Огляд

ВПО: хто може отримати цей статус та на яку грошову допомогу розраховувати

Крістіна Слончак
1 грудня, 2023 п'ятниця
13:45

Хто сьогодні має право отримати статус внутрішньо переміщеної особи та на яку допомогу від міжнародних організацій та держави може зараз розраховувати

"Еспресо" розібралося у сутності поняття ВПО в Україні, особливостях виплат для внутрішньо переміщених осіб від різних міжнародних організацій, та допомоги від держави.

Система виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) є важливою складовою соціальної підтримки в умовах конфліктів, природних катастроф та інших надзвичайних ситуацій. Ці виплати призначені для допомоги людям, які змушені покинути свої домівки через небезпеку для їхнього життя.

Що означає статус "ВПО" та хто його може отримати

Внутрішньо переміщена особа (ВПО) - це людина, що є громадянином України, іноземцем, або не має громадянства, однак перебуває в Україні на законних підставах і має право на постійне проживання на її території, яка була змушена залишити своє місце проживання через збройний конфлікт, окупацію, прояви насильства, порушення прав і свобод особи, природні чи техногенні катастрофи та інше. При цьому, людина не виїжджає за межі території України, а змушена шукати безпечніше або стабільніше місце для проживання всередині власної країни.

У період з 2014 року отримати статус ВПО могли люди, що переїхали з Донецької, Луганської областей та АР Крим. Однак, після початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року, цей перелік змінився.

Відповідно до наказу Мінреінтеграції до областей, де розташовані громади, з яких переселенці мають право на отримання статусу ВПО та гарантовану державну грошову допомогу, тепер належать: Донецька, Дніпропетровська, Харківська, Сумська, Херсонська, Запорізька, Чернігівська, Миколаївська та Луганська області.

Однак звертаємо увагу, що це список не фіксований і він постійно оновлюється. Для того щоб пересвідчитися в актуальності інформації, ви можете звернутися до даних, що є на офіційному порталі Мінреінтеграції, або переглянути перелік областей в розпорядженні Кабміну.

Цей список формується спільно з Міноборони та згідно з пропозиціями від обласних військових адміністрацій. До уваги беруться три основні критерії  визначення територій:

  • тимчасово окуповані території;
  • території, що перебувають в оточенні;
  • території активних бойових дій.

Фото: map.edopomoga.gov

Хто може отримати виплати для ВПО та як подати заявку

Для того щоб отримувати грошову допомогу від держави, необхідно отримати довідку, що підтверджує статус ВПО.

Заява на отримання такого статусу має подаватися повнолітніми людьми та підлітками (14–18 років) особисто. А діти, що не досягли 14-річного віку, недієздатні особи або люди, що мають обмежену дієздатність, можуть зробити це через законного представника. 

Є два способи, як можна подавати заяву на отримання статусу переміщеної особи:

  • онлайн за допомогою електронних послуг в мобільному застосунку "Дія" або на вебпортал "Портал Дія".
  • особисте звернення до Центру надання адміністративних послуг, департаменту соцзахисту населення, представників місцевої влади.

Тобто виплати від держави можуть отримувати:

  • громадяни, що виїхали з територій, які перебувають в окупації, та ті, чиї домівки розташовані в зоні бойових дій (після отриманням статусу ВПО);
  • люди, чиє житло зазнало руйнувань або непридатне для життя внаслідок бойових дій або обстрілів. У цьому випадку потрібно подати документи на відшкодування.

Фото: Freepik

Розмір фінансової допомоги від держави та зміни у підході до надання цих коштів

Щомісячна сума грошової допомоги від держави для українців нині становить 2000 гривень на дорослу людину та 3000 гривень на дитину або людину з інвалідністю. Такі виплати будуть точно продовжуватися до кінця січня 2024 року, адже Кабмін в серпні продовжив автоматично допомогу ще на пів року для внутрішніх переселенців.

Зокрема, в липні 2023 року набрали чинності дві постанови - №709 та №789, відповідно до яких:

  • виплати призначатимуться строком на пів року з можливістю їх пролонгації ще на шість місяців лише соціально вразливим групам (особи з інвалідністю, малозабезпечені люди, багатодітні сім’ї та інші);
  • при отриманні допомоги будуть враховувати майнові та фінансові активи отримувача;
  • діти ВПО, які народилися після внутрішнього переміщення, тепер є прямими отримувачами допомоги;
  • виплата допомоги з початку листопада 2023 року здійснюватиметься не на людину особисто, а на сім’ю.

Автоматичне продовження виплат не буде здійснюватися:

  • людям, які перебувають за кордоном більше? ніж 30 днів поспіль без обґрунтованих причин;
  • тим, хто повернувся до свого місця проживання;
  • тим, хто перебуває у місцях позбавлення волі.

Також з 1 вересня згідно з вищезазначеною постановою № 709 виплати не будуть отримувати переселенці, які з 1 серпня 2023 року здійснили значні фінансові витрати на покупку механічного транспортного засобу,  купили на суму більш ніж 100 тис. грн (земельну ділянку, будинок, квартиру, іноземну валюту, техніку тощо),  мають власну нерухомість поза межами зон бойових дій (з розрахунку понад 13,65 кв. м на одного члена родини), мають депозит в банку на суму понад 100 тис. гривень.

Однак в уряді зазначають, що українці мають право оскаржити рішення про припинення грошової допомоги.

Зміни, що стосуються вдосконалення процедури виплат: кому їх можуть поновити

На засіданні 21 листопада Кабмін ухвалив рішення щодо внесення змін до декількох постанов про регулювання обліку ВПО та виплат державної допомоги для цієї категорії осіб. Такі дані були опубліковані пресслужбою Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Нововведення стосуються переселенців, які перебували за кордоном певний період часу. Тепер вони зможуть звертатися за отриманням виплат через 15 робочих днів після повернення до України. Однак, ця можливість стосується людей, які вперше подали заявку на отримання виплат.

Також у випадку повторного переміщення людини через обов’язкову евакуацію після 1 серпня 2023 року, особи, які раніше отримували виплати, матимуть можливість надалі отримувати допомогу ще протягом півроку. Обов’язковою умовою є те, що вони мають бути у списку евакуйованих, що затверджується обласними військовими адміністраціями. Якщо ж людину було евакуйовано волонтерами або самостійно, необхідно повідомити ОВА.

До того ж, переміщені особи матимуть право на виплати через 3 місяці після закінчення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації у містах та селах, звідки вони переїхали. До цього часу, таку допомогу припиняли виплачувати вже на наступний місяць.

У міністерстві також зазначають, що всі люди працездатного віку, які не працюють без поважних на те причин, мають сприяти своїй зайнятості протягом трьох місяців після призначення допомоги ВПО. Це може бути досягнуто шляхом пошуку роботи, реєстрації підприємницької діяльності, подання заявки на отримання ваучера на навчання, гранту для власного бізнесу або в інші способи.

Крім того, постанова регулює питання оформлення документів про реєстрацію ВПО.

Нагадаємо, що раніше під час випуску "Єдині новини" Ірина Верещук заявила про результати перевірки, в ході якої виявили, що в реєстрах РАЦСу зазначено близько 10 тисяч осіб, які згідно з документами, вважалися померлими. Для цих людей поновлять виплати. Також, виплати продовжать власникам зруйнованих будинків, яким помилково їх скасували.

Які міжнародні організації надають допомогу для ВПО

Внутрішньо переміщеним особам допомогу можуть надавати різні міжнародні організації та агентства. Їхньою метою є захист прав та добробут людей, які були змушені покинути свої домівки через збройні конфлікти, природні катастрофи або інші небезпечні ситуації, що загрожують життю.

Зазвичай організації надають разову грошову допомогу або виплачують кошти строком до трьох місяців. Сума таких виплат близько 2-2,5 тис. гривень.  

Допомога від Комітету Червоного Хреста і Товариства Червоного Хреста України

Вони здійснюють допомогу соціально вразливим групам населення, а саме малозабезпеченим сім’ям з громад та областей, які постраждали. Неважливо, чи є люди внутрішньо переміщеними особами, головне, щоб вони:

  • мали статус малозабезпеченої сім’ї та реєстрація в Мінсоцполітики;
  • офіційно мешкали до повномасштабного вторгнення в громадах Київської, Луганської, Запорізької, Чернігівської, Сумської, Харківської, Донецької, Миколаївської, Херсонської, та Житомирської областей.

Сума виплат – 2500 гривень на місяць на одну людину.  Реєстрація в програмі для отримання коштів не потрібна, всі дані до міжнародної організації надавало Мінсоцполітики.

червоний хрест

Фото: reuters

Агентство ООН у справах біженців (UNHCR)

Агентство ООН надає грошову допомогу протягом трьох місяців, сума становить 2220 грн на людину щомісяця. Претендувати на виплати можуть:

  • люди, що мають статус ВПО;
  • неповна сім’я з двома або більше неповнолітніми дітьми або з людьми від 60 років;
  • сім’ї, що складаються з однієї або декількох людей похилого віку  та мають одного чи кількох неповнолітніх дітей;
  • родини, де є люди з особливими потребами;
  • прийомні родини, що опікуються неповнолітніми без супроводу або дітьми, які розлучені з батьками.

Для того щоб претендувати на отримання допомоги від Агентства ООН, потрібно пройти співбесіду з представниками організації,  а також, ще однією умовою є те, що ви до цього часу не отримували фінансову допомогу від інших міжнародних організацій.

Фото: UNHCR

 

Продовольча програма ООН

Всесвітня програма ООН виплачує грошову допомогу ВПО. Сума виплати становить 2220 гривень на місяць на одну людину, однак загальна сума допомоги не може перевищувати 6600 гривень на сім’ю.

Для того щоб узяти участь в програмі, слід зареєструватися в соціальних службах або органах соціального захисту як внутрішньо переміщена особа. На вказаний номер мобільного телефону вам надійде повідомлення з кодом для реєстрації на цю програму. Виплати здійснюються на банківські рахунки, або їх можна отримати готівкою у відділеннях банків.

Допомога від французької гуманітарної організації ACTED

Ця неурядова організація пропонує грошову допомогу в розмірі 2220 грн на особу протягом трьох місяців, тобто максимальна сума на одну людину становить 6660 гривень. ЇЇ можуть отримати:

  • внутрішньо переміщені особи;
  • батьки-одинаки;
  • сім’ї, в яких троє і більше неповнолітніх дітей;
  • сім’ї, де жінка виконує роль годувальника (без працездатного чоловіка);
  • сім’ї, що виховують дітей з інвалідністю;
  • одинокі люди старші 60 років.

Кошти можна отримати на банківський рахунок або у відділеннях банку та Укрпошти.

Фото: Facebook "ВБД Україна"

Естонська рада у справах біженців (багатоцільова програма)

Естонська рада спільно з благодійним фондом "Єдність" за майбутнє" підтримують українських громадян у кількох областях: Донецькій, Миколаївській, Луганській, Запорізькій, Херсонській та Харківській.

Цей проєкт враховує різні критерії вразливості, такі як: знищення або значні руйнування житла, батьки-одинаки, втрата годувальника сім’ї та інші. Раніше, грошова допомога становила 2220 гривень на 1–3 місяці на людину, однак зараз ця сума збільшена до 3600 гривень.

Для отримання виплат необхідно звернутися в понеділок – середу з 09:00 до 12:00 за номером телефону 0-671-052-803. Цей крок необхідний для здійснення оцінки вразливості фахівцями програми, далі необхідно буде подати заявку на порталі та очікувати опрацювання запиту.

Читайте також:
Київ
-3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.74
    Купівля 36.74
    Продаж 37.36
  • EUR
    Купівля 39.64
    Продаж 40.58
  • Актуальне
  • Важливе
2023, п'ятниця
8 грудня
20:22
на фото: зернове судно
Вільне судноплавство: Міжнародна морська організація направить місію з підготовки допомоги Україні в умовах війни з РФ
20:00
OPINION
на фото: Вікторія Сюмар
Починали з Don’t look Up, продовжуємо — Time to close your eyes…
19:59
Олімпійська збірна РФ
"Держава, яка погрожує приїхати на Олімпіаду на танках": Мінмолодьспорту відреагувало на рішення МОК допустити росіян на Ігри-2024
19:57
Президент України Володимир Зеленський
Зеленський підписав низку євроінтеграційних законів, прийнятих сьогодні
19:32
Володимир Зеленський
Зеленський на зустрічі міжнародної коаліції заявив, що РФ знищує зв'язок викрадених дітей з Україною та закликав до швидких дій
19:27
ЗСУ
На Авдіївському напрямку ЗСУ відбили 32 атаки, на Мар'їнському - 20, - Генштаб
19:25
Ексклюзив
метро
У Києві низку станцій метро закрили на ремонт. Кличко назвав причину несправностей та приблизні терміни відновлення
19:07
без світла, свічка блекаут
Жителів тимчасово окупованого Маріуполя попередили про блекаут
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 653-го дня війни: новий пакет військової допомоги від Німеччини, Україна та Швеція обговорюють можливість передачі ЗСУ винищувачів Gripen
18:54
Оновлено
"Шахтар" - "Металіст-1925" 2:0
"Шахтар" переграв "Верес". Результати і розклад 17-го туру УПЛ
18:40
Болгарія
Парламент Болгарії проголосував за подолання вето президента з приводу надання Україні старих БТРів
18:32
Фейк, Росія
РФ запустила фейк про мобілізацію Україною 17-річного сироти та його загибель на війні
18:16
Дональд Туск
Туск пообіцяв перейнятися розблокуванням кордону з Україною, представив свій майбутній уряд і звинуватив Орбана в проросійськості
18:07
OPINION
Вадим Денисенко
Путін дурить арабів з ОПЕК
18:04
зерно, пшениця, комбайн
Мінагрополітики заявило про рекордну врожайність зернових в Україні
18:00
Огляд
"Вонка"
Легкість "Вонки" чи одержимість "Альми..": що подивитися на вихідних
17:58
британія україна
Британія допоможе відновити 6 мостів на Київщині
17:55
Ексклюзив
На фото: гурт "Танок на майдані Конґо"
"Знайди мене, відчуй мене": ТНМК презентував новий кліп, знятий на залізничному вокзалі. Фоторепортаж Еспресо
17:51
Карло Анчелотті, Андрій Лунін, Реал
Анчелотті виніс вердикт стосовно ігрової практики Луніна після повернення Кепи
17:50
Антоніо Таяні
"Налаштовані оптимістично": очільник МЗС Італії висловився про терміни вступу України до ЄС і НАТО
17:31
OPINION
Микола Княжицький
Уперше провідний польський політик заявив, що ситуація з блокуванням українсько-польського кордону - це питання нацбезпеки
17:19
Ексклюзив
безпілотник Luna NG
У Defense Express розповіли про БПЛА Luna NG, який ЗСУ отримали від Німеччини
17:08
Верховна Рада
ВР проголосувала за виведення САП зі структури Офісу генпрокурора
17:03
Ексклюзив
Володимир Путін
ОАЕ – задні двері для виходу Росії у світ: експерт-міжнародник Данилов про візит Путіна до Дубая
16:57
олімпіада 2024
Олімпіада-2024: росіянам і білорусам дозволили змагатись у нейтральному статусі
16:53
на фото завали будинку в Новогродівці
Ракетний удар РФ по Новогродівці 30 листопада: пошукові роботи завершено, всіх загиблих ідентифікували
16:40
Сідней
Австралія потерпає від аномальної спеки, у Сіднеї тимчасово закривають школи
16:40
Андрій Ярчевський
На війні з РФ загинув український боксер Ярчевський
16:34
Ексклюзив
обстріл, ППО
Авіаексперт Криволап назвав максимальну кількість ракет і "шахедів", якими РФ може вдарити за одну атаку
16:32
Пресреліз
Еспресо логотип
Еспресо утримує першість в інформаційному мовленні: у листопаді відрив від конкурентів зріс
16:08
Ексклюзив
Карта. Куп'янськ_0612
Бригада "Сталевий кордон" про Куп'янський напрямок: найбільше військових ворог зосередив біля Синьківки
16:04
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
"Слово пацана". Чи втратили ми підлітків через російські серіали?
15:52
Олександр Лисенко
ВАКС продовжив на два місяці відсторонення мера Сум, підозрюваного в хабарництві
15:51
Партнерський матеріал
Ключовий момент. Україна – Франція: "засмажили" півнів
15:42
Німеччина уряд
БПЛА, гранатомети та боєприпаси: Німеччина передала Україні новий пакет допомоги
15:33
4 проєкти з відкритих даних отримали по 1,1 млн грн на розвиток
Сприятимуть відбудові та боротьбі з корупцією: 4 проєкти з відкритих даних отримали по 1,1 млн грн на розвиток
15:15
Ексклюзив
Карта. Авдіївка_0612
Ворог усе частіше застосовує "м'ясні" штурми: Авдіївська МВА
15:13
верховна рада
Рада ухвалила законопроєкт, який пропонує змінити місце створення меморіального військового кладовища
14:51
Ексклюзив
мобілізація рф солдати орки
Експерт Ступак: Росія готує мобілізацію після переобрання Путіна
14:48
Верховна Рада
Верховна Рада прийняла закон про права нацменшин
Більше новин