Партнерський матеріал

Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованих міст Київщини

3 серпня, 2024 субота
18:30

В Україні триває відновлення деокупованих міст Київщини. Зокрема, в Бучі російські окупанти зруйнували або пошкодили понад 2,5 тис. обʼєктів

Зміст

Про це йдеться у спецвипуску "Програми відбудови й розвитку міст" на Еспресо.

Журналісти поспілкувалися з жителькою Бучі, яку вторгнення окупантів застало зненацька.

Зінаїда Шрамовіч та її чоловік, які на момент вторгнення перебували вдома, на власні очі бачили, як окупанти вбивали жителів міста та руйнували все навколо. Під час бомбардувань подружжя ховалося в коридорі або у під’їзді, адже часом здавалося, що будинок от-от почне руйнуватися.

Будинок Зінаїди Анатоліївни на Яблунській дійсно зазнав ушкоджень через прямий приліт, вигоріло декілька поверхів і понад 10 квартир. У квартирі жінки повилітали вікна. Нині в будинку триває капітальний ремонт, повністю замінили ліфти та ліфтове обладнання, оновили фасад будівлі та замінили всі вікна. Містянка каже: ремонт робили на совість.

"Роботи будуть тривати до жовтня цього року. Думаю, так. На даний час роботи виконані на 70-80%", – сказав журналістам Роман Гриб, начальник ремонтної дільниці.

Понад 2,5 тис. обʼєктів зруйнували або пошкодили російські окупанти у Бучі. Загалом збитки міста оцінили у понад 5 млрд грн. Нині Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України займається відбудовою двох обʼєктів у місті. Один із них – будинок на вулиці Бориса Гмирі, який був майже повністю зруйнований від прямого влучання снаряда. Тут будівельникам потрібно відновити всю секцію будинку. Кажуть, робота просувається жваво.

"Так, ми буквально зробили це за 10 днів, 280 квадратів утеплили, я думаю, що ми достатньо швидко працюємо", – розповів Еспресо один із будівельників.

У сусідньому місті Ірпінь пошкоджено понад 1 тис. будівель. Тут Агентство нині відновлює чотири обʼєкти. Один із будинків уже повністю готовий. Роботи тривали вісім місяців і коштували 61 млн грн. У будинку було замінено інженерні мережі, ліфти, всі вікна, а також повністю зроблено оздоблення під'їздів.

У Бучі та Ірпені мешкає близько 100 тис. людей. Міст, який сполучав Ірпінь із Києвом, на початку великої війни був підірваний нашими силами оборони, аби зупинити просування ворожої техніки. Через уже зруйновану переправу на початку березня 2022 року втікали з окупації місцеві мешканці. Зруйнований міст вирішили залишити – як памʼять про трагічні події початку великої війни, а поруч звели новий.

У 2024 році в Київській області планують відновити 106 об'єктів на суму понад 3 млрд гривень. Зокрема, проведуть капітальний ремонт 18 багатоповерхівок, п'яти шкіл та одного стадіону. 

Детальніше про це Еспресо розпитав начальника служби відновлення у Київській області Руслана Ничіка.

"Наразі ведуться роботи на майже 50 об’єктах у Київській області. Це відновлення міст Бородянка, Ірпінь, Буча та прилеглих територій, які були деокуповані… Майже всі роботи плануємо закінчити до кінця цього року", – сказав він.

"Ми плідно працюємо з органами місцевого самоврядування, з КОВА. Коли почався процес відбудови, ми разом робили обстеження, була процедура, яка дала нам змогу обрати й затвердити об'єкти", – додав Ничік.

Як відбувається відбір об’єктів

За словами Ничіка, органи місцевого самоврядування обирають об’єкти, передають їх на узгодження Київській обласній військовій адміністрації, а та своєю чергою після затвердження передає їх на розгляд комісії при Міністерстві відновлення. Комісія розглядає об'єкти, затверджує фінансування та передає для виконання Агентству з відновлення.

З якими проблемами зіштовхуються люди, які звертаються з проханням про допомогу у відбудові житла

"Основні проблеми – це в період, коли вже була деокупація, робили обстеження зруйнованого житла, і до багатьох квартир на той момент не було доступу. Потім, коли люди поверталися, вони давали доступ. Бували різні випадки. Дехто відмовлявся від ремонту й ставав на чергу в єВідновлення, аби отримати грошову компенсацію", – розповів посадовець.

За його словами, таких квартир небагато, усього 10-15.

Тендерна процедура й підбір підрядника

Перед початком відбудови того чи іншого об’єкта органи місцевого самоврядування розробляють проєктну документацію й передають Службі відновлення.

"Далі Служба перевіряє, чи все там зроблено відповідно до чинного законодавства й будівельних норм. Потім чекаємо фінансування на цей об'єкт, після чого оголошуємо тендер, вибираємо найдешевшу пропозицію та підписуємо договір", – розповів Ничік.

При цьому він зазначив, що нині досить проблематично знайти підрядника у зв’язку з мобілізацією.

"ТЦК можуть зайти на будівельний майданчик, видати людям повістки. Але деяким підрядним організаціям ми допомагаємо з питанням бронювання", – зауважив посадовець.

Також він наголосив, що при виборі будматеріалів перевагу надають українським виробникам.

Про відбудову Ірпеня Еспресо розпитав у міського голови Олександра Маркушина.

Як триває відбудова зруйнованих домівок в Ірпені

За словами міського голови, для відбудови об’єктів залучають різні програми, в тому числі United24. Зараз у процесі відбудови будинки й центральний стадіон. Міжнародна організація з міграції вже один багатоповерховий будинок відремонтувала, зараз тривають ремонтні роботи у двох десятиповерхових будинках, потім будуватимуть новий багатоповерховий будинок на місці зруйнованого російською авіабомбою. 

При цьому триває комплексна відбудова приватного сектору за допомогою КОВА. Частково кошти на це дає Ірпінська міська рада, частково ПРООН. Також у відновленні житла ірпінців активно допомагають Міжнародний Комітет Червоного Хреста, ЮНІСЕФ, "Карітас" та інші.

"На сьогодні люди активно отримують сертифікати на купівлю або будівництво житла, або на капітальний ремонт", – сказав Маркушин.

Скільки ще об'єктів треба відбудувати

"На жаль, багато. Бо Ірпінь є найбільш пошкодженим містом у Київській області. Основний удар прийшовся на наше місто. Але ми робимо все, що можемо, в межах того бюджету, який нам надають. На жаль, цих коштів не вистачає, щоб швидко й усе повністю відбудувати. Ми шукаємо донорів, партнерів, оскільки розуміємо, що основні кошти держави йдуть на Збройні Сили, на нашу перемогу", – сказав Маркушин.

На прохання розповісти, з якими проблемами стикаються мешканці Ірпеня, чиє житло понівечили окупанти, мер зазначив, що основною перешкодою для початку відбудови є зникнення одного зі співвласників.

Річ у тім, що відповідно до чинного законодавства, якщо один із членів родини перебуває в полоні або зник безвісти, його родина не може подати заявку в Дію, відремонтувати помешкання або оформити спадщину без документів про смерть. Ці будинки стоять, їх неможливо відремонтувати. З огляду на це міська влада просить Мінцифру законодавчо врегулювати це питання й надати можливість іншому співвласнику відремонтувати житло.

За словами Маркушина, люди мають можливість обстежити житло за допомогою дрона, це безоплатно. Потім потрібно подати заявку в Дію. Після цього стане відомо, коли буде виплата,

"За достатнього фінансування на півтора року можна все відбудувати", – підкреслив мер.

При цьому він зазначив, що у сертифікатах, які отримують власники понівеченого житла, меблі у вартість не входять, це людина купує сама.

Наразі міська влада планує відбудувати будинки культури, ДЮСШ, Центр творчості, однак відновлювальні роботи суттєво сповільнює нестача робочих рук у зв’язку з мобілізацією, інфляція, а також відключення електроенергії.

Теги:
Читайте також:
Київ
-8.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.42
    Купівля 41.42
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 42.74
    Продаж 43.48
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
12 лютого
09:08
Wizz Air
Wizz Air готова відновити авіасполучення з Україною протягом шести тижнів після припинення вогню
08:52
Партизани фіксують зменшення поставок пального через Кримський міст: відомо причину
08:40
ППО
Українська ППО вночі збила 6 "іскандерів" та 71 ворожий безпілотник
08:31
переговори України з Росією
Між Україною та Росією відбуваються переговори на низькому, не політичному рівні, - ексміністр Черниш
08:29
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
"Вперше за останні 2 роки з мигалками": Андрющенко повідомив про велике перекидання сил РФ у бік Запорізької області
08:18
Ексклюзив
Ігри Нескорених
Ігри Нескорених - це про фізичну й психологічну реабілітацію, а не про спорт високих досягнень, - речник Міністерства у справах ветеранів Дамаскін
08:08
Оновлено
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
Минулої доби на фронті сталося 95 боєзіткнень: Сили оборони відбили 30 атак РФ на Покровському напрямку
08:05
OPINION
Путін збиткується над Трампом
08:04
Держдепартамент США
Адміністрація Трампа може закрити консульства США в низці країн світу заради економії, - NBC News
08:00
Партнерський матеріал
Чоловік загинув на Азовсталі, а син не впізнав після полону: історія військової полку "Азов" Аліни Мелешко-Габурич
07:57
У США група демократів ініціювала законопроєкт для збереження USAID
07:38
Оновлено
Удар по Києву 12.02.25
Росіяни вночі атакували Україну дронами і балістикою: у Києві є загиблий і постраждалі, у Кривому Розі руйнування
07:29
Максим Жорін
Мігранти допоможуть нам лише в одному - втратити країну, треба працювати над поверненням українців, - Жорін
07:26
освіта кошти
Литва цьогоріч виділить майже €32 млн на навчання біженців з України
07:15
втрати окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 1150 військових і понад 200 одиниць техніки армії РФ
07:08
Ірина Верещук
Верещук: ВЛК невдовзі почнуть тестувати електронні черги
07:00
Аналітика
Зеленський Трамп
Трамп, Зеленський і рідкісноземельні ресурси: що насправді Київ пропонує Вашингтону. Пояснюємо
06:54
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному морі чергує один російський ракетоносій
06:49
В Україні припинили формування нових бригад: в ОП розповіли, на що будуть зосереджені основні зусилля
06:25
Добровольці до 25 років, які раніше приєдналися до ЗСУ, також зможуть отримати мільйон гривень, - Міноборони
06:25
Анонс
Тео Ернандес і Рафа Леао, Мілан, Серія А
Ліга чемпіонів: розклад матчів і трансляцій 12 лютого
05:56
Німеччина солдат армія
Диверсанти пошкодили військові кораблі у Німеччині, у ВМС заявили про загрозу з боку РФ
05:17
Андрій Коваленко
Кожна публічна заява Заходу про "прогрес" в руху до миру супроводжується ракетними ударами, - Коваленко про обстріл Києва 12 лютого
04:49
Австралія
У команді Трампа заявили, що Австралія "вбиває" ринок алюмінію в США
04:16
США космос наука технології
Двоє астронавтів NASA, які застрягли на МКС, можуть повернутися на Землю раніше запланованого
03:33
Президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва
Бразилія не буде вступати в торговельну війну зі США після введення мит, навідміну від Канади
03:13
Ігри Нескорених
Україна виборола перші шість медалей на Іграх Нескорених
01:43
Дональд Трамп
Трамп припускає, що Україна "колись може стати російською"
01:07
Оновлено
Марк Фогель
Трамп сподівається, що звільнення РФ громадянина США Фогеля допоможе покласти край війні в Україні
00:41
Ілон Маск
Ілон Маск замість публічної фінансової декларації подасть "конфіденційний звіт"
00:27
Петер Сіярто
Угорщина виділяє 1 млн євро армії Лівану, "замість постачання зброї в Україну", - Сіярто
2025, вiвторок
11 лютого
23:55
Оновлено
Усман Дембеле (ліворуч), ПСЖ - "Брест"
"Реал" здолав "Ман Сіті", ПСЖ переміг "Брест": результати матчів 1/16 фіналу Ліги чемпіонів
23:29
Роман Саленко (ліворуч), "Динамо" - "Гоффенгайм"
"Динамо" та "Шахтар" вибули з Юнацької ліги УЄФА
22:54
Су-24
У Польщі заявили, що російський Су-24 порушив повітряний простір країни
22:40
Оновлено
Піт Хегсет
США не відправлятимуть в Україну свої війська, - глава Пентагону Хегсет
22:30
Ексклюзив
Володимир Путін та Сі Цзіньпін
Це спільна гра проти США: дипломат Огризко про візит Сі Цзіньпіна 9 травня до Москви
22:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
"З моїх джерел, не тільки Україна, але й РФ пропонує адміністрації Трампа угоди щодо використання певних корисних копалин": нардеп Чернєв
22:12
Три кримські політвʼязні вийшли на волю після 9 років увʼязнення в колонії РФ
22:06
Ексклюзив
відкритий розподільчий майданчик Хмельницької АЕС
"Ніякої залежності від Росії щодо обслуговування цих енергоблоків не буде": нардеп Чернєв про законопроєкт щодо купівлі реакторів у Болгарії
21:15
військовий
"Річний контракт на 1 млн грн": Міноборони оприлюднило деталі щодо проходження служби добровольців 18-24 років
Більше новин