Врятуйте наші душі, або Останній посвист Байбака
Розпочата Росією війна в Україні вдарила не лише по людях. Злочинні дії агресора несуть смерть й усьому довкіллю. На Харківщині, як і в інших зонах бойових дій, під загрозою зникнення опинилися тварини з Червоної книги Природи
Ворог, який віроломно вторгся на українську землю і нещадно нищить усе живе – людей, міста й села, всю природу, звичайно ж, не пожалів і звірів.
На території харківського Фельдман-ЕкоПарку проростали різні види рослин, проживало багато рідкісних та екзотичних тварини з усієї планети. Деякі з них занесені до Червоної книги як України, так і Європи.
Унікальний ландшафтний комплекс розташований у передмісті Харкова і ось уже понад два місяці знаходиться на лінії вогню.
Люди – не будьте звірами
У перший же день війни 24 лютого 2022 року внаслідок обстрілу російської артилерії у екопарку було вбито 5 тварин. Згодом під розривами снарядів, ракет та ударами авіації трагічно загинуло й багато людей – працівників екопарку, які рятували звірів.
Через руйнування вольєрів деякі тварини розбіглися, багато з них загинули, зокрема, потомство білих тигрів, пантер, ягуарів.
Через загрозу та неможливість врятувати було вирішено приспати звірів і тварин, які ще залишалися живими. Але харків’яни не могли змиритися із такою жахливою втратою.
Вся Україна з величезною тривогою спостерігали за процесом порятунку – багатьох з мешканців ландшафтного парку вдалося вивезти до інших, більш безпечніших зоопарків країни.
І ось нова трагедія.
"5 травня російські окупанти вчергове обстріляли "Фельдман-Екопарк". Під час евакуації буйволів загинув 15-річний волонтер, який допомагав батькам годувати тварин, ще двоє працівників поранені. Всього вже вбито шість співробітників Екопарку. Тепер там майже все знищено", - повідомив власник екопарку, народний депутат України Олександр Фельдман.
Холодна весна 2022-го
Під загрозою знищення опинилися і степові байбаки, які споконвіку населяли територію Слобожанщини.
Тривожна інформація надійшла у перші дні травня. Біостанція Харківського університету імені Каразіна, яка розташована на території Великобурлуцької громади, і де мешкала одна із колоній гризунів, опинилися під російською окупацією.
За свого часу, науковці університету не могли змиритися з наслідками радянського господарювання і вирішили не дати зникнути виду.
Одночасно на початку 2000-х за підтримки місцевих журналістів було вирішено відродити прадавню традицію українців будити байбака наприкінці зими, аби він визначив прихід весни та спрогнозував погоду, а отже, передбачив майбутній урожай.
Останніми роками у ролі слобожанського народного синоптика виступає байбак Тимко III, "спадкоємець трону". Цього року в День Байбака, 2 лютого, він спрогнозував нестабільну та прохолодну весну.
Починаючи з 2014 року, коли російський агресор розпочав на Донбасі війну і постійно гула земля, байбак-віщун усім тілом відчував велику тривогу. Хоча ніколи не гадав, що його передчуття справдяться у такий нелюдський трагічний спосіб. Загроза існуванню роду нависла смертельна.
І ось тепер окупант своїм брудним чоботом нищить усе суще в його краї.
Внаслідок ворожих бомбардувань в окупованих селах люди покидали зруйновані домівки і поблизу біостанції залишилося багато бездомних собак. Зграї голодних псів вештаються у спробах знайти собі їжу.
"Минулого тижня дивом відбили байбаків, які живуть у клітках", - повідомив науковець каразінського університету Володимир Грубник.
За його словами, собачі зграї нападають і намагаються розривати клітки, щоб дістатися до звірків. Через тимчасову непристосованість їх не можна випустити в поле на волю. Відтак, одвічним господарям степу загрожує смертельна небезпека.
Грубник поінформував, що звірки ще живі. "Незважаючи на те, що байбаки знаходяться в окупації, ми як можемо їх забезпечуємо", - зазначив керівник еколабораторії університету.
Почуйте нас
Байбак Тимко сьогодні звертається не до ООН, не до НАТО, не до ОБСЄ, не до МАГАТЄ, не до тієї чи іншої ради безпеки. І навіть не до Папи Римського чи Вселенського патріарха.
Байбак Тимко на весь свій зріст стає над Степом і волає до всієї Планети:
Люди, закрийте небо! Не дайте вбити нас!
Ви врятуєте життя. Ви врятуєте себе. Ви врятуєте землю і воду, гори і небо. Врешті, ви врятуєте Простір. І наше спільне Сонце. Наші спільні Зорі.
І цей посвист, ця витончена пісня слобожанських степових байбаків стане, як і наш український "Щедрик", найкращою мелодією у всьому сущому світі!
- Актуальне
- Важливе