Як уникнути помилок при вимірюванні тиску: поради лікарів та експертів
Вимірювання артеріального тиску – важлива процедура, яка допомагає контролювати стан серцево-судинної системи, однак потрібно робити це правильно
Артеріальний тиск – це сила, з якою кров тисне на стінки артерій під час її циркуляції по тілу. Це один з основних показників, який характеризує роботу серцево-судинної системи і є важливим маркером здоров'я людини.
Навіть незначні відхилення від норми цього показника можуть мати серйозні наслідки для організму, як зазначають в матеріалі Medikom. Сьогодні в Україні більш ніж 12 мільйонів людей мають підвищений артеріальний тиск. Без належного лікування це може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової та серцевої недостатності, проблем із зором, потенцією та пам'яттю, а також до передчасного старіння і навіть скорочення тривалості життя. Тому варто самостійно вміти визначати тиск, щоб вчасно знайти проблему та нівелювати її вплив на здоров'я.
Важливо розуміти, що навіть найточніший тонометр не гарантує правильних результатів, якщо людина допускає ряд помилок під час вимірювання. Тому дуже важливо знати та не допускати їх.
Артеріальний тиск: показники та норма
При вимірюванні артеріального тиску виділяють два основні показники:
- Систолічний тиск (верхній показник). Вимірюється в момент, коли серце скорочується і викидає кров у артерії. Це максимальний тиск у кровоносних судинах під час серцевого скорочення.
- Діастолічний тиск (нижній показник). Вимірюється в момент, коли серце розслабляється і заповнюється кров’ю. Це мінімальний тиск у кровоносних судинах між серцевими скороченнями.
Вимірюється тиск у міліметрах ртутного стовпа (мм рт. ст.). Нормальні показники можуть варіюватися залежно від віку, статі та загального стану здоров'я. Однак загальноприйнятою нормою для дорослих є значення до 140/90. У матеріалі Центру громадського здоров'я зазначають:
За таких цифр наші судини почувають себе комфортно та не пошкоджуються. Тобто якщо ваш тиск ніколи не підвищується більше, ніж 140/90, можу вас привітати – до чисельної когорти гіпертоніків ви не належите.
Крім того, Анна Солощенко, лікарка вищої категорії Олександрівської клінічної лікарні Києва, зазначає, що є деяким групам людей все ж варто тримати тиск у межах до 130/75. До таких категорій належать ті, хто має цукровий діабет або має встановлені серцево-судинні захворювання.
Гіпертонія (підвищений артеріальний тиск), як зазначалось раніше, може призвести до серйозних ускладнень, таких як інфаркт міокарда, інсульт та інше. Однак, не менш небезпечною є гіпотонія (понижений артеріальний тиск), коли показники падають до значень нижчих за 90/60.
Гіпотонія може викликати запаморочення, слабкість, непритомність, проблеми з концентрацією уваги та загальне почуття втоми.
Фото: Freepik
Як правильно виміряти тиск?
Правильне визначення артеріального тиску – це ключ до отримання точних даних про стан вашого здоров’я. На Facebook-сторінці медичного центру "Доказові" лікар кардіолог Світлана Окоро-Бик прописала правильну послідовність вимірювання тиску та вказала на деякі особливості проведення даної процедури.
Лікарка зазначає, що важливо не вимірювати тиск під час головного болю, адже він є стресогенним фактором. Стрес може тимчасово підвищити артеріальний тиск і це є нормальною реакцією організму. Тому важливо бути в спокійному стані перед вимірюванням тиску. Якщо у вас болить голова, тоді спершу прийміть знеболювальне, а потім у разі потреби виміряйте тиск.
"Якщо у вас болить голова, спочатку знеболюємо. Коли головний біль пройшов - тоді при потребі можна виміряти тиск. Можливо для когось буде сюрпризом але головний біль не є симптомом гіпертонії – попереджає Світлана Окоро-Бик.
Крім того, ще однією популярною помилкою є вимірювання тиску в неправильному положенні. Для отримання точних результатів важливо сидіти зручно, спираючись на спинку стільця, з ногами на підлозі та без схрещування. Рука повинна лежати на рівні серця на твердій поверхні.
Отже, вимірювання тиску включає такі основні етапи:
- Займіть правильне та зручне сидяче положення.
- Манжету тонометра правильно розташуйте. Вона має бути одягнена на оголену руку (кофту або інший верхній одяг варто зняти, а не просто закотити), безпосередньо на плече. Розмір манжети повинен відповідати окружності вашого передпліччя. Занадто маленька або занадто велика манжета може давати неправильні показники. Якщо ви міряєте тиск самостійно, скористайтеся автоматичним девайсом.
- Перед вимірюванням необхідно відпочити принаймні 5 хвилин у спокійному стані та бажано спорожнити сечовий міхур. Це допоможе знизити тимчасові коливання тиску і отримати більш точні результати. Уникайте вимірювання тиску під час стресу або хвилювання.
- За півгодини до процедури не варто їсти, палити, вживати кофеїновмісні або алкогольні напої та не виконувати фізичні вправи.
- Під час процедури важливо сидіти спокійно, не рухатися і не розмовляти.
- Виміряйте тиск два або три рази з інтервалом 1-2 хвилини. Запишіть найменший результат вимірювань.
Користуйтесь саме такою послідовністю дій та уникайте помилок, щоб бути впевненими в правильності результатів. Пам’ятайте, що точні показники артеріального тиску можуть допомогти вчасно виявити проблеми зі здоров’ям і запобігти серйозним ускладненням. У разі сумнівів або неточних результатів, зверніться до лікаря для консультації та подальшого обстеження.
- Актуальне
- Важливе