Абсурдна теза про "гру" України на зміну влади в Польщі

10 серпня, 2023 четвер
15:53

Не затихає дискусія про стан українсько-польських відносин. І це не дивує, бо наближається 15 вересня, коли завершиться термін ембарго на імпорт українського зерна до країн ЄС: Болгарії, Польщі, Словаччини, Румунії та Угорщини

Зміст

Ще місяць тому польський прем’єр-міністр Матеуш Моравецький заявив, що його уряд готовий продовжити ембарго в односторонньому порядку. Тобто в ситуації, коли Україна і Європейська комісія дійдуть згоди не продовжувати ембарго, Польща не допускатиме українське зерно на свій ринок. 

Хоча ці обмеження порушили Угоду про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, а також торішнє рішення самого Європейського Союзу про скасування мита на експорт всієї української продукції до ЄС. Це скасування три місяці тому продовжили ще на один рік. 

Обмін заявами (урядовцями й співробітниками канцелярій президентів обох держав) і жестами (взаємне викликання послів до міністерств закордонних справ) завершився формуванням польським МЗС 7 пунктів щодо відносин з Україною (їх названо "фактами"). Документ написаний жорсткою мовою, у формі ультиматуму з прямою погрозою заблокувати інтеграцію України з ЄС. 

Політика гієн і шакалів

В Україні така позиція стратегічного партнера викликала несприйняття і здивування, бо після 24 лютого 2022 року Польща стала зразком дружньої держави й братнього народу. Але ми розуміємо, що написаного пером не витягнеш волом. 

Варшава виставила свої умови розвитку двосторонніх відносин і буде вимагати їхнього виконання. Незалежно від того, хто переможе на парламентських виборах 15 жовтня, бо щодо основних пунктів з ультиматуму МЗС панує консенсус між головними політичними силами. Засвідчила це підтримка опозицією "зернового" ембарго та одноголосне схвалення заяви сейму у 80-ту річницю Волинської трагедії.      

У Польщі з критикою ультиматуму найжорсткіше виступив Яцек Чапутович, колишній міністр закордонних справ в уряді "Права і Справедливості" (2018-2020 рр.). Він прирівняв польську політику до поведінки "гієн і шакалів". 

Чапутовича розкритикував теперішній очільник польської дипломатії Збіґнєв Рау, а також колишній керівник МЗС Вітольд Ващиковський – відомий політик "ПіС" і депутат Європейського парламенту від цієї партії. 

Три пункти Ващиковського

Свої погляди на польсько-українські відносини та політику Києва Ващиковський виклав у свіжому інтерв’ю. Він зазначив, що Україна має "три проблеми" у відносинах з Польщею. 

Перша проблема — це нерозуміння нашою державою принципів функціонування ЄС. "Вони [тобто українці], – підкреслив політик, — не вміють правильно прочитувати ігри між різними європейськими інституціями — багатьох площин змагання ідеологій". 

Друга проблема полягає в тому, що Україна зробила ставку на Німеччину в європейській безпековій архітектурі: "Вони вважають, що Берлін — за підтримки американської демократичної адміністрації — гратиме вирішальну роль при формуванні ситуації в ЄС і безпекової політики, оминаючи при тому Варшаву".  

Третьою, ключовою, на думку Ващиковського, проблемою є те, що останніми заявами "Україна явно грає на зміну влади в Польщі", бо повернення до влади "Громадянської платформи" має призвести до "безкорисливої політики" щодо України. Політики, яка буде також "податливою" щодо Німеччини.   

Йдемо до такого ЄС, яким він є

Не моїм завданням, як політика з української опозиції, є виконання ролі адвоката чинної влади. Однак відповідаю на тези відомого польського політика, бо з Вітольдом Ващиковським ми давно знайомі, отже, варто продовжувати наші розмови. Крім цього, він впливовий представник правлячої партії, його голос важливий для влади й частини польського суспільства, яка її підтримує. 

Українських політиків можна визначити різними негативними характеристиками, але про більшість із нас точно не скажеш, що ми наївні. І що не розуміємо ідеологічних розкладів у ЄС. 

Все розуміємо. Так само, як розуміємо, що Росія десятиліттями грає на розвал Європейського Союзу, використовуючи з цією метою різні страшилки, типу "гей-Європа", "знищення традиційних цінностей", "поглинання держав і націй брюсельською бюрократією". 

У нас немає вибору: або приєднаємося до ЄС і НАТО, або загинемо у війні з антиєвропейською, антизахідною та імперською Росією. Це формула українського безальтернативного вибору. 

Україна зробила ставку (якщо використовувати термін Ващиковського) на об’єднану і міцну, попри всі внутрішні розбіжності, світову демократичну спільноту. І тому наш екзистенційний інтерес — це сприйняття і підтримка ЄС і НАТО такими, як вони є. 

Любимо маму, тата і вуйка також 

Українська політика не стоїть перед вибором, кого більше любити: польського тата чи німецьку маму? А може, ще й демократичного дядька Сема? Любимо всіх, хоч впродовж 10 років війни з Росією ми переконалися, що почуття "мам", "тат" і "дядьків" не безкорисливі. Бо у всіх них є свої власні інтереси. 

Президент Анджей Дуда користується заслуженою повагою і симпатією переважної частини українців, про що свідчать опитування громадської думки. Так само, як і вся польська держава і поляки як нація.

Протягом минулого року наша дипломатія жорстко розмовляла з Німеччиною, використовуючи не вельми дипломатичні способи комунікації. Виходу не було, бо німецька влада гальмувала військову допомогу. Але маємо визнати, що це змінилося, хоч не все нас задовольняє в темпах надходження озброєння і занадто тривалих дискусій про постачання тих же далекобійних ракет. 

Україна пам’ятає і ще довго пам’ятатиме особисту заангажованість голови Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, яку вона проявила і проявляє в допомозі нашій країні. Розуміючи водночас, що з нею польська влада не має простих стосунків. 

Йдеться про гроші, а не мораль

І мої висновки про українську "гру" на зміну влади в Польщі. Відповім жорстко: я давно не читав більш абсурдної тези про українську владу і втілювану нею політику. Тези нічим не підтвердженої й тому провокативної. 

Володимир Зеленський добре засвоїв урок з липня 2019 року, коли тодішній американський президент намагався втягнути Україну у свою передвиборчу кампанію. З допомогою "компромату", який Дональд Трамп хотів отримати на Джо Байдена. 

Зеленський пам’ятає, що все закінчилося процедурою імпічменту стосовно Трампа і великими потрясіннями у системі американської демократії. І що наслідки цієї ситуації відчуваються дотепер, бо певна частина Республіканської партії виступає за скорочення допомоги Україні.

У президента Зеленського склалися теплі й довірливі стосунки з президентом Дудою. І саме це пояснює емоційність реакції нашої дипломатії на заяву про українську "невдячність" за надану Польщею допомогу. В ситуації, коли польська влада намагається забезпечити інтереси своїх фермерів і великих агрофірм. 

Тобто йдеться винятково про гроші, а не про мораль. 

Коментуючи останнє загострення в українсько-польських відносинах, я намагаюся пояснити різкість та ультимативність польських заяв і кроків логікою передвиборчої кампанії. 

Думки не міняю, але слова Ващиковського показують, що, на жаль, політична гра відносинами з Україною тільки починається. І що не існує та не існуватиме меж абсурдності тез про українську політику.   

Теги:
Читайте також:
Київ
+13.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.74
  • EUR
    Купівля 46.99
    Продаж 47.67
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
30 квітня
23:12
на фото очільник уряду Денис Шмигаль
Уряд ухвалив рішення необхідні для підписання угоди зі США: ключові принципи
23:04
Трамп поглумився з Геґсета
Трамп поглумився з Геґсета, назвавши його "найменш суперечливою людиною" в адміністрації
22:59
Оновлено
БПЛА, шахед, дрон
Росія атакує Україну дронами: ситуація ввечері 30 квітня
22:11
Інфографіка
збірна України, хокей
Україна розгромила Румунію на ЧС-2025 з хокею
22:10
Ексклюзив
парад в москві 9 травня
Україна в силі "зірвати" росіянам свято 9 травня, - генерал-майор запасу ЗСУ Кривонос
22:07
на фото Володимир Зеленський
Україна готова до будь-якого формату розмови з РФ, - Зеленський
22:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Швидше за все погрози Трампа вийти з переговорів - це агресивний блеф": політичний аналітик Горбач
21:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Постачання бракованих мін до ЗСУ: подробиці арешту причетних осіб. Чи актуальне використання бронетанкової техніки у війні. Колонка Сергія Згурця
21:30
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
Без боргів і з повагою до суверенітету: дипломат Хара припустив, що передбачає нова угода між Україною та США
21:14
літак Pakistan International Airlines (PIA)
Індія тимчасово закриває повітряний простір для зареєстрованих у Пакистані літаків
20:57
блекаут в Іспанії
Блекаут в Європі: суд в Іспанії засекретив розслідування масштабного знеструмлення 28 квітня
20:54
Оновлено
Україна США
FT: Україна та США зіштовхнулися з перешкодами в угоді про копалини. Бессент заявив про готовність підписати документ
20:35
Meta запустила самостійний застосунок на основі ШІ
20:24
Петр Павел та Володимир Зеленський
Президент Чехії Павел прийматиме іноземного лідера: ЗМІ пишуть, що приїде Зеленський
20:24
Україна школа
У Києві останній дзвоник для школярів відбудеться 30 травня
20:22
Врахували релігійні переконання: Міноборони затвердило нові сухпайки для військових
20:09
Оновлено
Україна ЄС
У Єврокомісії заявили, що не наполягають на відокремленні України та Молдови на шляху до членства в ЄС
20:05
Валерія заспівала на тлі зруйнованих будівель
Російська співачка Валерія заспівала на тлі зруйнованих будівель. Мінкульт просить СБУ встановити місце зйомки
20:03
евакуація
На Донеччині в зоні примусової евакуації залишаються 172 дитини
20:03
OPINION
Вікторія Рощина. In memoriam
20:01
Лише з дозволу вчителя: у Фінляндії обмежили використання телефонів у школах
20:00
Інтерв’ю
Україна-Угорщина
Може з'явитися реальний шанс на перезавантаження двосторонніх відносин між Україною та Угорщиною, - Бендаржевський
19:48
суд, санкції
У Сумах судитимуть чоловіка, який украв смартфон у потерпілого від ракетного удару РФ
19:37
гривня тисяча гривень
Нардеп Гетманцев розповів, що потрібно для підвищення мінімальної пенсії в Україні
19:34
тюрма
"Хочу к своим": 300 засуджених колаборантів бажають виїхати в РФ за умови обміну
19:30
Ексклюзив
Марія Мезенцева
Голова української делегації в ПАРЄ закликала українців подавати заяви до Реєстру збитків і компенсацій у застосунку "Дія"
19:24
мобілізація рф солдати орки
Мобілізуватися, як у "велику вітчизняну війну": ЦПД розповів плани Кремля на 9 травня
19:15
швидка
На Чернігівщині в магазині стався вибух: загинула людина, є поранені
19:08
Сирський озвучив дані про втрати армії РФ з початку 2024 року
18:52
Ексклюзив
Служба зовнішньої розвідки "відкрила рахунок" ліквідованих російських військових злочинців, - Ступак
18:39
Максим Цуцкірідзе
З початку повномасштабної війни заарештували російського майна на майже 20 млрд гривень, - Нацполіція
18:37
лісові пожежі
В Ізраїлі спалахнули лісові пожежі: триває евакуація людей, дорога з Єрусалима до Тель-Авіва перекрита
18:34
електроенергія
Україна цьогоріч планує залучення близько 1 ГВт нової генерації електроенергії
18:25
Шевченківський суд взяв під варту двох підозрюваних
Суд заарештував підозрюваних у справі про постачання ЗСУ 120 тис. бракованих снарядів
18:06
соцмережа Х (Твіттер)
Соцмережа Х Ілона Маска втратила близько 10% європейських користувачів за пів року
18:06
Оновлено
Лавров
Лавров заявив, що РФ пропонує Україні прямі переговори. Сибіга прокоментував
18:00
Військово-лікарська комісія, ВЛК
Все, що варто знати про ВЛК і проходження медогляду обмежено придатними: пояснення адвокатки
18:00
OPINION
Сестра Дмитрієва в Києві. Хто пустив сюди родичку головного перемовника Путіна?
17:52
Син де Ніро повідомив про трансгендерний перехід
17:51
До експлуатації в ЗСУ допустили швидкісні зарядні пристрої для електроніки військових
Більше новин