Зеленський на саміті G20: настав час припинити руйнівну війну Росії та обміняти полонених "всіх на всіх"
Президент України Володимир Зеленський у своєму у відеозверненні до учасників Великої двадцятки закликав припинити руйнівну війну Російської Федерації та назвав умови для її припинення
Про це передають AFP, The Guardian, а також йдеться у зверненні президента на саміті G20.
"Я переконаний, що зараз настав час, коли російська руйнівна війна повинна і може бути зупинена", - наголосив він.
Президент зауважив, що Мінська-3 не буде: "Ми не дозволимо Росії вичікувати й нарощувати свої сили".
Говорячи про бої на Запорізькій АЕС, Зеленський зазначив, що ніхто не має права шантажувати світ ядерною катастрофою і що Росія перетворила АЕС на "радіоактивну бомбу, яка може вибухнути будь-якої миті".
Він окреслив й умови припинення війни.
Тож, Росія має підтвердити територіальну цілісність України, вивести свої війська з території України та виплатити компенсацію за завдані збитки.
А світова спільнота "закріпити ключовий елемент архітектури післявоєнної безпеки", щоб запобігти повторенню російської агресії.
"Коли всі антивоєнні заходи будуть виконані, сторони мають підписати документ про закінчення війни", - наголосив Зеленський.
Протягом всього виступу український президент звертався до країн G19 - виключивши зі списку Росію. Він подякував їм за те, що вони ясно дали зрозуміти, що "не може бути виправдань ядерному шантажу".
Зеленський також запропонував обмін ув’язненими з Росією за формулою "всіх на всіх".
Згодом президент опублікував у своєму telegram розширений список умов закінчення війни.
"Не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю. Ми поважаємо правила, і ми люди слова. Україна завжди була лідером миротворчих зусиль, і світ це бачив. І якщо Росія каже, що нібито хоче закінчити цю війну, хай доведе це діями... Є українська формула миру. Миру для України, Європи та світу. І є набір рішень, які можна реалізувати, щоб дійсно гарантувати мир", - написав він.
Так, Зеленський назвав 10 пропозицій України:
- Радіаційна та ядерна безпека
- Продовольча безпека
- Енергетична безпека
- Звільнення всіх полонених і депортованих
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку
- Виведення російських військ і припинення бойових дій
- Повернення справедливості
- Протидія екоциду
- Недопущення ескалації
- Фіксація закінчення війни
Також Україна підготувала та запропонувала партнерам документ про гарантії безпеки.
"Ми потребуємо дієвих гарантій безпеки. Тому підготували проєкт договору Kyiv Security Compact і вже запропонували його партнерам. Тому маємо провести міжнародну конференцію для фіксації ключових елементів повоєнної архітектури безпеки в євроатлантичному просторі, включаючи гарантії для України", - заявив президент.
Зеленський вважає, що головним результатом конференції має стати підписання Kyiv Security Compact: "Ми можемо зробити це у будь-який час – вже цього року. І ми маємо це зробити".
За його словами, угода щодо експорту українського продовольства має бути продовжена безстроково.
"Завдяки потужній участі ООН, Туреччини та інших партнерів ми показали, як співпраця кількох може повернути продовольчу безпеку багатьом", - сказав Зеленський.
"Зернова угода" заслуговує на безстрокове подовження, незалежно від того, коли закінчиться війна Росії проти України, адже право на їжу - це фундаментальне право кожної людини у світі, наголошує президент.
Український лідер повідомив, що Україна з липня експортувала понад 10 млн тонн продовольства морським шляхом та може наростити експорт ще на мільйони тонн щомісячно.
"Для цього я пропоную розширити експортну "зернову ініціативу" на інші наші порти, зокрема на порти Миколаєва та Ольвія у Миколаївській області", - додав президент.
А ще він підкреслив, що Херсон - це одне з найважливіших міст Півдня України і єдиний обласний центр, який Росії вдалося захопити після 24 лютого.
"І ось Херсон уже вільний. Що це означає? Ця визвольна операція наших Сил оборони є для України аналогією до багатьох битв минулого, які були переломними моментами у війнах", - зазначив Зеленський.
Президент нагадав, такі битви вже символізували зміни, "після яких люди вже знали, чия буде перемога, хоча ще й доводилося воювати заради неї".
"Це як, наприклад, D-Day - висадка союзників у Нормандії. Вона ще не була крапкою в боротьбі проти зла, але вже визначала увесь подальший перебіг подій. Саме це ми відчуваємо зараз. Зараз, коли Херсон вільний", - додав Володимир Зеленський.
15 листопада стартував саміт країн G20 в Індонезії. На ньому країн мають намір засудити дії РФ в Україні.
- Сам Володимир Зеленський назвав саміт "G19" і планував у зверненні до його учасників на прикладі деокупованої частини Херсонщини показати, що несе за собою "спецоперація" РФ і що означає присутність українського прапора.
- У ході відкриття саміту G20 президент Індонезії Джоко Відодо сказав у своєму вступному слові, що війна в Україні має бути зупинена. Також лідер Індонезії застеріг від початку нової холодної війни.
Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
- Актуальне
- Важливе