана, який є одним із символів США, визнали національним птахом держави
07:22
Сирія
У Сирії лояльні до Асада сили вбили 14 правоохоронців
07:03
Оновлено
Бєлгород
РФ заявила про атаку БПЛА: у Волгоградській області уламки нібито впали на підприємство, частина Білгородщини залишилися без світла
06:52
Japan Airlines
Авіакомпанія Japan Airlines зазнала кібератаки - це може вплинути на польоти по всій Японії
06:27
Оновлено
корабель рф
У Чорному морі - один носій "калібрів"
06:26
Мінагрополітики
Програму єОселя планують розширити для аграріїв
05:59
Дональд Трамп
Трамп на Різдво знову заявив про претензії на Канаду, Гренландію та Панамський канал
05:30
світло
На Балканах через снігопади є проблеми з електропостачанням
Більше новин