ВПО: хто може отримати цей статус та які зміни в підході до надання цих коштів у 2025 році
Хто сьогодні має право отримати статус внутрішньо переміщеної особи, та на яку допомогу від міжнародних організацій та держави може зараз розраховувати
"Еспресо" розібралося у сутності поняття ВПО в Україні, особливостях виплат для внутрішньо переміщених осіб від різних міжнародних організацій та допомоги від держави у 2025 році.
Система виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) є важливою складовою соціальної підтримки в умовах конфліктів, природних катастроф та інших надзвичайних ситуацій. Ці виплати призначені для допомоги людям, які змушені покинути свої домівки через небезпеку для їхнього життя.
Що означає статус ВПО та хто його може отримати
Внутрішньо переміщена особа (ВПО) - це людина, що є громадянином України, іноземцем, або не має громадянства, однак перебуває в Україні на законних підставах і має право на постійне проживання на її території, яка була змушена залишити своє місце проживання через збройний конфлікт, окупацію, прояви насильства, порушення прав і свобод особи, природні чи техногенні катастрофи та інше. При цьому, людина не виїжджає за межі території України, а змушена шукати безпечніше або стабільніше місце для проживання всередині власної країни.
У період з 2014 року отримати статус ВПО могли люди, що переїхали з Донецької, Луганської областей та АР Крим. Однак, після початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року цей перелік змінився.
Відповідно до наказу Мінреінтеграції до областей, де розташовані громади, з яких переселенці мають право на отримання статусу ВПО та гарантовану державну грошову допомогу, тепер належать: Донецька, Дніпропетровська, Харківська, Сумська, Херсонська, Запорізька, Чернігівська, Миколаївська та Луганська області.
Однак, звертаємо увагу, що цей список не фіксований і він постійно оновлюється. Для того, щоб пересвідчитися в актуальності інформації, ви можете звернутися до даних, що є на офіційному порталі Мінреінтеграції або переглянути перелік областей в розпорядженні Кабміну.
Цей список формується спільно з Міноборони та згідно з пропозиціями від обласних військових адміністрацій. До уваги беруться три основні критерії визначення територій:
- тимчасово окуповані території;
- території, що перебувають в оточенні;
- території активних бойових дій.
Фото: map.edopomoga.gov
Хто може отримати виплати для ВПО та як подати заявку
Для того щоб отримувати грошову допомогу від держави, необхідно отримати довідку, що підтверджує статус ВПО.
Заява на отримання такого статусу має подаватися повнолітніми людьми та підлітками (14–18 років) особисто. А діти, що не досягли 14-річного віку, недієздатні особи або люди, що мають обмежену дієздатність, можуть зробити це через законного представника.
Є два способи, як можна подавати заяву на отримання статусу переміщеної особи:
- онлайн за допомогою електронних послуг в мобільному застосунку "Дія" або на вебпортал "Портал Дія";
- особисте звернення до Центру надання адміністративних послуг, департаменту соцзахисту населення, представників місцевої влади.
Тобто виплати від держави можуть отримувати:
- громадяни, що виїхали з територій, які перебувають в окупації, та ті, чиї домівки розташовані в зоні бойових дій (після отриманням статусу ВПО);
- люди, чиє житло зазнало руйнувань або непридатне для життя внаслідок бойових дій або обстрілів. У цьому випадку потрібно подати документи на відшкодування.
Фото: Freepik
Розмір фінансової допомоги від держави та зміни у підході до надання цих коштів у 2025 році
Щомісячна сума грошової допомоги від держави для українців нині становить 2000 гривень на дорослу людину та 3000 гривень на дитину або людину з інвалідністю.
Зокрема, в липні 2023 року набрали чинності дві постанови - №709 та №789, відповідно до яких:
- виплати призначатимуться строком на пів року з можливістю їх пролонгації ще на шість місяців лише соціально вразливим групам (особи з інвалідністю, малозабезпечені люди, багатодітні сім’ї та інші);
- при отриманні допомоги будуть враховувати майнові та фінансові активи отримувача;
- діти ВПО, які народилися після внутрішнього переміщення, тепер є прямими отримувачами допомоги;
- виплата допомоги з початку листопада 2023 року здійснюватиметься не на людину особисто, а на сім’ю.
Незважаючи на те, що закладена сума виплат для ВПО у 2025 році зменшилась до близько 48,6 млрд гривень, тобто на 8.4 млрд гривень менше, ніж у 2024 році (57 млрд гривень), Мінсоцполітики розробило шляхи для підтримки переселенців, які цього дійсно потребують.
"На наступний рік закладено біля 48,6 млрд грн на виплати ВПО, йдеться про допомогу на проживання, про яку ми вже говорили. У 2022-му ця сума була близько 73 млрд грн, у 2023-му - 57 млрд. Як бачимо, кожного року, на жаль, вона зменшується", - розповів нардеп, член Комітету ВР з прав людини Максим Ткаченко в інтерв'ю "Укрінформу".
Через те, що минулого року частина внутрішньо переміщених осіб перестали отримувати виплати, Мінсоцполітики розробило проєкт постанови про продовження допомоги для ВПО. Автоматичне продовження виплат надавалось до 1 березня усім ВПО, які отримували допомогу до 1 лютого, а також тим, хто відносяться до найбільш вразливих категорій людей, також були продовжені ще на пів року. Уряд знову підтримав рішення продовжити виплати внутрішньо переміщеним особам ще на пів року з 1 вересня 2024 року до лютого 2025 року. Це означає, що виплати триватимуть як для тих, кому допомога була продовжена автоматично, так і для тих, чия заявка на продовження була схвалена раніше. Про це стало відомо зі слів очільниці Міністерства реінтеграції Ірини Верещук, пише НВ.
"Було прийнято рішення на урядовому рівні, що виплати ВПО будуть продовжені тим категоріям, які їх зараз отримують. Йдеться про 1,5 млн осіб. Також ми звернулися до Міністерства соціальної політики з проханням розширити коло отримувачів цієї допомоги. Наразі очікуємо від них відповідь", — розповіла Верещук.
Нагадаємо, що концепція проєкту постанови полягає в подовженні фінансової допомоги для внутрішньо переміщених осіб пенсійного віку та тих, хто через об'єктивні причини не може знайти роботу. Такий підхід має на меті поєднати механізм виплат із іншими ініціативами, спрямованими на підтримку сімей, щоб допомогти їм адаптуватися до нового життя після переміщення та легше інтегруватися у нове оточення.
Так, виплати автоматично були пролонговані на пів року для тих категорій переміщених осіб, які не можуть працювати, зокрема:
- пенсіонери, чиї пенсійні виплати станом на початок 2024 року не перевищують 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для людей, які втратили працездатність);
- люди з інвалідністю першої та другої груп, діти з інвалідністю або тяжкохворі віком до 18 років;
- діти-сироти та ті, хто позбавлені батьківського піклування, людей з їх числа, які не досягли 23-річного віку, а також люди, хто виховує дітей-сиріт та є прийомними батьками.
До того ж чимало людей отримало можливість подовжити виплати, подавши нову заяву на отримання допомоги. Держава для підтримки населення дала можливість продовжити виплати таким категоріям людей, після подання ними нової заяви:
- сім'ї, де є діти до 14 років, які мешкають на територіях активних чи можливих бойових дій, або в регіонах, що вважаються відносно безпечними, однак там відсутня можливість вчитися офлайн;
- дітям до 14 років, які переїхали до нової громади без супроводу законного опікуна;
- родини, де забезпечується догляд за рідною людиною з інвалідністю першої групи, неповнолітньою дитиною з інвалідністю або тяжкохворою.
- вагітним жінка після 30-го тижня вагітності або 27-го тижня (якщо вони віднесені до I—IV категорій осіб, які постраждали від ЧАЕС);
Допомогу отримають люди, якщо вони проживали на території, де тривають або можуть відбуватися бойові дії. Також, вищезазначений список не є вичерпним, крім того, українці мають право оскаржити рішення про припинення грошової допомоги.
Автоматичне продовження виплат не буде здійснюватися:
- людям, які перебувають за кордоном більше, ніж 30 днів поспіль без обґрунтованих причин;
- тим, хто повернувся до свого місця проживання;
- тим, хто перебуває у місцях позбавлення волі.
Тож, згідно з вищезазначеною постановою № 709 виплати не отримуватимуть переселенці, які з 1 серпня 2023 року здійснили значні фінансові витрати на покупку механічного транспортного засобу, купили на суму більш ніж 100 тис. грн (земельну ділянку, будинок, квартиру, іноземну валюту, техніку тощо), мають власну нерухомість поза межами зон бойових дій (з розрахунку понад 13,65 кв. м на одного члена родини), мають депозит в банку на суму понад 100 тис. гривень.
Важливі зміни для ВПО також були внесені постановою Кабміну від 30 серпня 2024 року №989. Тепер, якщо людина з числа ВПО підлягала автоматичному продовженню виплат, але через технічні причини цього не сталося, така особа має право отримати "заборгованість" за період з 1 березня 2024 року.
Тож, відтепер переселенці можуть розраховувати на відшкодування виплат, які вони не отримали не з власної вини. Це пояснили на власній сторінці в Facebook фахівці "Юридичного порадника для ВПО".
Субсидія на оренду житла
Внутрішньо переміщені особи (ВПО) в Україні стикаються з проблемою пошуку житла. Деякі ВПО проживають у спеціальних місцях компактного проживання або у друзів чи родичів, але не всі мають цю можливість. Для вирішення житлової проблеми Міністерство соціальної політики розробило субсидію на оренду житла, яка реалізовуватиметься як експериментальний проект протягом декількох років.
Розмір субсидії враховуватиме вартість оренди в різних регіонах України, оскільки ціни на житло суттєво відрізняються. Так, за даними CEDOS, ціни на квартири в Києві на 22% вищі за середні по країні, у Миколаєві – на 30-35% нижчі, а на Закарпатті – вищі у 2,5 рази. Розмір виплати також залежатиме від кількості людей у домогосподарстві, яке орендує житло, та від їх доходів. Чим нижчий дохід, тим більший відсоток вартості оренди покриватиме субсидія.
"Ми будемо розраховувати — 20 чи 30% сукупного доходу родини мають витрачати на оренду. Якщо більше, то далі ми покриваємо своїм коштом. Так само, якщо більше ніж 15% доходу родини йде на комуналку, решту покриває держава", — розповіла в етері телемарафону "Єдині новини" міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. Про це пише Суспільне. Спочатку субсидія буде доступна лише для ВПО, але з часом цей інструмент може бути розширений і на інших громадян, які потребують допомоги від держави.
Планувалось, що ВПО зможуть скористатися цією субсидією вже з початку літа, однак, ініціатива вступить в дію з середини січня 2025 року. Міністерство соціальної політики України, у співпраці з Проектами Ради Європи "Сприяння розробці житлових рішень для осіб, постраждалих від війни в Україні" та "Посилення соціального захисту в Україні", організовували публічне обговорення, що стосується проєкту субсидій для ВПО. До обговорення були залучені представники громадськості, міжнародні партнери, органи влади та нардепи.
Представник Кабміну в Раді, Тарас Мельничук, розповів: "Для розрахунку субсидії на найм житла наймачу встановлюється соціальний норматив площі найманого житлового приміщення на кожну особу зі складу домогосподарства ВПО - 13,65 кв.м, але не менше як 35,22 кв.м на сім'ю".
Субсидія на оренду житла, Фото: Міністерство соціальної політики України
Благодійний фонд "Право на захист" за сприяння Глобального Фонду України (UHF) проводить збір даних для надання фінансової допомоги на оренду житла. Однак, дана ініціатива реалізується лише у Вінницькій, Дніпропетровській областях та їх обласних центрах. Мета ініціативи — підтримка сімей внутрішньо переміщених осіб (ВПО) після їхнього вимушеного переїзду, а також допомога в інтеграції та адаптації в нових місцях проживання упродовж півроку.
Фінансова допомога доступна для родин ВПО, які були змушені переїхати після 24 лютого 2022 року і досі не отримували цільову грошову підтримку на оренду житла від міжнародних організацій. Крім того, щоб взяти участь у цій ініціативі, потрібно відповідати критеріям вразливості.
Які міжнародні організації надають допомогу для ВПО
Внутрішньо переміщеним особам допомогу можуть надавати різні міжнародні організації та агентства. Їхньою метою є захист прав та добробут людей, які були змушені покинути свої домівки через збройні конфлікти, природні катастрофи або інші небезпечні ситуації, що загрожують життю. Зазвичай організації надають гуманітарну допомогу або виплачують кошти.
Допомога від Міжнародного Комітету Червоного Хреста
Вони здійснюють допомогу спільно з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України прифронтових громад у підготовці до осінньо-зимового періоду. Особливу увагу приділено вразливим категоріям населення, що проживають у районах поблизу лінії зіткнення або на прикордонних територіях.
Однією з основних форм підтримки є фінансова допомога для домогосподарств, що потребують матеріальної підтримки. Згідно з планом МКЧХ, цього року 14 895 родин отримають виплати в розмірі 25 тисяч гривень.
Паливо також є одним із найважливіших ресурсів у холодний сезон, особливо для мешканців сільських та напівсільських районів, які обмежені доступом до централізованого опалення. У цьому аспекті МКЧХ надасть допомогу у вигляді паливних ресурсів:
- 5457 домогосподарств отримають понад 11 тисяч тонн паливних брикетів;
- 1100 домогосподарств мають отримати дрова для опалення.
Окрім забезпечення паливом, МКЧХ також підтримує фінансово або забезпечить будівельними матеріалами родини, що потребують реконструкції та ремонту своїх домівок. Це дозволить відновити мінімальні умови проживання та підготувати будинки до зими.
Фото: reuters
Спільний проєкт Мінреінтеграції та ЮНІСЕФ
Мінреінтеграції та ЮНІСЕФ продовжують проєкт щодо надання грошової допомоги родинам з дітьми, які проживають біля районів проведення бойових дій.
У межах підготовки до зими понад 33 тисячі родин отримають допомогу у вигляді паливних брикетів, гігієнічних наборів, зимового одягу для дітей до 15 років або грошової підтримки на зимовий сезон 2024/25 років.
Проєкт має охопити близько 60 тисяч людей, які належать до вразливих категорій, зокрема, 15.5 тисяч дітей, які живуть в громадах прифронтових областей (Харківська, Херсонська, Сумська, Запорізька, Донецька, Дніпропетровська). На реалізацію цілей проєкту, ЮНІСЕФ виділив більш ніж 260 мільйонів гривень.
Фото: minre.gov.ua
Допомога від УВКБ ООН
ООН надає грошову допомогу протягом трьох місяців, сума виплат рініше становила 2220 гривень, а нині - 3600 гривень на людину щомісяця. Тобто загальна сума допомоги на одну людину становить 10800 гривень. Пункти збору даних для отримання багатоцільової грошової допомоги від УВКБ ООН у 2025 році розпочнуть роботу з 13 січня.
Внутрішньо переміщені особи, які переїхали в межах України протягом останніх шести місяців та ще не брали участь у програмі грошової допомоги УВКБ ООН, а також ті, хто не отримував підтримку від інших організацій останні три місяці, матимуть можливість подати заявку на отримання цієї допомоги. Це також стосується сімей, що повернулись до своїх домівок після вимушеного переміщення в іншу область чи країну внаслідок військових дій із 24 лютого 2022 року.
Крім того, ці люди мають відповідати хоча б одній із вимог нижче:
- неповна сім’я з однією або більше неповнолітньою дитиною, або з людьми від 55 років;
- сім’ї, що складаються з однієї або декількох людей похилого віку (від 55 років) та мають одного чи кількох неповнолітніх дітей;
- родини, де є люди з особливими потребами;
- прийомні родини, що опікуються неповнолітніми без супроводу або дітьми, які розлучені з батьками.
Крім визначених критеріїв вразливості, люди також повинні відповідати соціально-економічним умовам та мати місячний дохід на одного члена родини, який не перевищує 5400 гривень.
Для того щоб претендувати на отримання допомоги від Агентства ООН, потрібно подати документи та пройти співбесіду з представниками організації, а також, ще однією умовою є те, що вони до цього часу не отримували фінансову допомогу від інших міжнародних організацій. Умови можуть змінюватись, для більш детальної інформації читайте умови за посиланням.
Фото: UNHCR
Допомога від французької гуманітарної організації ACTED
Ця неурядова організація надає різноманітну підтримку, зокрема: багатоцільову грошову допомогу від Acted, допомогу на ремонт житла, пошкодженого через бойові дії, продовольчу підтримку, непродовольчі товари (побутові предмети, кухонні та постільні набори тощо), а також допомогу для самозайнятості або розвитку бізнесу та інше.
Більш детально з умовами ви можете ознайомитись за посиланням, оскільки вони можуть змінюватись.
Фото: Facebook "ВБД Україна"
Естонська рада у справах біженців
Естонська рада у справах біженців продовжує активно підтримувати українців, які постраждали від війни, та має нині дві програми. Ці ініціативи спрямовані на допомогу найбільш вразливим групам людей, забезпечуючи їх необхідними засобами для існування та фінансовою підтримкою.
- Програма екстреної підтримки засобів до існування. Розрахована на допомогу домогосподарствам, які втратили можливість забезпечувати свої сім'ї через війну. Доступна для внутрішньо переміщених людей, тих, хто повернувся додому після переміщення, а також для місцевого населення з таких областей: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Кіровоградська, Миколаївська, Полтавська, Харківська та Черкаська. Екстрена фінансова допомога має на меті підтримку у запуску або відновленні діяльності у низці галузей, зокрема у тваринництві, рослинництві, бджолярстві, городництві, наданні послуг, пошив або ремонт одягу, ремесла тощо. Гранти на суму 26000-36000 гривень можуть бути використані для придбання товарів та послуг, що сприяють самозабезпеченню харчовими продуктами або отриманню доходу, необхідного для задоволення основних потреб. Більш детально дізнатись про програму, а також подати заявку ви можете за посиланням.
- Програма багатоцільової грошової допомоги. Ця програма надає фінансову підтримку для найбільш вразливих категорій людей для покриття їхніх основних потреб — продуктів, засобів гігієни та інше. Бенефіціари програми отримують впродовж трьох місяців 3600 гривень на місяць на одного члена домогосподарства. Програма спрямована на допомогу людям, що мають низький рівень доходу та належать категорії вразливих. На момент звернення ці люди мають перебувати у Запорізькій, Донецькій, Луганській, Харківській або Херсонській областях. Деталі про умови участі та подачу заявок на допомогу можна знайти за посиланням.
Ініціативи Естонської ради у справах біженців реалізуються за допомоги міжнародних організацій, зокрема, Генерального директорату з цивільного захисту та гуманітарних дій (DG ECHO), Гуманітарного фонду України (UN OCHA) та інших.
Фото: Facebook/ERCUkraine
- Актуальне
- Важливе