Аналітика

Прихід Трампа до влади може вдарити по спроможностях РФ, хоча загрози для України зростатимуть. Колонка Сергія Згурця

6 листопада, 2024 середа
20:46

Нова адміністрація США, ймовірно, внесе певні зміни в підходи до політики щодо війни України з Росією

Зміст

Вибори у США

Дональд Трамп вже оголосив про свою перемогу та заявив про намір покласти край усім війнам у світі. Хоча під час сьогоднішнього виступу він не згадував війну в Україні, раніше неодноразово говорив, що завершить її за 24 години після свого переобрання на другий термін. Чи варто вже зараз рахувати відлік, поки не зрозуміло. 

Президент України Володимир Зеленський привітав Трампа з перемогою та зазначив, що цінує його прихильність до принципу "мир через силу", що, на думку Зеленського, може сприяти досягненню справедливого миру в Україні. Сам підхід "мир через силу" є одним із ключових пунктів передвиборчої програми Трампа та частиною концепції, запропонованої аналітичним центром Heritage Foundation, що співпрацює з Республіканською партією. У їхній нещодавній доповіді було визначено пріоритети в стратегії захисту США у більш небезпечному світі, включаючи протидію Китаю як головній військовій загрозі та зниження впливу США в інших регіонах, зокрема в Європі та на Близькому Сході.

Щодо України, у звіті йдеться про те, що вона має діяти так, щоб завдавати максимальних втрат Росії, і для цього їй потрібна підтримка зброєю. Однак США матимуть обмежені можливості для підтримки України, тож більше зобов’язань повинні взяти на себе європейські країни. Цей підхід є частиною нового бачення зовнішньої політики США, що було презентоване в оборонному огляді республіканців. Наскільки це вплине на конкретні рішення нової адміністрації, наразі важко передбачити, проте такий тренд існує.

Виклики й можливості з приходом Трампа

Михайло Самусь, військовий експерт, директор New Geopolitics Research Network проаналізував виклики та можливості, які відкриваються для України в умовах зміни влади в США, враховувати внутрішні чинники, що можуть посилити стійкість суспільства.

"Ми проводили аналіз, наскільки це реально чи реалістично, коли більшість українських експертів сприймала прихід Трампа як катастрофу чи трагедію. Було проаналізовано аналітичні розробки, які здійснюються Heritage Foundation та іншими аналітичними структурами, пов’язаними з Республіканською партією. В цих умовах є досить непогані можливості для того, щоб витримати російський натиск і навіть спробувати досягти перемоги. Стратегія Трампа буде полягати насамперед у тиску на Китай, тобто буде оголошена торговельна війна. Йдеться про негайне введення до 60% мита на всі китайські товари. Стратегія Трампа передбачає, зокрема, захоплення ринку нафти та дозвіл на видобування американським виробникам нафти. Це може призвести до суттєвого зниження цін на нафту, і вдарити по російських спроможностях вести цю війну та отримувати прибутки. Адже навіть під санкціями Росія щороку отримує сотні мільярдів доларів від продажу нафти. Зниження цін на нафту може суттєво обмежити її здатність продовжувати активні бойові дії, підтримувати північнокорейських солдатів, оплачувати виробництво боєприпасів у Північній Кореї, закуповувати західну мікроелектроніку через обхідні схеми", - розповів він.

Хоча програма Трампа може створити можливості для досягнення успіхів на фронті, це займе певний час принаймні до пів року, і на жаль, виклики та загрози будуть лише зростати. 

"Трамп обіцяв спробувати завершити війну, що передбачає заклик до президента Зеленського і Путіна негайно припинити вогонь, а далі будуть спроби організувати переговори. Однак наразі Путін не зацікавлений у переговорах, і для їх ініціювання Трампу знадобляться додаткові важелі тиску. Поки зниження цін на нафту не вплине на Росію, війна продовжуватиметься. Також варто пам’ятати, що Путін зазвичай посилює бойові дії під час спроб почати переговори. У найближчі місяці до інавгурації, а також під час можливих переговорів, ймовірно, зросте інтенсивність обстрілів українських міст та активність на лінії фронту. Отже, до чого я веду: нам зараз потрібно зосередитися на внутрішньому плані перемоги", - сказав він.

Внутрішній план перемоги України


В Україні існує структура під назвою Консорціум Оборонної Інформації. Це альянс аналітичних організацій, до якого входять Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння, консалтингова компанія Defense Express, мережа нових геополітичних досліджень, а також фахівці Національного інституту стратегічних досліджень. В рамках цього консорціуму було підготовлено аналітичну доповідь під назвою "Візія оборонних аспектів внутрішнього плану перемоги". Ця доповідь є спробою допомогти нашій владі визначити найбільш болючі точки, які впливають на стійкість нашого суспільства, і напрацювати низку рекомендацій для підвищення ефективності використання Сил оборони. Доповідь вже скерована на розгляд фахівців Ради Нацбезпеки та оборони, де відбувається інтеграція всіх пропозицій з боку неурядових організацій. Ми вважаємо, що наша робота буде важливим додатком до цієї спільної роботи.

Деталі документа "Візія оборонних аспектів внутрішнього плану перемоги" будуть представлені на міжнародному заході, який відбудеться наступного тижня у Києві, де будуть присутні представники європейських держав. Там обговорюватимуть співпрацю з європейськими країнами, зокрема з Польщею, щодо зміцнення оборонно-промислової кооперації та військової співпраці. 

Відбиття зовнішньої агресії – виклик, який стоїть не лише перед Україною, а й перед країнами НАТО та Східної Європи. Тому документ має важливе значення, як і робота інших неурядових українських організацій, які зараз докладають зусиль для єднання суспільства, зміцнення стійкості та пошуку змін у структурі Збройних Сил, що впливатимуть на їхню ефективність у бойових діях.

Самусь розповів, які основні виклики зараз стоять перед нашою державою, на які має зважити військово-політичне керівництво України, щоб знайти шляхи покращення ситуації.

"Коли ми проводили аналіз загроз, які існують перед Україною, ми виявили, що План перемоги Зеленського, представлений нашим партнерам, має зовнішній фокус. Багато що залежало від наших партнерів, зокрема вступ України до НАТО і підтримка наших зусиль щодо ударів по російській території. Тож ми зосередилися на виявленні наших внутрішніх проблем, які насправді всім відомі й постійно обговорюються, але, на жаль, поки що не було достатньої комунікації з владою для їх вирішення. Це проблеми мобілізації, комунікаційної політики, недоліки при будівництві фортифікацій, організаційно-штатна структура збройних сил, дискусії про доцільність переходу на дивізійну структуру, оборонно-промисловий комплекс, закупівлі, навіть питання ядерної доктрини України. Така дискусія є дуже корисною для виявлення проблем, комунікації та пошуку шляхів вирішення викликів та загроз", - зазначив він.

Напрацьовані рекомендації виглядають цілком логічними та правильними для покращення ситуації. Вони стосуються змін у структурах Збройних Сил, мобілізації, оборонно-промислового комплексу, де має бути створений центр реформ. Сама по собі дискусія між експертами, аналітиками та владою вже є добрим процесом. Це процес, який забезпечить початок перетворень. Неможливо здійснювати зміни, якщо не обговорити питання, чи вони дійсно актуальні, чи можливо ми помиляємося. 

"Може бути кілька рівнів цієї роботи. Наприклад, я вважаю, що Міністерство оборони має повернути собі функціонал органу стратегічного планування. Коли ми говоримо про стратегічне планування, вироблення концептуальних підходів до всіх питань, які ми підіймаємо, то логічно, що саме Міністерство оборони може стати тим органом, який очолить цей процес. Звісно, в цьому мають брати участь Рада національної безпеки й оборони, Офіс президента, як структура, що забезпечує діяльність Верховного головнокомандувача, а також Збройні сили з Генеральним штабом, Верховна Рада, профільний комітет і народні депутати також мають брати участь, як і аналітичні центри. Якщо говорити про інтеграцію цього питання, то це може зацікавити Верховного головнокомандувача, можливо, це буде Офіс президента або РНБО. Якщо ж Міністерство оборони візьме на себе цю функцію, це було б прекрасно, адже саме Міністерство оборони найкраще має розуміти всі ці питання, особливо що стосується функціонування війська, виконання завдань та забезпечення. Це було б ефективно", - резюмував військовий експерт.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.95
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
13 грудня
00:24
Георгій Бущан (праворуч), Реал Сосьєдад - Динамо
"Динамо" програло "Реал Сосьєдаду" та втратило шанси на вихід у плей-офф Ліги Європи
2024, четвер
12 грудня
23:54
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: на Київщині спрацювала ППО
23:53
Назар Волошин (попереду), Реал Сосьєдад - Динамо
"Реал Сосьєдад" - "Динамо" 3:0: онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
23:25
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 190 боєзіткнень: найбільше атак на Курахівському та Покровському напрямках
22:59
Литва прапор
Українські військові інструктори пройдуть навчання у Литві наступного року
22:19
Джо Байден
ППО, артилерія та дрони: Байден схвалив новий пакет допомоги Україні
21:56
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Одночасні дії демократій значно послаблять тоталітарні режими, влада України має вжити дій для об'єднання партнерів, - Безсмертний
21:02
Зрив опалювального сезону в Кривому Розі: роботи з відновлення виконані на 90%
20:51
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Шанс перемогти Росію на полію бою: українські виробники закликають зняти заборону на експорт зброї. Колонка Сергія Згурця
20:21
книга року
BBC Україна оголосила переможців премії Книга року 2024
20:05
OPINION
Про біженців: позиція "Очі не бачать — серце не болить" тимчасова
19:47
ГУР
"Країни Росія не існує": ГУР атакувало сервери держдуми і конституційного суду РФ, - ЗМІ
19:36
пневматичний пістолет постріл
В українців із початку року вилучили понад 11 тис. мін і боєприпасів великого калібру, – поліція
19:30
Ексклюзив
постер США
Аналітик Несходовський пояснив, чому програма ленд-лізу для України так і не запрацювала з 2022 року
19:14
Андрес Карраско
Клуб УПЛ звільнив іноземця з посади головного тренера
19:05
Окупанти атакували одну з громад Сумщини безпілотниками: поранено людину
18:55
переселенці на Волині
На тимчасово окуповані території повернулися близько 1 тис. українців, – Мінсоцполітики
18:51
Володимир Зеленський в Запоріжжі
Зеленський у Запоріжжі відвідав першу в області підземну школу
18:40
РФ протягом дня тероризувала Нікопольщину важкою артилерією та дронами-камікадзе: поранено жінку
18:30
криптовалюта
Україна отримала б до 15 млрд грн податків у разі легалізації крипторинку, – дослідження
18:30
Оновлено
Владислав Крапивцов
"Жирона" оголосила про трансфер 19-річного українського футболіста
18:27
МАГАТЕ
Рада керівників МАГАТЕ підтримала резолюцію України щодо удару РФ по автівці місії
18:15
Марк Рютте
З початку повномасштабної війни в Україні втрати сторін перевищили 1 млн людей, – Рютте
18:13
Всеволод Князєв
Звільнення ексголови Верховного Суду Князєва: ВС залишив рішення Вищої ради правосуддя без змін
18:00
OPINION
блог Олександр Красовицький
Ніхто не знає майбутню конструкцію сирійського вузла
17:59
Росіяни атакували Степногірськ у Запорізькій області: серед постраждалих рятувальники
17:50
Дмитро Медведєв та Сі Цзіньпін
Сі Цзіньпін на зустрічі з Медведєвим заявив про необхідність "якнайшвидшої розрядки" ситуації в Україні
17:48
Ексклюзив
Віктор Орбан і Володимир Путін
"Це не має нічого спільного з миром": голова угорської громади Києва Томпа припустив, чому насправді Орбан телефонував Путіну
17:45
Володимир Зеленський
Стабілізація фронту та ППО: Зеленський на Запоріжжі провів засідання Ставки
17:43
Інтерв’ю
Марцін Босацький
Перемир’я з умовою позаблоковості — це геополітична васалізація України, - голова польсько-української парламентської групи Марцін Босацький
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
"Немає нічого спільного з реальністю": ексміністр навколишнього середовища і ядерної безпеки Костенко про власну ядерну зброю
17:24
Доммараджу Гукеш - новий чемпіон світу з шахів
Новим чемпіоном світу з шахів став 18-річний гросмейстер з Індії
17:22
У грудні на Покровському напрямку росіяни втрачають в середньому 400 осіб за добу, – Сирський
17:12
Заради 1 млн грн для "Азову": гурт BAH.ROMA переклав українською свій хіт "На глибині"
17:06
нафтовий танкер
ГУР ідентифікувало 238 танкерів, які входять до "тіньового флоту" РФ
16:55
Ексклюзив
Капустин Яр
"Закриття повітряного простору ще нічого не означає": у Defense Exprees прокоментували загрозу удару ракетою "Орешник" по території України
16:54
Ексклюзив
Курахове є пріоритетом РФ, щоб почати наступ на Покровськ: військовослужбовець Тимочко про загрози для ЗСУ
16:50
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго оприлюднило графіки вимкнення світла 13 грудня
16:43
За поезією Жадана: у Києві покажуть два вертепи від харківського театру ляльок
16:33
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
Більше новин