Ексклюзив

"Врятувавшись з-під обстрілів, люди казали, що хочуть повернутися додому": українська психологиня розповіла про роботу з біженцями в Польщі

Тетяна Яворська
28 червня, 2022 вiвторок
17:45

Українська письменниця Лариса Рудак за першою освітою філологиня, за другою – дитячий психолог. Тривалий час із родиною мешкає у польському Вроцлаві. Зараз займається написанням книги, а також надає психологічну допомогу українським біженцям. Робить це з перших днів повномасштабного втогрнення Росії, тільки-но до Польщі почали прибувати перші втікачі від війни

Зміст

Від початку повномасштабного вторгнення провела сотні консультацій і розповідає: за цей час її найбільше вразила незламність українців.

Люди в перші дні через стрес не здатні були виконати найпростіших дій

Коли розпочалася повномасштабна війна, перша хвиля біженців прибувала в осередки, які розташовувались або у приміщеннях колишніх шкіл, або в соціальних центрах. Там їм надавали першу психологічну допомогу.

"Ще з минулого року тут, у Польщі, я почала відновлювати свої знання з психології, проводити групу підтримки для жінок, які приїжджають у Польщу. А коли почалась війна, зрозуміла, що маю певну базу, аби допомогти у психологічних аспектах. Спершу спеціалістів у цій галузі було не так багато, але згодом серед біженців виявилось багато медиків", – каже психологиня. 

Читайте також: Запустили сайт для українських біженців, які потребують лікування в країнах Європи

Пані Лариса каже, що саме цю, першу, психологічну допомогу може надати не тільки дипломований психолог, а навіть пересічна людина.  Бо хоч це й називається "психологічна допомога", йдеться передусім про допомогу практичну. 

"Коли на вокзал почали приїжджати перші біженці, вони перебували наче в замороженому стані: не розуміли, куди їм іти і що робити. То ми пояснювали простий алгоритм дій, які треба виконати – куди піти поїсти, в туалет чи помитися. Когось треба було просто вислухати, поговорити або ж залишити наодинці. Їхній стан був зрозумілий: терпіли незручності добирання в складних умовах, а це відображається на загальному стані, здатності сприймати інформацію. Тому дуже прості речі вони не могли одразу збагнути, треба було чітко і спокійно все пояснювати", - розповідає психологиня.

Три етапи допомоги

Попри, на перший погляд, нескладні моменти в спілкуванні з біженцями, пані Лариса підкреслює, що робота психолога зараз дуже відрізняється від роботи в мирний час. У мирний час люди здебільшого обговорюють стосунки та  родинні відносини, внутрішні переживання або вікові кризи. В обговоренні тем, що турбують людей, коли війна, психологи мають не так багато досвіду.

Аби допомогти людині впоратися з емоціями, навіть коли це емоції, нанесені війною, є три основні етапи. Перший, гострий – це перша психологічна допомога, яка надається в перші кілька годин. Далі – кризове консультування, яке може тривати кілька зустрічей. А вже потім, коли людина не справляється, застосовують кризову стресотерапію. 

"Люди мали додатковий стрес через те, що вони мусили дуже швидко приймати рішення. Більшість спершу відправляли в гірські містечка між Вроцлавом і кордоном Чехії. Але їх лякало навіть те, куди їх поселять і як вони там зможуть функціонувати. Ми просто брали і показували фото, пояснювали. Був і другий етап – кризове консультування, коли люди не могли впоратися зі своїми емоціями і треба було трошки більше приділити увагу. І от робота такого консультанта полягала в тому, щоб стабілізувати емоційний стан – побути з людьми в контакті, вислухати, дати зрозуміти, що ти поряд і на тебе можна покластись", – каже Лариса Рудак.

Читайте також: Україна розробляє маршрути повернення для людей, яких депортували окупанти, - Верещук

Психологиня пригадує, що саме найбільше вразило її у спілкуванні з українським біженцями за час роботи в осередках надання психологічної допомоги.

"З ким би я не розмовляла, і навіть при повторній зустрічі, мене до глибини вразило, як сильно люди хотіли повернутися додому. Це те, що я чула весь час. Чекала, що люди будуть радіти, адже вони вже опинилися в безпеці, виїхали з-під обстрілів. Навіть якщо це не було в їхньому місті, то все одно загальна ситуація була складною. І перше, що вони казали, – що хочуть повертатись додому".

Психологічна допомога потрібна не всім

Це ілюзія – нібито всім потрібна психологічна допомога

За словами Лариси Рудак, багато людей приїжджали доволі зібраними і могли дати собі раду самостійно.

"Чесно кажучи, я очікувала гіршого стану. Хочу зауважити, що це також ілюзія – нібито всім потрібна психологічна допомога. В нас є внутрішні ресурси, і потрібен лише час, щоб відновитись і адаптуватись до стресових ситуацій". 

Попри те, що більшість людей була в порядку, деякі все ж приїжджали перезбудженими й агресивно реагували на спробу допомогти. Але й це було наслідком пережитого стресу (важка дорога, побутові умови). Психологи кажуть, що це – нормальна психологічна реакція. А також додають, що найважче переживати війну підліткам, оскільки на їхній і без того непростий перехідний період накладається ще й додатковий стрес.

"За моїми спостереженнями, найлегше переносили це все мами з маленькими дітьми. На початку в нашому центрі були мами з кількатижневими малюками. В них було головне – тут і зараз піклуватися про свою дитину. Старші діти адаптувалися до нових умов через гру, хоч багато з них і грали у війну чи малювали відповідні малюнки", - додає пані Лариса.

Читайте також: У Нідерландах збудують тимчасовий житловий район для українських біженців

Краще переживають стреси, зокрема і війни, ті люди, у яких є підтримка родини, друзів.

Як пояснює психологиня, дітям легше переживати будь-які події, коли поряд з ними є хоч один із батьків. І наголошує, що розлучати маму й дитину не можна.

"Загалом ми адаптовуємось до всіх нюансів війни. Ніби звикаємо до цього, як би це страшно не звучало, – зауважує Лариса Рудак. – Але от щоб усе збагнути, треба, щоб війна закінчилась. І від того часу, коли вже закінчиться війна, на відновлення потрібно буде ще принаймні півтора року. Що довшим буде період стресу, то більше часу потрібно на відновлення. Краще переживають стреси, зокрема і війни, ті люди, в яких є підтримка родини, друзів. Я скажу навіть так: більшість людей можуть впоратися самостійно, але за умови підтримки близьких чи хоча б груп підтримки онлайн. Єдине, що сподіватися швидкої дії не варто. Це стосується і військових. Їм також треба спочатку все пережити, інтегруватись, а потім адаптуватись. На це насправді знадобляться роки".


Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
Теги:
Читайте також:
Київ
+0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.98
    Купівля 41.98
    Продаж 42.49
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.29
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
12:48
Молдова відмовилася від участі в Євробачення-2025
12:42
електроенергія
Споживання електроенергії залишається високим: ситуація в енергосистемі 22 січня
12:36
Армія РФ атакувала Костянтинівку на Донеччині: двоє поранених, пошкоджені будинки
12:31
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Будемо очікувати на період турбулентності, де будуть різні пропозиції: Згурець про план Трампа щодо врегулювання війни
12:29
Lifecell
Оператор lifecell планує підвищити вартість тарифів
12:25
Сирія, Тартус
Сирія розірвала інвестиційну угоду з РФ щодо управління портом Тартус
12:16
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
12:14
Керівництво черкаського хімзаводу викрили на співпраці з РФ: за два роки відправили продукцію на $1,8 млн
12:08
Європарламент
У ЄС розглянуть проєкт резолюції про фальсифікацію виборів у Білорусі
12:04
OPINION
блог Арсеній Яценююк
Обіцянка Дональда Трампа про сильне лідерство США має початися з України
11:35
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
"Є причина, чому РФ привезла солдатів із КНДР": командувач НАТО в Європі Каволі оцінив можливості росіян прорвати фронт
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Українці борються за справедливу мирну угоду, а США та ЄС готуються до економічної війни. Акценти світових ЗМІ 22 січня
11:20
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 січня
Втрачаючи живу силу сотнями, ворог не має територіальних успіхів: заступник комбата БПАК "Ахіллес" про ситуацію на Куп'янщині
11:15
ппо
Сили ППО знищили 65 російських дронів, 30 локаційно втрачені
11:15
Огляд
Карта бойових дій за 15+22 січня
Карта бойових дій за період 15-22 січня: зс РФ пішли на штурм останньої цитаделі на південному фронті Донеччини
10:57
Удосконалить надання меддопомоги: для військових запровадять електронну первинну медичну картку
10:45
Коригування ракетних ударів РФ: адвоката з Дніпра затримали на кордоні й арештували за підозрою в держзраді та виправданні окупантів
10:25
У 2024 році в Україні встановили рекорд із розкриття вбивств за час Незалежності
10:18
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Яру залишаються близько 220 цивільних, які відмовляються виїжджати попри бойові дії в місті, - МВА
10:13
День Соборності України
22 січня: День Соборності України. Чим відоме свято, його історія та цікаві факти
10:11
Дональд Трамп
Трамп доручив спецпредставнику Келлогу завершити війну в Україні за 100 днів, але майже ніхто не вірить у таку можливість, - WSJ
10:05
ССО ЗСУ
Бійці ССО в бою з північнокорейцями знищили 21 окупанта і поранили ще 40
10:01
OPINION
Про що свідчать перші заяви та укази Трампа
09:57
безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
Міноборони допустило до використання в ЗСУ безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
09:43
Донецька область
На Донеччині минулої доби через обстріли РФ загинула людина, троє отримали поранення
09:35
Володимир Зеленський
"Разом ми змогли вистояти": Зеленський привітав українців З Днем Соборності
09:32
Каховська ГЕС, підтоплення
Збитки на €72,9 млрд: за час масштабної війни Україна зафіксувала понад 7 тис. екологічних злочинів РФ
09:21
Міністерство оборони України
Наглядова рада Агенції оборонних закупівель продовжила контракт із чинною директоркою
09:02
Ексклюзив
мобілізація в Україні
Боюся, щоб армію не зробили цапом-відбувайлом за втрату територій, - депутат міськради Харкова про затримання екскомбрига Горбенка
09:00
Партнерський матеріал
Підвищення податків в Україні: експертка розповіла, як це вплине на ринок нерухомості
08:56
ґрати
Хабар у $170 тис.: до суду передали справу проти працівника Офісу генпрокурора
08:36
Марко Рубіо і Дональд Трамп
Адміністрація Трампа хоче завершити війну в Україні так, щоб вона не почалася знову через 2-4 роки, - Рубіо
08:21
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 121 боєзіткнення, з них 61 на Покровському напрямку
08:17
Еліна Світоліна, Олімпіада-2024
Світоліна програла американці Кіз у чвертьфіналі Australian Open
08:03
OPINION
Трамп: Путін руйнує Росію. Колонка Віталія Портникова
07:59
Ілюстративне фото
У Тель-Авіві чоловік напав з ножем на перехожих, 4 постраждалих
07:30
Інфографіка
втрати окупантів
Армія РФ за добу в Україні втратила 1950 окупантів, 11 танків і 60 артсистем
07:24
Оновлено
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 22 штати через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
07:09
Дональд Трамп
"Його засудили покидьки": Трамп помилував засновника Silk Road, який відбував довічне покарання за продаж наркотиків
07:07
кримськотатарський прапор
Окупанти в Криму в 2024 році щонайменше 64 рази порушили права політв'язнів на здоров'я, - КРЦ
Більше новин