Новий винахід для маскування ЗСУ, протиповітряна оборона Одеси та бойові дії на Запорізькому напрямку. Воєнні підсумки тижня
Говоримо про протиракетну захисну оборону над Одесою, ситуацію на Запорізькому напрямку та про нові технології для Збройних Сил України, які можуть захистити наших воїнів та техніку від ворожих дронів і тепловізорів
Над Одесою з'явилася протиракетна захисна парасолька
Нашим Збройним силам вдалося забезпечити захист ще одного міста України від ворожих балістичних ракет - і це Одеса. Такий висновок випливає із заяви речника Військово-Морських сил України Дмитра Плетенчука, який повідомив, що 18 липня було збито ракету від ОТРК "Іскандер". Це знакова подія, оскільки раніше ворог неодноразово застосовував балістичні ракети по Одесі - як по місту, так і по портових об’єктах, іноді з трагічними наслідками для одеситів. А зараз маємо приклади, коли таку ракету було збито. Балістику, як відомо, у нас можуть збивати або системи Patriot, або SAMP/T. Здається, що одна з цих систем вже прикриває Одесу.
Звісно, можна сказати, що інформацію про набуття нових оборонних спроможностей не варто було робити передчасною, але вже з’явилося відео збиття ворожої ракети. Слід розуміти, що Військово-Морські сили реагували, оскільки засоби радіоелектронної розвідки ворога однозначно фіксують роботу потужних зенітних ракетних комплексів (ЗРК) і радіолокаційних станцій (РЛС). Тому поява цих систем навколо Одеси, напевно, не залишилась непоміченою. Можна з впевненістю сказати, що цих ЗРК і РЛС, де вони стояли, вже немає, а захисна "парасолька" над Одесою працює.
Бойові дії на Запорізькому напрямку
Пресофіцер 14-ї бригади НГУ "Червона калина" Микола Коваль розповів про динаміку на полі бою на Запорізькому напрямку.
"Ситуація не ускладнена, контрольована нашими силами, ми цілодобово проводимо аеророзвідку, цілодобово відбиваємо ворожі штурми. За минулий тиждень ми відбили близько 20-30 штурмів ворожої піхоти, але вона не залучає техніку, а пересувається малими штурмовими групами, кількість мінімальна - це може бути дві або три особи. Щодо штурмів за минулу добу, то було шість масованих штурмів біля Малої Токмачки і Щербаків - всі штурми були успішно відбиті. Вони використовували КАБи на цьому напрямку дуже масштабно і масивно обстрілювали як населені пункти, так і наші позиції. Зараз трішки зменшилася інтенсивність. Напевно через те, що ми теж багато працюємо, особливо наша ППО, наші зенітники й підрозділи не дають підлітати дуже близько. Найбільше зараз їхня ствольна артилерія, "солнцепьоки", "гради", тобто це в них не закінчується й обстрілюють щодня наші позиції, не буває тихої години", - пояснив Коваль.
Військовослужбовець ділиться, що російські окупанти використовують усі види дронів, найчастіше у парах, щоб виявляти позиції ЗСУ та НГУ. Тому бійцям доводиться максимально маскуватися, зокрема від "ланцетів". Також триває активна робота радіоелектронної боротьби (РЕБ). Водночас РФ використовує дуже багато FPV-дронів. Протягом доби ворог може запускати 200-300 таких пристроїв по українських Силах оборони. Проблема противника полягає в тому, що він не використовує їх так ефективно, як це роблять наші воїни. Українські FPV-дрони допомагають відбивати російські штурми та зберігають життя наших військових.
"Ми вже вирівнялися щодо наявності дронів з нічним тепловізійним баченням. Ми використовуємо їх цілодобово, і вдень, і вночі. Якщо ми виявляємо ворога, ми повинні його знищувати, і немає різниці, чи це ранок, вечір чи ніч - ми знищуємо постійно живу силу. Проте вночі вони вже зрозуміли, наскільки ми багато завдаємо втрат ворогу, і вони почали маскуватися - дуже добре маскуються, навчилися вже, і це нам трішки ускладнює роботу. Проте ми як тільки виявляємо їх, то одразу починаємо працювати - чи скидами з дронів, чи FPV-дронами", - наголосив пресофіцер.
У 14-й бригаді НГУ "Червона калина" є своя рекрутингова група, яка працює з добровольцями. Будь-яка людина може ознайомитися з анкетою кандидата у соціальних мережах Facebook, Instagram та у Telegram-каналі. Також можна звернутися за номером телефону, який також вказаний.
"Щодо спеціальностей, у нас бригада налічує багато підрозділів від оперативних батальйонів, це піхота, - до артилерії, танкістів, пілотів БПЛА, розвідників, снайперів, інженерів, зв'язківців, медиків. У нас вистачає таких спеціальностей і посад. Шукаємо вмотивованих людей, які будуть з нами пліч-о-пліч знищувати ворога", - підсумував Коваль.
Технології маскування для Збройних сил України
Захист наших військових вночі набуває особливого значення, тому Едуард Пуканіч розробив нове антиінфрачервоне покриття, яке дозволяє створювати захисні системи як для військових, так і для техніки. Людина одягає плащ, просякнутий спеціальною речовиною, і в інфрачервоному світлі вона просто зникає. Це є основою для маскування в наших умовах.
Підприємець розповів, що ідеєю створення такого винаходу стала інформація у ЗМІ про нібито створення "плаща-невидимки" ворогом. Пуканіч почав цікавитися цією темою та зрозумів, що фактично все подібне спорядження шиється з так званих антиінфрачервоних тканин.
"Усі ці тканини мають певні недоліки - проти законів термодинаміки не підеш. Будь-який об’єкт, наприклад тіло людини, виділяє тепло, і це тепло, якщо поглинається матеріалом - антиінфрачервоною тканиною, то в результаті цього вона нагрівається і залишає тепловий слід. Тобто навіть різниця в один-два градуси у тепловізорі уже буде помітна. Тому я вирішив йти дещо іншим чином і почав експериментувати над створенням антиінфрачервоної речовини, не тканини, бо це не нові винаходи. Я звернувся до природи, скажімо так, і почав вивчати, яким чином можна це зробити і яким чином різні тварини маскують себе у природі. Таким чином мені вдалося створити антиінфрачервону речовину", - пояснив винахідник.
Як саме вдалося досягти таких результатів, Пуканіч не розповів, адже це секретна інформація. Водночас він наголосив, що його винахід, як і будь-який інший, потребує вдосконалення, над чим зараз і працює підприємець.
З розробкою антиінфрачервоного покриття для військових винахідник звернувся до Міністерства оборони й зареєстрував свою розробку: "На сьогодні моя розробка проходить оборонну експертизу, тому чекаємо відповіді".
Водночас Пуканіч розповів про проблеми, з якими стикаються винахідники в Україні.
"Я ще кілька місяців тому запропонував Міністерству оборони певну концепцію. У чому проблема? Насправді в Україні дуже багато винахідників-самоучок, як їх називають. У нашому суспільстві до них не звикли серйозно ставитися. Але якщо ми повернемося до історії, то, я думаю, ні для кого не секрет, що той же Едісон, той же Белл фактично найвідоміші винахідники у світі. За ними десятки-сотні патентів. Вони створили передвісники телефонів, лампи розжарювання та інші технології. Це всі були самоучки, не дипломовані науковці. Питання, що я запропонував, полягає в тому, щоб піти іншим шляхом. Одна справа, коли ви вливаєте в науковий інститут гроші, але чи є бажання і натхнення у цих працівників створювати щось нове. Якщо ми вивчаємо світову практику, бачимо, що всі технології створюються стартапами – компаніями-початківцями або великими приватними компаніями, у яких є зацікавленість у створенні чогось нового. Я вважаю, що питання достатньо затягується із випробуваннями. Такі питання мали б робитися прискорено. Має бути особа-куратор, яка б працювала з винахідниками. Тобто це мало б робитися оперативно. У нас є величезний науковий потенціал в особах цих самоучок, які у нас в Україні не використовуються", - підсумував підприємець і додав, що винахідники не мають боятися примітивності, бо це привело до появи автомобілів та іншої техніки.
- Актуальне
- Важливе