Огляд

ВПО: хто може отримати цей статус та які зміни у підході до надання цих коштів у 2024 році

Крістіна Слончак
28 червня, 2024 п'ятниця
12:36

Хто сьогодні має право отримати статус внутрішньо переміщеної особи та на яку допомогу від міжнародних організацій та держави може зараз розраховувати

Зміст

"Еспресо" розібралося у сутності поняття ВПО в Україні, особливостях виплат для внутрішньо переміщених осіб від різних міжнародних організацій та допомоги від держави у 2024 році.

Система виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) є важливою складовою соціальної підтримки в умовах конфліктів, природних катастроф та інших надзвичайних ситуацій. Ці виплати призначені для допомоги людям, які змушені покинути свої домівки через небезпеку для їхнього життя.

Що означає статус "ВПО" та хто його може отримати

Внутрішньо переміщена особа (ВПО) - це людина, що є громадянином України, іноземцем, або не має громадянства, однак перебуває в Україні на законних підставах і має право на постійне проживання на її території, яка була змушена залишити своє місце проживання через збройний конфлікт, окупацію, прояви насильства, порушення прав і свобод особи, природні чи техногенні катастрофи та інше. При цьому, людина не виїжджає за межі території України, а змушена шукати безпечніше або стабільніше місце для проживання всередині власної країни.

У період з 2014 року отримати статус ВПО могли люди, що переїхали з Донецької, Луганської областей та АР Крим. Однак, після початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року, цей перелік змінився.

Відповідно до наказу Мінреінтеграції до областей, де розташовані громади, з яких переселенці мають право на отримання статусу ВПО та гарантовану державну грошову допомогу, тепер належать: Донецька, Дніпропетровська, Харківська, Сумська, Херсонська, Запорізька, Чернігівська, Миколаївська та Луганська області.

Однак звертаємо увагу, що це список не фіксований і він постійно оновлюється. Для того щоб пересвідчитися в актуальності інформації, ви можете звернутися до даних, що є на офіційному порталі Мінреінтеграції, або переглянути перелік областей в розпорядженні Кабміну.

Цей список формується спільно з Міноборони та згідно з пропозиціями від обласних військових адміністрацій. До уваги беруться три основні критерії  визначення територій:

 • тимчасово окуповані території;
 • території, що перебувають в оточенні;
 • території активних бойових дій.

Фото: map.edopomoga.gov

Хто може отримати виплати для ВПО та як подати заявку

Для того щоб отримувати грошову допомогу від держави, необхідно отримати довідку, що підтверджує статус ВПО.

Заява на отримання такого статусу має подаватися повнолітніми людьми та підлітками (14–18 років) особисто. А діти, що не досягли 14-річного віку, недієздатні особи або люди, що мають обмежену дієздатність, можуть зробити це через законного представника. 

Є два способи, як можна подавати заяву на отримання статусу переміщеної особи:

 • онлайн за допомогою електронних послуг в мобільному застосунку "Дія" або на вебпортал "Портал Дія".
 • особисте звернення до Центру надання адміністративних послуг, департаменту соцзахисту населення, представників місцевої влади.

Тобто виплати від держави можуть отримувати:

 • громадяни, що виїхали з територій, які перебувають в окупації, та ті, чиї домівки розташовані в зоні бойових дій (після отриманням статусу ВПО);
 • люди, чиє житло зазнало руйнувань або непридатне для життя внаслідок бойових дій або обстрілів. У цьому випадку потрібно подати документи на відшкодування.

Фото: Freepik

Розмір фінансової допомоги від держави та зміни у підході до надання цих коштів у 2024 році

Щомісячна сума грошової допомоги від держави для українців нині становить 2000 гривень на дорослу людину та 3000 гривень на дитину або людину з інвалідністю

Зокрема, в липні 2023 року набрали чинності дві постанови - №709 та №789, відповідно до яких:

 • виплати призначатимуться строком на пів року з можливістю їх пролонгації ще на шість місяців лише соціально вразливим групам (особи з інвалідністю, малозабезпечені люди, багатодітні сім’ї та інші);
 • при отриманні допомоги будуть враховувати майнові та фінансові активи отримувача;
 • діти ВПО, які народилися після внутрішнього переміщення, тепер є прямими отримувачами допомоги;
 • виплата допомоги з початку листопада 2023 року здійснюватиметься не на людину особисто, а на сім’ю.

Незважаючи на те, що закладена сума виплат для ВПО у 2024 році зменшилась до 57 млрд гривень, тобто на 16 млрд гривень менше, ніж в 2023 році, Мінсоцполітики розробило шляхи для підтримки переселенців, які цього дійсно потребують.

Через те, що з 1 лютого 2024 року частина внутрішньо переміщених осіб не буде отримувати виплати, Мінсоцполітики розробило проєкт постанови про продовження допомоги для ВПО, а 26 січня Кабмін підтримав її. Автоматичне продовження виплат надавалось до 1 березня усім ВПО, які отримували допомогу до 1 лютого. До того ж, з початку березня 2024 року виплати для більшості нинішніх отримувачів, які відносяться до найбільш вразливих категорій людей, також будули продовжені. "Не всі ВПО з моменту свого переміщення змогли інтегруватись у приймаючі громади, а родини, в яких є діти, особи з інвалідністю та які проживають у зоні активних чи можливих бойових дій, не мають можливості віддавати дітей в садочки. Школи ж у таких регіонах в переважній більшості працюють лише в онлайн-форматі, що суттєво обмежує можливість для працездатних членів родин працевлаштуватись" – повідомляють на сайті Міністерства соцiальної політики.

Отже, концепція проєкту постанови полягає в подовженні фінансової допомоги для внутрішньо переміщених осіб пенсійного віку та тих, хто через об'єктивні причини не може знайти роботу. Новий підхід має на меті поєднати механізм виплат із іншими ініціативами, спрямованими на підтримку сімей, щоб допомогти їм адаптуватися до нового життя після переміщення та легше інтегруватися у нове оточення.

Так, із 1 березня виплати автоматично були пролонговані на пів року для тих категорій переміщених осіб, які не можуть працювати, зокрема:

 • пенсіонери, чиї пенсійні виплати станом на початок 2024 року не перевищують 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для людей, які втратили працездатність)
 • люди з інвалідністю першої та другої груп, діти з інвалідністю або тяжкохворі віком до 18 років
 • діти-сироти та ті, хто позбавлені батьківського піклування, людей з їх числа, які не досягли 23-річного віку, а також люди, хто виховує дітей-сиріт та є прийомними батьками.

До того ж, чимало кількість переміщених осіб також матиме можливість отримати подовження виплат ще на пів року, подавши нову заяву на отримання допомоги. Останній термін подання заяв для перепризначення виплат було встановлено до 30 квітня 2024 року.

Держава для підтримки населення дає можливість продовжити виплати ще на пів року таким категоріям людей, після подання ними нової заяви:

 • тяжкохворим людям, що не мають інвалідності;
 • діти, які перебувають у родинах патронатних вихователів, тимчасово проживають з родичами або знайомими, у прийомній сім'ї або дитячому будинку сімейного типу;
 • патронатні вихователі.

Також допомога буде продовжуватися за заявою (за умови, що середньомісячний загальний дохід родини не перевищує 9444 гривень на одну людину):

 • людям працездатного віку, які непрацевлаштовані та доглядають за дитиною, якій не виповнилось 14 років;
 • люди з інвалідністю III групи;
 • багатодітні родини з неповнолітніми дітьми, які обов'язково проживають у сім’ї (не виховуються в інтернатних закладах);
 • люди віком до 23 років, які проходять навчання в закладах професійної, професійно-технічної або фахової передвищої та вищої освіти;
 • люди, які надають соціальні послуги на непрофесійній основі, сім'ї пенсіонерів;
 • родина, яка складається лише з непрацездатних людей;
 • люди 55-річного віку та старші, які зареєстровані в Центрі зайнятості;
 • люди, які доглядають за дитиною віком до трьох років або дитиною, яка потребує догляду до 6 років;
 • дітям, які переїхали до нової громади без супроводу законного опікуна;
 • вагітним жінка після 30-го тижня вагітності або 27-го тижня (якщо вони віднесені до I—IV категорій осіб, які постраждали від ЧАЕС);
 • особи, які втратили працездатність, але не мають права на пенсію та/або отримують соцдопомогу від держави (якщо середньомісячний сукупний дохід у цій родині не перевищує 9 444 гривень на людину);
 • сім'ї, які мешкають у регіонах, що вважаються відносно безпечними, але де відсутня можливість віддати дитину до дитсадка, а навчання у школі проводиться в онлайн або змішаному форматі (заняття у класах та дистанційно);
 • люди працездатного віку, які не мають роботи, але зареєстровані в центрі зайнятості. При цьому, вони повинні мати дітей, які відвідують дитсадки, школи або навчаються у профтехучилищах, вищих начальних закладах;
 • люди, які забезпечують догляд за людиною з інвалідністю першої групи, неповнолітньою дитиною з інвалідністю або тяжкохворою, людиною з інвалідністю першої або другої групи внаслідок психічного розладу, людиною віком від 80 років;

Допомогу отримають ці родини, якщо вони проживали на території, де тривають або можуть відбуватися бойові дії. Також, вищезазначений список не є вичерпним, крім того, українці мають право оскаржити рішення про припинення грошової допомоги.

Автоматичне продовження виплат не буде здійснюватися:

 • людям, які перебувають за кордоном більше, ніж 30 днів поспіль без обґрунтованих причин;
 • тим, хто повернувся до свого місця проживання;
 • тим, хто перебуває у місцях позбавлення волі.

Тож, із 1 вересня згідно з вищезазначеною постановою № 709 виплати не отримуватимуть переселенці, які з 1 серпня 2023 року здійснили значні фінансові витрати на покупку механічного транспортного засобу,  купили на суму більш ніж 100 тис. грн (земельну ділянку, будинок, квартиру, іноземну валюту, техніку тощо),  мають власну нерухомість поза межами зон бойових дій (з розрахунку понад 13,65 кв. м на одного члена родини), мають депозит в банку на суму понад 100 тис. гривень.

Субсидія на оренду житла

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) в Україні стикаються з проблемою пошуку житла. Деякі ВПО проживають у спеціальних місцях компактного проживання або у друзів чи родичів, але не всі мають цю можливість. Для вирішення житлової проблеми Міністерство соціальної політики розробило субсидію на оренду житла, яка реалізовуватиметься як експериментальний проект протягом декількох років.

Розмір субсидії враховуватиме вартість оренди в різних регіонах України, оскільки ціни на житло суттєво відрізняються. Так, за даними CEDOS, ціни на квартири в Києві на 22% вищі за середні по країні, у Миколаєві – на 30-35% нижчі, а на Закарпатті – вищі у 2,5 рази. Розмір виплати також залежатиме від кількості людей у домогосподарстві, яке орендує житло, та від їх доходів. Чим нижчий дохід, тим більший відсоток вартості оренди покриватиме субсидія.

"Ми будемо розраховувати — 20 чи 30% сукупного доходу родини мають витрачати на оренду. Якщо більше, то далі ми покриваємо своїм коштом. Так само, якщо більше ніж 15% доходу родини йде на комуналку, решту покриває держава", — розповіла в етері телемарафону "Єдині новини" міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. Про це пише Суспільне. Спочатку субсидія буде доступна лише для ВПО, але з часом цей інструмент може бути розширений і на інших громадян, які потребують допомоги від держави.

Планувалось, що ВПО зможуть скоритися цією субсидією вже з початку літа. Однак, під час брифінгу у медіацентрі, як зазначають в Суспільне, голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров роз'яснив, що механізм надання субсидій на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) все ще перебуває на стадії опрацювання. 

Підтримка ВПО та біженців, які повертаються в Україну

Уряд прагне надати підтримку ВПО та людям, що повертаються з-за кордону. Таким чином, для цих груп громадян розширено програму надання допомоги для малозабезпечених. Відповідну постанову було прийнято Кабміном 26 січня.

Згідно з урядовою постановою, надання допомоги для біженців, які повертаються в Україну та мають намір працевлаштуватись, буде здійснюватися протягом 6 місяців:

 • для сімей, які повертаються після тривалого перебування за кордоном (понад 90 днів), навіть якщо в таких родинах є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували єдиний соціальний внесок;
 • для сімей внутрішньо переміщених осіб, які у зв'язку з вимушеним переміщенням не працювали або не сплачували єдиний соціальний внесок;

"Так, якщо в родині ВПО чи мігрантів, які повертаються, є працездатні особи, які не працюють, після призначення допомоги малозабезпеченим вони мають протягом двох місяців після призначення допомоги сприяти своїй економічній самостійності - тобто або працевлаштуватись, або стати на облік в Державному центрі зайнятості, аби фахівці Центру допомогли таким особам знайти роботу, чи, за потреби, пройти перенавчання та перекваліфікацію", - зазначено на Урядовому порталі.

Які міжнародні організації надають допомогу для ВПО

Внутрішньо переміщеним особам допомогу можуть надавати різні міжнародні організації та агентства. Їхньою метою є захист прав та добробут людей, які були змушені покинути свої домівки через збройні конфлікти, природні катастрофи або інші небезпечні ситуації, що загрожують життю.

Зазвичай організації надають разову грошову допомогу або виплачують кошти строком до трьох місяців. Сума таких виплат близько 2-2,5 тис. гривень.  

Допомога від Комітету Червоного Хреста і Товариства Червоного Хреста України

Вони здійснюють допомогу соціально вразливим групам населення, а саме малозабезпеченим сім’ям з громад та областей, які постраждали. Неважливо, чи є люди внутрішньо переміщеними особами, головне, щоб вони:

 • мали статус малозабезпеченої сім’ї та реєстрація в Мінсоцполітики;
 • офіційно мешкали до повномасштабного вторгнення в громадах Київської, Луганської, Запорізької, Чернігівської, Сумської, Харківської, Донецької, Миколаївської, Херсонської, та Житомирської областей.

Сума виплат – 2500 гривень на місяць на одну людину.  Реєстрація в програмі для отримання коштів не потрібна, всі дані до міжнародної організації надавало Мінсоцполітики. Станом на сьогодні програма припинена, допомогу отримало 10 млн людей. Нині діє програма "Прихисток", що надає компенсацію тим, хто безоплатно розміщав у себе ВПО та є власником житла.

червоний хрест

Фото: reuters

Агентство ООН у справах біженців (UNHCR)

Агентство ООН надає грошову допомогу протягом трьох місяців, сума виплат рініше становила 2220 гривень, а нині - 3600 гривень на людину щомісяця. Тобто загальна сума допомоги на одну людину становить 10800 гривень. Претендувати на виплати можуть:

 • люди чи сім'ї, що мають статус ВПО від початку повномасштабної війни (24 лютого 2022 року);
 • люди, які постраждали через війну з 24 лютого 2022 року та відносяться до Донецької, Дніпропетровської, Одеської, Запоріжської, Харківської, Чернігівської, Сумської, Миколаївської або Херсонської областей; 
 • люди чи сім'ї, що повернулись до своїх домівок після вимушеного переміщення в іншу область чи країну внаслідок військових дій із 24 лютого 2022 року.

Крім того, ці люди мають відповідати хоча б одній із вимог нижче:

 • неповна сім’я з однією або більше неповнолітньою дитиною, або з людьми від 55 років;
 • сім’ї, що складаються з однієї або декількох людей похилого віку (від 55 років) та мають одного чи кількох неповнолітніх дітей;
 • родини, де є люди з особливими потребами;
 • прийомні родини, що опікуються неповнолітніми без супроводу або дітьми, які розлучені з батьками.

Крім визначених критеріїв вразливості, люди також повинні відповідати соціально-економічним умовам та мати місячний дохід на одного члена родини, який не перевищує 5400 гривень.

Для того щоб претендувати на отримання допомоги від Агентства ООН, потрібно подати документи та пройти співбесіду з представниками організації, а також, ще однією умовою є те, що вони до цього часу не отримували фінансову допомогу від інших міжнародних організацій. Умови можуть змінюватись, для більш детальної інформації читайте умови за посиланням. 

Фото: UNHCR

 

Продовольча програма ООН

Всесвітня програма ООН виплачує грошову допомогу ВПО. Сума виплати становить 1500 гривень на місяць на одну людину.

Для того щоб узяти участь в програмі, слід зареєструватися в соціальних службах або органах соціального захисту як внутрішньо переміщена особа. На вказаний номер мобільного телефону вам надійде повідомлення з кодом для реєстрації на цю програму. Виплати здійснюються на банківські рахунки, або їх можна отримати готівкою у відділеннях банків. Більш детально читайте за посиланням, оскільки умови можуть змінюватись.

Допомога від французької гуманітарної організації ACTED

Ця неурядова організація пропонує грошову допомогу в розмірі 2220 грн на особу протягом трьох місяців, тобто максимальна сума на одну людину становить 6660 гривень. ЇЇ можуть отримати:

 • внутрішньо переміщені особи;
 • батьки-одинаки;
 • сім’ї, в яких троє і більше неповнолітніх дітей;
 • сім’ї, де жінка виконує роль годувальника (без працездатного чоловіка);
 • сім’ї, що виховують дітей з інвалідністю;
 • одинокі люди старші 60 років.

Кошти можна отримати на банківський рахунок або у відділеннях банку та Укрпошти. Більш детально з умовами ви можете ознайомитись за посиланням, оскільки вони можуть змінюватись.

Фото: Facebook "ВБД Україна"

Естонська рада у справах біженців (багатоцільова програма)

Естонська рада спільно з благодійним фондом "Єдність" за майбутнє" підтримують українських громадян у кількох областях: Донецькій, Миколаївській, Луганській, Запорізькій, Херсонській та Харківській.

Цей проєкт враховує різні критерії вразливості, такі як: знищення або значні руйнування житла, батьки-одинаки, втрата годувальника сім’ї та інші. Раніше, грошова допомога становила 2220 гривень на 1–3 місяці на людину, однак зараз ця сума збільшена до 3600 гривень. Крім того, Естонська рада у справах біженців в Україні пропонує й інші програми, з ними ви можете ознайомитись більш детально за посиланням.

Для отримання виплат необхідно звернутися в понеділок – середу з 09:00 до 12:00 за номером телефону 0-671-052-803. Цей крок необхідний для здійснення оцінки вразливості фахівцями програми, далі необхідно буде подати заявку на порталі та очікувати опрацювання запиту.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.27
  Купівля 41.27
  Продаж 41.82
 • EUR
  Купівля 44.94
  Продаж 45.73
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
23 липня
08:00
OPINION
Якщо Трамп дасть зброю, всі інші пункти Джонсона втратять сенс
07:55
Камала Гарріс
Передвиборча кампанія Камали Гарріс зібрала $81 млн за першу добу
07:38
окупанти
Засіб ППО, 4 танки та 1220 окупантів: втрати РФ за добу війни в України
07:21
новини Львівщини
Росіяни атакували Очаків на Миколаївщині: серед поранених двоє підлітків
07:19
ЗСУ
Залужний: Ми винайшли спосіб, як воювати й перемагати проти сильніших армій у XXI столітті
06:47
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія вивела в Чорне море 2 носії "калібрів"
06:36
Латвія передала Україні ще 500 безпілотників у межах коаліції дронів
06:16
Валерій Залужний
Вільний світ має прокинутися й задуматись, як захистити своїх громадян і країни, – Залужний
06:06
Камала Гарріс
Демократи можуть номінувати Гарріс як кандидатку у президентки до 7 серпня, - CNN
05:05
Хорватія
У Хорватії сталася стрілянина у будинку для літніх людей: 6 загиблих, є поранені
04:30
Джо Байден
Мінфін та Держдеп США отримали від Байдена частину повноважень щодо закону про підтримку України
04:04
Одеський міжнародний кінофестиваль
Одеський міжнародний кінофестиваль оголосив переможців: перелік
03:22
Застосунок "Дія"
Перереєстрація авто в Дії: у випадку відмови про причину повідомлятимуть у застосунку
02:46
біля Пішохідного мосту обірвалася канатна дорога
Трагедія на канатній дорозі в Києві: у КМДА та на фірмах власника атракціону провели обшуки
02:13
Оновлено
Євпаторія, демонтаж Хрестовоздвиженського храму Православної Церкви України
Окупанти демонтують храм ПЦУ в Євпаторії. Реакція України
01:52
На фото прапор ОАЕ
У Великій мечеті шейха Заїда в ОАЕ з'явився український аудіогід
01:25
Держдепартамент США
У Держдепі заявили, що Україна залишається топтемою під час переговорів США з союзниками
01:00
Начальник штабу бригади «Азов» Богдан Кротевич
"Багато комбригів готові свідчити": Кротевич поскаржився суду на бездіяльність ДБР щодо генерала Содоля
00:32
Володимир Зеленський
"У Києві готується новий Майдан проти Зеленського, Єрмака та Кличка": російські фейки за 22 липня
00:03
Саміт ЄС, Жозеп Боррель
"Символічний сигнал": зустріч очільників МЗС ЄС перенесли з Будапешта до Брюсселя після візиту Орбана до Путіна
2024, понедiлок
22 липня
23:28
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 133 боєзіткнення. Окупанти активізували штурми на Краматорському напрямку
23:21
напад з ножем
У Польщі чоловік із ножем напав на двох українських підлітків, їх госпіталізували
23:08
Болгарія
Болгарія має боєприпаси, які може надати Україні за умови компенсацій від союзників, - болгарське міноборони
22:52
Ненсі Пелосі
"Впевнена у перемозі": Пелосі підтримала висування Гарріс кандидаткою в президенти від демократів
22:35
Жозеп Боррель
"Я втратив надію, це сором": Боррель про блокування Угорщиною грошей на зброю для України
22:30
"Дніпро-1", Ліга конференцій
УЄФА офіційно виключив "Дніпро-1" зі списку учасників Ліги конференції
22:09
Жозеп Боррель
Гроші від активів РФ: у ЄС назвали терміни надання Україні перших 1,4 млрд євро
21:53
Ексклюзив
електроенергія
Уникнути відключень: ексміністр енергетики Оржель розповів, як українці переходять на імпортну електрику
21:46
Ракета, втричі швидша за звук: британські інструктори навчають українських військових роботі з ПЗРК Starstreak
21:44
Радослав Сікорський
"Захист дитячих лікарень - не ескалація": Польща підтримала дозвіл Україні бити по аеродромах РФ
21:26
людиноподібний робот
Маск оголосив про початок розробки людиноподібних роботів
20:21
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Атаки українських дронів на РФ та ситуація на Покровському напрямку. Колонка Сергія Згурця
20:09
Ірина Фаріон
"Виклик для всього суспільства": Буданов відреагував на вбивство Фаріон
20:08
OPINION
Геннадій Друзенко
Хворе суспільство
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 880-го дня війни:  новітня зброя відплати, якою знищили російський Су-57, 100 тис. боєприпасів від Чехії
19:55
Оновлено
Росія з ночі обстрілює Херсон та область: є загибла, поранено 4 людей
19:55
фейк
"Провокації США призвели до початку війни в 2014 році": маніпуляції світових ЗМІ за 22 липня
19:54
Володимир Зеленський
Україна готує ще чотири нові безпекові угоди, - Зеленський
19:46
Речниця МЗС Китаю Мао Нін
У Китаї відреагували на погрози США запровадити санкції через підтримку Росії у війні проти України
19:34
Крістен Міхал
В Естонії призначили новий уряд на чолі з Крістеном Міхалом
Більше новин