Аналітика

Огляд уламків "Орешника", складний Курахівський напрямок та передача стратегічних бомбардувальників Росії. Колонка Сергія Згурця

4 грудня, 2024 середа
21:30

4 грудня в Україні відзначають День ракетних військ та артилерії. Артилерія - це вогонь, а ракетна складова - це удар. Водночас, незалежно від дат, українські оборонці продовжують стримувати ворога на всіх напрямках фронту

Зміст

День ракетних військ та артилерії

Хотів би почати  з привітання наших військових з Днем ракетних військ та артилерії. Вважається, що понад 80% ворожої сили на полі бою знищується саме ракетниками та артилеристами. Можливо, що зараз ці цифри трошки коригуються операторами FPV-дронів та далекобійних безпілотних комплексів. Але розуміємо, що за потужністю вогню, швидкістю відкриття вогню, ефективністю за будь-якої погоди артилерія залишається Богом війни, а наші артилеристи - це Боги, які прикривають нашу піхоту і в наступі, і в обороні. 

Зараз наші артбригади й артпідрозділи механізованих чи танкових бригад оснащені зразками різних виробників. Думаю, такого строкатого артарсеналу не має сьогодні жодна армія світу. Тут і найсучасніші, максимально автоматизовані, майже снайперські шведські Archer, і німецькі гаубиці Panzerhaubitze 2000, і чеські САУ DANA, польські Краби, французькі CAESAR та українські Богдани, які виготовляються з темпом у 20 одиниць на місяць, що є рекордним для світових виробників темпом. Звісно, також є й американські Paladin і М-777. Уся ця зброя нищить ворога, було б більше снарядів. Ну, так само як і треба більше гармат, тому що якраз приклад Богдани демонструє, що мати своє власне виробництво вкрай важливо в умовах війни. 

Артилерія - це вогонь, а от ракетна складова - це удар. Тут ми говоримо про зразки, наприклад, HIMARS, ATACMS, але у нас є і власні довгі ударні руки, насамперед це крилата ракета "Нептун", яка дістає ворожі цілі на відстані понад 300 кілометрів. Сьогодні міністр оборони Умєров у своїй колонці написав про те, що є і довгий Нептун, який має значно більшу дальність. Також він говорить про те, що цього року вже серійно налагоджено  виробництво ракет "Паляниця". А президент Володимир Зеленський під час представлення Плану стійкості України у Верховній Раді, в середині минулого місяця, казав про те, що стоїть завдання зробити 3 тисячі крилатих ракет і ракетодронів.

Все це, звісно, має бути зроблено, хоча ці показники виглядають вкрай значними, але досить оптимістичними. Все це робиться для того, аби арсенал ракетних військ артилерії був максимально потужним. І ми, звісно, ще раз вітаємо наших військових з Днем ракетних військ і артилерії. 

Ситуація на фронті

А далі про те, що відбувається на лінії фронту. Вчора ми говорили про успіх наших військових на правому березі річки Оскіл, де ворога було вибито з плацдарму у Новомлинську. Сьогодні декілька штрихів до ситуації навколо Курахового, де вона залишається вкрай складною, тому виокремлю лише одну складову з цих бойових дій. Ворог закріплюється у Старих Тернах. Це на північ від Курахового. 

Старі Терни - населений пункт, де ворог все-таки протиснув нашу оборону фронтальними лобовими атаками та просунувся на південь від села вздовж дамби Канівського водосховища. Одна з дамб там була підірвана нашими Збройними силами два тижні тому, але тепер все-рівно з позиції у Старих Тернах ворог може здійснювати вогневий контроль над трасою від Курахового до Запоріжжя в межах 2,5 кілометра. І це, звісно, створює суттєві ризики використання там російських мінометів, FPV-дронів, ПТРК для того, аби намагатися тримати під контролем цю важливу логістичну трасу від самого Курахового. 

Також знаємо, що в самому Кураховому бойові дії тривають в місті. Є промислова забудова - Курахівська ТЕС, яка є важливою ділянкою оборони, але тепер треба розбалансувати ці ризики, які створюються після захоплення Старих Тернів і просування противника на захід від цієї ділянки. 

Також це створює певні загрози для наших підрозділів, які перебувають у кишеньці на південь від Курахового, це такий виступ - Успенівка, Ганівка, Веселий Гай - де перебувають наші військові. Думаю, що зараз, ймовірно, відбуваються заходи, пов'язані з виходом з цієї кишеньки. Я про це казав ще тиждень тому, але бачимо, що навіть попри всі складні обставини наші військові тримають там оборону. Проте в будь-якому разі розуміємо, що від наших сил, резервів і вміння військового керівництва залежить врахувати всі ці ризики, забезпечити відхід наших військ з максимальним завданням втрат противнику. Що, власне, зараз і відбувається на цій найбільш напруженій ділянці фронту.

Обстеження уламків "Орешника"

Також ми поговоримо про те, що ворог намагається впливати на нас не лише тиском на лінію фронту, а й інформаційно-психологічними операціями, до яких, до речі, можна віднести й використання ворогом чи то нової-старої ракети "Орешник", чи то ракети від комплексу "Рубіж" з ударом по Дніпру 21 листопада. Сьогодні вийшла публікація у виданні Moscow Times із посиланням на чотирьох чинних російських чиновників. І там стверджується, що ця балістична ракета “Орешник” була спеціальною пропагандистською операцією Кремля, яку російські військові та спецслужби організували як відповідь західним партнерам України на дозвіл бити їхньою зброєю по території Російської Федерації та намагання відновити цей страх Заходу перед ядерними погрозами з боку Російської Федерації. 

Це одна з цілком ймовірних версій, чому ворог використовував цю ракету, але все-таки ми наблизимося до технічних подробиць, пов'язаних з "Орешником".

Микола Стельмах, полковник Збройних Сил України у відставці, свого часу заступник командира ракетного полку ракет середньої та малої дальності РСД-10 "Піонер" і ще свого часу виконуючий обов'язки начальника відділу контролю за ядерним роззброєнням центру верифікації Збройних Сил України мав відвідати Дніпро, його запрошували на огляд уламків цього "Орешника". 

"До Дніпра ми не доїхали, ми в іншому місці подивилися аналогічні уламки і дуже-дуже прискіпливо подивилися фотографії цих уламків. Як би не називали цю ракету, мені більше ніж "Орешник" подобається назва "Боярышник". Це не серійний зразок, однозначно. Воно у них лежало як залізяччя, мотлох десь на складах і вони його запустили, щоб воно не пропало. Може, одна-дві ракети у них залишилися, але абсолютно ніякого воєнного сенсу в цьому не було. Що ми побачили: з неба, з висоти 140-137 кілометрів, зі швидкістю, як показав об'єктивний контроль, 3700 метрів на секунду летіли уламки головних частин і блоку розведення. Ця ракета була призначена для використання в ядерному варіанті й більш ні в якому. Тобто корпуси бойових блоків вони використали просто як болванки”, - розповів Микола Стельмах.

Полковник був командиром частини, на озброєнні якої були ракети середньої та малої дальності "Піонер" з ядерним оснащенням. Він зазначив, що точність цих ракет була 120-150 метрів.

Зараз Росія, власне, повернулася знову до використання ракет середньої дальності, зробивши ставку на "Орешник" як пропагандистський елемент впливу на Україну і на наших партнерів. Якщо дивитися на супутникові знімки навколо Південмашу після пуску "Орешника", бачимо, що насправді жодних принципових, суттєвих руйнацій немає. Як сказав головний російський агресор Путін, це забезпечується, умовно кажучи, кінетичний вплив за рахунок високої швидкості ударних бойових частин. Насправді ми оцінювали наслідки й бачимо, що вони є мінімальними при достатньо низькій точності. Тож таке враження, що забезпечити точність, яка навіть прийнятна в порівнянні з "Піонером" зараз просто неможливо під цей зразок ракетного озброєння.

Передача Росії стратегічних бомбардувальників

Микола Стельмах був заступником начальника центру верифікації Збройних сил України, і на його час припала історія, коли Україна передавала Росії стратегічні бомбардувальники Ту-160, які зараз в тому числі використовуються для ударів ракетним озброєнням по Україні. 

"Ситуація була дуже складна. Ці літаки стояли в Узині та в Прилуках. В Узині стояли Ту-95МС-6 та МС-16. В Прилуках було 19 Ту-160. В Прилуках частина особового складу не хотіла здавати ці комплекси. Частина особового складу чекала, як би на цих літаках полетіти в Росію. Тобто ситуація була дуже неясна. І згадаймо, що це за час був. Тоді ж на всіх щаблях пропагували дружбу з Росією. Тоді жодна зустріч міністрів оборони держав СНД у штабі координації військового співробітництва не закінчувалась без тосту за дружбу між українською і російською армією. А на розмови про те, що ми будемо воювати, хоча казали, що однозначно воювати будемо починаючи з 17 року, на це суворо дивилися. І те, що ми віддаємо, менталітет нашого народу був такий, що Росія - брат, а американці - вороги. І тому ці літаки та 575 ракет, на жаль, віддані були", - зазначив полковник ЗСУ у відставці, ветеран ракетних військ стратегічного призначення Микола Стельмах.

Розуміємо, що ця історія має нас навчити того, що з Росією треба готуватися лише до війни. І це єдиний висновок, який можна зробити з неї.

Цар-гармата

Цар-гармата "Орешник"

А тепер повернусь трошки до теми про "Орешник" і згадаю деякі історичні аналогії. В історії Московської держави був схожий до "Орешника" випадок зброї, іміджева вага якої перевищувала бойову, яка взагалі була відсутня. Це відома бронзова цар-гармата, яка була створена в XVI столітті та досі демонструється в Кремлі. Так от вага цієї гармати дивовижно співпадає зі стартовою вагою "Орешника" - до 40 тонн. Вага пострілу, так само як і "Орешника", якщо стріляти кам'яним ядром, то 1 тонна, якщо стріляти бронзовим ядром - до 2 тонн. І це так само співпадає з масовою бойовою частиною "Орешника".

Але з цар-гармати жодного разу не стріляли, бо якби був постріл, то цю гармату просто б розірвало. Одного разу її дійсно підготували до бойового використання для захисту через Москву-ріку від військ хана, проте цей єдиний постріл так само не відбувся. А от ідея створення цієї цар-гармати полягала в тому, щоб знаходитись біля місця оголошення указів тодішнього російського царя. Тоді був цар Федір Іванович, якщо не помиляюся, який вважався недостатньо авторитетним, але ця гармата мала підвищувати авторитет його слів.

Так чи інакше цей цар виявився останнім у своїй династії. Після його смерті в Московській державі почалася велика смута. От побачимо, що буде зараз в Російській Федерації на тлі "Орешника" та інших подій, які супроводжують її дії.

Теги:
Читайте також:
Київ
-9.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.52
    Купівля 41.52
    Продаж 42.02
  • EUR
    Купівля 42.91
    Продаж 43.61
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
13 лютого
00:57
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик розповів, скільки боїв проведе перед завершенням кар'єри
00:53
Віталій Портников
"Конкретики немає ніякої": Портников про розмову Трампа і Путіна
00:42
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
"Повернення до кордонів 2014 року виглядає нереалістичним": заяви нового очільника Пентагону на Рамштайні та позиція України. Колонка Сергія Згурця
00:28
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: ситуація вночі 13 лютого
00:09
Оновлено
путін трамп
Трамп після розмови з Путіним назвав можливим припинення вогню в Україні "у не надто далекому майбутньому"
2025, середа
12 лютого
23:59
Оновлено
Анатолій Трубін (праворуч), "Монако" - "Бенфіка"
Ліга чемпіонів: Трубін допоміг "Бенфіці" перемогти "Монако", результати інших матчів 1/16 фіналу
23:32
Оновлено
ЗСУ, Харківщина
На фронті за добу відбулося 112 боєзіткнень, з них 30 – на Покровському напрямку
22:58
Ексклюзив
Зеленський, Трамп
Для України зʼявилося вікно можливостей стати поруч з союзниками США і витіснити російського агресора, - ексголова СБУ Наливайченко
22:49
В Україні з 1 березня на 30% знизять ціни на найбільш важливі ліки
22:34
Ексклюзив
Василь Малюк, голова СБУ
Малюк не довіряє керівництву контррозвідки, або це піар, - генерал Омельченко про затримання головою СБУ підозрюваного у зраді
22:34
Оновлено
Петро Порошенко
РНБО запровадила санкції проти Порошенка
22:20
Ексклюзив
ХАЕС
Для запуску ХАЕС знадобиться близько 8 років, протягом яких ми можемо зазнати значних збитків, - аналітик Несходовський
22:17
Рустем Умєров
"Партнери працюють над цією ідеєю": Умєров щодо миротворчої місії для України
21:40
Ексклюзив
окупанти танк
Росіяни намагаються остаточно перерізати трасу Покровськ - Костянтинівка, - співзасновник УЦБС Жмайло
21:05
Оновлено
Володимир Зеленський
"Працюємо заради сильної угоди": Зеленський зустрівся з міністром фінансів США Бессентом у Києві
21:00
Джейсон Шарон
"Багато хто майже забув про війну в Україні, а ті, хто досі пам’ятає, відчувають глибоку втому": священник УКЦ у штаті Пенсильванія Джейсон Шарон
20:55
Ексклюзив
Порошенко передав техніку
"Це загроза нашій обороноздатності": Княжицький про політичні переслідування Порошенка
20:54
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
"Через енергетику, економіку та дипломатію": британський міністр оброни Гілі заявив, що союзники по НАТО планують посилити тиск на РФ
20:29
Оновлено
Зеленський Трамп
Зеленський та Трамп провели розмову
20:28
Оновлено
Марк Фогель
РФ звільнила громадянина США Фогеля в обмін на кіберзлочинця Вінніка, - NY Post
20:01
OPINION
Про невроз політичних симпатій
19:50
Оновлено
Удар по Києву 12.02.25
РФ вночі атакувала Україну дронами і балістикою: у Києві є загиблий, на Чернігівщині вдарили по критичній інфраструктурі
19:36
Шмигаль обговорив у Києві з міністром фінансів США Бессентом санкції проти РФ
19:35
Оновлено
Росіяни атакували Херсонщину: у Станіславі через атаку БПЛА по будинку є постраждалі, у Інженерному через обстріл пошкоджено заклад освіти
19:31
вагони
З камерами та шумоізоляцією: у перший рейс із Харкова до Львова вирушили 9 нових пасажирських вагонів
19:14
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна
"Це в наших інтересах": в Естонії заявили, що можуть стати на захист України в разі повторного нападу РФ
18:56
Ексклюзив
Суджа, РФ, Курська область
Російська армія не гребує скидати КАБи на будівлі своїх громадян: 80-та ОДШб про Курський напрямок
18:53
Ексклюзив
"Всесвіт Любові": у Києві відкрили ретроспективну виставку мисткині Панченко, яка загинула внаслідок окупації Бучі
18:44
Віктор Орбан
Угорський прем'єр Орбан назвав ультраправу партію АfD майбутнім Німеччини
18:34
Ексклюзив
ХАЕС, Хмельницька АЕС
Рада ухвалила законопроєкт не про добудову Хмельницької АЕС, - нардепка Совсун
18:30
Ексклюзив
Джейсон Шарон
Священник УКЦ у Пенсильванії: Вірю, що Трамп ухвалить власне рішення підтримати Україну
18:18
Естонія
Естонія може запропонувати США свої рідкісноземельні метали
18:09
Росіяни вдарили по житлових кварталах Херсона, загинула жінка
18:09
Telegram логотип
"Якщо заборонити telegram, Росія використовуватиме щось інше": у ЦПД висловилися щодо блокування каналів в месенджері
18:04
OPINION
Зеленський зубами буде гризтися за владу
18:00
Володимир Зеленський
"Це точно не в центрі уваги", – Зеленський про вибори в Україні
17:53
Суд у Німеччині вперше дозволив екстрадувати українця, який відмовився служити у ЗСУ
17:53
Ексклюзив
замах на Трампа
Священник УКЦ у штаті Пенсильванія про слова Трампа в день замаху: "Америка має знову бути сильною, щоб наші союзники були в безпеці"
17:49
Ексклюзив
Системи протиповітряної оборони Patriot у Польщі
Може триматися в таємниці: Defence Express про те, чим українська ППО збиває балістичні ракети
17:39
Бенксі боротиметься з компанією з виробництва листівок за контроль над своєю торговою маркою
Більше новин